10:52 | 20.02.15 | Հոդվածներ | exclusive 23266
Հունվարին Triada Studio ընկերությունը, որը հայկական համակարգչային գրաֆիկայի շուկայի երկարամյա առաջատարն է, App Store-ում թողարկեց Shadowmatic խաղը:
Այն ոչ միայն հայտնվեց բոլոր երկրների App Store-ի Editor's Choice բաժնում, այլեւ Apple-ի կողմից ճանաչվեց որպես հունվարի լավագույն խաղ: Shadowmatic-ը նաեւ գրավեց համաշխարհային մեդիայի ուշադրությունը: Shadowmatic-ի մասին գրեցին ոչ միայն խաղային ինդուստրիայի առաջատար պարբերականները, այլեւ այնպիսի ազդեցիկ լրատվամիջոցներ, ինչպիսիք են The Guardian-ը, Washington Post-ը, Time-ը եւ ուրիշներ:
Մեդիամաքսը Shadowmatic-ի ստեղծման մասին զրուցել է Triada Studio ընկերության տնօրեն Արա Աղամյանի հետ:
- Ե՞րբ եւ ինչպե՞ս առաջացավ Shadowmatic խաղը ստեղծելու գաղափարը:
- Խաղեր ստեղծելու ցանկություն մեզ մոտ առաջացավ ավելի քան 10 տարի առաջ: Սկզբնական շրջանում ծրագրում էինք անհատական համակարգչի (PC) համար նախատեսված մեծ Shooter ստեղծել: Որոշ ժամանակ աշխատեցինք այդ ուղղությամբ, սակայն հասկացանք, որ նման հավակնոտ նախագիծ իրագործելն այդ պահի դրությամբ մեր ուժերից վեր է: Ուստի որոշեցինք ծավալուն նախագծերը թողնել ապագայի համար եւ մի փորձնական, բայց լիարժեք ծրագիր իրագործենք:
3-4 տարի առաջ App store-ում իրարանցում սկսվեց. ստեղծվում էին հազարավոր խաղեր, որոնցից շատերը, առանձնապես հետաքրքիր չլինելով հանդերձ, միլիոնավոր ներբեռնումներ էին ունենում: Որոշեցինք խաղային պրոդուկտ ստեղծել հավելվածի տեսքով: Triada-ի տեխնիկական տնօրեն, ծրագրավորող Բագրատ Դաբաղյանը (վստահաբար կարող եմ ասել, որ նրա նման մասնագետ մեր տարածաշրջանում չկա) երկար տարիներ խաղային «շարժիչ» էր մշակում PC-ի համար: Խաղային հարթակը փոխելու որոշումից հետո նա սկսեց ձեւափոխել «շարժիչը» Apple-ի iOS օպերացիոն համակարգի համար:
Այդ ընթացքում սկսեցինք մտածել՝ ի՞նչ խաղ ստեղծել: Գաղափարները շատ էին, բայց ի վերջո կանգ առանք Shadowmatic-ի վրա՝ մտածելով, որ այն շատ հեշտ պրոդուկտ է, որը կարող ենք ավարտին հասցնել երեք ամիսների ընթացքում: Իրականում երեք ամիսը երեք տարի դարձավ (ծիծաղում է-խմբ.):
Աշխատանքի ընթացքում գաղափարն անընդհատ զարգանում եւ կատարելագործվում էր: Մեկ պտտվող առարկան դարձավ երկու, հետո երեք, ավելացան գաղտնիքները:
Մեկ տարի առաջ, երբ հայտարարեցինք խաղի մասին, դա բավականին մեծ հետաքրքրություն առաջացրեց խաղային աշխարհում: Խաղային ինդուստրիայի մասին գրող պարբերականների մեկնաբանություններից հասկացանք, որ առանց հուշումների մարդկանց դժվար կլինի խաղալ ու որոշեցինք հուշումների համակարգ ներդնել, ինչը եւս ժամանակ պահանջեց:
Երբ երեք տարի առաջ սկսում էինք այս նախագիծը, այն մեզ համար ավելի շատ փորձարարական էր, սակայն ժամանակի ընթացքում լուրջ պրոդուկտի վերածվեց:
Հիմա հետադարձ հայացք նետելով, հասկանում եմ, թե որքան բարդ ճանապարհ ենք անցել:
- Խաղը ներկայացնելու եւ այն պաշտոնապես թողարկելու միջեւ ընկած ժամանակահատվածը մեկ տարի կազմեց: Սա ընդունվա՞ծ պրակտիկա է խաղային ինդուստրիայում:
