17:01 | 06.04.10 | Հարցազրույցներ | exclusive 18887
«Ջի-Էն-Սի Ալֆա» ընկերության գլխավոր տնօրեն Հայկ Ֆարամազյանի հարցազրույցը «Մեդիամաքս» գործակալությանը եւ Itel.am պորտալին
- Մուտք գործելով շուկա` «Ջի-Էն-Սի Ալֆա» ընկերությունը զգալի փոփոխությունների ենթարկեց Հայաստանի հեռահաղորդակցային ոլորտը: Ի՞նչ ճանապարհ է մինչ օրս անցել ընկերությունը եւ որո՞նք են ձեր հիմնական նպատակները:
- Ընկերության ստեղծման հիմնական նպատակն է դառնալ Հայաստանի մայրուղային (backbone) օպտիկամանրաթելային հիմնական օպերատորներից մեկը: Շուկայի երկարատեւ ուսումնասիրությունից հետո ընկերության բաժնետերերն եկան այն համոզմունքի, որ Հայաստանում, հատկապես մարզերում, չկա հեռահաղորդակցության ծառայությունների բարձրորակ առաջարկ եւ մրցակցություն:
Ինչպես հայտնի է, հանրապետությունում գործում էր մեկ օպերատոր, որն ամբողջ երկրով մեկ ուներ օպտիկամանրաթելային ցանց՝ «Արմենտելը»: Ըստ այդմ, «Ջի-Էն-Սի Ալֆան» իր հիմնական նպատակներից մեկը համարեց ազատականացնել այս ոլորտը, ինչպես նաեւ ելք ապահովել դեպի միջազգային կապուղիներ՝ մեծածախ ինտերնետի ծառայություններն ավելի մատչելի եւ որակյալ դարձնելու համար:
«Ջի-Էն-Սի Ալֆա»-ն իրավաբանական գրանցում է ստացել 2007 թ-ին, իսկ ակտիվ գործունեություն սկսեց ծավալել 2008-ից՝ համագործակցության պայմանագիր կնքելով  «ՀայՌուսգազարդի» հետ եւ կառուցելով օպտիկամանրաթելային մալուխ Հայաստան-Իրան գազատարի երկայնքով: Հետագայում մալուխը միացավ Իրանի հեռահաղորդակցության օպերատորին, որի միջոցով մենք ելք ապահովեցինք դեպի արտաքին աշխարհ: Ցանցի այս հատվածը կոմերցիոն շահագործման հանձնվեց 2009թ. սեպտեմբեր-հոկտեմբեր ամիսներին:
Հոկտեմբերի 15-ից «Ջի-Էն-Սի Ալֆան» սկսեց մեծածախ ինտերնետի ծառայությունների մատուցումը Հայաստանում եւ 3-4 ամիսների ընթացքում դարձավ շուկայի հիմնական դերակատարներից մեկը:
2009թ. սեպտեմբերի 17-ին ՀՀ կառավարությունը թույլատրեց ընկերությանն օպտիկամանրաթելային մալուխ կառուցել Հայաստանի հյուսիսային շրջաններում՝ հիմնականում ավտոճանապարհների երկայնքով: Ընկերությունն անմիջապես ձեռնամուխ եղավ դրա կառուցմանը, ինչը տեւեց ընդամենը 4 ամիս: Մի քանի օր առաջ մենք սկսեցինք  դեպի Վրաստան ելնող մեր ցանցի շահագործումը:
Այժմ դեպի Վրաստան մենք ունենք երկու ելք, փոխկապակցված ենք 3 վրացական օպերատորների հետ եւ այս պահին փորձարկում ենք Վրաստանի տարածքով միջազգային IP-տարանցումը: Դեպի Վրաստան մեր ելքերի կոմերցիոն շահագործումը բավականին կբարելավի կապի որակը եւ ավելի մատչելի կդարձնի գները:
Ռազմավարական համագործակցություն ծավալելով նաեւ «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերության հետ, մենք սկսեցինք օպտիկամանրաթելային ցանց նախագծել երկաթուղու երկայնքով դեպի Սեւան, Վարդենիս եւ Սոթք, ինչպես նաեւ Արարատի մարզի քաղաքներ:
Այս տարվա ընթացքում նախատեսում ենք մեր ցանցը հասանելի դարձնել Հայաստանի գրեթե բոլոր քաղաքային բնակավայրերում (25-30 քաղաքներում): Մասնավորապես, մոտ օրերս մեր ցանցին կմիացվեն երկրի հյուսիսում գտնվող մոտ 10 քաղաքներ:
Ցանցի հզորությունը կազմում է 10 Գբիթ/վրկ, որը Հայաստանի համար բավականին մեծ թողունակություն է, եւ կարծում ենք` մոտակա 5-6 տարիների ընթացքում այն չի օգտագործվի իր ողջ հզորությամբ: Իսկ եթե պահանջարկը գերազանցի մեր կանխատեսումները, ապա ցանցը հնարավորություն ունի արագ կերպով ընդլայնվելու մինչեւ 20 Գբիթ/վրկ:
Ցանցն ամբողջովին կառուցված է մեր հիմնական մատակարարներ` ամերիկյան Juniper Networks եւ Cisco Systems ընկերությունների գերժամանակակից տեխնոլոգիաների հիման վրա: Աշխարհում շատ քիչ երկրներ կան, որոնք կարող են հպարտանալ այսպիսի IP/MPLS ցանցով, մանավանդ` ունենալ համապետական ծածկույթ:
Մեր հաճախորդներն են «Օրանժ Արմենիա»-ն եւ «ՎիվաՍել-ՄՏՍ»-ը, ինչպես նաեւ հանրապետությունում գործող գրեթե բոլոր ինտերնետ-պրովայդերները:
Մենք հանդիսանում ենք նաեւ Հայաստանում հեռահաղորդակցության տարանցման ծառայություն մատուցող հիմնական ընկերությունը: Շուտով նախատեսում ենք մատուցել տարանցման ծառայություններ Հայաստանի տարածքով դեպի Իրան, Միջին Արեւելք եւ ասիական երկրներ:
- ՀՀ կառավարությունը նախատեսում է սեփական կարիքների համար ստեղծել ազգային համացանց: Օգտագործվելու՞ են արդյոք «Ջի-Էն-Սի Ալֆա»-ի ենթակառուցվածքներն այս համացանցի ստեղծման համար:
- Ըստ Ազգային համացանցի մասին պետական ծրագրի, պետական կառավարման բոլոր մարմինների համար կապահովվի միասնական ցանց` էլեկտրոնային կառավարում, էլեկտրոնային ուսուցում եւ այլ ծրագրեր իրականացնելու համար:
«Ջի-Էն-Սի Ալֆա»-ն կառավարությանը նման ցանցային ծառայություններ մատուցելու հիմնական թեկնածուներից է: Այդ ծրագիրը դեռեւս հայեցակարգային փուլում է: Մենք ակտիվորեն ներգրավված ենք այս գործընթացում եւ կարծում ենք, որ ծրագրի հիմնական մասը կիրականացվի մեր ցանցային հնարավորությունների շնորհիվ:
- Ինչպե՞ս ձեզ հաջողվեց կարճ ժամանակահատվածում ձեռք բերել այսքան մեծ քանակությամբ հաճախորդներ, հաշվի առնելով այն, որ շուկայում արդեն գործում էին մեծածախ երկու պրովայդերներ:
- Մեր քաղաքականությունն ի սկզբանե միտված էր դեպի շուկայի ազատականացում: Մենք շատ ճկուն ենք մեր գործընկերների հետ հարաբերություններում: Միջազգային ելքեր ապահովելով բջջային օպերատորների համար` մենք թույլ տվեցինք նրանց ներմուծել օգտագործվող ինտերնետի մի մասը անկախ միջազգային ելքերով` օգտագործելով մեր մալուխը: Այսպիսով, արդեն ոչ միայն «Արմենտել»-ը, «Ֆայբերնետ»-ն ու «Ջի-Էն-Սի Ալֆա»-ն են, որ ինտերնետ են ներմուծում Հայաստան:
Մուտք գործելով շուկա, որտեղ գործում էին երկու հզոր մրցակիցներ, մենք կարողացանք բավականին ճկուն գնային եւ պայմանագրային քաղաքականություն վարել եւ բավարարել շուկայի զգալի մասի պահանջարկը:
- Միջազգային ելք ձեռք բերելիս համագործակցում եք նու՞յն իրանական եւ վրացական օպերատորների հետ, ինչ ձեր մրցակիցները:
- Իրանում այլընտրանք չկա, այնտեղ այս ոլորտում գործում է պետական մենաշնորհ հանդիսացող` Իրանի հեռահաղորդակցության ենթակառուցվածային ընկերությունը, որի հետ ունենք փոխկապակցում թե մենք, թե «Արմենտել»-ը: Հայ-վրացական սահմանին մենք փոխկապակցվում ենք երեք ընկերությունների ցանցերի հետ: Ընդ որում, նույն երեքի հետ էլ փոխկապակցված է նաեւ «Արմենտել»-ը:
- Այդ դեպքում ի՞նչը ձեզ թույլ տվեց առաջարկել ավելի մրցակցային սակագներ:  Ընդհանրապես, քանի որ ինտերնետն ինքնին վիրտուալ միջավայր է, շատերի համար այնքան էլ հասկանալի չէ, թե ինչու՞ են հենց իրենք` ներմուծողները հայտարարում, որ ինտերնետի գինը կախված է ներմուծման ծավալից եւ ներմուծողների թվից:
- Նախ եւ առաջ, ընկերությունների թվի աճը ստեղծում է առողջ մրցակցային դաշտ, եւ շուկան գրավելու համար նրանք սկսում են ավելի խստորեն բանակցել իրենց օտարերկրյա գործընկերների հետ` փորձելով իջեցնել գներն ու բարելավել որակը:
Մյուս կողմից, ինտերնետի այն ծավալը, որը մենք գնում ենք սահմանին, անմիջականորեն կապված է ինտերնետի միավորի գնի հետ: Որքան մեծանում է գնվող ծավալը, նույնքան նվազում է ամեն միավորի ինքնարժեքը:
Մեր` շուկա մուտք գործելուն պես, գնվող ծավալներն ավելացան 2-2,5 անգամ. նույնքանով արդեն անցած տարվա նոյեմբերին նվազեց գնվող ծավալի ինքնարժեքը: Եթե նախկինում 1 Մբիթ ինտերնետի նվազագույն գինը սահմանին $800-850 էր, մեր մուտքից անմիջապես հետո այն կազմեց $400-450, իսկ հետագայում էլ ավելի նվազեց` մինչեւ $350: Դեպի Վրաստան 2 ելքերի գործարկումը թույլ կտա պահպանել գների նվազման միտումը: Մոտակա ժամանակներս, կարծում եմ, գները նորից կնվազեն 30-40%-ով: Գների նվազման միտումը, կարծում եմ, կպահպանվի մինչեւ տարեվերջ:
- Ինչպե՞ս եք գնահատում մրցակիցների պատասխանը «Ջի-Էն-Սի Ալֆա»-ի մուտքին շուկա:
- Մրցակցությունը բավականին թեժացել է, եւ դա ի նպաստ սպառողների: Շատ կարճ ժամանակահատվածում մենք տեսնում ենք եւ կապուղիների ավելացում, եւ միջազգային ուղիների, այլընտրանքային լուծումների ընդլայնում, տեսնում ենք նաեւ գների զգալի անկում:
- Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը (ՀԾԿՀ) հայտարարել է, որ իրականացնելու է խիստ վերահսկողություն, որպեզսի հեռահաղորդակցության շուկայում բացառվեն դեմփինգային երեւույթներ: Ընդհանրապես,  որքանո՞վ է իրատեսական, որ որեւէ հայկական ընկերություն դիմի դեմփինգի այն պարագայում, որ Հայաստանում ինտերնետի գինն ամենաբարձրն է տարածաշրջանում:
- Չի բացառվում, որ որոշ ընկերություններ շուկայում իրենց դիրքերը պահպանելու համար սկսեն վաճառել իրենց ծառայություններն ինքնարժեքից ցածր գնով, որն, ըստ էության, առողջ մրցակցության հատկանիշ չէ: Սակայն չեմ կարծում, որ շուկայում գտնվեն խաղացողներ, որոնք կաշխատեն ի վնաս իրենց: Կարծում եմ, որ բոլորն էլ խելամիտ կգտնվեն եւ կշարունակեն վարել առողջ մրցակցություն:
Ինչ վերաբերում է ինտերնետ-ծառայությունների գներին, ապա այստեղ Հայաստանն արդեն իսկ հավասարվում է տարածաշրջանին` շատ փոքր տարբերությամբ:
- Նախատեսու՞մ եք արդյոք դուրս գալ նաեւ մանրածախ շուկա:
- Հիմնականում կենտրոնանալով ինտերնետ-ծառայությունների մեծածախ շուկայի վրա` մենք, այնուամենայնիվ, պատրաստվում ենք մատուցել խոշոր ընկերություններին վիրտուալ մասնավոր ցանցերի եւ ինտերնետի ծառայություններ: Ունենալով համապետական սփռվածության ցանց՝ ընկերությունը հնարավորություն ունի առաջարկել այս ծառայությունները խոշոր ընկերություններին, բանկերին, որոնք ունեն մասնաճյուղեր հանրապետության տարբեր հատվածներում: Այս նոր ծառայության մատուցումը մենք նախատեսում ենք սկսել ապրիլի կեսից:
- Առաջնային հասանելիություն ունենալով ինտերնետին` դուք չե՞ք ունենալու ավելի բարենպաստ մրցակցային դիրք այլ պրովայդերների նկատմամբ:
- Չեմ կարծում: Կան ընկերություններ, որոնք կորպորատիվ հաճախորդներին առաջարկում են ավելի մատչելի ծառայություններ, քան մենք: Դա պայմանավորված է պրովայդերների ներքին ծախսերով, կոնկրետ մոտեցմամբ եւ այլն:
Մենք այնպիսի պայմաններ ենք առաջարկում ինտերնետ-ծառայություններ մատուցողներին, որ իրենք հնարավորություն ունենան նույն կամ միգուցե ավելի լավ պայմաններով առաջարկել նույն ծառայությունները մեր հաճախորդներին: Մենք չենք հավակնում գերիշխող դիրքի:
- Բացառու՞մ եք ինտերնետի շուկայի որեւէ սեգմենտներից մեկում գերիշխող դառնալու հավանականությունը:
- Չեմ բացառում: Ըստ մեր օրենսդրության, եթե տնտեսվարողը մի ապրանքային շուկայում տիրապետում է այդ շուկայի 1/3-ին (իսկ ես կարծում եմ, մենք շուտով կանցնենք այդ շեմը), այն ճանաչվում է գերիշխող: Դա ինձ չի վախեցնում, քանի որ ինքնին գերիշխող ճանաչվելը խախտում չէ, այլ մի կարգավիճակ, որով, ըստ օրենքի, չի կարելի չարաշահել, իսկ մենք հարգում ենք օրենքի տառը:

17:01 | 06.04.10 | Interviews | exclusive 16325
