17:53 | 12.09.25 | Հարցազրույցներ | exclusive 27577
DataArt-ի համահիմնադիր եւ գլխավոր մենեջեր Ալեքսեյ Միլլերը գրեթե 30 տարի զարգացնում է ընկերությունը՝ փոքրիկ ինժեներական թիմից վերածելով այն գլոբալ տեխնոլոգիական ընկերության, որն ունի ավելի քան 6,000 աշխատակից 35 երկրում։
ITel.am-ի հետ զրույցում նա պատմել է DataArt-ում տվյալների եւ արհեստական բանականության ուղղությամբ 100 միլիոն դոլար ներդրման, Հայաստանում աճի դերի մասին եւ թե ինչու է մարդկանց նկատմամբ հոգատարությունը երկարաժամկետ հաջողության բանալին։
- Դուք DataArt-ում եք 1997 թվականից։ Ի՞նչը կզարմացներ 1997-ի Ձեր անձին DataArt-ում 2025-ին։
- Ընկերություն կառուցելու երկու ճանապարհ կա. մեկը, երբ դու հստակ գիտես՝ ինչ ես անում, ունես ծրագիր եւ հստակ տեսլական՝ ինչ ես ուզում ստեղծել։ Մյուսը, երբ գաղափար չունես՝ ինչ ես անում, եւ արդյունքում կարող ես կառուցել բոլորովին նոր բան։ Այդ ճանապարհը լի է անակնկալներով՝ երբեմն լավ, երբեմն հիասթափեցնող, երբեմն էլ անսպասելի։
Մեր մեթոդը երկրորդն էր։ Առնվազն անձամբ ես ծրագիր չունեի։ Չունեի որեւէ ակնկալիք։ Այդ պատճառով էլ՝ որոշ առումով ամեն ինչ ինձ զարմացնում է դեռ։
Իմ պատկերացումները բիզնեսի մասին տարիների ընթացքում կտրուկ փոխվել են։ Ունենալով փորձ մաթեմատիկայի ոլորտում՝ բիզնեսը տեսնում էի շատ մեխանիկական՝ մեքենայի պես։ Գումարը ներդնում ես, գործողությունը տեղի է ունենում, եւ արդյունքը հետեւում է կանխատեսելի տրամաբանությամբ։ Մինչ որոշ բիզնեսներ, իսկապես, աշխատում են որպես մեքենաներ, մեր բիզնեսը եւ, կարծում եմ, ոլորտի մեծ մասի դեպքում նույնպես մեքենա է, որը, սակայն, կազմված է մարդկանցից։ Իսկ դա լրիվ այլ տեսակի մեքենա է։
Ալեքսեյ Միլլերը Ալեքսեյ Միլլերը
photo © Mediamax
Հետ նայելով՝ կարող եմ ասել, որ թերագնահատել էի՝ որքան կարեւոր են մարդիկ։ Դա միտումնավոր չէր. չէի գիտակցում՝ որքան ուշադրություն է նրանց պետք, որքան ստեղծարար կարող են նրանք լինել եւ ինչպես կարող են արմատապես փոխել այդ մեքենան՝ առանց ղեկավարության մեծ միջամտության։ Դա ինձ զարմացնում է ամեն օր։ Այն, ինչ մենք կառուցել ենք, իր էությամբ մարդկանց բիզնես է։
- Ունե՞ք «DataArt-ի մշակույթի» սահմանում, որն այս տարիների ընթացքում փորձել եք պահպանել։
- Այո, բայց դա բառերով նկարագրելը հաճախ դժվար է, որովհետեւ պետք է ինքնուրույն զգալ։ Մենք այն կոչում ենք «People First» («մարդիկ առաջին հերթին»), ինչը մեր մշակույթի էությունն է։ Այս մոտեցումը կարելի է մեկնաբանել բազմաթիվ ձեւերով։
Ոմանք լսում են ու մտածում՝ «ես մարդ եմ, ուրեմն ես եմ առաջնային», բայց բոլորս առաջինը չենք կարող լինել։ Մեզ համար «people first»-ը նշանակում է շարունակական, երբեք չավարտվող հավասարակշռության փնտրտուք։ Դա հավասարակշռություն է՝ առեւտրային շահերի եւ մարդկային շահերի միջեւ, տարբեր ծագում ունեցող մարդկանց, վայրերի եւ դերերի միջեւ։
Սա անթերի գործընթաց չէ եւ հաճախ ցավոտ է, բայց նաեւ անհրաժեշտ։ Այդ հավասարակշռությանը ձգտելը մեր մշակույթի մեծ մասն է, որը պարտավորվել ենք պահպանել։ Այն պահին, երբ բիզնեսը դադարում է լինել մարդկանց համար եւ դառնում է պարզապես մեքենա, երբ առաջնորդներն ու աշխատողները դադարում են հոգ տանել միմյանց նկատմամբ, անկախ գրասենյակի գտնվելու վայրից, հենց այդ պահին էլ մշակույթը մահանում է։
Այժմ բավականին մեծ ընկերություն ենք՝ 6,000 աշխատակցով 35 երկրում։ Անհնար է բոլորի մասին հավասար չափով հոգալ կամ բոլորին անձամբ ճանաչել, կարեւորը մտադրությունն է։ Ես կստեմ, եթե ասեմ, որ ճանաչում եմ կամ խորապես հոգ եմ տանում այդ 6,000 մարդկանցից յուրաքանչյուրի մասին։ Ոչ ոք չի կարող։ Բայց ես ուզում եմ հոգալ, եւ այդ ցանկությունն ու ջանքը, այդ ձգտումն է ինձ համար արտացոլում մեր մշակույթը։