- Համակարգչային խաղերի մարկետինգին նվիրված որոշ գրքեր պնդում են, որ երբեք շուտ չէ հայտարարել ձեր պրոդուկտի մասին, նույնիսկ եթե այն դեռ միայն գաղափար է: Պետք է աշխատել մեդիայի հետ եւ փուլ առ փուլ ներկայացնել կատարվող աշխատանքը: Սակայն մենք չգնացինք այդ «ակադեմիական» ճանապարհով եւ ցուցադրեցինք գրեթե պատրաստի պրոդուկտը՝ նախատեսելով ավարտել այն 2-3 ամսվա ընթացքում: Բայց մեր կանխատեսումները չիրականացան, եւ խաղը թողարկվեց առաջին անոնսից մեկ տարի անց:
- Իսկ մտավախություն չկա՞ր, որ նախնական տարբերակը ցույց տալուց հետո, հզոր միջազգային ընկերությունները կարող են կրկնօրինակել գաղափարը եւ ավելի շուտ այն շրջանառության մեջ դնել:
- Տեսականորեն նման վտանգ կար, բայց իրականում գրեթե անհնար է կրկնել այն, ինչ մենք արել ենք Shadowmatic-ում: Բացի դրանից, կարծում եմ, որ որեւէ լուրջ ընկերություն չի սկսի զբաղվել կրկնօրինակությամբ` գիտակցելով, որ առաջիկայում թողարկվելու է օրիգինալ խաղը` կատարման բարձր որակով:
- Ժամանակակից աշխարհում promotion-ը, թերևս, նույնքան կարեւոր է, որքան խաղի օրիգինալ գաղափարը եւ կատարման որակը: Ձեր դեպքում Shadowmatic-ը միանգամից հայտնվեց համաշխարհային մասնագիտական մեդիաների ուշադրության կենտրոնում: Դա ինքնաբերաբար ստացվեց, թե՞ հատուկ պատրաստվել էիք:
- Իրականում խաղի թողարկումն այնպես չստացվեց, ինչպես նախատեսել էինք: Ծրագրել էինք, որ երբ հասնենք աշխատանքների ավարտական փուլին, մամուլին կտեղեկացնենք թողարկման օրվա մասին ու նրանց կտրամադրենք թեստային տարբերակը, որպեսզի նրանք հնարավորություն ունենան տպավորություն կազմել եւ թողարկման օրը ներկայացնեն իրենց գնահատականները:
Բայց ամեն ինչ այլ կերպ ընթացավ: 2014 թվականի ամռանը մեզ հետ անսպասելիորեն կապվեցին Apple-ի ներկայացուցիչները եւ ասացին, որ իրենց խմբագրերին շատ է դուր եկել մեր կոնցեպտը եւ իրենք պատրաստ են մեկնարկի ժամանակ մեզ որոշակի օգնություն ցուցաբերեն: Աշնանը Apple-ը մեզ հանդիպման հրավիրեց, որի ընթացքում մանրամասն ներկայացրեցինք Shadowmatic-ը եւ ասացինք, որ ցանկանում ենք այն App Store-ում տեղադրել դեկտեմբերի երկրորդ կեսին` Սուրբ Ծննդյան օրերին:
Նրանք էլ խորհուրդ տվեցին չշտապել եւ խաղի թողարկումը կազմակերպել 2015 թվականի սկզբին: Կարծում եմ, պատճառն այն էր, որ իրադարձություններով լի Սուրբ Ծննդյան օրերին նրանց ավելի դժվար կլիներ Shadowmatic-ին տրամադրել իրենց նախատեսած ուշադրությունը ողջ ծավալով:
Վերջնական փուլում եւս լարված աշխատանք էր տարվում եւ մենք խաղը Apple-ին ներկայացրեցինք պաշտոնական թողարկումից ընդամենը երեք օր առաջ: Արդյունքում նախապես մամուլի հետ չաշխատեցինք եւ հրապարակումները սկսվեցին արդեն թողարկումից հետո:
Սակայն Apple-ի աջակցության ծավալը գերազանցեց մեր բոլոր սպասելիքները` թողարկման օրը Shadowmatic-ը հայտնվեց գրեթե բոլոր երկրների
Apple Store-ի Editor’s Choice հատվածում: Դա էլ, բնականաբար, առաջացրեց ոչ միայն օգտատերերի, այլեւ առաջատար լրատվամիջոցների հետաքրքրությունը:
Apple-ի առաջարկով խաղը թողարկեցինք 12 լեզուներով, ինչը եւս բավականին ավելացրեց աշխատանքի ծավալը` թողարկումից մի քանի շաբաթ առաջ: Ժամանակի սղության պատճառով չհասցրեցինք խաղը թողարկել նաեւ հայերեն, սակայն առաջիկա օրերին Shadowmatic-ը արդեն հասանելի կլինի նաեւ հայերեն լեզվով:
Ի դեպ, խաղում մի քանի հայկական վիզուալ «հետքեր» կան: Քարտեզի վրա հայերեն տառեր են գրված, խաղի փուլերից մեկում կարող եք Կոմիտասի նկարը տեսնել:
Վերջերս իմացանք, որ չինացի օգտատերերը խաղային մի ֆորումում փորձել էին այդ տառերը վերլուծել  եւ հասկանալ, թե ինչ է պետք անել դրանց հետ: Ինչ-որ իմաստ գտել էին ու փորձում էին լուծել տառերի հետ կապված գլուխկոտրուկը (ժպտում է-խմբ.):
- Հայաստանում շատերին հետաքրքրում է` նախատեսվում է արդյո՞ք խաղի թողարկումը այլ հարթակների համար՝ մասնավորապես, Android-ի:
- Այո, անպայման: Նախատեսում ենք խաղը թողարկել ոչ միայն Android-ի, այլեւ Mac-ի, Amazon-ի, PC-ի համար: Սակայն, այդ հարթակներում հայտնվելու ժամկետները դեռեւս չեմ կարող նշել: Այդ ամենը մենք պլանավորել էինք, պարզապես ուզում էինք հասկանալ՝ որքանո՞վ հաջողակ կլինի խաղը: Հիմա արդեն հստակ է, որ հետաքրքրություն կա եւ պետք է շարունակել:
- Ասացիք, որ այս խաղի ստեղծումը ավելի շատ փորձարարական քայլ էր, քան բիզնես-նախագիծ: Հիմա, հաշվի առնելով խաղի հաջողությունը, մտադիր եք խաղերի արտադրությունը դիտարկել կոմերցիոն տեսակետից:
- Այո, իհարկե: Այսօր App store-ում կա մոտ 1 մլն 400 հազար  հավելված, որոնց 70%-ը խաղեր են: Այդ շուկայում գումար վաստակելու համար պետք է արտառոց բան ստեղծել: Այս անգամ մեզ մոտ դա ստացվեց եւ հուսով եմ՝ նորից կստացվի:
- Ընդհանուր առմամբ, քանի մարդ է աշխատել խաղի վրա:
- Թիմը չորս հոգուց է բաղկացած՝ ծրագրավորող Բագրատ Դաբաղյանը, դիզայներ Արսեն Ավոյանը, կոմպոզիտոր Սերգեյ Մելքոնյանը եւ ես` որպես խաղի պրոդյուսեր: Իհարկե, Triada-ն իր ներուժով եւ ենթակառուցվածքով անմասն չէր խաղի ստեղծմանը, սակայն թիմը, որը կատարեց աշխատանքի 99 տոկոսը, այդ չորս մարդիկ էին: Նաեւ պետք է նշեմ, որ չնայած թիմի անդամներից յուրաքանչյուրը զբաղված էր իր հիմնական աշխատանքով, բոլորս նաեւ մի քանի գործառույթ էին իրականացնում եւ մասնակցում էին ստեղծագործական բոլոր քննարկումներին: Օրինակ, ծրագրավորողը զբաղվում էր նաեւ տարբեր 2D եւ 3D հարցերով, երաժիշտը մասնակցում էր վիզուալ հարցերի քննարկմանը եւ այլն:
- Իսկ ինչպիսին էր Apple-ի վերաբերմունքը: Հավասարը հավասարին մոտեցո՞ւմ էր, թե զգացվում էր, որ փոքր ընկերությունը Հայաստանից գործ ունի աշխարհի հզորագույն ընկերություններից մեկի հետ:
- Իմ տպավորությամբ, իրենց համար երկիրը կարեւոր չէ. կարեւորն այն է, որ
պրոդուկտը հետաքրքիր լինի իրենց եւ սպառողների համար: Շատ դրական, նորմալ մարդիկ են, բավականին երիտասարդ՝ 25-ից 40 տարեկան:
- Որո՞նք եք համարում ձեր հաջողության հիմնական բաղադրիչները:
- Երեւի թե առաջին գործոնը պրոֆեսիոնալիզմն է: Երկրորդը մեր վերաբերմունքն է
