16:39 | 09.09.11 | Նորություններ | 2323
Երեւան/Մեդիամաքս/. Apple-ի դեմ պատենտային պատերազմ հայտարարած HTC-ն հերթական հայցն է ներկայացրել համակարգչային հսկայի դեմ` այս անգամ որպես փաստարկ օգտագործելով Google-ի պատենտները:
Ինչպես հաղորդում է BBC-ն, ընկերությունը նոր հայցը հղել է Դելավեր նահանգի դաշնային դատարան, ինչպես նաեւ հավելել է Apple-ի դեմ բողոքի տեքստը, որն ավելի վաղ ներկայացրել էր ԱՄՆ Միջազգային առեւտրի հանձնաժողով:
Այս անգամ HTC-ն պնդում է, որ Apple-ը խախտել է անցյալ շաբաթ թայվանյան ընկերության կողմից Google ինտերնետ-հսկայից գնված պատենտները:
HTC-ն կարծում է, որ պատենտներում նկարագրված ստեղծարարությունները, մասնավորապես,  Wi-Fi անլար կապի տեխնոլոգիան, ինչպես նաեւ պրոցեսորային տեխնոլոգիաներն ապօրինի են օգտագործվում Mac համակարգիչներում, iPod փլեյերներում, iPhone սմարթֆոններում եւ iPad պլանշետներում:
«Մենք օգտակար ենք համարում մրցակցությունը, սակայն շուկայի մասնակիցները պետք է իրենց սեփական յուրահատուկ տեխնոլոգիաները ստեղծեն, այլ ոչ թե մերն օգտագործեն», - պատասխանել է Apple-ը, որն անցյալ տարի ինքն էր մեղադրել HTC-ին 20 պատենտների խախտման համար:
«Սկսվում է Apple-ն ընդդեմ Android-ի պայքարը, - BBC-ի հետ հարցազրույցում հայտնել է Charlton Media Group-ի վերլուծաբան Թիմ Չարլթոնը. – Google-ը փորձում է պայքարել Apple-ի հետ անուղղակի կերպով` HTC-ի օգնությամբ»:

16:39 | 09.09.11 | Новости | 2020
Ереван/Медиамакс/.HTC, ведущая патентную войну с Apple, подала очередной иск против компьютерного гиганта, на этот раз использовав в качестве аргумента патенты Google.
Как сообщает BBC, компания направла новый иск в федеральный суд штата Делавэр, а также дополнила текст жалобы на Apple, которую ранее подала в Комиссию по международной торговле США.
На этот раз HTC утверждает, что Apple нарушила патенты, которые тайваньская компания приобрела на прошлой неделе у интернет-гиганта Google.
По мнению HTC, описанные в патентах разработки, в частности, технология беспроводной связи Wi-Fi, а также процессорные технологии незаконно применяются в компьютерах Mac, плеерах iPod, смартфонах iPhone и планшетах iPad.
«Мы считаем конкуренцию полезной, но при этом участники рынка должны создавать свои собственные оригинальные технологии, а не использовать наши», - ответила Apple, в прошлом году сама обвинившая HTC в нарушении 20 патентов.
«Начинается битва Apple против Android, - заявил в интервью BBC аналитик Charlton Media Group Тим Чарлтон. - Google пытается сразиться с Apple опосредованно - с помощью HTC».