09:47 | 11.07.11 | Նորություններ | 5786
Երեւան/Մեդիամաքս/. Softline ընկերության հայաստանյան գրասենյակը բանակցություններ է վարում է Հայաստանում «ամպային» սերվերի տեղակայման մասին:
Այս մասին Մեդիամաքս-ի հետ հարցազրույցում ասել է Softline-ի հայաստանյան գրասենյակի ActiveCloud ստորաբաժանման ղեկավար Գնել Մանուկյանը:
2010-ին ծրագրային ապահովման ռուսական խոշոր ռիթեյլեր Softline ընկերությունը ձեռք բերեց բելառուսական Active ընկերությանը, որը զբաղվում է «ամպային» (cloud) եւ վեբհոսթինգային ծառայությունների տրամադրմամբ: Գործարքի արդյունքում Softline-ն իր ներկայության բոլոր երկրներում, այդ թվում Հայաստանում, սկսել է առաջարկել նաեւ վերոհիշյալ երկու ծառայությունները, որոնցից ամպային լուծումները նորություն են հայկական շուկայի համար:
Գնել Մանուկյանն ասել է Մեդիամաքս-ին, որ ծառայությունները մատուցվում են Parallels կարգավորվող հարթակի հիման վրա՝ Հոլանդիայում եւ Մոսկվայում տեղակայված սերվերներով:
Խոսելով «ամպային» ծառայությունների մասին, Գնել Մանուկյանը տեղեկացրեց, որ դրանք ենթադրում են  հեռացված աշխատանքային եւ փոստային միջավայր, ինչպես նաեւ հաշվողական հզորությունների վարձույթ:
«Այս ծառայությունից օգտվողներին արդեն պետք չեն գալու համակարգիչներ: Բավական է լինելու ունենալ մոնիթոր, որին կցվելու է մի փոքր սարք (client): Վերջինիս կմիանա մկնիկն ու ստեղնաշարը, ինչպես նաեւ ինտերնետ-կապն ապահովող միջոցը: Միանալով ինտերնետին՝ դուք կունենաք ձեր աշխատանքային սեղանը՝ իր անհրաժեշտ ծրագրերով, որոնց թվում են Word-ը, Excel-ը, Outlook-ը եւ այլն», - ասել է Գնել Մանուկյանը:
Նրա գնահատմամբ, նման ծառայությունը թույլ կտա ընկերություններին եւ անհատներին նվազեցնել տեխնիկայի ձեռքբերման ծախսերը շուրջ 50%-ով:
«Ամպային հոսթինգն իր հերթին թույլ է տալիս ապահովել ծառայության առավելագույն ճկունությունը՝ ավելացնել սերվերային համակարգչի հզորությունը եւ հոսթինգային տարածքը այն ժամանակ, երբ դա անհրաժեշտ է եւ վճարել հավելյալ գումար միայն տվյալ պահի համար»,  - ասել է Գնել Մանուկյանը:

09:47 | 11.07.11 | News | 4465
yerevan/Mediamax/. Armenian office of “Softline” Company is carrying out negotiations on placing a “cloud” server in Armenia.
Head of “ActiveCloud” subdivision of the Armenian representative office of “Softline” Gnel Manukyan said this in an interview to Mediamax.
In 2010, big Russian retailer of software support “Softline” purchased Belarusian “Active” company, which deals with provision of “cloud” and web-hosting services. As a result of the deal, in all countries of its presence, including in Armenia, “Softline” started offering both services, one of which – cloud solutions – is a novelty for the Armenian market.
Gnel Manukyan informed that the services are provided on the basis of Parallels platform via servers, placed in the Netherlands and Moscow.
Speaking of cloud solutions, Gnel Manukyan informed that they provide for a remote work environment, as well as rent of computing capacities.
“Users of these services will not need computers. One will only need a monitor, to which a special device (client) will be connected. A keyboard, a mouse, as well as a device, providing for internet access, will be connected to the latter. By connecting to internet, you will get a desktop with the necessary set of programs, including Word, Excel, Outlook, etc”, Gnel Manukyan said.
According to his assessment, such a service will allow companies and individuals cutting down expenses on purchase of computer equipment by up to 50%.
“Cloud hosting, in its turn, allows providing for maximum flexibility of services, increasing the capacity of the server computer and the volume of the server hosting, when necessary, and paying an additional sum only for this period”, Gnel Manukyan said.