13:42 | 03.04.15 | Նորություններ | 3463
ՀՀ Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովը (ՏՄՊՊՀ) այսօր վարչական վարույթ է հարուցել «Օրանժ Արմենիա» ընկերության նկատմամբ:
ՏՄՊՊՀ-ում նշել են, որ հանձնաժողովը դիմում-բողոք է ստացել «Օրանժ Արմենիա» ընկերության գործունեության, մասնավորապես անբարեխիղճ գովազդային քաղաքականության վերաբերյալ:
Ընկերությունը գովազդում է, որ 24 ամսով բաժանորդագրվելու դեպքում մի շարք մոդելների բջջային հեռախոսներ հնարավոր է ձեռք բերել ընդամենը 1 դրամով: Առաջարկի մասին այլ լրացուցիչ տեղեկատվություն սպառողին չի տրամադրվում:
ՏՄՊՊՀ-ի կատարած ուսումնասիրության ընթացքում պարզվել է, որ առաջարկվող փաթեթը ներառում է երեք սակագնային պլան` 4000, 6000 եւ 10 000 դրամ արժողությամբ:
«Գովազդում առկա չէ որեւէ տեղեկատվություն այն մասին, թե հեռախոսը 1 դրամով ձեռք բերելու դեպքում սպառողը փաթեթի որ սակագնային պլանին պետք է միանա, մինչդեռ այս առաջարկի շրջանակում հեռախոսները հնարավոր է ձեռք բերել հիմնականում 10 000, իսկ որոշ դեպքերում՝ 6000-դրամանոց սակագնային պլանին բաժանորդագրվելու դեպքում: Բացի այդ, ուսումնասիրության ընթացքում պարզվել է, որ ընկերության առաջարկը գործում է միայն առաջին անգամ բաժանորդագրվելու դեպքում, ինչի մասին եւս գովազդում չի նշվում»,- ասված է ՏՄՊՊՀ հաղորդագրությունում:

13:42 | 03.04.15 | Новости | 4979
Государственная комиссия по защите экономической конкуренции Армении (ГКЗЭК) возбудил административное производство против компании  Orange Armenia.
В ГЗЭК отметили, что комиссия получила жалобу относительно деятельности Orange Armenia, в частности, относительно недобросовестной рекламной политики.
Компания рекламирует, что в случае 24-месячной подписки ряд моделей мобильных телефонов можно приобрести всего за 1 драм. Дополнительной информации о данном предложении потребителям не сообщается.
В ходе расследования ГКЗЭК выяснилось, что предлагаемый пакет включает три тарифных плана, стоимостью 4000, 6000 и 10 000 драмов.
«В рекламе нет никакой информации о том, к какому тарифному плану должен присоединиться абонент, чтобы приобрести телефон за 1 драм, в то время как телефоны в рамках акции можно приобрести, только подписавшись на 10-тысячный или 6-тысячный тарифные планы. Кроме того, в ходе исследования выяснилось, что предложение действует только при первой подписке, о чем в рекламе не сообщается», - говорится в сообщении ГКЗЭК.