09:47 | 11.07.11 | Նորություններ | 5786
Երեւան/Մեդիամաքս/. Softline ընկերության հայաստանյան գրասենյակը բանակցություններ է վարում է Հայաստանում «ամպային» սերվերի տեղակայման մասին:
Այս մասին Մեդիամաքս-ի հետ հարցազրույցում ասել է Softline-ի հայաստանյան գրասենյակի ActiveCloud ստորաբաժանման ղեկավար Գնել Մանուկյանը:
2010-ին ծրագրային ապահովման ռուսական խոշոր ռիթեյլեր Softline ընկերությունը ձեռք բերեց բելառուսական Active ընկերությանը, որը զբաղվում է «ամպային» (cloud) եւ վեբհոսթինգային ծառայությունների տրամադրմամբ: Գործարքի արդյունքում Softline-ն իր ներկայության բոլոր երկրներում, այդ թվում Հայաստանում, սկսել է առաջարկել նաեւ վերոհիշյալ երկու ծառայությունները, որոնցից ամպային լուծումները նորություն են հայկական շուկայի համար:
Գնել Մանուկյանն ասել է Մեդիամաքս-ին, որ ծառայությունները մատուցվում են Parallels կարգավորվող հարթակի հիման վրա՝ Հոլանդիայում եւ Մոսկվայում տեղակայված սերվերներով:
Խոսելով «ամպային» ծառայությունների մասին, Գնել Մանուկյանը տեղեկացրեց, որ դրանք ենթադրում են  հեռացված աշխատանքային եւ փոստային միջավայր, ինչպես նաեւ հաշվողական հզորությունների վարձույթ:
«Այս ծառայությունից օգտվողներին արդեն պետք չեն գալու համակարգիչներ: Բավական է լինելու ունենալ մոնիթոր, որին կցվելու է մի փոքր սարք (client): Վերջինիս կմիանա մկնիկն ու ստեղնաշարը, ինչպես նաեւ ինտերնետ-կապն ապահովող միջոցը: Միանալով ինտերնետին՝ դուք կունենաք ձեր աշխատանքային սեղանը՝ իր անհրաժեշտ ծրագրերով, որոնց թվում են Word-ը, Excel-ը, Outlook-ը եւ այլն», - ասել է Գնել Մանուկյանը:
Նրա գնահատմամբ, նման ծառայությունը թույլ կտա ընկերություններին եւ անհատներին նվազեցնել տեխնիկայի ձեռքբերման ծախսերը շուրջ 50%-ով:
«Ամպային հոսթինգն իր հերթին թույլ է տալիս ապահովել ծառայության առավելագույն ճկունությունը՝ ավելացնել սերվերային համակարգչի հզորությունը եւ հոսթինգային տարածքը այն ժամանակ, երբ դա անհրաժեշտ է եւ վճարել հավելյալ գումար միայն տվյալ պահի համար»,  - ասել է Գնել Մանուկյանը:

09:47 | 11.07.11 | Новости | 5780
Ереван/Медиамакс/. Армянский офис компании Софтлайн ведет переговоры по размещению в Армении «облачного» сервера.
Об этом в интервью Медиамакс сказал руководитель подразделения ActiveCloud армянского представительства Софтлайн Гнел Манукян.
В 2010г. крупный российский ритейлер программного обеспечения Софтлайн приобрел белорусскую компанию Active, которая занимается предоставлением «облачных» (cloud) и веб-хостинговых услуг. В результате сделки во всех странах своего присутствия, в том числе и в Армении, Софтлайн начал предлагать обе услуги, одна из которых - облачные решения - новость для армянского рынка.
Гнел Манукян сообщил, что услуги предоставляются на базе регулируемой платформы Parallels через серверы, размещенные в Нидерландах и Москве.
Говоря об облачных решениях, Гнел Манукян сообщил, что они предполагают удаленную рабочую среду, а также аренду вычислительных мощностей.
«Пользователям этих услуг не понадобятся компьютеры. Достаточно будет иметь монитор, к которому будет подсоединено особое устройство (клиент). К последнему будут подсоединены клавиатура, мышь, а также средство, обеспечивающее интернет-доступ. Подсоединившись к интернету, вы получите свой рабочий стол с необходимым набором программ, в числе которых Word, Excel, Outlook и т.д.»,- сказал Гнел Манукян.
По его оценке, подобная услуга позволит компаниям и частным лицам снизить расходы на покупку компьютерной техники до 50%.
«Облачный хостинг, в свою очередь, позволяет обеспечить максимальную гибкость услуги, увеличить мощность серверного компьютера и объем хостингового сервера тогда, когда это необходимо, и платить дополнительную сумму только за данный промежуток»,- сказал Гнел Манукян.