17:01 | 06.04.10 | Հարցազրույցներ | exclusive 18887
«Ջի-Էն-Սի Ալֆա» ընկերության գլխավոր տնօրեն Հայկ Ֆարամազյանի հարցազրույցը «Մեդիամաքս» գործակալությանը եւ Itel.am պորտալին
- Մուտք գործելով շուկա` «Ջի-Էն-Սի Ալֆա» ընկերությունը զգալի փոփոխությունների ենթարկեց Հայաստանի հեռահաղորդակցային ոլորտը: Ի՞նչ ճանապարհ է մինչ օրս անցել ընկերությունը եւ որո՞նք են ձեր հիմնական նպատակները:
- Ընկերության ստեղծման հիմնական նպատակն է դառնալ Հայաստանի մայրուղային (backbone) օպտիկամանրաթելային հիմնական օպերատորներից մեկը: Շուկայի երկարատեւ ուսումնասիրությունից հետո ընկերության բաժնետերերն եկան այն համոզմունքի, որ Հայաստանում, հատկապես մարզերում, չկա հեռահաղորդակցության ծառայությունների բարձրորակ առաջարկ եւ մրցակցություն:
Ինչպես հայտնի է, հանրապետությունում գործում էր մեկ օպերատոր, որն ամբողջ երկրով մեկ ուներ օպտիկամանրաթելային ցանց՝ «Արմենտելը»: Ըստ այդմ, «Ջի-Էն-Սի Ալֆան» իր հիմնական նպատակներից մեկը համարեց ազատականացնել այս ոլորտը, ինչպես նաեւ ելք ապահովել դեպի միջազգային կապուղիներ՝ մեծածախ ինտերնետի ծառայություններն ավելի մատչելի եւ որակյալ դարձնելու համար:
«Ջի-Էն-Սի Ալֆա»-ն իրավաբանական գրանցում է ստացել 2007 թ-ին, իսկ ակտիվ գործունեություն սկսեց ծավալել 2008-ից՝ համագործակցության պայմանագիր կնքելով  «ՀայՌուսգազարդի» հետ եւ կառուցելով օպտիկամանրաթելային մալուխ Հայաստան-Իրան գազատարի երկայնքով: Հետագայում մալուխը միացավ Իրանի հեռահաղորդակցության օպերատորին, որի միջոցով մենք ելք ապահովեցինք դեպի արտաքին աշխարհ: Ցանցի այս հատվածը կոմերցիոն շահագործման հանձնվեց 2009թ. սեպտեմբեր-հոկտեմբեր ամիսներին:
Հոկտեմբերի 15-ից «Ջի-Էն-Սի Ալֆան» սկսեց մեծածախ ինտերնետի ծառայությունների մատուցումը Հայաստանում եւ 3-4 ամիսների ընթացքում դարձավ շուկայի հիմնական դերակատարներից մեկը:
2009թ. սեպտեմբերի 17-ին ՀՀ կառավարությունը թույլատրեց ընկերությանն օպտիկամանրաթելային մալուխ կառուցել Հայաստանի հյուսիսային շրջաններում՝ հիմնականում ավտոճանապարհների երկայնքով: Ընկերությունն անմիջապես ձեռնամուխ եղավ դրա կառուցմանը, ինչը տեւեց ընդամենը 4 ամիս: Մի քանի օր առաջ մենք սկսեցինք  դեպի Վրաստան ելնող մեր ցանցի շահագործումը:
Այժմ դեպի Վրաստան մենք ունենք երկու ելք, փոխկապակցված ենք 3 վրացական օպերատորների հետ եւ այս պահին փորձարկում ենք Վրաստանի տարածքով միջազգային IP-տարանցումը: Դեպի Վրաստան մեր ելքերի կոմերցիոն շահագործումը բավականին կբարելավի կապի որակը եւ ավելի մատչելի կդարձնի գները:
Ռազմավարական համագործակցություն ծավալելով նաեւ «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերության հետ, մենք սկսեցինք օպտիկամանրաթելային ցանց նախագծել երկաթուղու երկայնքով դեպի Սեւան, Վարդենիս եւ Սոթք, ինչպես նաեւ Արարատի մարզի քաղաքներ:
Այս տարվա ընթացքում նախատեսում ենք մեր ցանցը հասանելի դարձնել Հայաստանի գրեթե բոլոր քաղաքային բնակավայրերում (25-30 քաղաքներում): Մասնավորապես, մոտ օրերս մեր ցանցին կմիացվեն երկրի հյուսիսում գտնվող մոտ 10 քաղաքներ:
Ցանցի հզորությունը կազմում է 10 Գբիթ/վրկ, որը Հայաստանի համար բավականին մեծ թողունակություն է, եւ կարծում ենք` մոտակա 5-6 տարիների ընթացքում այն չի օգտագործվի իր ողջ հզորությամբ: Իսկ եթե պահանջարկը գերազանցի մեր կանխատեսումները, ապա ցանցը հնարավորություն ունի արագ կերպով ընդլայնվելու մինչեւ 20 Գբիթ/վրկ:
Ցանցն ամբողջովին կառուցված է մեր հիմնական մատակարարներ` ամերիկյան Juniper Networks եւ Cisco Systems ընկերությունների գերժամանակակից տեխնոլոգիաների հիման վրա: Աշխարհում շատ քիչ երկրներ կան, որոնք կարող են հպարտանալ այսպիսի IP/MPLS ցանցով, մանավանդ` ունենալ համապետական ծածկույթ:
Մեր հաճախորդներն են «Օրանժ Արմենիա»-ն եւ «ՎիվաՍել-ՄՏՍ»-ը, ինչպես նաեւ հանրապետությունում գործող գրեթե բոլոր ինտերնետ-պրովայդերները:
Մենք հանդիսանում ենք նաեւ Հայաստանում հեռահաղորդակցության տարանցման ծառայություն մատուցող հիմնական ընկերությունը: Շուտով նախատեսում ենք մատուցել տարանցման ծառայություններ Հայաստանի տարածքով դեպի Իրան, Միջին Արեւելք եւ ասիական երկրներ:
- ՀՀ կառավարությունը նախատեսում է սեփական կարիքների համար ստեղծել ազգային համացանց: Օգտագործվելու՞ են արդյոք «Ջի-Էն-Սի Ալֆա»-ի ենթակառուցվածքներն այս համացանցի ստեղծման համար:
- Ըստ Ազգային համացանցի մասին պետական ծրագրի, պետական կառավարման բոլոր մարմինների համար կապահովվի միասնական ցանց` էլեկտրոնային կառավարում, էլեկտրոնային ուսուցում եւ այլ ծրագրեր իրականացնելու համար:
«Ջի-Էն-Սի Ալֆա»-ն կառավարությանը նման ցանցային ծառայություններ մատուցելու հիմնական թեկնածուներից է: Այդ ծրագիրը դեռեւս հայեցակարգային փուլում է: Մենք ակտիվորեն ներգրավված ենք այս գործընթացում եւ կարծում ենք, որ ծրագրի հիմնական մասը կիրականացվի մեր ցանցային հնարավորությունների շնորհիվ:
- Ինչպե՞ս ձեզ հաջողվեց կարճ ժամանակահատվածում ձեռք բերել այսքան մեծ քանակությամբ հաճախորդներ, հաշվի առնելով այն, որ շուկայում արդեն գործում էին մեծածախ երկու պրովայդերներ:
- Մեր քաղաքականությունն ի սկզբանե միտված էր դեպի շուկայի ազատականացում: Մենք շատ ճկուն ենք մեր գործընկերների հետ հարաբերություններում: Միջազգային ելքեր ապահովելով բջջային օպերատորների համար` մենք թույլ տվեցինք նրանց ներմուծել օգտագործվող ինտերնետի մի մասը անկախ միջազգային ելքերով` օգտագործելով մեր մալուխը: Այսպիսով, արդեն ոչ միայն «Արմենտել»-ը, «Ֆայբերնետ»-ն ու «Ջի-Էն-Սի Ալֆա»-ն են, որ ինտերնետ են ներմուծում Հայաստան:
Մուտք գործելով շուկա, որտեղ գործում էին երկու հզոր մրցակիցներ, մենք կարողացանք բավականին ճկուն գնային եւ պայմանագրային քաղաքականություն վարել եւ բավարարել շուկայի զգալի մասի պահանջարկը:
- Միջազգային ելք ձեռք բերելիս համագործակցում եք նու՞յն իրանական եւ վրացական օպերատորների հետ, ինչ ձեր մրցակիցները:
- Իրանում այլընտրանք չկա, այնտեղ այս ոլորտում գործում է պետական մենաշնորհ հանդիսացող` Իրանի հեռահաղորդակցության ենթակառուցվածային ընկերությունը, որի հետ ունենք փոխկապակցում թե մենք, թե «Արմենտել»-ը: Հայ-վրացական սահմանին մենք փոխկապակցվում ենք երեք ընկերությունների ցանցերի հետ: Ընդ որում, նույն երեքի հետ էլ փոխկապակցված է նաեւ «Արմենտել»-ը:
- Այդ դեպքում ի՞նչը ձեզ թույլ տվեց առաջարկել ավելի մրցակցային սակագներ:  Ընդհանրապես, քանի որ ինտերնետն ինքնին վիրտուալ միջավայր է, շատերի համար այնքան էլ հասկանալի չէ, թե ինչու՞ են հենց իրենք` ներմուծողները հայտարարում, որ ինտերնետի գինը կախված է ներմուծման ծավալից եւ ներմուծողների թվից:
- Նախ եւ առաջ, ընկերությունների թվի աճը ստեղծում է առողջ մրցակցային դաշտ, եւ շուկան գրավելու համար նրանք սկսում են ավելի խստորեն բանակցել իրենց օտարերկրյա գործընկերների հետ` փորձելով իջեցնել գներն ու բարելավել որակը:
Մյուս կողմից, ինտերնետի այն ծավալը, որը մենք գնում ենք սահմանին, անմիջականորեն կապված է ինտերնետի միավորի գնի հետ: Որքան մեծանում է գնվող ծավալը, նույնքան նվազում է ամեն միավորի ինքնարժեքը:
Մեր` շուկա մուտք գործելուն պես, գնվող ծավալներն ավելացան 2-2,5 անգամ. նույնքանով արդեն անցած տարվա նոյեմբերին նվազեց գնվող ծավալի ինքնարժեքը: Եթե նախկինում 1 Մբիթ ինտերնետի նվազագույն գինը սահմանին $800-850 էր, մեր մուտքից անմիջապես հետո այն կազմեց $400-450, իսկ հետագայում էլ ավելի նվազեց` մինչեւ $350: Դեպի Վրաստան 2 ելքերի գործարկումը թույլ կտա պահպանել գների նվազման միտումը: Մոտակա ժամանակներս, կարծում եմ, գները նորից կնվազեն 30-40%-ով: Գների նվազման միտումը, կարծում եմ, կպահպանվի մինչեւ տարեվերջ:
- Ինչպե՞ս եք գնահատում մրցակիցների պատասխանը «Ջի-Էն-Սի Ալֆա»-ի մուտքին շուկա:
- Մրցակցությունը բավականին թեժացել է, եւ դա ի նպաստ սպառողների: Շատ կարճ ժամանակահատվածում մենք տեսնում ենք եւ կապուղիների ավելացում, եւ միջազգային ուղիների, այլընտրանքային լուծումների ընդլայնում, տեսնում ենք նաեւ գների զգալի անկում:
- Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը (ՀԾԿՀ) հայտարարել է, որ իրականացնելու է խիստ վերահսկողություն, որպեզսի հեռահաղորդակցության շուկայում բացառվեն դեմփինգային երեւույթներ: Ընդհանրապես,  որքանո՞վ է իրատեսական, որ որեւէ հայկական ընկերություն դիմի դեմփինգի այն պարագայում, որ Հայաստանում ինտերնետի գինն ամենաբարձրն է տարածաշրջանում:
- Չի բացառվում, որ որոշ ընկերություններ շուկայում իրենց դիրքերը պահպանելու համար սկսեն վաճառել իրենց ծառայություններն ինքնարժեքից ցածր գնով, որն, ըստ էության, առողջ մրցակցության հատկանիշ չէ: Սակայն չեմ կարծում, որ շուկայում գտնվեն խաղացողներ, որոնք կաշխատեն ի վնաս իրենց: Կարծում եմ, որ բոլորն էլ խելամիտ կգտնվեն եւ կշարունակեն վարել առողջ մրցակցություն:
Ինչ վերաբերում է ինտերնետ-ծառայությունների գներին, ապա այստեղ Հայաստանն արդեն իսկ հավասարվում է տարածաշրջանին` շատ փոքր տարբերությամբ:
- Նախատեսու՞մ եք արդյոք դուրս գալ նաեւ մանրածախ շուկա:
- Հիմնականում կենտրոնանալով ինտերնետ-ծառայությունների մեծածախ շուկայի վրա` մենք, այնուամենայնիվ, պատրաստվում ենք մատուցել խոշոր ընկերություններին վիրտուալ մասնավոր ցանցերի եւ ինտերնետի ծառայություններ: Ունենալով համապետական սփռվածության ցանց՝ ընկերությունը հնարավորություն ունի առաջարկել այս ծառայությունները խոշոր ընկերություններին, բանկերին, որոնք ունեն մասնաճյուղեր հանրապետության տարբեր հատվածներում: Այս նոր ծառայության մատուցումը մենք նախատեսում ենք սկսել ապրիլի կեսից:
- Առաջնային հասանելիություն ունենալով ինտերնետին` դուք չե՞ք ունենալու ավելի բարենպաստ մրցակցային դիրք այլ պրովայդերների նկատմամբ:
- Չեմ կարծում: Կան ընկերություններ, որոնք կորպորատիվ հաճախորդներին առաջարկում են ավելի մատչելի ծառայություններ, քան մենք: Դա պայմանավորված է պրովայդերների ներքին ծախսերով, կոնկրետ մոտեցմամբ եւ այլն:
Մենք այնպիսի պայմաններ ենք առաջարկում ինտերնետ-ծառայություններ մատուցողներին, որ իրենք հնարավորություն ունենան նույն կամ միգուցե ավելի լավ պայմաններով առաջարկել նույն ծառայությունները մեր հաճախորդներին: Մենք չենք հավակնում գերիշխող դիրքի:
- Բացառու՞մ եք ինտերնետի շուկայի որեւէ սեգմենտներից մեկում գերիշխող դառնալու հավանականությունը:
- Չեմ բացառում: Ըստ մեր օրենսդրության, եթե տնտեսվարողը մի ապրանքային շուկայում տիրապետում է այդ շուկայի 1/3-ին (իսկ ես կարծում եմ, մենք շուտով կանցնենք այդ շեմը), այն ճանաչվում է գերիշխող: Դա ինձ չի վախեցնում, քանի որ ինքնին գերիշխող ճանաչվելը խախտում չէ, այլ մի կարգավիճակ, որով, ըստ օրենքի, չի կարելի չարաշահել, իսկ մենք հարգում ենք օրենքի տառը:

17:01 | 06.04.10 | Интервью | exclusive 18862
Интервью генерального директора компании «Джи-Эн-Си Альфа» Айка Фарамазяна агентству Медиамакс и порталу Itel.am
- Выход «Джи-Эн-Си Альфа» на рынок привел телекоммуникационный сектор Армении к значительным изменениям. Какой путь прошла компания и каковы ее главные цели?
- Основная цель компании – стать одним из основных магистральных (backbone) оптиковолоконных операторов Армении. После длительных рыночных исследований акционеры компании пришли к убеждению, что в Армении, а особенно в регионах, нет высококачественного предложения и конкуренции телекоммуникационных услуг.
Как известно, до нас в Армении действовал лишь один оператор, «Арментел», обладавший оптиковолоконной сетью по всей стране. Таким образом, «Джи-Эн-Си Альфа» своей основной целью посчитала либерализацию данной сферы, а также обеспечение выхода к международным каналам для того, чтобы сделать оптовые интернет-услуги более качественными и доступными.
