14:54 | 13.05.09 | Նորություններ | 6058
Երեւան /Մեդիամաքս/. Հայ ուսանողուհի Նինա Ազիզյանի աշխատանքը պարգեւատրվել է ռուսական “Կասպերսկու լաբորատորիա” ընկերության կողմից:
Ինչպես այսօր Երեւանում ասել է ՀՀ Պետական Ճարտարագիտական համալսարանի /ՀՊՃՀ/ պրոռեկտոր Ռուբեն Աղգաշյանը, ապրիլի 28-29-ը Մոսկվայում տեղի է ունեցել “Կասպերսկու լաբորատորիայի” կողմից կազմակերպված “Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների անվտանգությունը նոր սերնդի համար” միջազգային երիտասարդական մրցույթ-համաժողովը: ՀՊՃՀ համակարգչային համակարգերի եւ ինֆորմատիկայի բաժնի մագիստրատուրայի ուսանողուհի Նինա Ազիզյանի աշխատանքը պարգեւատրվել է առաջին աստիճանի երեք դիպլոմներից մեկով:
Նինա Ազիզյանի խոսքերով, մրցույթին ներկայացված “Կրիպտոգրաֆիայի համակարգը” աշխատանքի վրա աշխատել են շուրջ ՀՊՃՀ 20 ուսանողներ: Համակարգը մշակվել է 2 տարի առաջ եւ հաջողությամբ կիրառվում է ՀՊՃՀ “Տեղեկատվության անվտանգություն եւ ծրագրային ապահովում” ամբիոնի ուսումնական ծրագրերում:
Ինչպես նշել է “Տեղեկատվության անվտանգություն եւ ծրագրային ապահովում” ամբիոնի վարիչ Գեւորգ Մարգարովը, մրցույթի արդյունքներով “Կասպերսկու լաբորատորիայի” հետ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել այս տարվա աշնանը Հայաստանում “ՏՏ անվտանգություն” թեմայով սեմինար անցկացնելու մասին: Նա նշել է, որ “Կասպերսկու լաբորատորիայի” հետ համագործակության մասին պայմանագիր է նախապատրաստվում, որի շրջանակներում ՀՊՃՀ-ը իր կրթական գործընթացներում կկարողանա օգտագործել ընկերության մեթոդաբանական մշակումները, նյութերն ու ծրագրային համակարգերը:
Գեւորգ Մարգարովը հայտնել է նաեւ, որ ՀՊՃՀ ասպիրանտների աշխատանքները ներկայացվելու են 2009թ. հուլիսի 13-16-ը Լաս Վեգասում կայանալիք Համաշխարհային համակարգչային կոնգրեսում:

14:54 | 13.05.09 | Новости | 5713
Ереван /Медиамакс/. Работа армянской студентки Нины Азизян удостоилась награды со стороны российской компании «Лаборатория Касперского».
Как сказал сегодня в Ереване проректор Государственного инженерного университета Армении (ГИУА) Рубен Аггашян, 28-29 апреля в Москве прошел международный молодежный конкурс-конференция «Безопасность информационных технологий для нового поколения», организованный «Лабораторией Касперского». Работа студентки магистратуры департамента компьютерных систем и информатики ГИУА Нины Азизян была награждена одним из трех дипломов первой степени.
По словам Нины Азизян, над работой «Система криптографии», представленной на конкурс, трудились около 20 студентов ГИУА. Данная система была разработана 2 года назад и успешно применяется в процессе обучения на кафедре ГИУА «Безопасность информации и программное обеспечение».
Как отметил заведующий кафедры «Безопасность информации и программное обеспечение» Геворг Маргаров, по итогам конкурса с представителями «Лаборатории Касперского» была достигнута договоренность о проведении осенью этого года семинара в Армении на тему «ИТ безопасность». Он отметил, что готовится договор о сотрудничестве с «Лабораторией Касперского», в рамках которого ГИУА сможет использовать методические разработки компании, материалы и программные системы в образовательном процессе.
Геворг Маргаров сообщил также, что работы аспирантов ГИУА будут представлены на Всемирном компьютерном конгрессе в Лас-Вегасе 13-16 июля 2009 года.