աշխատանքի արդյունքին: Չնայած, այս գործում պերֆեկցիոնիզմը ինչպես դրական, այնպես էլ բացասական ազդեցություն կարող է ունենալ: Դրականն այն է, որ փորձում ես ստեղծել բարձրագույն որակի պրոդուկտ: Բացասականն էլ այն է, որ երբեմն չես կարողանում կանգ առնել ու հասկանալ, որ «լավագույնը լավի թշնամին է» (ժպտում է-խմբ.):

10:52 | 20.02.15 | Articles | exclusive 13648
In January, Triada Studio, leading computer graphics company on the Armenian market, launched Shadowmatic game on App Store.
It was included in App Store Editor’s Choice section in all the countries, and moreover, was recognized the best game of January by Apple. Shadowmatic also attracted the attention of international media. Not only leading magazines of the gaming industry but also mainstream media such as The Guardian, Washington Post, Time and others wrote covered the game.
Mediamax talked to Triada Studio Director Ara Aghamyan.
- When and how did you come up with the idea of developing Shadowmatic?
We first wished to develop games more than 10 years ago. At first, we were planning to a develop a big shooter for personal computers (PC). We worked on the project for a while but understood that we couldn’t manage to create such an ambitious project at that point. That’s why we decided to leave the large-scale projects for future and carry out a trial but complete program.
3-4 years ago, App Store was booming: thousands of games were developed, some of the games weren’t that interesting but had millions of downloads. We decided to create a gaming app. Technical Director of Triada, developer Bagrat Dabaghyan (I am convinced there is no other such specialist in the region) was developing a gaming “engine” for PC for many years. After the decision to change the platform, he started tailoring the “engine” to Apple’s iOS operation system.
Over that period, we started thinking what game to create. We had many ideas but finally we agreed on Shadowmatic considering it a very easy product which can be completed only within 3 months. In fact, the 3 months turned into 3 years.
The idea was being developed and improved during our work. One rotating object became 2, then 3 and the number of secrets grew.
Upon the announcement a year ago, the game evoked avid interest among gaming world. We learned from the comments made by gaming magazines that people would have difficulties playing without hints that’s why we decided to launch a system of hints which also took time.
When we were beginning the project 3 years ago, it was more experimental for us but it grew into a serious product over time. Looking back, I understand how hard our path was.
- The game was launched only a year later after the first announcement. Is it a common practice in the gaming industry?
