14:02 | 12.10.15 | Նորություններ | 7635
Այսօր Երեւանում մեկնարկած Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիաների «ԱրմԹեք-2015» 8-րդ գործարար համաժողովի ընթացքում Մայքրոսոֆթի կորպորատիվ փոխնախագահ Վահե Թորոսյանը նշել է, որ տպավորված է հայաստանյան ՏՏ ոլորտի՝ վերջին տասնամյակի նվաճումներով:
«Վերջին անգամ Հայաստան էի այցելել 2008թ., եւ դրանից հետո բավական շատ բան է կատարվել: Երբ հետ ես նայում, թե ինչի ենք հասել վերջին տասնամյակի ընթացքում, ապա դա իսկապես տպավորիչ է»,- ասել է նա:
Վահե Թորոսյանն առանձնացրել է Մայքրոսոֆթ ինովացիոն կենտրոն Հայաստանի (ՄԻԿ Հայաստան) ստեղծման փաստը՝ ընդգծելով, որ ստեղծումից մինչ օրս այն աջակցություն է տրամադրել ավելի քան 200 ստարտափի:
«Վիասֆեր Ինթերնեշնլ» ընկերության գլխավոր տնօրեն եւ նախագահ, ԱրմԹեք համաժողովի համահիմնադիր եւ նախագահ Թոնի Մորոյանն էլ ասել է, որ այսօր Հայաստանը բարձր տեխնոլոգիաների եւ ՏՏ ոլորտներում շատ նախանձելի իրավիճակում է:
«Ինձ հաճախ են հարցնում մեր վերջին 7 տարիների կոնգրեսների հաջողությունների մասին: Պետք է ասեմ, որ հասել ենք մեր նպատակների մեծ մասի իրականացմանը: ՏՏ ոլորտի աճն ավելի շատ պայմանավորված է առաջարկով, քան պահանջարկով: Այսօր մենք հաստատել ենք ամուր կամուրջ Հայաստանի եւ Սիլիկոնյան հովտի միջեւ, եւ մեզ գիտեն եւ հարգում են Սիլիկոնյան հովտում»,- նշել է Թոնի Մորոյանը:
Նա տեղեկացրել է, որ «ԱրմԹեք-2015»-ին մասնակցում են հյուրեր ԱՄՆ-ից, Մերձավոր Արեւելքից, Հարավային Ամերիկայից, Եվրոպայից եւ հետխորհրդային երկրներից:
ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Պյոտր Սվիտալսկին իր հերթին նշել է, որ ոլորտը զարգացման նպատակով առաջին հերթին անհրաժեշտ է ստարտափների համար լավ պայմաններ ստեղծել:
«Այդ ստարտափները պետք է իրենց հայրենիքը համարեն հնարավորությունների երկիր: Պետք է ավելի շատ հաջողակ պատմություններ մշակել եւ դրանք տարածել այնպիսի ոլորտների վրա, ինչպիսիք են գյուղատնտեսությունը, կանաչ տեխնոլոգիաները եւ այլն: Իսկ օտարերկրյա ներդրողները պետք է իրենց այստեղ զգան այնպես, ինչպես իրենց տանը»,- հավելել է Պյոտր Սվիտալսկին:

14:02 | 12.10.15 | News | 9179
During the 8th Armtech-2015 High Tech Conference, Corporate Vice President of Microsoft Vahe Torossian has today said that he is impressed by the achievements in Armenian IT sphere over the past decade.
“I last visited Armenia in 2008, and a lot has changed since then. It’s very impressive what achievements we had during the past decade”, he said.
Vahe Torossian highlighted the creation of Microsoft Innovation Center Armenia (MIC Armenia) and the fact that it has supported more than 200 startups since the establishment.
Tony Moroyan, CEO and Chairman of Viasphere International and the President, co- founder of ArmTech congress also said that IT and high technologies are in a very good state in Armenia.
“I am often asked about the success of our congress over the past 7 years. I must say, we have fulfilled the majority of our aims. The development in IT is more connected with supply rather than demand. We created a firm bridge between Armenia and Silicon Valley and we are known and respected in the Silicon Valley”, said Tony Moroyan.
He informed that guests from the U.S., Middle East, South America, Europe and former Soviet countries will take part in ArmTech-2015.
The Head of the EU Delegation to Armenia Piotr Switalski in his turn said that, first of all, a good environment needs to be created for startups in order to develop the field.
“Those startups must consider their country as a country of opportunities. We need to elaborate more success stories and deal with spheres, such as agriculture, green technologies and so on. And foreign investors must feel like home here”, Piotr Switalski added.