15:02 | 25.12.15 | Հոդվածներ | exclusive 12580
2015թ. տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտը Հայաստանում շատ բան հասցրեց ասել եւ անել: Իզուր չէ, որ տարվա ավարտին հայտարարվեց ոլորտի 20% աճի մասին: Զարգացման հարցում ներդրում ունեցան բոլորը՝ ինֆորմատիկայի ուսուցչից մինչեւ սփյուռքահայ ներդրող:
Itel.am-ն ամփոփում է տեխնոլոգիական 2015-ը՝ հիշելով այն դեմքերին ու դեպքերը, որոնք աշխուժացրին ոլորտը՝ ավելին անելու լիցքեր հաղորդելով միմյանց:
Ապրիլին Հայաստան ժամանեցին ՏՏ հայազգի հսկաները
«Թվիթեր»-ի նախկին փոխնախագահ, ներկայում ամերիկյան Uber ընկերության Առաջատար տեխնոլոգիաների կենտրոնի ինժեներական գծով ղեկավար Րաֆֆի Գրիգորյանը եւ ամերիկյան Reddit սոցիալական լրատվական կայքի համահիմնադիր եւ գործադիր տնօրեն Ալեքսիս Օհանյանն ապրիլի 25-ին Երեւանում մասնակցեցին HIVE ճարտարագիտության առաջնորդների համաժողովին:
Երեւանում կայացած համաժողովի շրջանակում հայկական ՏՏ համայնքն ունկնդրեց Google, Facebook, Prezi եւ Issuu ընկերությունների ներկայացուցիչների ելույթները:
2015-ը Shadowmatic-ինն էր
Այս տարվա հունվարին Triada Studio ընկերության Shadowmatic խաղը հայտնվեց App Store-ում, ինչին հաջորդեցին խաղի գլխապտույտ հաջողությունները: Այն ոչ միայն միանգամից հայտնվեց բոլոր երկրների App Store-ի Editor's Choice բաժնում, այլեւ Apple-ի կողմից ճանաչվեց որպես հունվարի լավագույն խաղ:
Ապրիլի 4-ին արդեն Երեւանում կայացած ArmNet Awards 2015-ի շրջանակում Shadowmatic-ը ստացավ գլխավոր մրցանակ՝ հաղթելով նաեւ «Նորարարություն, ինչպես նաեւ «Դիզայն եւ հարմարավետություն» անվանակարգերում:
Ապրիլի վերջին արդեն Shadowmatic-ը 12 այլ լեզուների հետ ուներ նաեւ հայերեն տարբերակ, իսկ մայիսի մայիսի 16-ին Մոսկվայում կայացած DevGAMM 2015 Awards-ում այն հաղթող ճանաչվեց միանգամից երկու անվանակարգում՝ Excellence in Visual Art եւ Media Choice Award:
Գալիս է հունիսի 8-ը՝ իր հետ բերելով մյուս գլխապտույտ հաջողությունը՝ Shadowmatic-ի համար Triada Studio-ն արժանանում է Apple-ի ամենամյա Apple Design Awards մրցանակին, սեպտեմբերին էլ՝ Free app of the week:
Արդեն դեկտեմբերին Apple-ը Shadowmatic-ը ճանաչում է 2015թ. լավագույն հավելված միանգամից մի քանի երկրում՝ Ճապոնիա, Չինաստան, Ռուսաստան, Հնդկաստան եւ այլն:
ՏՏ-ի հայկական շունչը Web Summit-ին
Նոյեմբերի 3-5-ը Իռլանդիայի մայրաքաղաք Դուբլինում կայացած ամենահեղինակավոր ՏՏ կոնֆերանսներից մեկից՝ Web Summit-ից, անմասն չմնացին նաեւ հայկական ՏՏ ընկերությունները:
Հայաստան վերադարձից հետո Teamable-ը, ggTaxi-ն, SFL-ը, Truthly-ն, Ucraft.me -ն ու Develandoo-ն Itel.am-ի հետ կիսվեցին կոնֆերանսից ստացած իրենց տպավորություններով: Նրանց մի մասը ներդրողներ էին գտել, ոմանք էլ կապեր էին հաստատել վենչուրային ֆոնդերի եւ աքսելերատորների հետ:
ԴիջիԹեք 2015-ը՝ ավելի շատ ընկերություններով
Այս տարվա Դիջիթեքն առանձնանում էր տաղավարների հետաքրքիր դիզայնով եւ մասնակից ընկերությունների մեծ թվով՝ 170: Ուշագրավ է, որ ակտիվ էին հատկապես ստարտափները:
Երկօրյա տեխնոլոգիական տոնին, տեղական եւ միջազգային շուկայում հաջողություններ գրանցած ընկերություններից բացի, մասնակցում էին միջազգային ընկերություններ:
Հաքաթոնների ու մրցույթների շքերթ
Տարվա ընթացքում միանգամից մի քանի խոշոր տեխնոլոգիական մրցույթներ եւ հաքաթոններ կազմակերպվեցին:
Հայաստանի 2015թ. ամենամասշտաբային տեխնոլոգիական մրցույթը դեկտեմբերի 13-14-ին Վանաձորում կայացած «Հեքըթոն [ՅԱՆ] մանկություն 2015» նորարար գաղափարների եւ ծրագրավորման մրցույթն էր՝ 70 թիմով (250 ներկայացուցիչ):
Մարտի 29-ին «Թումո»-ում կայացավ UltraLight Startup հաքաթոնը (խաղերի եւ մոբայլ հավելվածների ստեղծման մրցույթ), որին 6 թիմ մասնակցեց: Հաքաթոնի կազմակերպիչներից էր Բեյրութի գլխավոր ստարտափ կենտրոններից մեկը հանդիսացող լիբանանյան AltCity-ն:
Հոկտեմբերի 5-6-ին էլ Երեւանում անցկացվեց #createTogether («Ստեղծենք միասին») տեխնոլոգիական միջոցառումը՝ իր շուրջ համախմբելով նորարարների, տեխնո աշխարհի ներկայացուցիչների, ձեռնարկատերերի: Դրան հաջորդեց 24-ժամյա #createTogether հաքաթոնը:
Մրցույթներից  ուշադրության է արժանի նաեւ SeedStars Yerevan-ը, որը կայացավ մայիսի 28-ին: Հաղթող ճանաչվեց Eye Care Plus-ը, որը 2016թ. փետրվարին կմասնակցի Շվեցիարիայում կայանալիք Seedstars World մրցույթին:
Ապրիլի 26-ին Դեմո օրվա (Demo Day) շրջանակում Մայքրոսոֆթ ինովացիոն կենտրոնի (ՄԻԿ) Աքսելերացիոն ծրագրի մասնակից 7 ստարտափները12 շաբաթ տեւած աքսելերացիայի ծրագրի ավարտին իրենց պրոդուկտները ներկայացրին ՏՏ ոլորտի միջազգային մասնագետների, հավանական ներդրողների եւ ձեռներեցների դատին:
Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամն (ՁԻՀ) էլ անցնող տարվա ընթացքում, Համաշխարհային բանկի եւ ՀՀ կառավարության աջակցությամբ, պարբերաբար իրականացված համաֆինանսավորվող դրամաշնորհային մրցույթի շրջանակում ֆինանսական աջակցություն տրամադրեց 32 ստարտափի:
Դռները բացեցին Գյումրիի եւ Ստեփանակերտի «Թումո»-ները
Այս տարի միանգամից 2 նոր «Թումո» բացվեց: Մայիսին իր դռները բացեց Գյումրիի «Թումո»-ն, իսկ սեպտեմբերի 2-ին՝ Լեռնային Ղարաբաղի անկախության օրը, բացվեց Ստեփանակերտի «Թումո»-ն:
Գյումրիի «Թումո»-ից ստացած Itel.am-ի պավորությունների մասին կարող եք կարդալ այստեղ:
Ուրախալի է, որ արդեն 2016թ. Վանաձորը եւս իր «Թումո»-ն կունենա:
«Յուքոմ»-ը գնեց «Օրանժ»-ին
Հուլիսի վերջին հայտարարվեց, որ «Օրանժ» եւ «Յուքոմ» ընկերությունները բանակցում են «Օրանժ Արմենիա» ընկերության 100% բաժնետոմսերի ձեռքբերման շուրջ:
«Օրանժ Արմենիա»-ի նախկին գլխավոր տնօրեն Ֆրանսիս Ժելիբտերի հետ Itel.am-ն այդ օրերին զրուցեց, իսկ արդեն սեպտեմբերի 3-ին տեղի ունեցավ «Օրանժ Արմենիա» ՓԲԸ բաժնետիրոջ փոփոխություն, որի արդյունքում ընկերության 100% բաժնետոմսերն օտարվեցին «Յուքոմ»-ին: «Օրանժ Արմենիա»-ի նոր գլխավոր տնօրենը Ալեքսանդր Եսայանն է:
ԱրմԹեք-2015-ը՝ Երեւանում
Հոկտեմբերի 12-ին էլ Երեւանում բացվեց «ԱրմԹեք-2015» 8-րդ գործարար համաժողովը, որի շրջանակում Հայաստան ժամանեց Մայքրոսոֆթի կորպորատիվ փոխնախագահ Վահե Թորոսյանը: Համաժողովին մասնակցում էին հյուրեր ԱՄՆ-ից, Մերձավոր Արեւելքից, Հարավային Ամերիկայից, Եվրոպայից եւ հետխորհրդային երկրներից:
«Վերջին անգամ Հայաստան էի այցելել 2008թ., եւ դրանից հետո բավական շատ բան է կատարվել: Երբ հետ ես նայում, թե ինչի ենք հասել վերջին տասնամյակի ընթացքում, ապա դա իսկապես տպավորիչ է»,- նշել էր Վահե Թորոսյանը:

15:02 | 25.12.15 | Articles | exclusive 8572
2015 was a saturated year for Armenian IT sector. It’s no mere chance that by late 2015, Armenia registered 20% growth in the field. Everyone made his contribution - from an informatics teacher to investors from Diaspora.
