13:26 | 15.02.11 | Նորություններ | 5284
Երեւան/Մեդիամաքս/. Հայաստանի համար ID-քարտերի եւ բիոմետրիկ անձնագրերի արտադրության մրցույթի եզրափակիչ են դուրս եկել լեհական Polish Security Printing Works (PWPW) եւ ֆրանսիական Oberthur technologies ընկերությունները:
Հայկական նոր անձնագրերի արտադրության մրցույթին մասնակցել են 8 արտասահմանյան ընկերություններ, այդ թվում նաեւ ռուսաստանյան «Սինտրոնիքս» կորպորացիան: Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, ՀՀ ոստիկանության անձնագրային եւ վիզաների վարչության պետ Նորայր Մուրադխանյանն այսօր ասել է, որ մրցույթի հաղթողի անունը կհրապարակվի մոտ ժամանակներս:
Նոր տեսակի անձնագրերին Հայաստանի անցումը գնահատվում է շուրջ €5 մլն: ID-քարտերի ստացումը (որոնք նախատեսված են միայն երկրի ներսում օգտագործելու համար) ՀՀ քաղաքացիների համար կարժենան 1 000 դրամ, իսկ բիոմետրիկ անձնագրերի (արտասահմանյան ուղեւորությունների համար) ձեռք բերման արժեքը դեռեւս չի սահմանվել եւ կկազմի շուրջ 15 000 դրամ:
Փաստաթղթերի նոր տեսակների տրամադրման սկիզբը նախանշվում է այս տարվա սեպտեմբերին: Դա չի ենթադրում գործող անձնագրերի շուտափույթ փոխարինում, եւ քաղաքացիները կարող են ներկայիս անձնագրերն օգտագործել (ինչպես երկրի ներսում, այնպես էլ նրա սահմաններից դուրս) մինչեւ դրանց վավերականության ժամկետի ավարտը:
Նույնականացման քարտը պարունակելու է էլեկտրոնային ստորագրություն, իսկ անձնագիրը` քաղաքացու մատնահետքերը; հետագայում փաստաթղթում ներառվող տվյալներն ընդլայնվելու են: Բիոմետրիկ անձնագիրը տրամադրվելու է 5, իսկ ID-քարտը` 10 տարով:

13:26 | 15.02.11 | Новости | 5015
Ереван/Медиамакс/. В финал тендера на производство ID-карт и биометрических паспортов для Армении вышли 2 компании: польская Polish Security Printing Works (PWPW) и французская Oberthur technologies.
В конкурсе на производство новых армянских паспортов участвовали 8 зарубежных компаний, в том числе - российская корпорация «Ситроникс». Как сообщает Медиамакс, начальник управления виз и паспортов полиции Армении Норайр Мурадханян сказал сегодня, что победитель тендера будет назван в скором времени.
Стоимость перехода Армении на новые виды паспортов оценивается примерно в €5 млн; получение ID-карт (предназначенных для пользования внутри страны) будет обходиться гражданам Армении в 1.000 драмов, стоимость же приобретения биометрических паспортов (для иностранных поездок) еще не определена и составит примерно 15 000 драмов.
Начало выдачи новых видов документов намечается на сентябрь текущего года. Это не предполагает срочной замены действующих паспортов и граждане могут использовать текущие паспорта (как внутри, так и за пределами страны) вплоть до окончания срока их действия.
Идентификационная карта будет содержать электронную подпись, а паспорт - отпечатки пальцев гражданина; в дальнейшем данные, включаемые в документы, будут расширены. Биометрический паспорт будет предоставляться на 5, а ID-карта – на 10 лет.