08:49 | 12.05.16 | Նորություններ | 7299
Այսօր գործադիրը հավանություն է տվել «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության եւ Բուլղարիայի Հանրապետության կառավարության միջեւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, էլեկտրոնային կառավարման եւ կապի ոլորտում համագործակցության մասին» համաձայնագրի կնքման առաջարկությանը:
Համաձայնագրի նպատակն է Հայաստանի եւ Բուլղարիայի միջեւ հաստատել միջկառավարական համագործակցություն եւ հարաբերություններ` նպատակ ունենալով միավորել երկու պետությունների ջանքերը տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, էլեկտրոնային կառավարման եւ կապի ոլորտում փորձի փոխանակման եւ լավ փորձառնության համար:
ՀՀ տրանսպորտի եւ կապի նախարար Գագիկ Բեգլարյանի փոխանցմամբ՝ համագործակցության հիմնական ոլորտները պետք է լինեն առանց սահմանափակումների, այդ թվում էլեկտրոնային ծառայություններ, լայնաշերտ հասանելիություն, էլեկտրոնային կառավարում եւ կիբերանվտանգություն, էլեկտրոնային կապի, փոստային ծառայությունների եւ էլեկտրոնային կառավարման օրենսդրություն եւ այլն:
«Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, էլեկտրոնային կառավարման եւ կապի ոլորտում կողմերի պետությունների միջեւ հարաբերությունները պետք է կարգավորվեն համաձայն իրենց ազգային օրենսդրության դրույթների, Հեռահաղորդակցության Միջազգային Միության (ITU), Համաշխարհային Փոստային Միության (UPU) եւ սույն համաձայնագրի հանձնարարականնների եւ գործող ակտերի»,- նշված է նախագծի հիմնավորման մեջ:

08:49 | 12.05.16 | Новости | 5041
Сегодня правительство Армении одобрило предложение о подписании соглашения «О сотрудничестве между правительствами Армении и Болгарии в сфере информационных технологий, электронного управления и связи».
Цель соглашения – установить между Арменией и Болгарией межправительственное сотрудничество и отношения, для объединения усилий  и обмена опытом в области информационных технологий, электронного управления и связи.
Как сообщил министр транспорта и связи Армении Гагик Бегларян, основными сферами сотрудничества должны без ограничения стать электронные услуги, широкополосный доступ, электронное управление и кибербезопасность, законодательство по электронной связи, почтовым услугам и электронному управлению и т.д.
«Отношения между странами в области информационных технологий, электронного управления и связи должны регулироваться в соответствии с положениями их национальных законодательств, Международного союза электросвязи (ITU), Всемирного почтового союза (UPU) и данного соглашения», - отмечается в обосновании проекта.