10:52 | 20.02.15 | Հոդվածներ | exclusive 23266
Հունվարին Triada Studio ընկերությունը, որը հայկական համակարգչային գրաֆիկայի շուկայի երկարամյա առաջատարն է, App Store-ում թողարկեց Shadowmatic խաղը:
Այն ոչ միայն հայտնվեց բոլոր երկրների App Store-ի Editor's Choice բաժնում, այլեւ Apple-ի կողմից ճանաչվեց որպես հունվարի լավագույն խաղ: Shadowmatic-ը նաեւ գրավեց համաշխարհային մեդիայի ուշադրությունը: Shadowmatic-ի մասին գրեցին ոչ միայն խաղային ինդուստրիայի առաջատար պարբերականները, այլեւ այնպիսի ազդեցիկ լրատվամիջոցներ, ինչպիսիք են The Guardian-ը, Washington Post-ը, Time-ը եւ ուրիշներ:
Մեդիամաքսը Shadowmatic-ի ստեղծման մասին զրուցել է Triada Studio ընկերության տնօրեն Արա Աղամյանի հետ:
- Ե՞րբ եւ ինչպե՞ս առաջացավ Shadowmatic խաղը ստեղծելու գաղափարը:
- Խաղեր ստեղծելու ցանկություն մեզ մոտ առաջացավ ավելի քան 10 տարի առաջ: Սկզբնական շրջանում ծրագրում էինք անհատական համակարգչի (PC) համար նախատեսված մեծ Shooter ստեղծել: Որոշ ժամանակ աշխատեցինք այդ ուղղությամբ, սակայն հասկացանք, որ նման հավակնոտ նախագիծ իրագործելն այդ պահի դրությամբ մեր ուժերից վեր է: Ուստի որոշեցինք ծավալուն նախագծերը թողնել ապագայի համար եւ մի փորձնական, բայց լիարժեք ծրագիր իրագործենք:
3-4 տարի առաջ App store-ում իրարանցում սկսվեց. ստեղծվում էին հազարավոր խաղեր, որոնցից շատերը, առանձնապես հետաքրքիր չլինելով հանդերձ, միլիոնավոր ներբեռնումներ էին ունենում: Որոշեցինք խաղային պրոդուկտ ստեղծել հավելվածի տեսքով: Triada-ի տեխնիկական տնօրեն, ծրագրավորող Բագրատ Դաբաղյանը (վստահաբար կարող եմ ասել, որ նրա նման մասնագետ մեր տարածաշրջանում չկա) երկար տարիներ խաղային «շարժիչ» էր մշակում PC-ի համար: Խաղային հարթակը փոխելու որոշումից հետո նա սկսեց ձեւափոխել «շարժիչը» Apple-ի iOS օպերացիոն համակարգի համար:
Այդ ընթացքում սկսեցինք մտածել՝ ի՞նչ խաղ ստեղծել: Գաղափարները շատ էին, բայց ի վերջո կանգ առանք Shadowmatic-ի վրա՝ մտածելով, որ այն շատ հեշտ պրոդուկտ է, որը կարող ենք ավարտին հասցնել երեք ամիսների ընթացքում: Իրականում երեք ամիսը երեք տարի դարձավ (ծիծաղում է-խմբ.):
Աշխատանքի ընթացքում գաղափարն անընդհատ զարգանում եւ կատարելագործվում էր: Մեկ պտտվող առարկան դարձավ երկու, հետո երեք, ավելացան գաղտնիքները:
Մեկ տարի առաջ, երբ հայտարարեցինք խաղի մասին, դա բավականին մեծ հետաքրքրություն առաջացրեց խաղային աշխարհում: Խաղային ինդուստրիայի մասին գրող պարբերականների մեկնաբանություններից հասկացանք, որ առանց հուշումների մարդկանց դժվար կլինի խաղալ ու որոշեցինք հուշումների համակարգ ներդնել, ինչը եւս ժամանակ պահանջեց:
Երբ երեք տարի առաջ սկսում էինք այս նախագիծը, այն մեզ համար ավելի շատ փորձարարական էր, սակայն ժամանակի ընթացքում լուրջ պրոդուկտի վերածվեց:
Հիմա հետադարձ հայացք նետելով, հասկանում եմ, թե որքան բարդ ճանապարհ ենք անցել:
- Խաղը ներկայացնելու եւ այն պաշտոնապես թողարկելու միջեւ ընկած ժամանակահատվածը մեկ տարի կազմեց: Սա ընդունվա՞ծ պրակտիկա է խաղային ինդուստրիայում:
