13:56 | 18.09.18 | Նորություններ | 11880
Երեւանում ամփոփվել են ձեռներեցությունը խթանելուն ու ուսանողների քաջալերմանը նվիրված Startup Boost Weekend մրցույթի արդյունքները:
Հայաստանի Ամերիկյան համալսարանում կայացած 54-ժամյա մրցույթի շրջանակում մասնակիցները ձեռք են բերել ստարտափ սկսելու պրակտիկ հմտություններ, հանդիպել փորձառու մենթորների, ձեռներեցների եւ ներդրողների հետ:
Մրցույթում առաջին տեղը զբաղեցրել է Render Chain System (RCS) թիմը, որը ներկայացնում է ապակենտրոնացված վիդեո ռենդերինգի (rendering) ծառայություն: Թիմը ստացել է EPIC Startup Incubator-ի, ինչպես նաեւ Armenia Startup Academy-ի առաջիկա աքսելերացիոն ծրագրերին մասնակցելու հնարավորություն, $600 մրցանակ: Quest Tour ստարտափն էլ առաջին մրցանակակրին ընձեռել է իրենց խաղի միջոցով Հայաստանը բացահայտելու հնարավորություն։
Երկրորդ տեղում հայտնված Creatr թիմին շնորհվել է $400 մրցանակ եւ գրքերի փաթեթ: Թիմի մշակած լուծումը ֆիլմարտադրողներին կապում է ներդրողների եւ հովանավորների հետ:
3-րդ տեղն էլ զբաղեցրել է Internet of Cows (IOC) թիմը, որը մշակել է կովերի առողջական խնդիրները հայտնաբերող սարք: Ստարտափը որպես խրախուսական մրցանակ ստացել է գրքերի փաթեթ:
Երեք մրցանակակիր թիմերը ստացել են նաեւ Startup Wise Guys-ի օնլայն նախաաքսելերացիոն ծրագրին մասնակցելու հնարավորություն:
Մասնակից թիմերից Food.net-ին ընձեռնվել է Founder Institute-ի աքսելերացիոն ծրագրին անվճար մասնակցության հնարավորություն: Իսկ Musprod թիմը, որի մշակած լուծումը թույլ է տալիս լսել երաժշտություն՝ կրիպտոարժույթ վաստակելու ընթացքում, Hero House-ի կողմից ստացել է իր տարածքում մեկ ամիս աշխատելու եւ YLedger բլոկչեյն կոնսորցիումին միանալու հնարավորություն:
Startup Boost Weekend-ը կազմակերպվում է տեխնիկական եւ ոչ տեխնիկական կրթություն ունեցող ուսանողների շրջանում բարձր մակարդակի պրակտիկ հմտություններ ձեւավորելու նպատակով:
Միջոցառումը կազմակերպում է Catalyst հիմնադրամը՝ Հայաստանի Ամերիկյան Համալսարանի EPIC Startup Incubator-ի հետ համագործակցությամբ՝ ԵՄ եւ Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության տնտեսական համագործակցության եւ զարգացման նախարարության (BMZ) կողմից համաֆինանսավորվող եւ Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության (GIZ) աջակցությամբ իրականացվող «Աջակցություն ՓՄՁ զարգացմանը Հայաստանում» (EU-SMEDA) ծրագրի շրջանակում։ «Աջակցություն ՓՄՁ զարգացմանը Հայաստանում» (SMEDA) ծրագիրը Եվրոպական Միություն EU4Business եւ EU4Innovation նախաձեռնությունների մաս է:

13:56 | 18.09.18 | News | 11664
The results of Startup Boost Weekend contest have been summed up in Yerevan. The event was aimed at boosting entrepreneurship and encouraging Armenian students.
Young software developers, designers, marketers and entrepreneurs have come together to team up and build new startups in just 54 hours. Weekend activities included rapid-fire startup pitches, team formation, customer development, prototype building, UI/UX design, business model generation, mentor feedback from experts, and conclude with a judging session.
Top 3 teams were:
Render Chain System (RCS), decentralized video rendering service
Creatr, matching movie makers with investors/sponsors
Internet of Cows (IOC), device designed to detect health issues of a cow
The winning teams have been awarded with precious prizes - participation in EPIC incubation program, bundle of mind-blowing books and cash in the amounts of EUR 600 and EUR 400 for the first and second places respectively.
Startup Wise Guys Estonian Accelerator accepted the 3 winning teams to go through their online pre-acceleration program.
Founder Institute Armenia granted fellowship to Food.net team. QuestTour provided certificate for quest game to the winner team. Hero House co-working space accepted MusProd (listening to music while earning cryptocurrency) to yLedger Blockchain Association and granted a month of free co-working space.
The contest is initiated by Catalyst Foundation and implemented in the framework of the EU4Business Support to SME Development (SMEDA) Project, which is co-funded by the European Union and the German Federal Ministry for Economic Cooperation and Development (BMZ) and implemented by GIZ’s Private Sector Development in South Caucasus Programme. SMEDA is part of the EU4Business and EU4Innovation initiatives of the European Union.