14:24 | 29.06.18 | Հոդվածներ | exclusive 174729
Հայաստանում գործում են մեծ թվով ՏՏ եւ հեռահաղորդակցության ընկերություններ, որոնք տարբերվում են չափերով, գործունեության ուղղություններով, ինչպես նաեւ աշխատանքային միջավայրով:
Itel.am-ն իր այս շարքում փորձում է ներսից բացահայտել այդ ընկերությունների աշխատանքային առանձնահատկությունները:
«ՎԵՈՆ Արմենիա» (ապրանքանիշը` Beeline) հեռահաղորդակցության ընկերությունը հիմնադրվել է 1995թ. ամերիկյան Trans-World Telecom ընկերության հետ համատեղ՝ ՀՀ կապի նախարարության որոշմամբ։
2008-ից ընկերությունը Beeline ապրանքանիշի ներքո Հայաստանի ամբողջ տարածքում մատուցում է GSM 900/1800, 3G (UMTS) եւ 4G (LTE), ստանդարտ շարժական կապի, ամրակցված հեռախոսակապի ծառայություններ, ինչպես նաեւ ապահովում է Ինտերնետ հասանելիություն CDMA, ADSL եւ FTTB տեխնոլոգիաներով:
«ՎԵՈՆ Արմենիա»-ն «ՎԵՈՆ» ընկերությունների խմբի մի մասն է, որն աշխարհի խոշորագույն ինտեգրված օպերատորներից մեկն է: Հայաստանյան գրասենյակում շուրջ 2000 մարդ է աշխատում:
Սյուզաննա Ակրիտովա, իրավաբանական տնօրինության դատական եւ վարչական գործերի բաժնի պետ
17 տարի է՝ աշխատում եմ Beeline-ում, արդեն 10 տարի է՝ ղեկավարում եմ այս բաժինը: Թիմը 7 հոգուց է բաղկացած։
Իմ գործառույթներն են՝ ընկերության շահերի ներկայացումը ՀՀ դատարաններում եւ պետական մարմիններում:
Սյուզաննա Ակրիտովան Սյուզաննա Ակրիտովան
Օրս սկսվում է առավոտյան ժամը 7:00-ին, քանի որ 3 երեխաների մայր եմ:
Ընկերությունում այս տարի ներդրվեցին աշխատանքային նոր պայմաններ. աշխատողները որոշակի ժամանակահատված կարող են աշխատել գրասենյակից դուրս՝ հեռահար: Դա տալիս է ազատության զգացում:
Open space-ի շնորհիվ մենք մեզ ամբողջական թիմ ենք զգում եւ չենք առանձնանում ըստ բաժինների կամ պաշտոնների: Beeline-ն ամբողջական թիմ է, չունենք կոնկրետ անվանական աշխատասեղաններ, յուրաքանչյուրը կարող է ընտրել, թե որտեղ է իրեն հարմար աշխատել։
Տարեդարձերը եւ այլ հատուկ առիթներ նշելու համար ունենք հարմարավետ ճաշարան։
Սոնա Ավետիսյան, ֆիքսված ծառայությունների գծով ավագ մենեջեր
Beeline-ում աշխատում եմ արդեն 4 տարի։ Մեր թիմը կազմված է 5 հոգուց:
Աշխատանքի եմ ընդունվել վաճառքի սպասարկման գրասենյակում, երկու տարի անց՝ տեղափոխվել մարքեթինգի թիմ: Գործի բերումով առնչվում եմ ընկերության բոլոր բաժինների եւ թիմերի հետ:
Սոնա Ավետիսյանը Սոնա Ավետիսյանը
Open space-ի շնորհիվ աշխատանքային օրն ընկերությունում անցնում է աշխույժ եւ բուռն: Բոլորը հասանելի են եւ դրա շնորհիվ աշխատանքային պրոցեսը բավական արագ է ընթանում:
Այստեղ չկան ենթակա-ղեկավար հիերարխիկ սահմանափակումներ: Ցանկացած աշխատակից կարող է ղեկավարին անմիջապես դիմել իրեն հուզող հարցով եւ ստանալ պատասխան:
Ժամանցի վայրեր այցելում ենք հիմնականում կոմերցիոն բաժնով, որը մեծ թիմ է՝ շուրջ 50 հոգի:
Beeline-ի ամբողջ անձնակազմով հանդիպում ենք տարին մեկ անգամ՝ կորպորատիվ միջոցառման ժամանակ։
Անի Աբրահամյան, Ռոումինգի տեխնիկական տեստավորման եւ աջակցման առաջատար մասնագետ / Ведущий специалист по техническому тестированию и поддержке роуминга
Beeline-ում աշխատում եմ արդեն 6 տարի: Ռոումինգի մեր թիմը բաղկացած է 6 հոգուց:
Անի Աբրահամյանը Անի Աբրահամյանը
