14:50 | 10.08.26 | Հոդվածներ | 522
2026 թվականի օգոստոսի 10-ին հրապարակված ծավալուն էսսեում՝ «The Future is for Everyone», Meta-ի հիմնադիր, նախագահ եւ գլխավոր տնօրեն Մարկ Ցուկերբերգը ներկայացրել է սուպեր բանականության գալիք դարաշրջանի համար Meta-ի հիմնական փիլիսոփայությունը՝ պնդելով, որ մեր ժամանակի գլխավոր հարցն այն չէ, թե որքան հզոր կլինի AI-ը, այլ՝ ով է վերահսկելու այն։
Ներկայացնում ենք Ցուկերբերգի էսսեի 8 հիմնական դրույթները։
1.    Հիմնական փիլիսոփայություն․ երեք հենասյուն
Ցուկերբերգը Meta-ի AI ռազմավարությունը կառուցում է երեք գաղափարի շուրջ՝ անհատների հզորացումը որպես բարգավաճման աղբյուր, գյուտարարությունը (ոչ թե ավտոմատացումը) որպես սուպեր բանականության հիմնական նպատակ եւ ուժերի հավասարակշռությունը՝ անվտանգության հիմք։
2.    Կենտրոնացված «բարեգործական սուպեր բանականության» մերժում
Նա պնդում է, որ ոչ մի առանձին AI համակարգ չի կարող համապատասխանել բոլոր մարդկանց միմյանցից տարբերվող արժեքներին եւ շահերին։ Հետեւաբար, սուպեր բանականության կենտրոնացումը մի քանի լաբորատորիաների, կառավարությունների կամ հենց AI-ի ձեռքում ի սկզբանե ռիսկային է։ Լուծումը, նրա կարծիքով, սուպեր բանականության լայն տարածումն է անհատների շրջանում։
photo © REUTERS
3.    Անձնական AI գործակալներ բոլորի համար
Meta-ն պատկերացնում է ապագա, որտեղ յուրաքանչյուր մարդ կունենա հզոր եւ մասնավոր անձնական AI գործակալ, որը հասանելի կլինի սմարթֆոնի կամ խելացի ակնոցի միջոցով եւ կկառավարի հարաբերությունները, առողջությունը, կարիերան, ֆինանսներն ու առօրյա կյանքը։ Այն կունենա նաեւ կոդավորված «ամբողջությամբ մասնավոր ռեժիմ», որին նույնիսկ Meta-ն հասանելիություն չի ունենա։
4.    Աշխատատեղեր եւ տնտեսություն․ զգուշավոր լավատեսություն
Ցուկերբերգը կանխատեսում է, որ AI-ը կարող է հանգեցնել ավելի մեծ ձեռնարկատիրական ակտիվության, ավելի շատ, բայց ավելի փոքր ընկերությունների ստեղծման եւ հնարավոր է նաեւ աշխատատեղերի ընդհանուր աճի՝ զանգվածային կրճատումների փոխարեն։ Դրա համար, սակայն, անհատների կարողությունների աճը պետք է համընթաց լինի ավտոմատացմանը։
5.    Ներդրումներ տվյալների կենտրոնների համայնքներում
Meta-ն գործարկում է «Future Is For Everyone Fund» հիմնադրամը։ Ցուկերբերգը որպես օրինակ նշում է Լուիզիանայի Ռիչլենդ Փերիշը, որտեղ տեղի ուսուցիչները ստացել են 50 հազար դոլարի հավելավճարներ, որոնք ֆինանսավորվել են տվյալների կենտրոնից ստացված հարկային եկամուտներով։ Սա ներկայացվում է որպես Meta-ի «Community Compact» մոտեցման օրինակ։
6.    Կիբեռանվտանգության եւ կենսաահաբեկչության քաղաքականության առաջարկներ
Ցուկերբերգն առաջարկում է, որ առաջատար AI լաբորատորիաները կառավարություններին տրամադրեն մոդելների ուսուցման միջանկյալ հաստատումներ ուսուցման ընթացքում, այլ ոչ թե միայն դրա ավարտից հետո, ինչպես նաեւ օգնեն պաշտպանել կրիտիկական ենթակառուցվածքները։ Նա նաեւ պնդում է, որ բաց եւ լայնորեն հասանելի AI-ն, ի վերջո, համակարգերն ավելի անվտանգ է դարձնում, քան հասանելիության սահմանափակումը։
7.    Կենսաբանական ռիսկերի մոտեցում․ կարգավորել նյութերը, ոչ թե գիտելիքը
AI-ի հնարավորությունները սահմանափակելու փոխարեն Ցուկերբերգն առաջարկում է քաղաքականությունը կենտրոնացնել վտանգավոր միացությունների ֆիզիկական արտադրության եւ տարածման սահմանափակման վրա։ Նա նաեւ առաջարկում է արագացնել FDA-ի նման հաստատման գործընթացները, որպեսզի դրանք կարողանան համընթաց զարգանալ AI-ի միջոցով դեղերի հայտնաբերման արագության հետ։
8.    Ամերիկյան առաջնորդություն AI ոլորտում
