11:03 | 22.12.15 | Հոդվածներ | exclusive 19356
Itel.am-ի հետ զրույցում Tonus-ի հիմնադիրներից Սարգիս Սարգսյանը պատմել է, որ խաղը նախատեսված է հայախոս օգտատերերի համար:
«Խաղի հիմնական իմաստը թիմի մյուս անդամին (անդամներին) սահմանափակ ժամանակում հնարավորինս շատ բառեր բացատրելն է՝ հետեւելով խաղի կանոններին (չօգտագործել նույնարմատ բառեր, բառի թարգմանությունը եւ այլն): Խաղում առանձնացված են 3 հիմնական թեմաներ՝ հնարավորություն ստեղծելով խաղալ ըստ նախասիրությունների: Հնարավոր է նաեւ «կարգավորումներ» բաժնից փոփոխել խաղի տեւողությունը եւ կառավարման ձեւը»,- նշել է Սարգիս Սարգսյանը:
Նրա խոսքով՝ հավելված ստեղծելու գաղափարն առաջացել է կես տարի առաջ:
«Հիմնական մոտիվացիան ընկերներիս հետ հանդիպումներն ավելի ակտիվ, աշխույժ ու հետաքրքիր դարձնելն էր: Այս ամիսների ընթացքում փորձում էի ազատ ժամանակ գտնել հավելվածը վերջնական տեսքի հասցնելու համար եւ մի փոքր ուշացումով այն արդեն հասանելի է»,- պատմել է նա:
Tonus հավելվածի ստեղծման ուղղությամբ աշխատել է 3-հոգանոց թիմ:
«Գաղափարն իմն էր, երկար ժամանակ աշխատում էի հավելվածի վրա եւ արդեն ստեղծել էի աշխատող տարբերակ, երբ Սոնա Թովմասյանն իր ստեղծագործական դիզայներական մտքերով միացավ ինձ եւ ստեղծեց հավելվածի գեղեցիկ ու հարմարավետ տեսքը: Այնուհետ թիմին միացավ Վահե Առաքելյանը»,- նշել է Սարգիս Սարգսյանը:
Թիմը պլանավորում է ապագայում աշխատել նաեւ iOS տարբերակի վրա:
Ինչ վերաբերում է նոր գործառույթներին, ապա, Սարգիս Սարգսյանի խոսքով, դրանք կավելացվեն մոտ ապագայում:
«Դրանցից է, օրինակ, խաղի մնջախաղային տարբերակի ստեղծումը՝ խաղը հնարավոր կլինի խաղալ առանց խոսքերի»,- եզրափակել է նա:

Tonus game developed by Armenian professionals is released and available on Google Play.
Talking to Itel.am, co-founder of Tonus Sargis Sargsyan said that the game is designed for Armenian-language users.
''The main goal of the game is to explain to other team members as many words as possible within restricted time following the game's rules (not to use words with the same roots, translation of the word etc.). The game has 3 different topics allowing users to play up to their preferences. You can also change the game duration using ''the settings'''', noted Sargis Sargsyan.
According to him, they came up with the idea of developing the app 6 months ago.
''Our main motivation was to make friendly meetings more active, lively and interesting. Over the months, I tried to find free time to finalize the app and it's available now, with a minor delay'', he said.
The Tonus has been developed by a team of 3 programmers.
''The idea was mine. We worked on the app for a long time and created a working version when Sona Tovmasyan joined me with her creative ideas and developed the beautiful and user-friendly design of the app. Then, Vahe Arakelyan joined the team'', noted Sargis Sargsyan.
The team is planning to also operate on iOS version. As for new functions, Sargis Sargsyan notes that they will add them in near future.
''For instance, we will create the pantomimes version of the game and it will be able to play without words'', he concluded