Юридическую регистрацию «Джи-Эн-Си Альфа» получила в 2007 году, а активную деятельность начала с 2008 года, заключив договор о сотрудничестве с «АрмРосгазпромом» и построив оптиковолоконный кабель вдоль газопровода Иран-Армения. В дальнейшем наш кабель подключился к иранскому телекоммуникационному оператору, через которого мы обеспечили выход во внешний мир. Данный участок сети был сдан в коммерческую эксплуатацию в сентябре-октябре 2009 года.
С 15 октября 2009 года «Джи-Эн-Си Альфа» начала предоставление услуг оптового интернета и в течение 3-4 месяцев стала одним из основных игроков рынка.
17-го сентября 2009г. правительство Армении разрешило компании  построить оптиковолоконную сеть в северных районах Армении, главным образом, вдоль автодорог. Компания сразу принялась за строительство, которое продлилось всего 4 месяца. Несколько дней назад мы начали эксплуатацию нашей сети, выходящую на Грузию.
На севере у нас два выхода, где наша сеть связана с тремя грузинскими операторами. В настоящее время мы тестируем IP-транзит через территорию Грузии. Коммерческая эксплуатация наших выходов в Грузию значительно улучшит качество связи и сделает цены доступнее.
Начав стратегическое сотрудничество также с компанией «Южно-Кавказская железная дорога», мы начали проектировать оптиковолоконную сеть вдоль железной дороги по направлению к Севану, Варденису и Сотку, а также города Араратского марза. В течение 2010г. мы планируем сделать нашу сеть доступной почти во всех городских населенных пунктах Армении (25-30 городов). В частности, в ближайшие дни к нашей сети подключатся около 10 городов на севере страны.
Мощность нашей сети составляет 10 Гбит/сек, что является достаточно высокой пропускной способностью для Армении, и считаем, что в ближайшие 5-6 лет она не будет использоваться в полной мощности. Ну а если спрос превысит все наши прогнозы, то сеть может быстро расшириться до 20 Гбит/сек.
Сеть полностью построена на сверхсовременных технологиях наших основных поставщиков – американских производителей Juniper Networks и Cisco Systems. В мире очень мало стран, которые могут гордиться такой IP/MPLS сетью, а тем более, иметь общереспубликанское покрытие.
Нашими клиентами являются Orange Armenia и VivaCell-MTS, а также почти все интернет-провайдеры Армении.
Мы являемся также основной армянской компанией, предоставляющей услугу телекоммуникационного транзита. Вскоре мы планируем предоставлять транзитные услуги по территории Армении по направлению в Иран, Ближний Восток и другие азиатские страны.
- Правительство Армении планирует создать для собственных нужд национальную оптиковолоконную «backbone» сеть. Будут ли использоваться для этого инфраструктуры «Джи-Эн-Си Альфа»?
- Согласно этой государственной программе, все органы государственного управления будут включены в единую сеть для реализации программ по электронному управлению, образованию и т.д. «Джи-Эн-Си Альфа» – один из основных кандидатов на предоставление правительству подобных сетевых услуг. Программа еще находится на концепционном этапе. Мы активно включены в данный процесс и считаем, что основная ее часть будет осуществлена за счет наших сетевых возможностей.
- Как Вам удалось за короткий промежуток времени приобрести столько клиентов с учетом того, что на рынке уже действовало 2 оптовых провайдера?
- Наша политика была изначально направлена на либерализацию рынка. Мы очень гибки в отношениях с клиентами. Обеспечивая международные выходы для операторов сотовой связи, мы позволили им, с использованием нашего кабеля, импортировать часть потребляемого интернета по независимым международным каналам. Таким образом, сегодня интернет в Армению импортируют уже не только «АрменТел», «Файбернет» и «Джи-Эн-Си Альфа». Придя на рынок, где уже работало 2 мощных конкурента, нам удалось вести достаточно гибкую ценовую и договорную политику и удовлетворить спрос значительной части рынка.
- Приобретая международные выходы, сотрудничаете ли вы с теми же иранскими и грузинскими операторами, что и ваши конкуренты?