- Համակարգչային խաղերի մարկետինգին նվիրված որոշ գրքեր պնդում են, որ երբեք շուտ չէ հայտարարել ձեր պրոդուկտի մասին, նույնիսկ եթե այն դեռ միայն գաղափար է: Պետք է աշխատել մեդիայի հետ եւ փուլ առ փուլ ներկայացնել կատարվող աշխատանքը: Սակայն մենք չգնացինք այդ «ակադեմիական» ճանապարհով եւ ցուցադրեցինք գրեթե պատրաստի պրոդուկտը՝ նախատեսելով ավարտել այն 2-3 ամսվա ընթացքում: Բայց մեր կանխատեսումները չիրականացան, եւ խաղը թողարկվեց առաջին անոնսից մեկ տարի անց:
- Իսկ մտավախություն չկա՞ր, որ նախնական տարբերակը ցույց տալուց հետո, հզոր միջազգային ընկերությունները կարող են կրկնօրինակել գաղափարը եւ ավելի շուտ այն շրջանառության մեջ դնել:
- Տեսականորեն նման վտանգ կար, բայց իրականում գրեթե անհնար է կրկնել այն, ինչ մենք արել ենք Shadowmatic-ում: Բացի դրանից, կարծում եմ, որ որեւէ լուրջ ընկերություն չի սկսի զբաղվել կրկնօրինակությամբ` գիտակցելով, որ առաջիկայում թողարկվելու է օրիգինալ խաղը` կատարման բարձր որակով:
- Ժամանակակից աշխարհում promotion-ը, թերևս, նույնքան կարեւոր է, որքան խաղի օրիգինալ գաղափարը եւ կատարման որակը: Ձեր դեպքում Shadowmatic-ը միանգամից հայտնվեց համաշխարհային մասնագիտական մեդիաների ուշադրության կենտրոնում: Դա ինքնաբերաբար ստացվեց, թե՞ հատուկ պատրաստվել էիք:
- Իրականում խաղի թողարկումն այնպես չստացվեց, ինչպես նախատեսել էինք: Ծրագրել էինք, որ երբ հասնենք աշխատանքների ավարտական փուլին, մամուլին կտեղեկացնենք թողարկման օրվա մասին ու նրանց կտրամադրենք թեստային տարբերակը, որպեսզի նրանք հնարավորություն ունենան տպավորություն կազմել եւ թողարկման օրը ներկայացնեն իրենց գնահատականները:
Բայց ամեն ինչ այլ կերպ ընթացավ: 2014 թվականի ամռանը մեզ հետ անսպասելիորեն կապվեցին Apple-ի ներկայացուցիչները եւ ասացին, որ իրենց խմբագրերին շատ է դուր եկել մեր կոնցեպտը եւ իրենք պատրաստ են մեկնարկի ժամանակ մեզ որոշակի օգնություն ցուցաբերեն: Աշնանը Apple-ը մեզ հանդիպման հրավիրեց, որի ընթացքում մանրամասն ներկայացրեցինք Shadowmatic-ը եւ ասացինք, որ ցանկանում ենք այն App Store-ում տեղադրել դեկտեմբերի երկրորդ կեսին` Սուրբ Ծննդյան օրերին:
Նրանք էլ խորհուրդ տվեցին չշտապել եւ խաղի թողարկումը կազմակերպել 2015 թվականի սկզբին: Կարծում եմ, պատճառն այն էր, որ իրադարձություններով լի Սուրբ Ծննդյան օրերին նրանց ավելի դժվար կլիներ Shadowmatic-ին տրամադրել իրենց նախատեսած ուշադրությունը ողջ ծավալով:
Վերջնական փուլում եւս լարված աշխատանք էր տարվում եւ մենք խաղը Apple-ին ներկայացրեցինք պաշտոնական թողարկումից ընդամենը երեք օր առաջ: Արդյունքում նախապես մամուլի հետ չաշխատեցինք եւ հրապարակումները սկսվեցին արդեն թողարկումից հետո:
Սակայն Apple-ի աջակցության ծավալը գերազանցեց մեր բոլոր սպասելիքները` թողարկման օրը Shadowmatic-ը հայտնվեց գրեթե բոլոր երկրների
Apple Store-ի Editor’s Choice հատվածում: Դա էլ, բնականաբար, առաջացրեց ոչ միայն օգտատերերի, այլեւ առաջատար լրատվամիջոցների հետաքրքրությունը:
Apple-ի առաջարկով խաղը թողարկեցինք 12 լեզուներով, ինչը եւս բավականին ավելացրեց աշխատանքի ծավալը` թողարկումից մի քանի շաբաթ առաջ: Ժամանակի սղության պատճառով չհասցրեցինք խաղը թողարկել նաեւ հայերեն, սակայն առաջիկա օրերին Shadowmatic-ը արդեն հասանելի կլինի նաեւ հայերեն լեզվով:
Ի դեպ, խաղում մի քանի հայկական վիզուալ «հետքեր» կան: Քարտեզի վրա հայերեն տառեր են գրված, խաղի փուլերից մեկում կարող եք Կոմիտասի նկարը տեսնել:
Վերջերս իմացանք, որ չինացի օգտատերերը խաղային մի ֆորումում փորձել էին այդ տառերը վերլուծել  եւ հասկանալ, թե ինչ է պետք անել դրանց հետ: Ինչ-որ իմաստ գտել էին ու փորձում էին լուծել տառերի հետ կապված գլուխկոտրուկը (ժպտում է-խմբ.):
- Հայաստանում շատերին հետաքրքրում է` նախատեսվում է արդյո՞ք խաղի թողարկումը այլ հարթակների համար՝ մասնավորապես, Android-ի:
- Այո, անպայման: Նախատեսում ենք խաղը թողարկել ոչ միայն Android-ի, այլեւ Mac-ի, Amazon-ի, PC-ի համար: Սակայն, այդ հարթակներում հայտնվելու ժամկետները դեռեւս չեմ կարող նշել: Այդ ամենը մենք պլանավորել էինք, պարզապես ուզում էինք հասկանալ՝ որքանո՞վ հաջողակ կլինի խաղը: Հիմա արդեն հստակ է, որ հետաքրքրություն կա եւ պետք է շարունակել:
- Ասացիք, որ այս խաղի ստեղծումը ավելի շատ փորձարարական քայլ էր, քան բիզնես-նախագիծ: Հիմա, հաշվի առնելով խաղի հաջողությունը, մտադիր եք խաղերի արտադրությունը դիտարկել կոմերցիոն տեսակետից:
- Այո, իհարկե: Այսօր App store-ում կա մոտ 1 մլն 400 հազար  հավելված, որոնց 70%-ը խաղեր են: Այդ շուկայում գումար վաստակելու համար պետք է արտառոց բան ստեղծել: Այս անգամ մեզ մոտ դա ստացվեց եւ հուսով եմ՝ նորից կստացվի:
- Ընդհանուր առմամբ, քանի մարդ է աշխատել խաղի վրա:
- Թիմը չորս հոգուց է բաղկացած՝ ծրագրավորող Բագրատ Դաբաղյանը, դիզայներ Արսեն Ավոյանը, կոմպոզիտոր Սերգեյ Մելքոնյանը եւ ես` որպես խաղի պրոդյուսեր: Իհարկե, Triada-ն իր ներուժով եւ ենթակառուցվածքով անմասն չէր խաղի ստեղծմանը, սակայն թիմը, որը կատարեց աշխատանքի 99 տոկոսը, այդ չորս մարդիկ էին: Նաեւ պետք է նշեմ, որ չնայած թիմի անդամներից յուրաքանչյուրը զբաղված էր իր հիմնական աշխատանքով, բոլորս նաեւ մի քանի գործառույթ էին իրականացնում եւ մասնակցում էին ստեղծագործական բոլոր քննարկումներին: Օրինակ, ծրագրավորողը զբաղվում էր նաեւ տարբեր 2D եւ 3D հարցերով, երաժիշտը մասնակցում էր վիզուալ հարցերի քննարկմանը եւ այլն:
- Իսկ ինչպիսին էր Apple-ի վերաբերմունքը: Հավասարը հավասարին մոտեցո՞ւմ էր, թե զգացվում էր, որ փոքր ընկերությունը Հայաստանից գործ ունի աշխարհի հզորագույն ընկերություններից մեկի հետ:
- Իմ տպավորությամբ, իրենց համար երկիրը կարեւոր չէ. կարեւորն այն է, որ
պրոդուկտը հետաքրքիր լինի իրենց եւ սպառողների համար: Շատ դրական, նորմալ մարդիկ են, բավականին երիտասարդ՝ 25-ից 40 տարեկան:
- Որո՞նք եք համարում ձեր հաջողության հիմնական բաղադրիչները:
- Երեւի թե առաջին գործոնը պրոֆեսիոնալիզմն է: Երկրորդը մեր վերաբերմունքն է
աշխատանքի արդյունքին: Չնայած, այս գործում պերֆեկցիոնիզմը ինչպես դրական, այնպես էլ բացասական ազդեցություն կարող է ունենալ: Դրականն այն է, որ փորձում ես ստեղծել բարձրագույն որակի պրոդուկտ: Բացասականն էլ այն է, որ երբեմն չես կարողանում կանգ առնել ու հասկանալ, որ «լավագույնը լավի թշնամին է» (ժպտում է-խմբ.):

10:52 | 20.02.15 | Статьи | exclusive 15600
В январе компания Triada Studio – многолетний лидер на рынке компьютерной графики Армении - выпустила игру Shadowmatic на App Store.