Itel.am is summing up the IT events in 2015 recalling the key persons and events  that boosted the field’s development this year motivating each other.
April was marked with visits of tech “giants” of Armenian descent
Twitter’s former Vice President and presently Engineering Lead at Uber Advanced Technologies Center Raffi Krikorian and co-founder and executive chairman of Reddit – American social news website- Alexis Ohanyan took part in HIVE conference in Yerevan on April 25.
Within the conference in Yerevan, the Armenian tech community listened to the speeches of representatives of Google, Facebook, Prezi and Issuu.
Shadowmatic rocked in 2015
Triada Studio’s Shadowmatic entered the App Store which was followed by the game’s further breakthrough. Not only did it appeared on all the countries’ App Store Editor’s Choice section but was recognized the Best Game by Apple in 2015.
Within ArmNet Awards 2015 in Yerevan on April 4, Shadowmatic got the grand prize winning in “Innovation” as well as “Design and Usability” nominations.
Already in late April, Shadowmatic launched the Armenian version of the game besides 12 other languages. At DevGAMM 2015 Awards in Moscow on May 16, the game was recognized the winner in 2 nominations - Excellence in Visual Art and Media Choice Award:
June 8 was marked with yet another major success of Shadowmatic, Triada Studio was awarded Apple’s annual Apple Design Awards; in September, the game rocked at Free app of the week.
Already in December, Apple chose Shadowmatic as the best app of 2015 in a number of countries - Japan, China, Russia, India and others.
Armenia’s tech industry was represented at Web Summit
On November 3-5, Ireland’s capital Dublin hosted one of the most reputable tech conferences, Web Summit, and Armenian IT companies were also represented there.
Upon returning to Armenia, Teamable, ggTaxi, SFL, Truthly, Ucraft.me and Develandoo shared their impressions with Itel.am. Some of them found investors while others set contacts with venture funds and accelerators.
More companies were represented at DigiTec
This year's Digitec was marked with interesting design of pavilions and large number of represented companies - 170. Startups were especially active in this regard.
The 2-day technological event hosted not only Armenian companies successful on local and international markets but also international ones.
A parade of hackathons and contests
A number of major technological contests and hackathons were organized over the year.
Hackathon [YAN] Childhood 2015 was the most prominent IT contest  of the year which was held in Vanadzor on December 13-14. 70 teams (250 representatives) took part in the event.
UltraLight Startup hackathon (games and apps contest) was held at Tumo Center on March 29 with participation of 6 teams. The event was organized by AltCity, one of the major startup centers based in Beirut.
Yerevan hosted #createTogether technological event on October 5-6 bringing together representatives of tech world and innovators. It was afterwards followed by #createTogether  24-hour hackathon.
SeedStars Yerevan is also noteworthy which was held on May 28. The winner of the contest, EyeCare Plus, will take part in Seedstars World contest in Switzerland in February 2016.
Within Demo Day on April 26, startups participating in Microsoft Innovation Center’s Acceleration Program presented their products to the international IT specialists, potential investors and enterprises during 12-week acceleration program.
With support of World Bank and Armenian government, the Enterprise Incubator Foundation gave funding to 32 startups within the regularly co-funded grants contest.
Tumo Centers in Gyumri and Stepanakert opened
The year was marked with opening of 2 new Tumo Centers. In May, Tumo Center opened in Gyumri and on September 2, Stepanakert Tumo was officially launched on the Independence Day of the Nagorno-Karabakh Republic.
You can read Itel.am’s impressions from Gyumri Tumo here.
We’re happy to let you know that Vanadzor will have its Tumo in 2016.
Ucom bought Orange
It was stated in late July that Orange and Ucom were negotiating around purchase of 100% of Orange Armenia shares.
Itel.am talked to former Orange Armenia CEO Francis Gelibter; in September, Orange Armenia already had another owner - Ucom bought 100% of the shares of the company. Alexander Yesayan was appointed the new CEO of Orange Armenia.
Yerevan hosted ArmTech 2015
8th ArmTech - 2015 business forum opened in Yerevan on October 12 hosting Microsoft Corporate Vice President Vahe Torossian. Guests from the U.S., Middle East, South America, Europe and post-Soviet states also took part in the forum.
“I last visited Armenia in 2008, and a lot has changed since then. It’s very impressive what achievements we had during the past decade”, Vahe Torossian noted.