11:11 | 14.07.16 | Նորություններ | exclusive 7993
Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամը (ՁԻՀ), Տեղեկատվական եւ հաղորդակցության տեխնոլոգիաների (ՏՀՏ) գործատուների միությունը եւ Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը (ԻՏՁՄ) Itel.am-ի խնդրանքով մեկնաբանել են Ռուբեն Վարդանյանի հարցազրույցը` Հայաստանի գիտատեխնիկական հիմնադրամի (Foundation for Armenian Science and Technology-FAST) գործարկման մասին:
Խոսելով հիմնադրամի մասին` Ռուբեն Վարդանյանը, մասնավորապես, ասել էր.
ՁԻՀ-ում նշել են, որ բարձր են գնահատում ՀՀ-ում տեխնոլոգիական զարգացմանն ուղղված ցանկացած նախաձեռնություն:
«ՁԻՀ-ը սերտորեն համագործակցում է ՀՀ-ում գործող ՏՏ ոլորտի զարգացմանն աջակցող բոլոր կազմակերպությունների, միավորումների եւ միությունների հետ: Եվ հիմա նույնպես հնարավոր տարբերակների դեպքում ուրախությամբ պատրաստ ենք համագործակցել FAST-ի նախաձեռնության շրջանակում: Հաշվի առնելով նախաձեռնության հեղինակների Հայաստանում բազմաբնույթ ծրագրեր իրականացնելու արդյունավետ փորձը՝ վստահ ենք, որ այս ծրագիրը եւս մեծ հաջողություն կունենա Հայաստանում եւ կնպաստի ՀՀ ՏՏ ոլորտի զարգացմանը»,- Itel.am-ի հարցմանն ի պատասխան նշել են ՁԻՀ-ում:
ՏՀՏ գործատուների միությունում եւս ողջունել են Հայաստանի գիտատեխնիկական հիմնադրամի ստեղծման նախաձեռնությունը.
«Միությունը բարձր է գնահատում տեխնոլոգիական նորարարությունների համար նպաստավոր միջավայրի ձեւավորմանն ու գիտական ու ֆինանսական ներուժի մոբիլիզացմանն ուղղված նախաձեռնություները եւ իր պատրաստակամությունն է հայտնում համագործակցելու նորաստեղծ գիտատեխնիկական հիմնադրամի հետ»:
ՏՀՏ գործատուների միությունը հիշեցրել է, որ իրենք մի շարք հանրակրթական դպրոցներում իրականացնում են ՏՀՏ առարկաների խորացված ուսուցման ծրագիրը։
«Միության ուշադրության կենտրոնում է նաեւ երկրի ռազմաարդյունաբերական եւ կիբերանվտանգության համակարգերի արդիականացումը»,- նշել են ՏՀՏ գործատուների միությունում:
ԻՏՁՄ-ում եւս դրական են գնահատել հիմնադրամի ստեղծման գաղափարը՝ խոստանալով մեկնաբանությամբ հանդես գալ մոտ ապագայում:

11:11 | 14.07.16 | Новости | exclusive 7688
Фонд «Инкубатор предприятий», Союз работодателей информационно-коммуникационных технологий и Союз компаний информационных технологий по просьбе Itel.am прокомментировали интервью Рубена Варданяна, посвященное запуску научно-технологического фонда Армении (Foundation for Armenian Science and Technology-FAST).
Говоря о Фонде, Рубен Варданян, в частности, сказал:
В «Инкубаторе предприятий» отметили, что положительно оценивают любые инициативы, направленные на технологическое развитие Армении.
««Инкубатор предприятий» тесно сотрудничает со всеми организациями, объединениями и союзами, содействующими развитию ИТ-сферы и, при возможности, с радостью готов сотрудничать с проектом FAST. Учитывая положительный опыт авторов инициативы по проведению разного рода проектов в Армении, мы уверены, что эта программа также будет иметь большой успех и приведет к развитию сферы ИТ в Армении», - в ответ на запрос Itel.am ответили в фонде.
Союз работодателей информационно-коммуникационных технологий также приветствовал инициативу по созданию научно-технического фонда Армении.
«Союз высоко ценит инициативы, направленные на формирование благоприятной среды для технологических инноваций и мобилизацию научного и финансового потенциала, и готов к сотрудничеству с новым научно-техническим фондом».
Союз работодателей информационно-коммуникационных технологий напомнил, что проводит в ряде средних школ Армении программы по углубленному изучению предметов, касающихся информационных и коммуникационных технологий.
«В центре внимания союза находится также модернизация военно-промышленной системы и кибербезопасности», - отметили в Союзе работодателей информационно-коммуникационных технологий.
Союз компаний информационных технологий также высоко оценил идею создания фонда, обещав в ближайшее время выступить с заявлением.