15:21 | 16.09.11 | Նորություններ | 5447
Երեւան/Մեդիամաքս/.Armenian Datacom Company (ADC) ինտերնետ-պրովայդերը սեպտեմբերի 15-ին գործարկել է պահուստային միջազգային ինտերնետ-կապուղին, որի միջոցով ընկերության բաժանորդները չեն զրկվի կապից Fibernet-ի կապուղու վնասվելու դեպքում:
Ինչպես Մեդիամաքս-ին տեղեկացրել է ADC կոմերցիոն տնօրեն Լեւոն Իսրայելյանը, պահուստային կապուղին վարձակալվել է միջազգային ելք ունեցող այլ օպերատորից (Fibernet-ից բացի միջազգային ելք ունեն նաեւ Արմենտելը եւ GNC Alfa-ն):
ADC ներկայացուցիչը ձեռնպահ մնաց տեղեկացնելուց, թե ո՞ր պրովայդերից է վարձակալվել պահուստային կապուղին, նշելով միայն, որ այն դուրս է գալիս դեպի Վրաստան:
«Կապուղին ամբողջովին ռեզերվացված է (fully redundant)` մի քանի գիգաբիթ թողունակությամբ, որի շնորհիվ Fibernet-ի կապուղու վնասվելու դեպքում բաժանորդների կապը չի ընդհատվի եւ արագության փոփոխություն տեղի չի ունենա», - ասել է Լեւոն Իսրայելյանը:
Մինչ այդ ADC-ն օգտվում էր միայն իր Fibernet-ի կապուղուց, որը երկաթուղու երկայնքով դուրս է գալի դեպի Վրաստան: 2010թ. տարեվերջին Fibernet Communication-ը ձեռք է բերվել Armenian Datacom Company-ի բաժնետեր նորվեգական ADC Holding AS-ի կողմից:

15:21 | 16.09.11 | Новости | 4247
Ереван/Медиамакс/. Интернет-провайдер Armenian Datacom Company (ADC) запустил 15 сентября резервный международный интернет-канал, благодаря которому абоненты компании не лишатся интернет-доступа в случае повреждения канала Fibernet.
Как сообщил Медиамакс коммерческий директор ADC Левон Исраелян, резервный канал  арендован у другого оператора связи, имеющего международный выход (кроме Fibernet международный выход в Армении имеют также Арментел и GNC Alfa). Представитель ADC воздержался указывать, у какого именно провайдера компания приобретает резервную емкость, отметив лишь, что она выходит в направлении Грузии.
«Канал полностью зарезервирован (fully redundant) и имеет емкость в несколько гигабит, благодаря чему при повреждении другой линии связь у наших абонентов не прервется и изменения скорости не произойдет», - сказал Левон Исраелян.
До сих пор ADC пользовалась лишь каналом Fibernet, которая проходит вдоль железной дороги в направлении Грузии. В конце 2010 года Fibernet Communication была приобретена акционером Armenian Datacom Company, норвежским ADC Holding AS.