- DataArt-ը վերջերս հայտարարել է տվյալների եւ AI-ի ուղղությամբ 100 միլիոն դոլար ներդրում կատարելու մասին։ Ո՞րն է այս ներդրման նպատակն ու ամենամեծ ռիսկը։
- Մենք էությամբ ծառայություններ մատուցող բիզնես ենք, հաճախորդներին օգնում ենք լուծել բիզնես խնդիրներ տեխնոլոգիաների միջոցով։ Բիզնեսը ինքն է փոխվում, ծառայությունների մատուցումը փոխվում է, այն, ինչի համար հաճախորդները պատրաստ են վճարել, փոխվում է, եւ ինչպես են նրանք օգտագործում տեխնոլոգիան իրենց բիզնեսները փոխակերպելու համար, նույնպես էվոլյուցիայի մեջ է։ Այսպիսով, երբ ասում ենք՝ պատրաստվում ենք ներդնել 100 միլիոն դոլար տվյալների եւ արհեստական բանականության մեջ, դա այնպիսի տեխնոլոգիա մշակելու մասին է, որը կօգնի ընկերություններին առավելագույնս օգտվել տվյալներից, արհեստական բանականության զարգացումներից։
Մենք պետք է լրջորեն ներդրումներ անենք հմտությունների, ուսուցման, տեխնոլոգիական լիցենզիաների, ենթակառուցվածքների մեջ։
- Ինչպե՞ս է ընկերությունը փոխակերպել իր ռազմավարությունը՝ մրցունակ մնալու համար AI-ի արագ զարգացումների պայմաններում։
- Այստեղ տվյալների համատեքստն իսկապես մեծ նշանակություն ունի։ Արդար պատասխանն այն է, ինչ ասացի՝ կապված 100 միլիոն ներդրման հետ։ Դա DataArt-ի համար շատ արտասովոր քայլ է։ Մասնավորապես՝ 27 տարվա ընթացքում մենք երբեք նման հայտարարություն չենք արել։ Ոչ թե որովհետեւ չէինք կարողանում հասանելիություն ունենալ 100 միլիոնի, թեեւ դա էլ ճիշտ է, այլ որովհետեւ մենք միշտ առաջնահերթություն ենք տվել ճկունությանը։
Այսպիսով, հրապարակային ասել՝ «մենք ավելի վաղ ենք շարժվելու այնտեղ, ուր աշխարհն է գնում, որպեսզի պատրաստ լինենք», մեծ փոփոխություն է։
Այս ռիսկը բավականին մեծ եւ երկարաժամկետ է։ Մենք խուսափել ենք նման ռիսկերից, որովհետեւ մեր ռազմավարությունը կառուցված էր ճկունության վրա։ Կարելի է սա կոչել «ռազմավարություն՝ առանց ռազմավարության», սա ընկալել որպես ընտրություն՝ խուսափելու մեծ հայտարարություններից։ Փոխարենը մենք կենտրոնացել ենք ճկուն մնալու վրա։
- Դուք AI գործիքներ ստեղծո՞ւմ եք ներքին թիմերի աշխատանքի համար։
- Մենք մեզ չենք դիտարկում որպես AI գործիքներ արտադրող ընկերություն։ Օգտագործում ենք շուկայում հասանելի գործիքները, փոխում, տեղայնացնում ենք դրանք, հաճախորդների համար համագործակցում դրանց շուրջ։
Երբ կարող ենք ստեղծել գործիք մեզ համար, մեր աշխատանքն առավել արդյունավետ դարձնելու համար, անում ենք։ Նպատակը միշտ արդյունավետություն ստեղծելն է թե՛ մեզ համար, թե՛ մեր հաճախորդների եւ ոչ թե պարզապես պրոդուկտ ստեղծել։ Բայց եթե կարող ենք օգտվել արդեն իսկ առկա գործիքներից, ապա նախընտրում ենք օգտագործել դրանք։
- Ինչո՞ւ DataArt-ը որոշեց ներդրում անել Հայաստանում, ի՞նչ յուրահատուկ առավելություններ եք տեսնում այստեղ։
- DataArt-ը Հայաստանում է մոտ վեց տարի, դրանից առաջ եւս երկու տարի մենք պատրաստվում էինք։ Ընդհանուր մոտ ութ տարի է, ինչ մտածում ու աշխատում ենք այստեղ։ Բիզնեսի համար դա հավերժություն է։ Վեց տարին գուցե երկար չի հնչում, բայց իրականում երկար ճանապարհ է։
Հայաստանը DataArt-ի համար շատ առանձնահատուկ վայր է։ Ինչո՞ւ Հայաստան։ Որովհետեւ ծառայությունների բիզնես լինելով՝ մենք 100%-ով կախված ենք մարդկանցից, նրանցից, ովքեր աշխատում են մեզ հետ, մեր հաճախորդների համար եւ համագործակցում համաշխարհային թիմերի հետ։
