16:54 | 22.10.21 | Նորություններ | 7134
Վիվա-ՄՏՍ-ի եւ Վայրի բնության եւ մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի (FPWC) ջանքերով Վայոց ձորի մարզի Գնիշիկ բնակավայրի տարածքում ծառատունկ է կատարվել:
Վիվա-ՄՏՍ-ի աջակցությամբ՝ տնկվել է  վայրի-պտղատու շուրջ 2000 ծառ:   Ծառատեսակների ընտրությունը հետագայում կնպաստի մարդ-վայրի բնություն կոնֆլիկտի հաղթահարմանը։ Ծառատունկն իրականացվել է FPWC-ի՝ «Անտառային լանդշաֆտի վերականգնում․փորձառական հարթակ՝ Կովկասյան կենսաբազմազանության ապաստարանի տարածքում» ծրագրի շրջանակներում։
Մինչեւ այժմ, ծրագրի շրջանակներում տնկվել են վայրի փշատենի, տանձենի, նշենի, իսկ այս տարի, տնկիների ցանկում ավելացել է նաեւ վայրի խնձորենին։ Ծառատունկից հետո, իրականացվում է նաեւ նոր տնկված ծառերի հետագա խնամք՝ մինչեւ դրանց ավելի հասուն դառնալն ու կայուն աճ գրանցելը։
Համայնքային տարածքներում անտառավերականգնման նախագիծը մեկնարկել է 2016 թվականից՝ Հայաստանում նոր տեխնոլոգիաների ներդրմամբ: Դա հնարավորություն է տալիս վայրի բնությունից հավաքած սերմերից աճեցնել առողջ տնկիներ՝ փակ արմատային համակարգով։ Այս տարիների ընթացքում, ծրագրի շրջանակներում ավելի քան 350 հազար ծառ է տնկվել Հայաստանի տարածքում։
Հատուկ ընտրված՝ «թիրախային տնկման հայեցակարգի» (Target Plant Concept/TPC) մեթոդի կիրառմամբ, ընտրվել են տեղի բուսատեսակների սերմեր, սածիլները խնամքով մշակվել են տնկարաններում՝ դրանք հարմարեցնելով այն տարածքին, որտեղ տնկվելու են։ Այս մեթոդը թույլ է տալիս  ապահովել  բույսերի բարձր կպչողականություն։ Այդպիսով,  անտառային տարածքներում կենդանական աշխարհի համար բավարար սնունդ ապահովելու միջոցով, փորձ է կատարվել անտառավերականգնումը ծառայեցնել նաեւ մարդ-վայրի բնություն կոնֆլիկտի կարգավորմանը:
«Համայնքների զարգացման հարցը եղել եւ մնում է մեր ուշադրության կենտրոնում: Այն ենթադրում է բազմաբեւեռ գործունեություն. ծառատունկից մինչեւ ենթակառուցվածքների զարգացում: Թեեւ դրանք տարբեր խնդիրներ են լուծում եւ առաջին հայացքից կապ չունեն իրար հետ, սակայն, ըստ էության, կարեւոր գործընթացի տարբեր օղակներ են եւ նույն հարցն են լուծում: Մեր նպատակը երկարաժամկետ ազդեցության ծրագրեր իրականացնելն է: Դա բխում է մեր ԿՍՊ ռազմավարությունից եւ որդեգրած արժեհամակարգից: Այն ինչ արվում է այսօր՝ արդյունք է տալու երկար տարիներ»,- ասել է Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Գործընկերները բազմաթիվ ծրագրեր են իրականացրել Գնիշիկ բնակավայրում։ Այս տարի եւս բնակավայրի շահագործմանն է հանձնվել հակահավաք սարք եւ խոտհնձիչ։ Նոր գյուղտեխնիկան Գնիշիկի բնակիչներին հնարավորություն կտա առավել արագ եւ արդյունավետ իրականացնել գյուղատնտեսական սեզոնային աշխատանքները։

16:54 | 22.10.21 | News | 6257
With the efforts of Viva-MTS and the Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets (FPWC), trees were planted in Gnishik settlement of Armenia’s Vayots Dzor region.
With the support of Viva-MTS 2000 wild fruit trees were planted. The selection of trees will contribute to resolving the conflict between the humans and the wildlife in the area.  The tree planting is organized within the FPWC’s “Forest Landscape Restoration in the Area of the Caucasus Wildlife Refuge” project.
Till now, wild oleaster, wild almond, wild pear and this year also wild apple were planted. After the planting, the trees are being taken care of until the newly planted seedlings become healthy trees, able to survive without additional irrigation.
Starting from 2016 tree planting activities are organized in the communal lands, introducing a completely new and experimental way of tree planting for Armenia, which allows to have healthy tree seedling from the seeds gathered from local forests. During these years around 350.000 trees were planted in Armenia.
With the Target Plant Concept methodology to grow the trees in a tree nursery, native wild fruit tree species were chosen. The selection of these tree species is conditioned by the specificity to the area. The methodology allows having a high survival rate both in the nursery and after the actual planting. By planting wild food trees reforestation also contributes to the resolution of the "human-wildlife" conflict, that is, providing sufficient food for wildlife in forest areas.
“The community development has always been in the focus of our attention. It implies comprehensive activities ranging from tree-planting to development of infrastructures. Though those are different issues and seem to be unrelated at first sight, they, however, are the various links of the fundamental process and are aimed at solving the same problem. Our purpose is to implement programs with long-term impact. That stems from our CSR strategy and the value system we adhere to. Anything that is done today will have an impact for many years to come,” Viva-MTS General Manager Ralph Yirikian said.
The partners have implemented many projects in Gnishik settlement. This year, a hay harvester and a mower were acquitted for the settlement. The new agricultural machinery will enable the residents of Gnishik to carry out the seasonal agricultural works more quickly and efficiently.