- Some books on computer games marketing claim that it’s never early to announce the product even if it’s in the form of an idea yet. You should work with the media and present the work step-by-step. But we didn’t follow this “academic” path and showed an almost complete product planning to finish it within 2-3 months. But our forecasts didn’t come true and the game was launched a year later than the first announcement.
- Weren’t you afraid that after the announcement bigger companies could imitate the idea?
- Theoretically, there was such a risk but in reality, it’s almost impossible to repeat what we did on Shadowmatic. Besides, I think not a single serious company would imitate realizing that the original game would be soon launched with high-quality performance.
- In modern world, perhaps, promotion is as important as the original idea of the game and performance quality. In your case, Shadowmatic at once found itself in the center of attention of professional international media. Did it happen naturally or did you prepare for it?
- In fact, the game wasn’t launched in a way we had planned. We were going to inform the media about the day of launch and provide them the trial version to have the impression from the game and give their assessments on the day of the launch.
But everything went on differently. In summer 2014, Apple representatives contacted us. They said their editors liked our concept very much and they were going to give us some assistance upon the start. In autumn, Apple invited us to a meeting during which we thoroughly presented Shadowmatic. We said we wanted to place it on App Store in the second half of December, during Christmas.
They advised us not to hurry and organize the launch in early 2015. I think the reason was that it would be hard for them to give their full attention to Shadowmatic during Christmas.
In the final phase, we were working hard, and we presented the game to Apple only 3 days before the official launch. As a result, we didn’t work with the media beforehand and the publications were written only after the launch.
But Apple’s assistance exceeded all our expectations. On the day of the launch, Shadowmatic was placed on Apple Store’s Editor’s Choice section in almost all the countries. Naturally, it aroused the interest of not only users but also leading media outlets.
Upon Apple’s suggestion, we issued the game in 12 languages which considerably increased the volume of work a few weeks before the launch. Due to scarce time resources, we didn’t manage to launch the game in Armenian but Shadowmatic will be available in Armenian as well in the coming days.
By the way, the game features a number of Armenian “traces”. The map contains Armenian letters, and you can see Komitas’s image in one of the levels of the game. We learned recently that Chinese users tried to analyze the letters on one of the gaming forums and figure out what they would have to do with them. They saw some meaning and tried to figure out the conundrum of letters.
-  Many people in Armenia are interested whether the game will be launched on other platforms, particularly, on Android.
- We are going to issue the game not only for Android, but also Mac, Amazon and PC. But unfortunately I can't specify the dates yet. We were planning all this, we just wanted to understand how successful the game would be. Now it’s already clear that it is interesting and we should continue.
- You said that the development of the game was more of an experimental step than a business project. Taking into account the success of the game now, are you going to consider the game development in terms of commerce?
- Yes, of course. Today, there are over 1mln 400 thousand apps on the App Store and 70% of them are games. We should create an exception thing to make money on the market. This time, we managed it and I hope it will happen again.
- On the whole, how many people worked over the game?
- We had a team of 4 - programmer Bagrat Dabaghyan, designer Arsen Avoyan, composer Sergey Melkonyan and I as a game producer. Of course, Triada’s potential and infrastructure also contributed to the development of the game but the team who did the 99% of the job comprised 4 people. I should also note that even though each of the 4 members of the team was engaged in his main job, we performed a number of other functions and took part in all the creative discussions. For instance, a programmer was engaged in various 2D and 3D matters, a musician took part in the discussions of visual issues etc.
- And how was Apple’s attitude? Did they treat you as equals, or did you feel that a small Armenian company dealt with one of the most powerful companies in the world?
- I have the impression that a country is not important for them. They are more interested in how much the product is appealing to them and users. They are quite positive and normal people, quite young - aged 25-40.
- What do you think are the main components of your success?
- Perhaps, professionalism is the first one. Our attitude to the results is the second. However, perfectionism in this work can have both a positive and negative effect; the positive one is that you are trying to create a high-performance product, and the negative is that you sometimes fail to stop and understand that “the best is the enemy of good”.