Игра не только попала в раздел Editor's Choice на App Store во всех странах, но и была признана со стороны Apple лучшей игрой января. Shadowmatic удалось завоевать также внимание мировых СМИ: об игре написали не только ведущие издания игровой индустрии, но и такие влиятельные медиа, как The Guardian, Washington Post, Time и другие.
Медиамакс побеседовал о создании Shadowmatic с директором Triada Studio Ара Агамяном.
- Как и когда возникла идея создания Shadowmatic?
- Желание создавать игры у нас появилось более 10 лет назад. Первое время мы планировали создать большой Shooter для ПК и некоторое время работали в этом направлении. Однако мы поняли, что реализация столь амбициозного замысла тогда была выше наших возможностей. Так мы решили отложить крупные проекты на будущее и реализовать какую-либо экспериментальную, но полноценную программу.
3-4 года назад в App store начался бум: создавались тысячи игр, многие из которых, не будучи особенно интересными, получали миллионы скачиваний. Тогда мы решили создать игровой продукт в виде приложения. Технический директор Triada, программист Баграт Дабагян (с уверенностью могу сказать, что второго такого специалиста нет в нашем регионе) много лет разрабатывал игровой «движок» для ПК. После решения о смене платформы он начал строить «движок» под iOS, операционную систему Apple.
Мы начали размышлять над тем, какую игру создать. Идей было много, но в итоге мы остановили свой выбор на Shadowmatic, думая, что это простой продукт, который можно будет завершить за три месяца. На деле три месяца растянулись на три года (смеется – ред.).
В ходе работы идея постоянно развивалась и совершенствовалась. Один вращающийся предмет стал двумя, потом тремя, увеличилось число секретов.
Год назад, когда мы анонсировали игру, она вызвала достаточно большой интерес в игровом мире. Из отзывов изданий, пишущих об игровой индустрии, мы поняли, что без подсказок пользователям будет сложно играть, и решили внедрить систему подсказок, на что также потребовалось время.
Когда мы приступали к проекту три года назад, он для нас был скорее экспериментом, однако со временем трансформировался в серьезный проект. Сейчас, оглядываясь назад, я понимаю, насколько сложный путь мы прошли.
- Период между презентацией игры и официальным запуском составил один год. Это обычная для игрового мира практика?
- Некоторые книги по маркетингу компьютерных игр утверждают, что никогда не рано объявить о своем продукте, даже если он существует еще только в виде замысла. Нужно работать с прессой и поэтапно представлять проводимую работу. Однако мы не пошли по этому «академическому» пути и продемонстрировали почти готовый продукт, предполагая, что он будет завершен через 2-3 месяца. Но наши прогнозы не оправдались, и игра была выпущена лишь через год после первого анонса.
- А у вас не было беспокойства по поводу того, что крупные компании после демонстрации предварительного варианта могли скопировать идею?
- Теоретически такая угроза существовала, но в действительности практически невозможно повторить то, что мы сделали в Shadowmatic. Кроме того, думаю, ни одна серьезная компания не станет заниматься плагиатом, понимая, что в будущем будет выпущена оригинальная игра, в более качественном исполнении.