- В Иране у нас нет альтернатив: там действует государственная монополия под названием Иранская телекоммуникационная инфраструктурная компания, с которой связаны как мы, так и «АрменТел». На армяно-грузинской границе мы связываемся с сетями трех компаний. При этом, с с ними же связывается и «АрменТел».
- В этом случае, что позволило вам предложить более конкурентые тарифы? Вообще, поскольку интернет сам по себе является виртуальным рынком, для многих не совсем понятно, почему сами импортеры заявляют, что цена интернета зависит от объема импорта и числа импортеров.
- Прежде всего, рост числа импортеров создает здоровое конкурентное поле, и для того, чтобы завоевать рынок, они начинают вести более жесткие переговоры со своими иностранными партнерами, пытаясь снизить цены и улучшить качество.
С другой стороны, объем закупаемого на границе интернета находится в непосредственной связи с ценой на его единицу. Насколько больше закупаемый объем, настолько ниже себестоимость каждой единицы.
После нашего входа на рынок, закупаемые объемы увеличились в 2-2.5 раза: настолько же (уже в ноябре 2009г.) снизилась себестоимость закупаемого интернета. Если раньше минимальная цена за 1 Мбит интернета составляла на границе $800-850, то сразу после нашего входа она снизилась до $400-450, а в дальнейшем – до $350. Запуск двух выходов в Грузию позволит сохранить тенденцию снижения цен. В ближайшее время, думаю, цены снова снизятся на 30-40%. Тенденция снижения цен, думаю, сохранится до конца года.
- Как Вы оцениваете реакцию конкурентов на приход «Джи-Эн-Си Альфа»?
- Конкуренция достаточно усилилась, и это на пользу потребителям. За очень короткий период времени мы видим рост числа каналов связи, альтернативных решений, расширение международных выходов, а также значительное снижение цен.
- Комиссия по регулированию общественных услуг (КРОУ) заявила, что будет строго контролировать рынок с целью исключения случаев демпинга. Насколько, по- вашему, реалистична вероятность демпинга на телекоммуникационном рынке Армении с учетом того, что у нас самые высокие в регионе цены на интернет?
- Не исключается, что некоторые компании, для сохранения своих позиций на рынке, начнут продавать услуги по цене ниже себестоимости, что, по сути, не является признаком здоровой конкуренции. Однако не думаю, что найдутся игроки, работающие себе в убыток. Надеюсь, что все окажутся здравомыслящими и продолжат вести здоровую конкуренцию.
Что касается цен на интернет-услуги, то здесь Армения уже приравнивается к региону: разница в ценах очень небольшая.
- Планируете ли вы выйти на розничный рынок?
- Концентрируясь главным образом на оптовом рынке интернет-услуг, мы, тем не менее, готовимся предоставлять крупным компаниям услуги виртуальных сетей и интернета. Имея сеть с общереспубликанским покрытием, компания имеет возможность предложить эти услуги крупным компаниям, банкам, которые имеют филиалы в разных регионах. Предоставление данной услуги мы планируем начать с середины апреля.
- Имея первичный доступ к интернету, не будете ли вы иметь более благоприятное конкурентное положение по сравнению с другими провайдерами?
- Не думаю. Есть компании, предлагающие корпоративным клиентам более доступные услуги, чем мы. Это обусловлено внутренними расходами провайдеров, конкретными подходами и т.д.
Мы предлагаем поставщикам интернет-услуг такие условия, чтобы они могли предложить клиентам те же услуги по тем же или может по более низким тарифам, чем мы сами. Мы не стремимся к доминирующему положению.
- Исключете ли вы возможность того, что можете быть признаны доминирующей компанием на каком-либо из сегментов рынка интернет-услуг?
- Не исключено. По нашему законодательству, если на долю хозяйствующего субъекта приходится  треть одного товарного рынка (а я думаю, мы вскоре перейдем эту границу), он признается доминирующим. Это меня не пугает, поскольку само по себе признание доминирующим – это не нарушение, а некий статус, которым нельзя злоупотреблять. Мы же уважаем букву закона.