Պայմանագրեր ենք կնքում տարբեր երկրների օպերատորների հետ, որպեսզի մեր բաժանորդներն իրենց ցանցերում կարողանան օգտվել մեր ծառայություններից եւ հակառակը: Մինչ պայմանագրերի կնքումը, տեղի են ունենում տեխնիկական ստուգումներ, թեստավորումներ, որոնցով ես եմ զբաղվում:
Աշխատանքս ժամը 9:00-ին է սկսվում, շատ դեպքերում, եթե աշխատանքը շատ է, ժամը 18:00-ից հետո էլ ենք մնում եւ աշխատում: Մեր հիմնական նպատակն է այդ օրվա աշխատանքն ավարտին հասցնել:
Հանգստյան օրերին եւ ոչ աշխատանքային ժամերին եւս միշտ հասանելի եմ, քանի որ հնարավոր է ռոումինգում գտնվող բաժանորդները խնդիրներ ունենան եւ իմ աջակցության կարիքը լինի։
Open space-ն ունի իր կանոնները, եւ այդ կանոններին մենք ծանոթացել ենք մինչեւ այս տարածք տեղափոխվելը: Այդ կանոններից մեկն է այն, որ ներս մտնելիս բոլորին պետք չէ առանձին-առանձին բարեւել, այլապես խառնաշփոթ կստեղծվի (ծիծաղում է – խմբ.):
Հովհաննես Կարապետյան, գլխավոր էներգետիկ
Beeline-ում աշխատում եմ 2017թ. դեկտեմբերի 1-ից: Թիմեր ունենք ՀՀ տարբեր շրջաններում։
Աշխատանքային օրս սկսվում է շահագործման շրջաններից տեղեկատվություն ստանալով: Կարելի է ասել, որ իմ աշխատանքային օրը չի էլ ավարտվում, քանի որ տեղեկատվությունը գիշերն էլ է գալիս: Առավոտյան տարբեր ուղղությունների ղեկավարների հետ քննարկումներ ենք իրականացնում:
Հովհաննես Կարապետյանը Հովհաննես Կարապետյանը
Beeline-ում ինձ առաջին հերթին գրավում է այն, որ այստեղ չկան կարծրատիպեր, թե ղեկավարն անհասանելի է, կամ որ միշտ ճիշտ է: Այստեղ ցանկացած աշխատող գիտակցում է, որ ինքը պետք է բարիք ստեղծի, նյութական օգուտ տա ընկերությանը:
Ինչ վերաբերում է էներգետիկային, ապա ես կարեւորում եմ այն, որ Beeline-ը շարժվում է կանաչ քաղաքականության ուղղությամբ: Մոտ ապագայում մեր աշխատանքում ինտեգրելու ենք վերականգնվող էներգետիկայի տեսակներ: Ի դեպ, գրասենյակում արդեն իսկ բոլոր լամպերը լուսադիոդային են:
Ներկայում քայլեր են ձեռնարկվում Beeline-ի ալեհավաքային կայանների, բջջային եւ ֆիքսված կայանների մասով էներգաարդյունավետ լուծումների ինտեգրման ուղղությամբ։
Լալա Հովհաննիսյան, կորպորատիվ վաճառքների գծով ավագ մասնագետ
Beeline-ում աշխատում եմ արդեն 1 տարի: Կորպորատիվ վաճառքների թիմը կազմված է 15 հոգուց:
Գործառույթներս են՝ կորպորատիվ հաճախորդներին ներկայացնել մեր ծառայությունները: Աշխատում ենք ՓՄՁ-ների եւ մեծ բիզնեսների, ինչպես նաեւ պետական կառույցների հետ։
Լալա Հովհաննիսյանը Լալա Հովհաննիսյանը
Իմ հիմնական աշխատանքը գրասենյակից դուրս է՝ անընդհատ հաճախորդների գրասենյակներում հանդիպումների եմ: Գրասենյակում լինում եմ հիմնականում առավոտյան, երբեմն ընդմիջման ժամին եւ հիմնականում երեկոյան՝ օրն ամփոփելու նպատակով։
Beeline-ում աշխատելու առանձնահատկությունն ինձ համար այն է, որ այստեղ չկա լարված գրասենյակային մթնոլորտ: Հանգստանալու եւ աշխատելու պայմանները մեծ առավելություն են, ինչը կարող է աշխատողին նոր էներգիա հաղորդել։ Բոլոր պայմանները ստեղծված են, որ թե՛ աշխատանքն արդյունավետ ընթանա, եւ թե՛ աշխատողը շատ չհոգնի եւ իրեն լավ զգա:

14:24 | 29.06.18 | Статьи | exclusive 174722
В Армении функционирует большое количество компаний в сфере ИТ и телекоммуникаций, которые отличаются размерами, направлениями деятельности, а также рабочей средой.
