07:18 | 13.07.16 | Նորություններ | 4314
ABBYY-ի հիմնադիր եւ տնօրենների խորհրդի նախագահ, «Այբ» հիմնադրամի համահիմնադիր, ձեռնարկատեր Դավիթ Յանի Findo որոնման համակարգը ներգրավել է $4 մլն-ի նոր ներդրում, որը կուղղվի համակարգի տեխնոլոգիական զարգացմանը:
«Կոմերսանտ»-ի փոխանցմամբ, ընդհանուր գումարից $3 մլն-ը ներդրել է Flint Capital միջազգային վենչուրային հիմնադրամը:
Պարբերականի տեղեկություններով, Findo-ի թիմը գործարկել է Predictive Insights նոր տեխնոլոգիան, որի շնորհիվ օգնականն ավտոմատ կերպով ծանուցում կուղարկի օգտատերերին այն մասին, որ էլփոստում կան չկարդացված նամակներ:
Ի տարբերություն որոնողական այլ համակարգերի՝ Findo-ն կարողանում է տեղեկատվություն փնտրել ամպային պահոցներում, սոցցանցերում եւ օգտատերերի սարքավորումներում (համակարգիչներ, սմարթֆոններ):
Մասնավորապես, համակարգը կարող է որոնում կատարել Gmail-ում, Evernote-ում, Google Drive-ում, Dropbox-ում, Outlook-ում, Yahoo Mail-ում եւ Exchange-ում:
Findo-ն ունակ է նաեւ հարցումներ մշակել մարդկային լեզվով, օրինակ՝ «Գտիր դեկտեմբերին պատրաստված պրեզենտացիան» հրահանգը լսելով՝ համակարգը կորոնի ձեր համակարգում նշված չափանիշներին համապատասխանող ֆայլը:
Ընկերության մշակած բոտը կարողանում է որոնել փաստաթղթեր Slack-ում, Telegram-ում, Facebook Messenger-ում եւ Skype-ում:
Տարեսկզբին ձեռներեցներ Դավիթ Յանի եւ Գարի Ֆաուլերի կողմից գործարկված Findo-ն հունիսին ABBYY ընկերությունից ստացել էր $3 մլն ներդրում:

Поисковая система Findo основателя и председателя совета директоров фонда ABBYY, сооснователя фонда «Айб», предпринимателя Давида Яна привлекла новые инвестиции в размере $4 млн, которые будут направлены на технологическое развитие системы.
Как сообщает «Коммерсантъ», из них $3 млн в компанию вложил международный венчурный фонд Flint Capital.
По данным издания, команда Findo запустила новую технологию Predictive Insights, благодаря которой ассистент автоматически оповестит пользователя о том, что у него в почте обнаружены непросмотренные письма.
В отличие от других поисковых систем Findo умеет искать информацию в облачных хранилищах, соцсетях и на пользовательских устройствах (компьютерах и смартфонах).
В частности, система может осуществлять поиск в Gmail, Google Drive, Dropbox, Outlook, Yahoo и Exchange.
Findo способен также обрабатывать запросы на человеческих языках. Например, по запросу «найди мне презентацию, сделанную в декабре» поисковик отыскивает на вашем компьютере файл, подходящий по параметрам.
Для мессенджеров компания разработала поискового бота, который ищет документы, когда пользователь находится в Slack, Telegram, Facebook Messenger и Skype.
В запущенный в начале года Давидом Яном и Гари Фаулером Findo в июне компания ABBYY вложила $3 млн.
Потенциальный размер рынка для подобного продукта в США в Findo на данный момент оценивают в 300 млн пользователей. Согласно прогнозам компании, аудитория персональных поисковых ассистентов увеличится в 2021 году до 2 млрд человек.