13:42 | 03.04.15 | Նորություններ | 3463
ՀՀ Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովը (ՏՄՊՊՀ) այսօր վարչական վարույթ է հարուցել «Օրանժ Արմենիա» ընկերության նկատմամբ:
ՏՄՊՊՀ-ում նշել են, որ հանձնաժողովը դիմում-բողոք է ստացել «Օրանժ Արմենիա» ընկերության գործունեության, մասնավորապես անբարեխիղճ գովազդային քաղաքականության վերաբերյալ:
Ընկերությունը գովազդում է, որ 24 ամսով բաժանորդագրվելու դեպքում մի շարք մոդելների բջջային հեռախոսներ հնարավոր է ձեռք բերել ընդամենը 1 դրամով: Առաջարկի մասին այլ լրացուցիչ տեղեկատվություն սպառողին չի տրամադրվում:
ՏՄՊՊՀ-ի կատարած ուսումնասիրության ընթացքում պարզվել է, որ առաջարկվող փաթեթը ներառում է երեք սակագնային պլան` 4000, 6000 եւ 10 000 դրամ արժողությամբ:
«Գովազդում առկա չէ որեւէ տեղեկատվություն այն մասին, թե հեռախոսը 1 դրամով ձեռք բերելու դեպքում սպառողը փաթեթի որ սակագնային պլանին պետք է միանա, մինչդեռ այս առաջարկի շրջանակում հեռախոսները հնարավոր է ձեռք բերել հիմնականում 10 000, իսկ որոշ դեպքերում՝ 6000-դրամանոց սակագնային պլանին բաժանորդագրվելու դեպքում: Բացի այդ, ուսումնասիրության ընթացքում պարզվել է, որ ընկերության առաջարկը գործում է միայն առաջին անգամ բաժանորդագրվելու դեպքում, ինչի մասին եւս գովազդում չի նշվում»,- ասված է ՏՄՊՊՀ հաղորդագրությունում:

13:42 | 03.04.15 | News | 4973
The State Commission for the Protection of Economic Competition (SCPEC) today initiated administrative proceedings against Orange Armenia.
The SCPEC noted that the Commission received a complaint on Orange Armenia’s operation, particularly unfair advertising policies.
The company advertises that in case of 24-month subscription a number of mobile phone models can be purchased at only AMD1. No other additional information on the offer is provided.
During the SCPEC investigation, it turned out that the package includes 3 tariff plans - AMD4000, AMD 6000 and AMD 10 000.
“The ad doesn’t provide any information on which tariff plan enables a customer to purchase the phone at AMD1, while within the offer, phones can be purchased in case of mainly subscribing to AMD10 000 and in some cases- AMD6000 tariff plans. Besides, the investigation showed that the company’s offer is available only in case of the first subscription which isn’t mentioned in the ad, either”, the SCPEC press release reads.