12:43 | 28.09.16 | Նորություններ | 10271
ABBYY ընկերությունը գործարկել է դպրոցներում կրթության մոնիտորինգ իրականացնող «ABBYY մոնիտորինգ» տեխնոլոգիական հարթակը՝ ներդնելով ավելի քան 100 մլն ռուբլի ($1.5 մլն):
«Կոմերսանտ»-ի փոխանցմամբ՝ օնլայն ծառայությունը հետաքրքիր կլինի կրթության որակի գնահատման պետական կենտրոնների համար, որոնք տարեկան մինչեւ 2 մլրդ ռուբլի են ուղղում թեստավորման գործընթացին:
«ABBYY Ռուսաստանի» կրթական ծրագրերի տնօրեն Ալեքսեյ Կալինինի խոսքով՝ մոնիտորինգի հարթակն աշխատում է հետեւյալ կերպ.
«Ուսուցիչները մուտք են գործում վեբ պորտալ, ընտրում են անհրաժեշտ ստուգողական աշխատանքը, այն ուղարկում են տպելու եւ բաժանում աշակերտներին: Հետո երեխաներից հավաքում են աշխատանքները եւ սքանավորում: Երեխաների պատասխաններն ավտոմատ ճանաչվում են, որոշ դեպքերում փորձագետները դրանք ստուգում են ավտոմատ եւ գնահատականները մուտքագրում համակարգում: Այդպիսով համակարգն ավտոմատ ձեւավորում է լիարժեք վերլուծական հաշվետվություն»:
Հարթակն արդեն ունի պատրաստի ստուգողական չափիչ նյութեր եւ թույլ է տալիս ներբեռնել նորերը: Արդյունքների մշակումը կատարվում է միջինը 3 օրվա ընթացքում:
«Մասնագետի նպատակն է, օրինակ, պարզել, թե ինչպես են աշակերտները յուրացրել ֆիզիկայի դասերը: Նրանք ստանում են արդյունքները եւ կարող են ուղղումներ կատարել կրթական ծրագրում՝ ավելացնելով այն, ինչ պակասում է ծրագրին: Հնարավոր է՝ պարզվի, որ հարկավոր է անհատական ծրագիր դասարանի կամ կոնկրետ երեխայի համար, կամ որ պետք է աշխատել ուսուցչի հետ»,- ասել է Ալեքսեյ Կալինինը:
Կրթության զարգացման դաշնային թիրախային ծրագրի համաձայն՝ մինչեւ 2020թ. ՌԴ-ում պետք է ներդրված լինի բոլոր մակարդակներում կթրության որակի մոնիտորինգի համակարգը:

Компания ABBYY запустила технологическую интернет-платформу для мониторинга образования в школах, в которую инвестировала более 100 млн руб ($1,5 млн).
Как сообщает «Коммерсантъ», онлайн-сервис будет востребован государственными центрами оценки качества образования, которые расходуют на тестирование до 2 млрд рублей в год.
Как рассказал  директор по образовательным проектам "ABBYY Россия" Алексей Калинин, платформа работает следующим образом:
«Учителя заходят на веб-портал, выбирают нужную контрольную работу, отправляют задания на печать и раздают их школьникам,— объясняет он принцип работы сервиса.— Затем они собирают заполненные детьми работы и сканируют их. Ответы детей на тесты автоматически распознаются, а если они развернутые, их проверяют эксперты вручную и вносят оценки в систему. В результате платформа автоматически формирует полный аналитический отчет».
Платформа уже содержит готовые контрольно-измерительные материалы и позволяет загружать новые. Обработка данных занимает три дня.
«Задача специалиста – выяснить, например, как дети освоили материал по физике. Они получают результаты и могут скорректировать обучение детей, выявляя «предметные дефициты». Например, они выясняют, что нужна индивидуальная программа на класс или конкретного ребенка, где-то нужно поработать с учителем», - сказал Алексей Калинин.
Согласно федеральной целевой программе развития образования, к 2020 году в России должна быть внедрена система мониторинга качества образования на всех уровнях.