Itel.am в данной рубрике пытается выявить рабочие особенности этих компаний изнутри.
Телекоммуникационная компания «ВЕОН Армения» (бренд - Beeline) была основана в 1995 году, совместно с американской компанией Trans-World Telecom, решением министерства связи Армении.
С 2008 года компания под брендом Beeline предоставляет услуги стандартной мобильной связи GSM 900/1800, 3G (UMTS) и 4G (LTE), фиксированной телефонной связи, а также обеспечивает доступ в Интернет через технологии CDMA, ADSL и FTTB по всей территории Армении.
«ВЕОН Армения» - часть группы компаний «ВЕОН», которая является одним из крупнейших интегрированных операторов мира. В армянском офисе работают около 2000 человек.
Я работаю в Beeline 17 лет, уже 10 лет руковожу этим отделом. Команда состоит из 7 человек.
Мои функции – представление интересов компании в судах и государственных органах Армении.
Сюзанна Акритова
Мой день начинается в 07:00 утра, поскольку я мама троих детей.
В компании в этом году были внедрены новые рабочие условия: сотрудники определенное время могут работать вне офиса – удаленно. Это придает чувство свободы.
Благодаря open space мы чувствуем себя единой командой Beeline, у нас нет конкретных именных рабочих столов, каждый может выбрать место, где ему удобно работать. Есть удобная столовая, чтобы отмечать дни рождения и другие события.
Сона Аветисян, старший менеджер по маркетингу фиксированной связи массового рынка
Я работаю в Beeline уже 4 года. Наша команда состоит из 5 человек.
Я поступила на на работу в офис продаж и обслуживания, через два года перешла в команду маркетинга. По работе я общаюсь со всеми отделами и командами компании.
Сона Аветисян
Благодаря open space рабочий день в компании проходит энергично и бурно.
Здесь нет жесткой иерархии «подчиненный-руководитель». Любой сотрудник может обратиться непосредственно к руководителю с волнующим его вопросом и получить ответ.
Ани Абрамян, ведущий специалист по техническому тестированию и поддержке роуминга
Я работаю в Beeline уже 6 лет. Наша команда состоит из 6 человек.
Ани Абрамян
Мы заключаем договоры с операторами разных стран, этом предшествуют технические проверки, тестирования, которыми занимаюсь я.
Моя работа начинается в 09:00 часов. Если работы бывает много, остаемся и работаем и после 18:00, чтобы довести работу до конца.
По выходным и в нерабочие дни я также всегда доступна, поскольку возможно, у находящихся в роуминге абонентов возникнут проблемы, и нужна будет моя поддержка.
У open space есть свои правила, с которыми мы ознакомились до того, как перейти на эту территорию. Одно из правил заключается в том, что при входе не нужно здороваться с каждым по отдельности, иначе возникнет хаос (смеется – ред.).
Оганнес Карапетян, главный энергетик
Я работаю в Beeline с 1 декабря 2017 года. У нас есть команды в разных районах Армении.
Мой рабочий день начинается с получения информации с эксплуатационных районов. Можно сказать, что мой рабочий день никогда не заканчивается, поскольку информация поступает и ночью. Утром мы проводим обсуждения с руководителями разных направлений.
Оганнес Карапетян
В Beeline меня в первую очередь привлекает то, что здесь нет стереотипов о том, что руководитель недоступен или «всегда прав». Здесь любой сотрудник осознает, что он должен создавать благо.
Что касается энергетики, то я придаю важность тому, что Beeline движется по пути «зеленой политики». Кстати, все лампы в компании уже являются светодиодными.
В настоящее время предпринимаются шаги по интегрированию энергоэффективных решений по части антенных, мобильных и фиксированных станций Beeline.
Лала Оганнисян, старший специалист по корпоративным продажам
Я работаю в Beeline уже год. Команда корпоративных продаж состоит из 15 человек.
Мои функции – представлять наши услуги корпоративным клиентам. Мы работаем с малым, средним и крупным бизнесом, а также с государственными структурами.
Лала Оганнисян
Моя основная работа бывает вне офиса – постоянно нахожусь в офисах клиентов на встречах. В офисе бываю в основном утром, иногда во время перерыва и вечером, чтобы подвести итоги дня.
Специфика работы в Beeline в том, что здесь нет напряженной офисной атмосферы. Условия отдыха и работы – большое преимущество, которое может дать сотруднику новую энергию. Созданы все условия, чтобы работа шла эффективно, а сотрудник не уставал и чувствовал себя хорошо.