Մեր ընկերությունը շատ տարածված է ավելի քան 30 երկրում, ուստի ցանկացած վայրում, որտեղ բացում ենք գրասենյակ, ամենակարեւոր որակը միայն տեխնիկական հմտությունները չեն։ Դա նաեւ արդյունավետ աշխատելու, տարբեր մշակույթների ու թիմերի հետ համագործակցելու կարողությունն է։ Կարծում եմ՝ սա հայերի չափազանց կարեւոր հատկանիշն է։
Չեմ ուզում՝ կարծրատիպային հնչի, բայց սա իմ փորձն է։ Հայերը բացառիկ բաց են տարբեր մշակույթների, աշխատելու ոճերի հանդեպ։ Հասկանում են մարդկանց, անհրաժեշտության դեպքում ճկուն են, միեւնույն ժամանակ՝ հաստատակամ։ Նրանք շատ արդյունավետ գործընկերներ են համատեղ աշխատանքի մեջ։
Մենք դա գործով տեսանք շատ բարդ ժամանակահատվածում՝ երեք տարի առաջ, երբ պատերազմը սկսվեց, եւ Հայաստանը դիմավորեց այլ երկրներից ժամանած մեծ թվով մարդկանց, հիմնականում Ռուսաստանից եւ այլ վայրերից։ Մեր գրասենյակը մեծ դեր խաղաց այդ գործընթացում։ Թիմն օգնեց ավելի քան 400 մարդու տեղափոխվել Հայաստան, ինտեգրվել եւ իրեն տանը զգալ։ Նրանցից ոմանք մնացին, ոմանք գնացին։ Բայց այս օգնելու ունակությունը, բարեկամ լինելը, ուրիշների հետ աշխատելը չունի դրամական արժեք։ Դա պարզապես բացառիկ է։
- Ո՞րն է Հայաստանում DataArt-ի երկարաժամկետ տեսլականը եւ ընդլայնման ռազմավարությունը։
- Հայաստանն այսօր մեր ամենամեծ հաբերից մեկն է։ Այստեղ մոտ 500 աշխատակից ունենք։ Այդ թիվը փոխվում է՝ կախված աշխատանքի ընդունման շրջափուլերից։ Հայաստանը մեծ երկիր չէ, այստեղ 100 հազար աշխատակից ունենալն անիրատեսական է։ Մենք ակնկալում ենք աճել եւ շարունակել աշխատակիցներ ներգրավել։
Կարծում եմ՝ տարիների ընթացքում փորձառու մասնագետների աշխատանքի ընդունելու փոխարեն, մեր ուշադրությունը կկենտրոնանա ավելի շատ երիտասարդներին կրթելու վրա։ Հույս ունեմ, որ ավելի շատ կգործակցենք դպրոցների եւ համալսարանների հետ, գուցե համագործակցենք եւ բացենք մեր սեփական ուսումնական ծրագրերը, որովհետեւ երիտասարդ տաղանդի զարգացումը մեր ռազմավարության կարեւոր մասն է։
Հայաստանը յուրահատուկ է նրանով, որ այստեղ թիմն արդեն ամուր կապեր ունի կրթական հաստատությունների եւ պետական կառույցների հետ, եւ մենք իսկապես զգում ենք այդ աջակցությունը։ Ոչ բոլոր երկրներում կա բիզնեսի, կրթության եւ կառավարության միջեւ նման սերտ համագործակցություն։ Այստեղ դա զգացվում է։
Հայաստանի մեկ այլ առավելությունն իր աշխարհագրական եւ մշակութային դիրքն է։ Այն կապված է Եվրոպայի հետ, բայց նաեւ մոտ է Մերձավոր Արեւելքին, Ասիային եւ Հնդկաստանին։ Այդ «մեջտեղում» լինելը ոչ միայն ֆիզիկական, այլեւ մտավոր ու մշակութային նշանակություն ունի։ Մեզ պես գլոբալ ընկերության համար սա անգնահատելի է։

17:53 | 12.09.25 | Interviews | exclusive 27444
Alexei Miller, Managing Director and founding member of DataArt, has spent nearly 30 years growing the company from a small team of engineers into a global tech firm with over 6,000 employees in 35 countries. Known for his people-first approach and focus on flexibility, Miller has led DataArt through major industry changes while keeping culture at its core.
In the interview with iTel.am, he talks about the company’s $100M investment in data and AI, Armenia’s role in its growth, and why caring for people is key to lasting success.
You've been with DataArt since 1997. What would surprise your 1997 self about DataArt in 2025?
If I try to answer this question meaningfully, I need to start with some context. There are two ways you can build a company. One way is when you know exactly what you’re doing, you have a plan, a clear vision of what you want to create. The other way is when you have no idea what you’re doing, and you might end up building something entirely different. That path can be full of surprises: sometimes good or disappointing, sometimes unexpected in ways you couldn’t imagine.
