23:17 | 19.01.10 | Հարցազրույցներ | 12650
ABBYY ընկերության տնօրենների խորհրդի նախագահ Դավիթ Յանի հարցազրույցը ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությանն ու Itel.am պորտալին
Վերջին ժամանակներս Հայաստանում ակտիվորեն խոսում են գիտատար տնտեսության, երկրի զարգացման գործում այն գիտական ներուժի ներգրավման անհրաժեշտության մասին, որը հաջողությամբ գործում է աշխարհի տարբեր երկրներում: ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ի թղթակիցը խնդրել է այդ գործընթացների վերաբերյալ իր տեսակետը ներկայացնել Դավիթ Յանին` ABBYY ընկերության տնօրենների խորհրդի նախագահին:
Դավիթ Յանը ծնվել է 1968թ. Երեւանում: 1992թ. նա ավարտել է Մոսկվայի ֆիզիկատեխնիկական ինստիտուտի /ՄՖՏԻ/ ընդհանուր եւ կիրառական ֆիզիկայի ֆակուլտետը: Լինելով ՄՖՏԻ-ի չորրորդ կուրսի ուսանող` Դավիթը հիմնել է իր առաջին ընկերությունը` BIT Software, որը հետագայում վերանվանվել է ABBYY: Դավիթ Յանը ՙԱյբ՚ ակումբի եւ հիմնադրամի հիմնադիրներից մեկն է: ՙԱյբ՚-ը մտադիր է Երեւանում ստեղծել Ayb Learning Hub (ALH) կրթական կենտրոնը:
- Այսօր արտասահմանում աշխատում են բազմաթիվ հայ մասնագետներ, ովքեր զբաղվում են հեռանկարային գիտական ուղղություններով: Ակնհայտ է, որ նրանց համար բավականին հարմարավետ է ապրել ու աշխատել այնտեղ: Ձեր կարծիքով, ինչպե՞ս կարելի է կազմակերպել նրանց Հայաստանում ներգրավելու գործընթացը:
- Ի՞նչ կարող է տալ Հայաստանը գիտնականներին, ինչը չեն կարող տալ ԱՄՆ-ը, Եվրոպան, Ռուսաստանը: Հայկական արմատներ ունեցող արտասահմանյան գիտնականների խոսքերով, գլխավորը, ինչ կարող է տալ Հայաստանը, ուսանողական միջավայրն է: Ուսանողներն ու երիտասարդ գիտնականներն այն աշակերտներն են, որոնց նրանք կարող են փոխանցել իրենց գիտելիքները: Աշակերտներ, ովքեր կդառնան ուժեղ ակադեմիական գիտական դպրոցի վերածնման հիմքը:
Գիտության բազմաթիվ կայացած գործիչներ մի պահ սկսում են հատուկ կերպ վերաբերվել իրենց գիտելիքը նոր սերունդներին փոխանցելուն: Հենց ուսանողական միջավայրը կարող է ձգողության կետ ծառայել մեր այն համերկրացիների համար, ովքեր կցանկանային ինչ-որ բան անել Հայաստանի համար:
Առաջին փուլում լավագույն բուհերին կից հարկավոր է ստեղծել գիտաուսումնական լաբորատորիաներ: Այդ փուլից հետո` մի քանի տարի անց, կհայտնվեն մարդիկ, ովքեր կկարողանան շարունակել այդ գործը, եւ ահա այդ ժամանակ ի հայտ կգան ներդրողներ ու պետական միջոցներ, ինչն անհրաժեշտ է ավելի լուրջ լաբորատորիաներ զինելու համար:
Նույնիսկ եթե այսօր պետությունը միլիոնավոր դոլարներ հատկացնի Հայաստանում առաջավոր լաբորատորիաների ստեղծման համար, ովքե՞ր պետք է աշխատեն դրանցում: Ես այնքան էլ չեմ հավատում, որ Հայաստանում հնարավոր է ողջամիտ գումարով ստեղծել այնպիսի որակի լաբորատորիաներ, որոնք հնարավոր կդարձնեին գիտնականներ հրավիրել միմիայն գիտական աշխատանքի համար:
Ավելի իրատեսական է գիտնականներ ներգրավել հատուկ ստեղծված գիտաուսումնական լաբորատորիաներում եւ նրանց շուրջ ստեղծել երիտասարդ մասնագետների ՙբանակ՚: Մասնավորապես, այդ ուղով է ընթանում Չինաստանը: Գիտական կադրերը Չինաստանի կողմից ներգրավվում են ոչ այնքան լաբորատորիաներում, որքան ուսումնական հաստատություններում եւ դրանց առընթեր ոչ մեծ գիտական լաբորատորիաներում:
Միաժամանակ, պետք է հասկանալ, որ այդ գործընթացը եւս դյուրին չի լինելու, քանի որ Հայաստանում բարձրագույն դպրոցը նույնպես լուրջ բարեփոխման կարիք ունի:
- Ինչպե՞ս եք վերաբերվում ՙՀայկական աշխարհի՚ հայեցակարգին, որի շրջանակներում նախատեսվում է մտավոր եւ նյութական ապրանքների սպառող դարձնել ոչ միայն Հայաստանի բնակիչներին, այլեւ ողջ հայության ներկայացուցիչներին:
- Ինձ թվում է, որ այդ հայեցակարգի հաջող իրականացումը մեծ մասամբ կախված է կոնկրետ ծառայություններից եւ ապրանքատեսակներից, որոնք առաջարկվելու են սպառողներին: Եթե խոսքը մշակույթի ոլորտի մասին է, ապա, իհարկե, արժե ստեղծել ապրանքներ թատրոնի, կինոյի, երաժշտության, գրականության ասպարեզներում, որտեղ թիրախային լսարանը էթնիկ հայերն են:
Իսկ եթե խոսքը նյութական արտադրության մասին է, ապա այսօր աշխարհում տեղի ունեցող բոլոր գործընթացները հակառակ մոտեցում են թելադրում` ինտեգրում համաշխարհային շուկային: Այդ իմաստով Հայաստանին անհրաժեշտ է գտնել այնպիսի ապրանքատեսակների աճի կետեր, որոնց սպառողներ կդառնան ոչ միայն հայերը, այլեւ ողջ աշխարհը:
Եթե մենք ցանկանում ենք ստեղծել մրցունակ տեխնոլոգիա, պետք է որպես հիմք վերցնենք մրցունակ բազա, կողմնորոշվել դեպի առկա համաշխարհային մակարդակը եւ դրա հիման վրա ստեղծել որեւէ նորույթ:
Փայլուն օրինակ է Իսրայելը: Ոչ մեծ բնակչություն ունեցող եւ մշտապես պատերազմի պայմաններում ապրող երկրին 20 տարվա ընթացքում հաջողվեց դառնալ համաշխարհային առաջատարներից մեկը բիո- եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների բնագավառներում: Մեկ այլ օրինակ է Ֆինլանդիան: Նույնպես ոչ մեծ պետություն բարդ կլիմայական պայմաններով եւ ալկոհոլի նկատմամբ բնակչության մի մասի հակվածությամբ: Այնուամենայնիվ, նրանք ստեղծեցին հիանալի, Եվրոպայում խոշորագույն տեխնոպարկերը: Ֆինլանդիայի մեկ տեխնոպարկն ավելի մեծ է, քան Ռուսաստանի բոլոր տեխնոպարկերը միասին վերցված:
Ամեն ինչ հնարավոր է, պետք է միայն ուսումնասիրել լավագույն օրինակները, ընտրել գործուն ռազմավարություն եւ անշեղորեն հետեւել դրան:
Չինաստանը հսկայական երկիր է հսկայական բնակչությամբ եւ բարդ սոցիալական իրավիճակով: Այնուամենայնիվ, Չինաստանը գտել է արտասահմանում աշխատող իր համերկրացիների հետ համագործակցության ճիշտ ուղին. նրանք սկսել են վերադառնալ, եւ այն, ինչ հիմա տեղի է ունենում այնտեղ, պարզապես ցնցում է երեւակայությունը: Մեկ ուրիշ փայլուն օրինակ է Թայվանը: Դա առանց բնական ռեսուրսների փոքր կղզյակ է, որի տարածքի 80%-ը զբաղեցնում են սարերը: Բնակչությունն ապրում է մայրցամաքային Չինաստանի կողմից ամբողջական շրջափակման պայմաններում: Այնուամենայնիվ, այդ երկրում արտադրվում է ողջ աշխարհի էլեկտրոնային բաղադրիչների մոտ 60%-ը:
Այսպիսով, այդ ամենն արդեն արվում է աշխարհում: Անհրաժեշտ է գիտնականների, արդյունաբերողների եւ մեկենասների մասնակցությամբ աշխատանքային խումբ ստեղծել, որի գործառույթը կլինի նշված երկրների փորձի ուսումնասիրությունը. ի՞նչ քայլեր են անհրաժեշտ ներդրումային կապիտալի ներգրավման համար, որի հիման վրա սկսում են աճել դպրոցներն ու բուհերը:
Այն ձեռնարկատիրական ջիղով, որն առկա է Հայաստանում, այստեղ ապրող մարդկանց ստեղծագործական պաշարով դա միանգամայն հնարավոր է: Անհրաժեշտ են կամք, ցանկություն եւ մտածված պետական քաղաքականություն, որը կգլխավորեն ներդրողների վստահությունը վայելող մարդիկ: Եվ այդ ժամանակ Հայաստանում ներդրումային հիմնադրամներ կստեղծվեն ոչ միայն Հայաստանում ծնված մարդկանց կողմից:
Հայաստանի բնակչությանն անհրաժեշտ է գիտակցել, որ միայն իրենցից է կախված հաջողությունը` ինչպես անձնական, այնպես էլ պետությանն առհասարակ:

23:17 | 19.01.10 | Интервью | 12669
Интервью председателя совета директоров компании ABBYY Давида Яна агентству Медиамакс и порталу Itel.am
В последнее время в Армении активно говорят о необходимости развитии наукоемкой экономики, привлечения к развитию страны того научного потенциала, который успешно реализует себя в разных странах мира. Корреспондент Медиамакс попросил представить свое видение этих процессов Давида Яна - председателя совета директоров компании ABBYY, создавшей, в частности, такие известные программы, как Lingvo и FineReader.