Interview of the General Director of “GNC Alfa” Company Hayk Faramazyan to Mediamax Agency and Itel.am portal
- Entry of “GNC Alfa” to the market led the telecommunication market of Armenia to significant changes. What path did the company go and which are its main goals?
- The main goal of the company is to become one of the backbone fiber-optical operators in Armenia. After long market research, the shareholders of the company came to a conclusion that there is no high quality offer and competition in the sphere of telecommunication services in Armenia, especially in the regions.
As it is known, there was only one operator functioning before us in Armenia – “ArmenTel”, which possessed a fiber-optical network covering the entire country. Thus, “GNC Alfa” considered its main goal to be the liberalization of this sphere, as well as provision of exit to international channels in order to make wholesale internet services of higher quality and more affordable.
“GNC Alfa” received legal registration in 2007, and started activity since 2008, by concluding a cooperation agreement with “ArmRosGazprom” and by building a fiber-optical cable along Iran-Armenia gas-pipeline. Further on our cable connected to the Iranian telecommunication operator, through which we secured an exit to the external world. This section of the network was put into commercial operation in September-October, 2009.
Since October 15, 2009, “GNC Alfa” started provision of wholesale internet services and in 3-4 months became one of the main players in the market.
On September 17, 2009, the Armenian government allowed the company building a fiber-optical network in northern regions of Armenia, mainly along highways. The company immediately started construction, which lasted only four months. A few days ago we started operation of our network in the direction of Georgia.
In the North we have two exists, where our network is connected to three Georgian operators. At present, we test IP transit through the territory of Georgia. Commercial operation of our exits to Georgia will significantly improve quality of connection and will make prices more affordable.
By launching strategic cooperation also with the “South Caucasus Railroad” Company, we started designing the fiber-optical network along the railroad in the direction to Sevan, Vardenis and Sotq, as well as the one of Ararat marz town. In 2010, we plan to make our network available almost in all urban settlements of Armenia (25-30 towns). In particular, about 10 towns in the north of the country will join our network in the course of the nearest few days.
The capacity of our network makes 10Gb/sec, which is quite a high transmission capacity for Armenia and we believe that in the course of the nearest 5-6 years it will not be used at full capacity. And if the demand exceeds all our forecasts, we can expand the network up to 20Gb/sec capacity.
The network is fully built on ultra modern technologies of our main suppliers – American Juniper Networks and Cisco Systems producers. There are very few countries in the world, which can be proud of having such an IP/MPLS network, especially of possessing a general republican coverage.