Our method was the second way. At least for me, personally, I didn’t have a plan. I helped build this company alongside many colleagues, but I had zero expectations. So, in a way, everything about it still surprises me.
But on a more serious note, my understanding of business has changed dramatically over the years. Back when I had a mathematics degree, I thought of business in a very mechanistic way like a machine. Money flows in here, action happens there, and outcomes follow a predictable logic. And while some businesses do function like machines, our business and I think much of our industry is a machine made out of people. And that makes it a very different kind of machine.
Alexei Miller Alexei Miller
Looking back, I think I underestimated just how important people would be. That wasn’t intentional. I always assumed that people mattered. But I didn’t realize how much attention they’d need, how much creativity they could bring if you simply let them, and how radically they could change this machine without much input from leadership. That surprises me every single day. What we’ve built is, at its core, a people’s business.
Is there a defining “DataArt culture” you’ve fought to preserve all these years?
Yes, but that’s something we often find difficult to put into words, because it’s something you really have to experience. We call it ‘people first.’ That’s the essence of our culture. But ‘people first’ can be interpreted in a million different ways.
Some people hear it and think, I’m a person, so I’m first. But of course, we can’t all be first. That’s not what it means. For us, ‘people first’ describes our culture, but it’s not the whole story. So ‘people first’ for us means this continues, never ending search for balance of interests. It’s a balance between commercial interests and human interests, between people of different backgrounds, places, and roles.
It’s an imperfect process, and often a painful one. But it’s also necessary. The work of striving for that balance is a big part of our culture, and it’s something we’re committed to preserving.
Because the moment a business stops being a collection of people and becomes just a machine, when leaders or employees stop caring about how others feel, regardless of office or country, that's the moment the culture dies.
We’re a fairly large company now, with 6,000 employees in 35 countries. And while it’s impossible to care for every single person equally or know everyone personally, the intention matters. So I would be lying if I said I know or deeply care about all 6,000 individuals. No one could. But I want to care, and that desire, that effort, for me is a reflection of our culture.
DataArt recently announced a $100 million commitment to scale its data and AI capabilities. What’s the biggest bet you’re making with this investment?
We’re fundamentally a services business. We exist in order to help clients create technology, solve business problems through technology. That’s the most abstract way to describe our role in the market.