Ցուկերբերգը կոչ է անում արագացնել էներգետիկ եւ ենթակառուցվածքային զարգացումը, շարունակել չիպերի արտահանման վերահսկողությունը մրցակից երկրների, այդ թվում՝ Չինաստանի նկատմամբ, ԱՄՆ-ում չդանդաղեցնել AI մոդելների թողարկումը եւ պահպանել երկրի առաջատար դիրքը բաց կոդով AI-ի ոլորտում։ Նա նաեւ պաշտպանում է AI distillation-ը (զտումը)՝ որպես օրինական ուսուցման մեթոդ։

14:50 | 10.08.26 | Статьи | 1795
В объемном эссе «Будущее для всех», опубликованном 10 августа 2026 года, основатель, председатель совета директоров и генеральный директор Meta Марк Цукерберг излагает философию компании на предстоящую эпоху суперинтеллекта, утверждая, что главный вопрос нашего времени - не в том, будет ли ИИ обладать огромной мощью, а в том, кто будет ее контролировать.
Представляем 8 ключевых тезисов из эссе Цукерберга.
1.    Основная философия: три столпа. Цукерберг выстраивает подход Meta к ИИ вокруг расширения возможностей отдельного человека как источника процветания, изобретательства (а не автоматизации) как главной цели суперинтеллекта, и баланса сил как основы безопасности.
2.    Отвергает идею централизованного «благотворительного суперинтеллекта». Он утверждает, что ни одна отдельная система ИИ не может соответствовать конкурирующим ценностям и интересам всех людей, поэтому концентрация суперинтеллекта в руках нескольких лабораторий, правительств или самого ИИ по своей сути опасна - решение заключается в широком распространении технологии среди отдельных людей.
3.    Персональные ИИ-агенты для всех. Meta предполагает, что у каждого человека будет высокофункциональный, приватный персональный агент, доступный через телефон или смарт-очки. Он будет управлять отношениями, здоровьем, карьерой, финансами и повседневными делами в «полностью приватным режиме», к которому не сможет получить доступ даже сама Meta.
4.    Рабочие места и экономика: осторожный оптимизм. Он предполагает, что ИИ может привести к росту предпринимательства, увеличению числа (более мелких) компаний и, возможно, росту числа рабочих мест, а не массовому вытеснению людей - при условии, что рост возможностей отдельного человека будет поспевать за темпами автоматизации.
5.    Инвестиции в сообщества вокруг дата-центров. Meta запускает фонд «Future Is For Everyone Fund» и приводит в пример округ Ричленд-Пэриш в штате Луизиана, где местные учителя получили бонусы в размере 50 000 долларов благодаря налоговым поступлениям от строительства дата-центра.
6.    Предложения по политике в сфере кибербезопасности и биотерроризма. Он предлагает, чтобы ведущие лаборатории делились с государством промежуточными контрольными точками обучения моделей еще в процессе (а не после его завершения), помогали укреплять критическую инфраструктуру, и утверждает, что открытый, широко распространенный ИИ в итоге делает системы более защищенными, чем ограничение доступа к нему.
7.    Подход к биологическим рискам: регулировать материалы, а не знания. Вместо того чтобы ограничивать возможности ИИ, Цукерберг считает, что политика должна быть направлена на ограничение физического производства и распространения опасных веществ, а также на ускорение процессов одобрения, чтобы успевать за темпами разработки лекарств с помощью ИИ.
8.    Американское лидерство в сфере ИИ. Он призывает к более быстрому наращиванию энергетической и инфраструктурной базы, сохранению экспортного контроля над чипами в отношении конкурентов (таких как Китай), отказу от замедления выпуска моделей внутри страны и лидерству США в сфере открытого кода.