Our customers are Orange Armenia and VivaCell-MTS, as well as almost all internet providers in Armenia.
We are also the main Armenian company, which provides service of telecommunication transit. Soon we plan to provide transit services on the territory of Armenia in the direction to Iran, Middle East and other Asian countries.
- The Armenian government plans to set up a national “backbone” fiber-optical network for its own needs. Will “GNC Alfa” infrastructures be used for that?
- According to the governmental program, all structures of state administration will be included into a single network in order to realize programs on e-management, education, etc. “GNC Alfa” is one of the main candidates for providing such network services to the government. The program is yet at the conceptual stage. We are actively involved in this process and we think that its main part will be realized due to our network capacities.
- How did you manage to acquire so many customers in such a short period of time, taking into account the fact that there had been already 2 wholesale operators functioning in the market?
- Our policy initially aimed at market liberalization. We are very flexible in our relations with customers. By securing international exists for mobile connection operators, we allow them, with the use of our cable, importing a part of consumed internet via independent international channels. Thus, today internet is imported to Armenia not only by “ArmenTel”, “FiberNet” and “GNC Alfa”. Arriving in the market, in which 2 significant competitors had already been functioning, we managed to carry out a quite flexible price and agreement policy and meet the demand of a significant part of the market.
- When purchasing international exits, do you cooperate with the same Iranian and Georgian operators, as your competitors do?
- We have no alternatives in Iran: there is state monopoly called Iranian Telecommunication Infrastructural Company there. And both “ArmenTel” and we are connected to it. On the Armenian-Georgian border, we connect to networks of three companies. At that, “ArmenTel” also connects to them.
- In that case, what was the factor that allowed you offering more competitive tariffs? In general, since internet itself is a virtual market, it is incomprehensible for many people why importers state that the price for internet depends on the volume of import and the number of importers.
- First of all, the increase in the number of importers creates a healthy competition field, and in order to win the market, they start carrying out tougher negotiations with their foreign partners, trying to reduce prices and improve the quality.
On the other hand, the volume of internet, purchased on the border, is in direct relation to the price for its unit. The larger the purchased volume, the lower the prime cost of each unit.
After our entry to the market, the purchased volumes increased 2-2.5 times: the prime cost of the purchased internet decreased to the same degree (already in November, 2009). If previously the price for 1Mb of internet made $800-850 on the border, right after our entry it reduced to $400-450, and further on – to $350. The launch of two exits to Georgia will allow preserving the tendency of price reduction. In the nearest future, I believe, the prices will reduce again for 30-40%. The tendency of price reduction, I think, will be maintained by the end of the year.
- What is your assessment of the reaction of competitors to the arrival of “GNC Alfa”?
- Competition significantly intensified, and this is to benefit the consumers. In a very short period of time, we see increase in the number of connection channels, alternative solutions, broadening of international exits, as well as significant reduction of prices.
- Public Service Regulatory Committee (PSRC) stated that it would carry out strict control over the market, aiming at ruling out dumping cases. How realistic, according to you, is the likelihood of dumping in the telecommunication market of Armenia, taking into account the fact that we have the highest prices for internet in the region?
- It is not ruled out that certain companies, in order to preserve their positions in the market, will start selling services at a price lower than the prime cost, which, per se, is not a sign of healthy competition. However I do not think that there will be players, which will work at a loss. I hope that everyone will be reasonable and will continue carrying out healthy competition.
Concerning prices for internet services, here Armenia already equals to the region: the difference in prices is very small.
- Do you plan to enter retail market?
- Focusing mainly on wholesale market of internet services, we, nevertheless, are preparing to provide large companies with services of virtual networks and internet. Having a republican coverage network, the company has the chance to offer these services to large companies, banks, which have branches in various regions. We plan to launch provision of this service since mid-April.
- Possessing primary access to internet, won’t you have more favorable competitive position, as compared to other providers?
- I do not think so. There are companies, which offer corporate customers more affordable services, than we do. This is conditioned by internal expenses of the providers, particular approaches, etc.
We offer internet service providers conditions for them to be able to offer their customers the same services at the same or even lower tariffs than we do. We do not strive for a dominating position.
- Do you rule out the possibility that you can be declared a dominating company in any segment of the market of internet services?
- That is not ruled out. According to our legislation, if one third of the particular market falls on the share of one entity (and I think that we will soon reach that index), it is declared dominating. This does not scare me, since being declared dominating in the market is not a violation itself, it is a certain status, which should not be abused. We respect the letter of the law.