11:42 | 18.04.24 | Նորություններ | 19743
2019 թվականից սկսած՝ Վիվա-ՄՏՍ-ն ու Վայրի բնության եւ մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը (FPWC) հետեւողական են սահմանապահ Կոթիում նոր տեխնոլոգիաների կիրառմամբ ենթակառուցվածքներ զարգացնելու եւ էկոգյուղերի ցանց ստեղծելու հարցում:
Թե որքանով է դա կարեւոր շուրջ 38 կմ երկարությամբ սահմանագիծ ունեցող գյուղի համար, բնակիչների համար ակնհայտ է: Կոթեցիներն իրենց անվտանգության եւ առավել հանգիստ հոգեվիճակին զուգահեռ նաեւ այլ տեսանկյունից են գնահատում տարեցտարի ավելացող լուսավորված փողոցների առկայությունը: Ժամանակակից LED լուսարձակների լուսատվությունը բարձր է, սպառած էներգիան՝ քիչ, դրանց շնորհիվ համայնքում տնտեսվող միջոցներն էլ՝ զգալի: Համակարգն աշխատում է ավտոմատ՝ բնական լույսի հետ կարգավորվելու հնարավորությամբ: Իսկ վերջին տարում արդիականացվել է նաեւ կառավարումը. հին վահանակները փոխարինվել են նորերով: Դա թույլ է տալիս անհրաժեշտության դեպքում կառավարումն իրականացնել հեռավար՝ բջջայինով արվող հեռախոսազանգով անջատել կամ միացնել լույսերը կամ էլ սահմանել ժամային նոր գրաֆիկ:
«Կոթիում նույնիսկ ամենածայրամասային փողոցները կարեւոր նշանակություն ունեն: Դրանք սահմանին ավելի մոտ են՝ երբեմն ուղիղ գծով 1200 մ հեռավորության վրա: Այստեղ լուսավորության ցանցի կառուցումն իր կարեւոր դերն ունի եւ´ անվտանգային, եւ´ հոգեբանական առումով: Երբ հակառակորդը տեսնում է սահմանապահ գյուղի լուսավորությունը, հասկանում է, որ շարժ կա, եւ որ այստեղ ապրում են: Համակարգն աշխատում է ավտոմատ ռեժիմով, բայց նոր տեխնոլոգիաներն առավել մեծ հնարավորություններ են տալիս»,- ասել է Կոթիի վարչական ղեկավար Անդրանիկ Հախվերդյանը:
Վերջին տարում Կոթիում լուսավորվել է 5 փողոց, որից երկուսն առավել կարեւոր նշանակության են՝ սահմանին մոտ են: Սահմանից դրանց հեռավորությունը ուղիղ գծով հազիվ է գերազանցում մեկ կիլոմետրը: Հերթական ծրագրով այստեղ տեղադրվել է 59 LED լուսարձակ, լուսավորվել է շուրջ 2300 մ ճանապարհահատված: Ընդհանուր առմամբ, 5 տարվա ընթացքում Կոթիում տեղադրվել է 207 LED լուսարձակ, լուսավորվել է շուրջ 8 կմ տարածք: Ծրագրի արդյունավետությունը բարձրացնելու նպատակով նախորդ տարիներին արտաքին լուսավորության հենասյուների տրամադրման եւ դրանց տեղադրման համար նախատեսված փոսորակները փորելու գործում իր ներդրումն է կատարել նաեւ համայնքը:
Գործընկեր կազմակերպությունների՝ Վիվա-ՄՏՍ-ի եւ Վայրի բնության եւ մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի (FPWC) աջակցությունը հեռավոր մարզերում բնակվողների համար կարեւոր է մի քանի տեսանկյունից: Կառավարման արդի համակարգերի ներդնումն ու էկոգյուղերի ցանցի ձեւավորումը թույլ են տալիս ապահովել երկարաժամկետ արդյունք, մեղմել մայրաքաղաք-մարզեր զարգացման տեմպերի տարբերությունը եւ հնարավորինս կանխել արտագաղթը: Բացի այդ, լուսադիոդային լամպերը սպառում են 80%-ով պակաս էներգիա՝ ապահովելով բարձր լուսատվություն:

11:42 | 18.04.24 | Новости | 19730
На протяжении последних 5 лет, в рамках инициативы по созданию сети экосел, Вива-МТС и Фонд охраны дикой природы и культурных ценностей (FPWC) в приграничном селе Коти осуществляют проекты по развитию сельской инфраструктуры, внедряя для этой цели новые технологии.
Прилагаемые партнерами усилия в огромной степени влияют на жизнь села, учитывая, что его границы соприкасаются с 38-километровым участком государственной границы. Жители села знают, что для обеспечения безопасности и мирного течения жизни растущее количество освещенных улиц играет очень большое значение. Уличные фонари, оснащенные современными светодиодными лампами, обеспечивают яркое освещение при низком потреблении энергии и значительной экономии общинных ресурсов. Внедренная в рамках проекта система запускается автоматически и может подстраиваться под естественное освещение. В прошлом году в селе была обновлена система управления уличным освещением, а старая система управления была заменена новой. Это позволило дистанционно включать, выключать освещение, а также при необходимости менять график освещения с помощью телефонного звонка.
«В Коти важны даже самые отдаленные улицы. Они расположены ближе к границе, иногда – на расстоянии всего 1200 м по прямой. Внедрение системы освещения здесь играет важную роль как с психологической точки зрения, так и в плане обеспечения безопасности. Когда злоумышленник видит хорошо освещенные дороги, он понимает, что там живут и работают люди. Система работает в автоматическом режиме, но современные технологии предоставляют еще большие преимущества: систему можно включать и выключать, менять режим ее работы удаленно – с помощью звонка мобильного телефона», — рассказывает административный глава Коти Андраник Ахвердян.
В прошлом году в Коти было освещено 5 улиц, две из которых особенно важны из-за близости к границе. Их расстояние от границы по прямой едва превышает один километр. В рамках этой программы было установлено 59 светодиодных фонарей, освещающих около 2300 м дороги. За последние 5 лет в Коти было установлено 207 светодиодных фонарей, освещена территория около 8 км. В осуществлении проекта активное участие принимала также сама община: ее усилиями были приобретены фонарные столбы, также местными усилиями были вырыты необходимые для их установки скважины.
Поддержка Вива-МТС и Фонда охраны дикой природы и культурных ценностей (FPWC) важна для жителей отдаленных регионов по нескольким причинам. Внедрение современных систем управления и создание сети экосел позволяют обеспечить долгосрочные результаты, сократить разрыв в развитии между столицей и регионами, снизить уровень миграции. Кроме того, светодиодные фонари потребляют на 80% меньше энергии, обеспечивая высокую яркость.