17:36 | 25.05.21 | Հարցազրույցներ | exclusive 73656
Եվգենի Գոլանդը Ֆինանսների, առողջապահության, տուրիզմի, մեդիայի եւ ինտերնետ իրերի (IoT) ոլորտում ՏՏ լուծումներ առաջարկող DataArt ընկերության հիմնադիրն է եւ նախագահը:
1997թ. ստեղծված ընկերությունն այժմ ներկայացված է ավելի քան 10-ը երկրում, այդ թվում՝ Հայաստանում:
DataArt-ի գործունեության ողջ ընթացքում Եվգենին հանդիսացել եւ շարունակում է հանդես գալ որպես ընկերության ռազմավարական պլանավորման, զարգացման եւ գլոբալ կառավարման պատասխանատու:
Itel.am-ը զրուցել է այս օրերին Երեւանում գտնվող Եվգենի Գոլանդի հետ:
- DataArt-ի երեւանյան գրասենյակը գործում է արդեն երկու տարի: Ինչպե՞ս եք գնահատում այս ձեռքբերումները եւ որո՞նք են ապագայի ծրագրերը:
- Հայաստանյան գրասենյակը մեր ամենաարագ զարգացող գրասենյակներից է: Մենք շատ գոհ ենք երեւանյան գրասենյակի հետ կապված մեր որոշումներից՝ թե բացման ժամանակահատվածի, թե մեր ծրագրերին համապատասխանության առումով:
Արդեն Այսօր Հայաստանում ունենք ավելի քան 100 աշխատակից: Զարգացման մեծ ծրագրեր ունենք այստեղ: Մի կողմից, կորոնավիրուսի համավարակի պատճառով շատերը տանից էին աշխատում, եւ դժվար էր նոր մասնագետների աշխատանքի ընդունել եւ թիմում ինտեգրել: Մյուս կողմից՝ կրկին համավարակի պատճառով աճեցին ծրագրային ապահովման պրոդուկտների պահանջարկը եւ շուկան: Երբ պահանջարկը մեծ է, ավելի հեշտ է զարգանալ:
- DataArt-ը մասնաճյուղեր ունի աշխարհի տարբեր երկրներում: Ինչո՞վ է տարբերվում հայաստանյան գրասենյակը:
- DataArt-ը մարդակենտրոն ընկերություն է, մեր գլխավոր արժեքը մարդիկ են: Հայաստանում մեզ համար հեշտ է աշխատել, քանի որ հայկական մշակույթը եւ տեղացի մասնագետների արժեքները համընկնում են մեր ոճի, տեսլականի հետ: DataArt-ի թիմում ինտեգրումը շատ հեշտ է անցնում, քանի որ մեզ միացող մարդկանց արժեհամակարգերը հիմնականում համընկնում են:
Մեր ընկերությունը բավական արագ է աճում եւ մենք միշտ փնտրում ենք նոր հնարավորություններ: Մեր ցանցին միանում են մարդիկ, որոնց համարում ենք ճիշտ թեկնածու գրասենյակ բացելու համար: Երեւանյան գրասենյակի տնօրեն Արսեն Բաղդասարյանը մեր ցանցում հայտնվել էր բավականին վաղուց: Երբ երեւանյան մասնաճյուղի բացման ժամանակը եկավ, արդեն ճանաչում էինք Արսենին: Այնպես որ, գրասենյակների բացման գործընթացը մեզ մոտ օրգանական հունով է ընթանում՝ չենք պլանավորում, որ, օրինակ, երկու տարի անց գրասենյակ ենք բացելու այստեղ կամ այնտեղ:
- Հայաստանի մարզերում գրասենյակներ բացելու ծրագրեր կա՞ն:
- DataArt-ը գնալով ավելի միջազգային ընկերություն է դառնում: Մենք արդեն գրասենյակներ ունենք 10 երկրներում եւ հավակնում ենք գլոբալ խաղացողի կարգավիճակին: Կարծում եմ, ժամանակի հարց է, թե երբ մեծ խաղացողները ներկայացված կլինեն այն բոլոր վայրերում, որտեղ ինժեներներ կան: Հստակ ծրագրեր ու ժամանակացույց չունենք, բայց, անշուշտ, փնտրելու ենք հնարավորություններ՝ համագործակցելու մասնագետների հետ նաեւ Երեւանից դուրս:
- Հայաստանյան տեխնոլոգիական ոլորտի բազմաթիվ ներկայացուցիչներ ահազանգում են մասնագետների պակասի մասին: Ինչպե՞ս կարելի է լուծել այս խնդիրը եւ արդյո՞ք DataArt-ը նախատեսում է հանդես գալ կրթական ծրագրերով կամ նախաձեռնություններով:
- Այո, ոլորտում այդպիսի խնդիր կա: Պահանջարկը մեծ է, մրցակցությունն էլ ուժեղ: Մենք փորձում ենք աշխատել ամենահետաքրքիր հաճախորդների եւ ամենալավ մասնագետներին ներգրավվել:

