09:49 | 29.06.11 | Նորություններ | 2912
«Վեդոմոստի» թերթը հայտնում է, որ այս մասին իր Twitter-ում գրել է Google-ում տվյալ օպերացիոն համակարգի խնամակալ Էնդի Ռուբինը: Նա նշել է նաեւ, որ աշխարհում ամեն օր ակտիվացվում են Android-ի կառավարմամբ աշխատող ավելի քան 500 000 սարքեր: Նա չի ճշտել, թե այդ վաճառքներից որքան է բաժին ընկնում սմարթֆոններին եւ որքան՝ պլանշետներին:
2010 թ-ի դեկտեմբերին ցուցանիշները համեստ էին` օրեկան ակտիվացվում էին Android-ի կառավարմամբ աշխատող ավելի քան 300 000 սարքեր: Եթե աճի միտումները հետագայում եւս պահպանվեն, ապա 2011 թ-ի վերջին օրեկան կակտիվացվի այս օպերացիոն համակարգի մինչեւ 1 մլն սարք:
2011-ի առաջին եռամսյակում Androidի կառավարմամբ աշխատող սմարթֆոնները դարձել են վաճառքի առաջատարը՝ երկրորդ տեղը զիջելով Symbian համակարգի հիման վրա աշխատող եւ երրորդը` iOS Apple պլատֆորմով սարքերին:
Android  սմարթֆոնները իրենց ճանաչողությամբ գերազանցել են Apple iPhone-ը հիմնականում այն պատճառով, որ դրանք արտադրվում են միանգամից մի քանի արտադրողների կողմից` Samsung-ի, HTC-ի, Motorola Mobility-ի:

09:49 | 29.06.11 | Новости | 2726
Газета Ведомости сообщает, что об этом в своем Twitter-е написал куратор этой операционной системы в Google Энди Рубин. Он также отметил, что в мире ежедневно активируется более 500 000 мобильных устройств под управлением Android. Какая часть этих продаж приходится на смартфоны, а какая - на планшетные компьютеры, он не уточнил.
В декабре 2010 г. показатели были скромнее - активировалось более 300 000 устройств Android в день. Если темпы роста сохранятся и дальше, то к концу 2011 г. ежедневно будет активироваться по 1 млн устройств на этой операционной системе.
В I квартале 2011 г. смартфоны под управлением Android стали лидерами продаж, оставив на втором месте устройства на базе Symbian и на третьем - платформу iOS Apple. За год рыночная доля смартфонов на базе Android выросла почти в 4 раза.
Смартфоны Android обошли по популярности Apple iPhone во многом потому, что их выпускают сразу много производителей - Samsung, HTC, Motorola Mobility.