11:42 | 18.04.24 | Նորություններ | 19743
2019 թվականից սկսած՝ Վիվա-ՄՏՍ-ն ու Վայրի բնության եւ մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը (FPWC) հետեւողական են սահմանապահ Կոթիում նոր տեխնոլոգիաների կիրառմամբ ենթակառուցվածքներ զարգացնելու եւ էկոգյուղերի ցանց ստեղծելու հարցում:
Թե որքանով է դա կարեւոր շուրջ 38 կմ երկարությամբ սահմանագիծ ունեցող գյուղի համար, բնակիչների համար ակնհայտ է: Կոթեցիներն իրենց անվտանգության եւ առավել հանգիստ հոգեվիճակին զուգահեռ նաեւ այլ տեսանկյունից են գնահատում տարեցտարի ավելացող լուսավորված փողոցների առկայությունը: Ժամանակակից LED լուսարձակների լուսատվությունը բարձր է, սպառած էներգիան՝ քիչ, դրանց շնորհիվ համայնքում տնտեսվող միջոցներն էլ՝ զգալի: Համակարգն աշխատում է ավտոմատ՝ բնական լույսի հետ կարգավորվելու հնարավորությամբ: Իսկ վերջին տարում արդիականացվել է նաեւ կառավարումը. հին վահանակները փոխարինվել են նորերով: Դա թույլ է տալիս անհրաժեշտության դեպքում կառավարումն իրականացնել հեռավար՝ բջջայինով արվող հեռախոսազանգով անջատել կամ միացնել լույսերը կամ էլ սահմանել ժամային նոր գրաֆիկ:
«Կոթիում նույնիսկ ամենածայրամասային փողոցները կարեւոր նշանակություն ունեն: Դրանք սահմանին ավելի մոտ են՝ երբեմն ուղիղ գծով 1200 մ հեռավորության վրա: Այստեղ լուսավորության ցանցի կառուցումն իր կարեւոր դերն ունի եւ´ անվտանգային, եւ´ հոգեբանական առումով: Երբ հակառակորդը տեսնում է սահմանապահ գյուղի լուսավորությունը, հասկանում է, որ շարժ կա, եւ որ այստեղ ապրում են: Համակարգն աշխատում է ավտոմատ ռեժիմով, բայց նոր տեխնոլոգիաներն առավել մեծ հնարավորություններ են տալիս»,- ասել է Կոթիի վարչական ղեկավար Անդրանիկ Հախվերդյանը:
Վերջին տարում Կոթիում լուսավորվել է 5 փողոց, որից երկուսն առավել կարեւոր նշանակության են՝ սահմանին մոտ են: Սահմանից դրանց հեռավորությունը ուղիղ գծով հազիվ է գերազանցում մեկ կիլոմետրը: Հերթական ծրագրով այստեղ տեղադրվել է 59 LED լուսարձակ, լուսավորվել է շուրջ 2300 մ ճանապարհահատված: Ընդհանուր առմամբ, 5 տարվա ընթացքում Կոթիում տեղադրվել է 207 LED լուսարձակ, լուսավորվել է շուրջ 8 կմ տարածք: Ծրագրի արդյունավետությունը բարձրացնելու նպատակով նախորդ տարիներին արտաքին լուսավորության հենասյուների տրամադրման եւ դրանց տեղադրման համար նախատեսված փոսորակները փորելու գործում իր ներդրումն է կատարել նաեւ համայնքը:
Գործընկեր կազմակերպությունների՝ Վիվա-ՄՏՍ-ի եւ Վայրի բնության եւ մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի (FPWC) աջակցությունը հեռավոր մարզերում բնակվողների համար կարեւոր է մի քանի տեսանկյունից: Կառավարման արդի համակարգերի ներդնումն ու էկոգյուղերի ցանցի ձեւավորումը թույլ են տալիս ապահովել երկարաժամկետ արդյունք, մեղմել մայրաքաղաք-մարզեր զարգացման տեմպերի տարբերությունը եւ հնարավորինս կանխել արտագաղթը: Բացի այդ, լուսադիոդային լամպերը սպառում են 80%-ով պակաս էներգիա՝ ապահովելով բարձր լուսատվություն:

11:42 | 18.04.24 | News | 19654
For the past five years since 2019, Viva-MTS and the Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets have been consistently working on the development of infrastructures using new technologies and establishing a network of eco-villages in the border village of Koti.
Their efforts have had a profound impact on the village, especially considering its 38-km borderline. In addition to ensuring safety and a calmer state of mind, the residents of Koti also value the growing number of well-lit streets. Modern LED lights provide high brightness while consuming low energy, leading to significant resource savings for the community. The system works automatically and can adjust to natural light. The management system was updated last year: old panels were replaced with new ones, allowing remote control for turning lights on or off and setting new modes via a phone call when needed.
“In Koti, even the furthest streets are significant as they are closer to the border, reaching up to 1200 meters in a straight line. Thus, enhancing the illumination system is important not only for security but also psychologically. When ill-wishers see well-lit roads, they understand that people live and work there. The system operates automatically but modern technologies offer even greater advantages: the system can be remotely activated or deactivated with just a phone call or set to a new operating mode,” noted Andranik Hakhverdyan, the administrative head of Koti.
Last year, 5 streets were illuminated in Koti, with 2 of them being especially important due to their proximity to the border. They are just about one kilometer away from the border in a straight line. Within the scope of this program, 59 LED lights were installed, brightening up 2300 meters of road. Over the past 5 years, a total of 207 LED lights have been installed, illuminating an area of about 8 km in Koti. To enhance the project’s efficiency, the community also contributed by providing external lighting pillars and digging holes for their installation.
The support from Viva-MTS and the Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets is crucial for residents in remote regions for several reasons. The introduction of modern management systems and the establishment of an eco-village network allow to ensure long-term outcomes, to bridge the development gap between the capital and the regions, and to reduce emigration. Additionally, the LED lights consume 80% less energy while providing brighter illumination.