- В современном мире promotion, наверно, столь же важен, как оригинальность идеи игры и качество исполнения. В вашем случае Shadowmatic сразу же оказался в центре внимания мировых специализированных СМИ. Это получилось спонтанно, или вы готовились к этому?
- На самом деле выпуск игры прошел не так, как мы планировали. Мы планировали на финальном этапе сообщить СМИ о дне выпуска игры и предоставить им тестовую версию, чтобы они могли составить мнение и в день запуска опубликовать свои мнения.
Но все вышло иначе. Летом 2014 года с нами неожиданно связались представители Apple и сказали, что их редакторам очень понравился наш концепт и они готовы предоставить нам определенную помощь при запуске. Осенью нас пригласили на встречу в Apple, в ходе которой мы подробно представили Shadowmatic и сообщили, что хотели бы выложить ее в App Store во второй половине декабря – в рождественский период.
Они посоветовали нам не спешить и запустить игру в начале 2015 года. Думаю, причина была в том, что в бурный Рождественский период им было бы трудно предоставить Shadowmatic поддержку в том объеме, в котором они планировали.
На финальном этапе у нас все еще шла напряженная работа, и мы предоставили игру Apple лишь за три дня до официального запуска. В итоге нам не удалось провести предварительную работу со СМИ, и публикации начались лишь после выпуска.
Однако объем помощи Apple превзошел все наши ожидания: в день выпуска Shadowmatic появился в разделе Editor’s Choice Apple Store почти во всех странах. А это, естественно, вызвало интерес не только пользователей, но и ведущих СМИ.
По предложению Apple, игра была выпущена на 12 языках, что также добавило нам работы за несколько недель до запуска. Из-за ограниченности времени мы не успели выпустить игру на армянском языке, однако Shadowmatic станет доступен на армянском уже в ближайшие дни.
Кстати, в игре есть несколько визуальных армянских «следов». На карте написаны армянские буквы, на одном из уровней можно заметить изображение Комитаса. Недавно мы узнали, что китайские пользователи на одном из форумов пытались проанализировать эти буквы, чтобы понять, что нужно делать дальше. Они нашли какой-то смысл и пытались разгадать головоломку с буквами (улыбается- ред.)
- Многим интересно, планируете ли вы издать игру и на других платформах, в частности, Android?
- Мы планируем выпустить игру не только на платформе Android, но и Mac, Amazon и PC. Однако, даты выхода на этих платформах назвать пока не могу. Все это мы планировали, просто хотели сначала понять, насколько успешной будет игра. Сейчас уже очевидно, что интерес есть, и нужно продолжать.
- Вы сказали, что создание игры было скорее экспериментом, чем бизнес-проектом. Сейчас, учитывая успех игры, вы будете рассматривать производство игр с коммерческой точки зрения?
- Да, конечно. Сегодня в App store есть более 1 млн 400 тысяч приложений, 70% которых – игры. Чтобы зарабатывать на этом рынке, нужно создавать что-то неординарное. На этот раз нам это удалось, надеюсь, удастся еще раз.
- В целом, сколько человек работало над игрой?
- Команда состоит из четырех человек: программист Баграт Дабагян, дизайнер Арсен Авоян, композитор Сергей Мелконян и я, в качестве продюсера игры. Конечно, Triada со своим потенциалом и инфраструктурой не оставалась в стороне от создания игры, однако команда, которая выполнила 99% работ, состояла из этих четырех человек. Также нужно отметить, что помимо своих основных, все члены команды одновременно выполняли несколько функций и участвовали во всех творческих обсуждениях. Например, программист занимался также различными вопросами 2D и 3D, музыкант участвовал в обсуждениях визуальных вопросов и т. д.
- Каково было работать с Apple? Это были отношения равных, или было ощущение, что маленькая армянская компания имеет дело с одним из мировых гигантов?
- По моим впечатлениям, для них страна не имеет значения: важно, чтобы продукт был интересен им и пользователям. Это очень положительные, нормальные люди, довольно молодые – от 25 до 40 лет.
- Что вы считаете основными составляющими своего успеха?
- Наверное, первый фактор – профессионализм. Второй – наше отношение к результату работы. Хотя в нашем деле перфекционизм может иметь как положительные, так и отрицательные последствия. Положительно то, что ты стараешься создать продукт высшего качества. Отрицательное - то, что порой сложно остановиться и понять, что «лучшее – враг хорошего». (улыбается-ред.)