17:47 | 10.10.24 | Նորություններ | 18056
Տեխնոլոգիաների զարգացմանը զուգահեռ ամբողջ աշխարհում աճում է ամպային ծառայությունների պահանջարկը, եւ Հայաստանը դրանից անմասն չի մնում:
2018 թվականից Հայաստանում ամպային ծառայությունների տրամադրման գործում իր հստակ դիրքն է գրավել Viva ընկերությունը՝ ամպային ծառայությունների ամենատարբեր եւ նորարարական փաթեթները ներկայացնելով հայաստանյան շուկայում: Viva-ն հայաստանյան առաջին օպերատորն է, որն իրականացրել է տեղեկատվական անվտանգության կառավարման ISO/IEC 27001 ստանդարտների պահանջները: Ներկայում Viva-ում ներդրված են ISO/IEC 27001/2022 պահանջները:
«Մեծ տվյալներ գեներացնող ամենախոշոր ընկերություններն այսօր առողջապահական հաստատություններն են: Մեր հարթակը տեղադրված է Viva-ի ամպային ենթակառուցվածքում, եւ մենք կարողանում ենք տվյալների եւ ծառայությունների բարձր հասանելիություն ապահովել: Նախկինում ընդունված էր տվյալներն անպայման հիվանդանոցում պահել, բայց ժամանակի ընթացքում ամպային տեխնոլոգիաները հնարավորություն տվեցին դրանք ապահով պահել վիրտուալ տարածքում եւ էֆեկտիվորեն ընդլայնել. տվյալներն ինչքան մեծանում են, այնքան ենթակառուցվածքը կարող է ապահովել այդ տվյալների հասանելիությունը: Իրականում ի՞նչն է լավ ամպային տեխնոլոգիաներում: Վերջին տեխնոլոգիաներն են օգտագործվում, որպեսզի հնարավոր լինի ապահովել կրկնակի պահուստավորում եւ խուսափել տվյալների կորստից, ինչը կրիտիկական է առողջապահական տվյալների համար: Երկրորդը՝ այն համապատասխանում է անվտանգության միջազգային ստանդարտներին: «HiCare» թվային հարթակի հիմնական նպատակն է բարելավել բժշկական ծառայությունների որակը եւ ծախսարդյունավետությունը»,- ասել է «Care Technologies» ընկերության գլխավոր տնօրեն Արթուր Ղուլյանը:
Viva-ի ենթակառուցվածքները նոր են եւ համապատասխանում են միջազգային բոլոր ստանդարտներին: Պահուստային էլեկտրամատակարարումն իրականացվում է երկկողմանի առանձնացված ենթակայաններից սնուցման միջոցով, տեղադրված են պահուստային դիզելային գեներատորներ եւ անխափան հիմնական եւ պահուստային սնուցման աղբյուրներ (UPS), ինչի շնորհիվ հնարավոր է ապահովել շուրջօրյա անխափան էլեկտրասնուցում։ Առկա են հովացման, հրդեհաանվտանգության, ինչպես նաեւ տեսադիտարկման ժամանակակից համակարգեր եւ անհրաժեշտ ենթակառուցվածքներ կիբերհարձակումներից պաշտպանության համար:
Viva-ի ամպային ծառայություններից օգտվող կազմակերպությունները տարեցտարի ավելանում են: 2020 թվականին համավարակով եւ տեխնոլոգիաների կտրուկ զարգացմամբ պայմանավորված` Viva-ի ամպային ծառայություններից օգտվողների քանակում գրանցվել է 18 տոկոս աճ: Ամենաբարձր աճը՝ 40 տոկոս, գրանցվել է 2022 թվականին՝ պայմանավորված ՏՏ շուկայի աշխուժացմամբ, երբ ոլորտի բազմաթիվ կազմակերպություններ տեղափոխվեցին եւ/կամ մասնաճյուղեր բացեցին Հայաստանում: Viva-ի ամպային ծառայություններն օգտագործողների 19 տոկոսը կազմում է ՏՏ ոլորտի ընկերությունները, 37 տոկոսը ամենատարբեր ծառայություններ մատուցող է: Եռյակը եզրափակում են վաճառքի ծառայություններ մատուցող կազմակերպությունները:
Վերջին տարիներին Viva-ի ամպային ծառայություններից օգտվողների ցանկում ավելանում են բժշկական հաստատությունները, ինչը պայմանավորված է բժշկական ոլորտում թվային տեխնոլոգիաների զարգացմամբ:
Viva-ն հաճախորդներին առաջարկում է ամպային տեխնոլոգիաների վրա հիմնված հետեւյալ լուծումները.