Давид Ян родился в 1968 году в Ереване. В 1992 году окончил факультет общей и прикладной физики Московского физико-технического института (МФТИ). Будучи студентом четвертого курса, Давид основал свою первую компанию - BIT Software, позже переименованную в ABBYY. Давид Ян является одним из создателей клуба и фонда «Айб», который планирует создать в Ереване Образовательный центр Ayb Learning Hub (ALH).
- Сегодня за рубежом работает немало армянских специалистов, которые занимаются перспективными научными направлениями. Очевидно, что им там достаточно комфортно жить и работать. Как, по-вашему, можно организовать процесс их привлечения в Армению?
- Что Армения может дать ученым, чего не могут предложить США, Европа, Россия? По словам зарубежных ученых с армянскими корнями, главное, что может дать Армения – это студенческая среда. Студенты и молодые ученые – ученики, которым они могут передать свои знания. Ученики, которые станут фундаментом для возрождения сильной академической научной школы.
Многие состоявшиеся деятели науки в какой-то момент начинают особым образом относиться к передаче своих знаний новым поколениям. Именно студенческая среда может служить точкой притяжения для соотечественников, которые хотели бы что-то сделать для Армении.
На первых порах следует создать учебно-научные лаборатории при лучших ВУЗах. После этого этапа, через несколько лет, появятся люди, которые смогут продолжать это дело, и тогда потянутся инвесторы и государственные финансы, необходимые, чтобы оборудовать более серьезные лаборатории.
Даже если сегодня государство выделит миллионы долларов на создание передовых лабораторий в Армении - кто в них будет работать? Я не очень верю в возможность создать в Армении за разумные деньги лаборатории такого качества, которая позволит пригласить ученых только для научной работы.
Реалистичнее привлечь ученых в специально созданные учебно-научные лаборатории и образовать вокруг них «армию» молодых специалистов. В частности, по такому пути идет Китай. Научные кадры привлекаются Китаем не столько в лаборатории, сколько в учебные заведения и небольшие научные лаборатории при них.
В то же время, следует понимать, что данный процесс также не будет простым, поскольку высшая школа в Армении также нуждается в серьезном реформировании.
- Каково Ваше отношение к концепции «Армянского мира», в рамках которой планируется сделать потребителями интеллектуальной и материальной продукции не только жителей Армении, но и представителей всего армянства?
-  Мне кажется, успешная реализация данной концепции во многом зависит от конкретных услуг и продуктов, которые будут предлагаться потребителям. Если речь идет о сфере культуры, то, конечно, следует создавать продукты в области театра, кино, музыки, литературы, где целевая аудитория - этнические армяне.
Если же говорить о материальном производстве, то все, происходящее сегодня в мире, диктует диаметрально противоположный подход: интеграция в мировой рынок. В этом смысле Армении необходимо найти точки роста таких продуктов, потребителями которых станут не только армяне, но и весь мир.
Если мы хотим сделать конкурентоспособную технологию, надо брать за основу конкурентоспособную базу, ориентироваться на существующий мировой уровень и создавать на его основе что-то новое.
Блестящим примером является Израиль. Стране с небольшим населением, живущей в условиях постоянной войны, за 20 лет удалось стать одним из мировых лидеров в области био- и информационных технологий. Другой пример - Финляндия. Тоже небольшая страна. С непростыми климатическими условиями и с пристрастием части населения к алкоголю. Тем не менее, они сделали великолепные технопарки, крупнейшие в Европе. Один технопарк в Финляндии больше, чем все технопарки России вместе взятые.
Возможно все, надо лишь изучить лучшие примеры, выбрать работающую стратегию и твердо ей следовать.
Китай - гигантская страна с гигантским населением и со сложной социальной ситуацией. Тем не менее, Китай нашел правильный путь сотрудничества со своими соотечественниками, работающими за рубежом, они стали возвращаться, и то, что происходит там сейчас, просто поражает воображение. Другой блестящий пример – Тайвань. Это небольшой остров без природных ресурсов, 80% территории которого занимают горы. Население живет в условиях полной блокады континентальным Китаем. И тем не менее, в этой стране производится до 60% электронных компонентов всего мира.
Таким образом, все это в мире уже делается. Нужно создать рабочую группу с участием ученых, промышленников и меценатов, функцией которой станет изучение опыта отмеченных стран: какие шаги необходимы для привлечения инвестиционного капитала, на основе которого начинают расти школы и вузы.
С той предпринимательской жилкой, которая есть в Армении, с творческим складом ума живущих здесь людей, это абсолютно возможно. Нужны воля, желание и продуманная государственная политика, во главе которой будут стоять люди, пользующиеся доверием инвесторов. И тогда инвестиционные фонды в Армении будут создавать не только выходцы из Армении.
Жителям Армении необходимо полное осознание того, что только от них зависит успех - как личный, так и страны в целом.