The bet we’re making is that business itself is changing, service delivery is changing, what clients are willing to pay for is changing, and how they use technology to transform their businesses is evolving. So, when we say we’re going to invest $100 million into data and AI, it's a bet on building technology that helps companies take advantage of data, AI developments, and technologies, so they will get the maximum return on their investment.
Of course, there are always other ways we could invest. If I were a doctor, I might invest in better medicine for my patients. That would be the smarter investment in that context. In our world, this investment in data and AI is about where we believe our clients will see the most value for every dollar they spend with us.
But that value doesn’t appear automatically. No client will hand over a project simply because I say, ‘I can help you.’ We need to invest heavily upfront in skills, training, technology licenses, infrastructure, and more. So it’s a bet on where the business world is moving and our determination to change with it.
How has the company adapted its strategy to remain competitive in the face of rapid AI-driven innovation?
This is where data context means a lot. The honest answer is tied to what we’ve just discussed about the $100 million investment; that announcement is a very unusual thing for DataArt. Specifically, for 27 years, we've never made an announcement like this.
Not because we couldn’t access $100 million, though that’s true, but because of something deeper: we’ve always prioritized flexibility above everything else. So, for us to publicly say, ‘This is where the world is moving, and we’re going to move there early so that when the world arrives, we’re already prepared,’ is a big shift.
And so this bet is a pretty big and a long-term one. Historically, we’ve avoided making such bets because our strategy was built around agility. We exist to serve our clients, and if a client tells me tomorrow they need something entirely different, I need to be ready to adapt.
You could call it a “strategy of no strategy” not in a careless way, but as a choice to avoid making big proclamations about our direction. Instead, we’ve focused on staying flexible.
Are you building AI tools for internal teams or only for clients?
We do not see ourselves as producers of AI tools. We're a services business. We will use tools from the market, we will change them, we will integrate them, we will put them together for the clients.
When we can build something for ourselves to make our work more efficient, we will build AI tools for ourselves and we're doing this. It always has a purpose of creating efficiency either for ourselves or for our clients, not just for the sake of creating a product. But when we can avoid it, we will avoid it. We'll take someone else's tool.
Why did DataArt choose to invest in Armenia and what unique advantages do you see here in Armenia?
DataArt has been in Armenia for about six years now. And before that, this process of starting things, preparing was another two years. We've been doing this and thinking about it for about eight years, which in business terms is an eternity.
It's a very long time, even though six years doesn't sound that long. But it's been happening for a while. So, Armenia is a very special place for DataArt.
It was when we were starting and now it's special but sort of in a different way. Why Armenia? Because as a services business, we are 100% dependent on people, on those who work with us, for our clients, and in collaboration with teams around the world.
Our company is highly distributed, with operations in over 30 countries, so the most critical quality of any location where we open an office isn’t just technical skill. It’s also the ability to work well with others, to collaborate effectively across cultures and teams. And I think it's a super important quality of Armenians. I don't mean to stereotype, but it's been my experience.
Armenians are exceptionally open to different cultures, different ways of working, understanding people, being flexible when necessary, and insistent when also necessary. So, they're very effective partners in doing work together.
We saw this in action during a very challenging time, three years ago when the war began, and Armenia welcomed a wave of people from other countries, many from Russia and beyond. Our office here played a huge role in supporting that effort. The team helped over 400 people relocate to Armenia, integrate, and feel at home. Some of them stayed, some moved on. But this ability to help, to be friendly, to work with others, there's no monetary value. It's just extraordinary.
And how does Armenia fit into your company's long-term vision and expansion strategy?
Armenia is one of our largest locations today. We have almost 500 people here. That number goes up and down depending on hiring cycles. Armenia itself is not a very large country, we’re not going to employ 100,000 people here, that’s simply not realistic. I think it will remain one of our largest locations․ We are certainly expecting to grow, to keep hiring.
I think our focus over the years will shift towards educating more young people versus hiring very experienced, senior professionals. So my hope is that we will be cooperating more with schools and universities, maybe collaborating and opening our own training programs. Because bringing up young talent is very much a part of our strategy.
What makes Armenia unique is that the team here already has strong connections with educational institutions and government agencies, and we really feel that support. Not in every country there is such a close collaboration between business, education and the government. Here you can just feel it. That is going to be a big part of the strategy.
Another advantage of Armenia is its position geographically and culturally. It’s in between: connected to Europe, but also close to the Middle East, Asia, and India. And that ‘in-between’ quality isn’t just physical, it's mental and cultural too. For a global company like ours, that’s incredibly valuable.