12:55 | 08.09.10 | Նորություններ | 4509
Գիտության պետական կոմիտեի նախագահը մասնավոր հատվածի ներկայացուցիչներին կոչ է արել վստահել ՀՀ գիտությանն ու ներդնել նորարարություններում
Երեւան/Մեդիամաքս/. Հայաստանը կարող է դառնալ տարածաշրջանի գիտական կենտրոնը, այսօր հայտարարել է Գիտության պետական կոմիտեի նախագահ Սամվել Հարությունյանը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, նա ասել է, որ դրան կարող են նպաստել մի շարք ծրագրեր, որոնք իրականացվում են գիտության ոլորտում կառավարության աջակցությամբ: Սամվել Հարությունյանը հատկապես նշել է նոր սերնդի սինխրոտրոնային ճառագայթման արագացուցչի ստեղծման CANDLE ծրագիրը: Նա նշել է, որ այդ ծրագրի իրականացումը լուրջ խթան կհաղորդի Հայաստանում դեղաբանության ու կենսաբանության զարգացմանը:
Սամվել Հարությունյանը կարծում է, որ CANDLE ծրագիրն ունի նաեւ քաղաքական նշանակություն: «Մենք ապրում ենք անկայուն տարածաշրջանում, իսկ համագործակցությունը գիտության ոլորտում կօգնի զգալիորեն թուլացնել լարվածությունը»,- ասել է նա:
Սամվել Հարությունյանն ընդգծել է, որ այդ ծրագրով արդեն հետաքրքրված են ԱՄՆ-ը, Ռուսաստանը, Գերմանիան եւ Չինաստանը: Ծրագրի 28%-ի ֆինանսավորումը ստանձնել է ՀՀ կառավարությունը եւ տրամադրել է համապատասխան տարածք:
Խոսելով Հայաստանում գիտության ընդհանուր վիճակի մասին` Սամվել Հարությունյանը նկատել է, որ շատ խնդիրներ ծագում են անբավարար ֆինանսավորման հետեւանքով: Այսպես, հայաստանյան գիտության տարեկան բյուջեն ներկայումս կազմում է $24 մլն: Սամվել Հարությունյանն ընդգծել է գիտության զարգացման մեջ մասնավոր հատվածի մասնակցության անհրաժեշտությունը եւ մասնավոր հատվածի ներկայացուցիչներին կոչ է արել ավելի շատ վստահել գիտությանն ու ներդրումներ կատարել նորարարության ասպարեզում:

12:55 | 08.09.10 | News | 4532
Chairman of the State Committee urged private sector representatives to trust Armenian science and invest in innovations
Yerevan/Mediamax/. Armenia can become a scientific center of the region, Chairman of the State Committee on Science Samvel Harutyunyan stated today.
Mediamax repost that he stated that a number of programs, implemented in the sphere of science given support of the government, may contribute to this. Samvel Harutyunyan in particular highlighted CANDLE program on creating the synchrotron emission accelerator of the new generation. He noted that implementation of this program will become a serious stimulus for development of pharmacology and biology in Armenia.
Samvel Harutyunyan believes that CANDLE program is also of political importance.
“We live in an unstable region and cooperation in the sphere of science will allow significantly mitigating tension”, he stated.
Samvel Harutyunyan stressed that the USA, Russia, Germany and China have already taken interest in this program. 28% of the program funding was taken upon itself by the Armenian government, and it also provided the corresponding territory.
Speaking of the situation of science in Armenia in general, Samvel Harutyunyan noted that many problems occur because of insufficient funding. Thus, the annual budget of Armenian science makes USD 24mln now. Samvel Harutyunyan stressed the necessity of the private sector’s participation in science development and urged representatives of the private sector to trust Armenian science more and invest in innovations.