10:27 | 12.07.16 | Նորություններ | exclusive 10340
Ucom ընկերությունը Itel.am-ի խնդրանքով մեկնաբանել է Ռուբեն Վարդանյանի հարցազրույցը` Հայաստանի գիտատեխնիկական հիմնադրամի (Foundation for Armenian Science and Technology-FAST) գործարկման մասին:
Խոսելով հիմնադրամի մասին, Ռուբեն Վարդանյանը, մասնավորապես, ասել էր.
Ucom-ում նշել են, որ բաց են քննարկումների համար՝ համագործակցության եզրեր գտնելու նպատակով:
«Հաշվի առնելով, որ մենք խիստ կարեւորում ենք ՏՏ ոլորտում իրականացվող կրթական նախագծերը, վստահ ենք, որ քննարկումների արդյունքում միասին կարող ենք հանգել օգտակար մտքերի ու գաղափարների»,- Itel.am-ի հարցմանն ի պատասխան նշել են Ucom-ում:
«Մեր ընկերությունը խիստ կարեւորում է ՀՀ-ում ՏՏ ոլորտի այնպիսի նախաձեռնությունները, որոնք գործնական աջակցություն եւ ուղիղ պատասխան են ենթադրում հայկական ռազմաարդյունաբերության գործարկման խնդրին: Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԻՏՁՄ) եւ Ucom ընկերության միջեւ ստորագրված համագործակցության հուշագրի համաձայն՝ այս տարի մենք ներդրումներ ենք կատարում, որպեսզի Հայաստանի 9 մարզերում բացվեն «Արմաթ» անվանումը կրող  շուրջ 70 ինժեներական խմբակ-լաբորատորիաներ։ Նախագիծը նպատակ ունի խթանելու տեխնոլոգիական կրթությունը Հայաստանի համայնքների բոլոր դպրոցներում, նպաստելու աշակերտների մոտ ժամանակակից բարձր տեխնոլոգիաների նկատմամբ հետաքրքրության առաջացմանը, վաղ տարիքից ճարտարագիտական մտածելակերպի զարգացմանը եւ բանիմաց ուսանողների նախապատրաստմանը։ «Արմաթ»-ի սաների համար ուսումն անվճար է»,- ասել են ընկերությունում:
Ucom-ում ընդգծել են, որ խմբակներում մշակված ծրագրային փաթեթները, ինչպես նաեւ սարքավորումների գծագրերը բաց են հանրության համար:
«Մենք հպարտ ենք, որ համակարգչային ծրագրերն ու համակարգերը հնարավորինս հայաֆիկացվում են, իսկ նախագծի իրականացման շրջանակում սարքավորումներ եւ ծրագրային միջոցներ ձեռք բերելիս նախապատվություն է տրվում տեղական արտադրողին, ինչի վառ օրինակ են հանդիսանում Հայաստանում արտադրված բարձրակարգ եռաչափ (3D) տպիչները, մինի համակարգիչները, ռոբոտաշինության հավաքածուները եւ այլ սարքերը»,- նշել են Ucom-ում:

10:27 | 12.07.16 | News | exclusive 9030
Ucom commented on Ruben Vardanyan’s interview on the launch of Foundation for Armenian Science and Technology-FAST with Itel.am request.
Ucom mentioned that they are open for discussions to find ways of cooperation.
“Given that we attach great importance to educational projects in the IT industry, we are confident that together we can draw useful ideas and thoughts through discussions”, Ucom said in the interview with Itel.
“Our company attaches great importance to such initiatives in the IT sector, which provides practical support and direct response to the problem of the Armenian military operation. According to the memorandum of cooperation signed between the Union of IT Enterprises (UITE) and Ucom, we invest in order to open 70 Armath engineering laboratories in 9 marzes of Armenia.
The project aims to promote technological education in all schools of Armenia, promote students' interest towards high technologies, develop engineering mind from an early childhood and prepare clever youth. The lessons are free of charge for Armath students”, the company said.
Ucom mentioned that program packages as well as equipment drawings are open for public viewing.
“We are proud that computer programs and systems are being Armenianized as possible, since within the framework of project, purchasing equipment and software from local producers is priority: example of which are the high-quality three-dimensional (3D) printers, mini- computers, robotics kits and other devices made in Armenia”, Ucom mentioned.