•    ենթակառուցվածքը որպես ծառայություն (Infrastructure as a Service, հապ.՝ IaaS). հաճախորդին բազմատեսակ ամպային ենթակառուցվածքի՝ սերվերների, տվյալների պահման համակարգերի, ինչպես նաեւ այդ ռեսուրսների կառավարման համար ծրագրային ապահովման տրամադրում: Viva-ի կողմից տրամադրվող ամպային հարթակը կառավարվում է վիրտուալ ՏՏ-ի եւ ենթակառուցվածքների կառավարման համար արդյունավետ եւ առաջադեմ լուծում հանդիսացող VMWare Cloud Director-ի միջոցով: Այս համակարգը ներառում է vCloud Director Edge Gateway-ը, որը գործում է որպես վիրտուալ երթուղիչ՝ հեշտացնելով կապը այս ցանցերի եւ արտաքին միջավայրերի միջեւ: vCloud Director Edge Gateway-ը թույլ է տալիս հավասարակշռել կապուղիների ծանրաբեռնվածությունը, VPN կապը եւ firewall-ը:
•    Veeam պահուստային պատճենում, որի միջոցով հնարավոր է ավտոմատացնել ամպային տիրույթում տեղակայված բոլոր վիրտուալ սերվերների միասնական պահուստային պատճենումը:

17:47 | 10.10.24 | Новости | 18023
Компания Viva вышла на рынок облачных услуг в Армении в 2018 году, предложив широкий спектр инновационных пакетных решений. Viva − первый оператор в Армении, внедривший требования стандартов ISO/IEC 27001 по управлению информационной безопасностью. В настоящее время компания руководствуется требованиями ISO/IEC 27001/2022.
Инфраструктура компании Viva была построена недавно и соответствуют всем международным стандартам. Резервное электроснабжение обеспечивается двумя отдельными подстанциями; установлены резервные дизельные генераторы, а также источники бесперебойного основного и резервного электропитания (UPS), благодаря чему электроснабжение можно обеспечивать круглосуточно; применяются также современные системы охлаждения, противопожарной безопасности, а также система видеонаблюдения. Также создана инфраструктура для защиты от кибератак.
Число организаций, пользующихся услугами Viva, растет из года в год. В 2020 году число пользователей облачных сервисов Viva выросло на 18%; подобный рост был обусловлен ситуацией, сложившейся в период пандемии, а также резким развитием технологий. Самый значительный рост числа пользователей – 40% − был зафиксирован в 2022 году: это было связано с оживлением рынка информационных технологий; в частности, сменой технологий во многих организациях, а также значительным числом компаний, основавших филиалы в Армении. 19% компаний, пользующихся облачными сервисами Viva, являются компаниями ИТ-сектора, 37% — компании, предоставляющие различные услуги. В тройке лидеров — компании, работающие в сфере продаж.
«Самыми крупными компаниями, генерирующими сегодня большие данные — это компании в области здравоохранения. Наша платформа размещена в облачной инфраструктуре Viva, что дает нам возможность обеспечивать в работе высокую степень доступности данных и услуг. Раньше было принято хранить данные в клиниках, однако появление облачных технологий позволило безопасно хранить их в виртуальном пространстве и расширять базы с высокой продуктивностью; вне зависимости от увеличения объёма хранимой информации, инфраструктура способна поддерживать доступ к этим данным. В чем заключается привлекательность облачных технологий? В том, что используемые новейшие технологии обеспечивают двойное резервное копирование и позволяют избежать потери данных, что критически важно в сфере здравоохранения. Более того, облачные платформы соответствуют требованиям международных стандартов безопасности. Основной целью цифровой платформы «HiCare» было повышение качества и экономической эффективности медицинских услуг», — говорит генеральный директор «Care Technologies» Артур Гулян.
В последние годы среди пользователей облачных сервисов Viva растет также число медицинских учреждений, что связано с распространением цифровых технологий в сфере здравоохранения.
Компания Viva предлагает облачные решения для бизнеса, такие как:
•    Инфраструктура как услуга (Infrastructure as a Service, IaaS) предоставление клиенту разнообразной облачной инфраструктуры: серверов, систем хранения данных, сетевого оборудования, а также ПО для управления этими ресурсами. Облачная платформа, предоставляемая Viva, управляется VMWare Cloud Director − эффективным инструментом для виртуальных информационных технологий и передовым решением для управления инфраструктурой. Эта система включает vCloud Director Edge Gateway, выполняющий роль виртуального маршрутизатора, тем самым облегчая связь между сетями и внешними средами. vCloud Director Edge Gateway позволяет распределить нагрузки на канал, VPN-соединение и систему firewall.
•    VeeAM backup (резервное копирование), с помощью которого можно автоматизировать резервное копирование всех виртуальных серверов, находящихся в облачном домене.