17:36 | 25.05.21 | Интервью | exclusive 72473
Евгений Голанд - основатель и президент компании DataArt, которая специализируется в ИТ-решениях для финансов, здравоохранения, туризма, медиа и интернета вещей (IoT).
С момента своего создания в 1997 году, DataArt уже представлена в более чем 10 странах, включая Армению.
На протяжении всей истории DataArt Евгений занимается стратегическим планированием, развитием и глобальным управлением компании. Itel.am встретился с Евгением в Ереване.
- Уже 2 года в Армении работает офис DataArt. Как Вы оцениваете достижения за это время и что еще предстоит сделать?
- Ереван - один из наших самых быстроразвивающихся офисов. Мы очень довольны теми решениями, которые приняли по времени открытия и по нашим планам.
На сегодняшний день у нас более 100 сотрудников в Армении, и планы по развитию у нас большие. С одной стороны, из-за коронавируса все работали из дома и сложнее было принимать новых людей и интегрировать их в команду. С другой стороны, опять же из-за коронавируса, увеличился сегмент, который потребляет разработки программного обеспечения, то есть, выросли рынок и спрос на наши продукты. Когда спрос высокий, легче развиваться.
- У вашей компании есть офисы в разных частях мира. В чем отличительная особенность армянского офиса?
- DataArt очень ориентирован на людей, наша главная ценность - это люди. В Армении нам особенно просто: те ценности, которые есть у здешних профессионалов, и местная культура хорошо совместимы с тем, что мы предлагаем. У нас очень хорошо проходит интеграция, и те, кто к нам присоединяются, имеют схожую систему ценностей.
Мы достаточно быстро растем и все время ищем новые возможности. В нашей сети появляются те, кого мы считаем правильными партнерами для открытия офиса. Арсен Багдасарян - директор ереванского офиса, появился в нашей сети достаточно давно. В тот момент, когда нам нужно было открывать следующий офис, мы уже были знакомы с Арсеном. То есть, мы не планируем, что, к примеру, через два года мы откроем офис. Этот процесс у нас происходит органически.
- Есть ли планы открыть офисы в Армении за пределами Еревана?
- Мы становимся все более интернациональной компанией, сейчас у нас есть офисы в более чем 10 странах, и мы претендуем на статус глобального игрока. Я думаю, это лишь вопрос времени, когда большие игроки будут везде, где есть инженеры, особенно сейчас, когда можно работать на дому.
Конкретных планов и календаря у нас нет, но то, что мы будем искать возможности нанимать профессионалов по всей Армении, а не только в Ереване, - это наверняка.
- Очень многие представители IT-сферы Армении жалуются на большую нехватку кадров. Как можно решить эту проблему и может ли DataArt вовлечься в какие-то образовательные проекты и инициативы?
- Да, в индустрии есть такая проблема. Спрос везде очень большой. Мы стараемся работать с самыми интересными клиентами и нанимать самых лучших профессионалов.