00:01 | 12.05.21 | Հարցազրույցներ | exclusive 54496
Itel.am-ը զրուցել է Հայաստանի գիտության եւ տեխնոլոգիաների հիմնադրամի (FAST) հիմնադիր գործադիր տնօրեն Արմեն Օրուջյանի հետ։
-    Ռուբեն Վարդանյանի եւ իր գործընկերների՝ FAST հիմնադրամը ստեղծելու որոշումը գլխավորապես պայմանավորված էր 2016 թվականի Ապրիլյան պատերազմով, որն անսպասելի ու շոկային էր: Կարելի է պնդել, որ 2020-ի պատերազմը ո՛չ անսպասելի էր եւ ո՛չ էլ շոկային։ Ի՞նչ եք կարծում՝ FAST- ն իր ստեղծման օրվանից կարո՞ղ էր ավելին անել։
-    Պատերազմից երկու շաբաթ հետո ես մեկնել էի Միացյալ Նահանգներ եւ Լոս Անջելեսում հանդիպեցի մեր 40 հայրենակիցների հետ։ Մեր զրույցի ընթացքում հնչած հարցերից մեկն էր՝ ի՞նչ ենք պատրաստվում փոխել հետպատերազմյան մեր ծրագրերում։
Մենք, բնականաբար, հարմարեցնելու որոշ բաներ ունենք, սակայն, ի սկզբանե, մեր առաքելությունն էր նպաստել այնպիսի էկոհամակարգի կերտմանը, որը Հայաստանում կստեղծի մրցունակ կրթություն, գիտության զարգացում եւ տեխնոլոգիական նորարարություն։
Սակայն պատերազմի սպառնալիքը նախորդեց Հիմնադրամի ստեղծմանը։
Տարիներ շարունակ պատերազմի սպառնալիքը բավական ակնհայտ էր, ինչպես նաեւ 2016 թվականի հակամարտությունը կամ հակառակ կողմի ավելի քան մեկ տասնամյակ տեւող թշնամական գլոբալ դիրքավորումն ու հռետորաբանությունը։ Պատերազմը մի քանի նոր բացահայտումներ արեց։ Փոխարենը, եթե մինչ այդ կային որոշ վերապահումներ, ապա այն ամրապնդեց, թե իրականում ինչպիսինն է իրերի դրվածքն աշխարհում եւ միջազգային քաղաքականության մեջ։ Որոշ շրջանակներում կային սպասումներ, որ քաղաքակիրթ աշխարհը պետք է ներգրավվեր եւ վճռական արձագանքեր, սակայն պարտադիր չէ, որ ամեն բան այդպես ընթանա։
Ռեալպոլիտիկայում խնդիրների լուծումն ակնկալիքների միջոցով չէ։ Ամեն մեկն իր գոյության, ինքնապաշտպանության համար է մտահոգված։ Եվ պատերազմից հետո դաշնակցության բնույթի հարցականներ չմնացին։
FAST-ն ընթացքի մեջ է 3,5 տարի, ինչը մեզ թույլ է տվել հիմնադրամը ամուր ոտքերի վրա կանգնեցնել, որի հիման վրա էլ հետագայում կարելի է առաջարկել երկարաժամկետ եւ գլոբալ լուծումներ։
Սակայն այդ նույն ժամանակահատվածը բավարար չէ համակարգային եւ շոշափելի փոփոխությունների հասնելու համար ոչ միայն Հայաստանի, այլեւ ցանկացած այլ երկրի դեպքում։ Երբ մենք խոսում ենք 3,5 տարվա մասին՝ համեմատելով մարդու կյանքի տեւողություն հետ, այն բավական ժամանակ է, բայց ազգաշինության եւ երկարաժամկետ պատմության համատեքստում 3,5 տարին նույնիսկ կլորացման ենթակա մաթեմատիկական արժեք չէ: Հետեւաբար, եթե ասենք, որ մենք այդ ժամանակահատվածում կարող էինք գիտության եւ տեխնոլոգիաների ոլորտում իրողություն փոխել այնպես, որ դա փոխեր պատերազմի արդյունքը, պարզապես խաբկանք կլինի: Համակարգային փոփոխության հասնելու համար երկարատեւ ջանքեր եւ փորձով հարուստ քրտնաջան աշխատանք է անհրաժեշտ։
-    Ո՞րն էր FAST-ի ամենամեծ ձեռքբերումը եւ ամենամեծ ձախողումն այս ընթացքում:
- Հիմնադրման գրեթե ամենասկզբից մենք սկսեցինք աշխատել «Innovation district» կոնցեպտի վրա, որի հիմքում ընկած է «Adaptive Innovation Campus (AIC)» գաղափարը։ Պատկերացրեք դա որպես գիտության, տեխնոլոգիայի եւ նորարարության էկոհամակարգի «microcosm»՝ կրթական, հետազոտական եւ առեւտրայնացման հսկայական շահաբաժիններով: Մենք մի քանի անգամ արդեն մոտ էինք այն մեկնարկելուն, սակայն այն դեռ իրագործված չէ։
Արմեն Օրուջյան Արմեն Օրուջյան
2020 թվականի ապրիլին մենք ամենամոտն էինք գտնվում այս նախաձեռնության հնարավոր ֆինանսավորմանը: Մենք սերտորեն համագործակցել էինք կառավարության հետ եւ հիմքեր ստեղծել, որպեսզի ներկայացնեինք այս նախաձեռնությունը ՄԱԿ-ի ամենամյա Ներդրումային միջոցառմանը Նյու Յորքում գտնվող իրենց գլխամասում: Միջոցառումը պետք է կայանար 2020 թ.-ի ապրիլի 23-ին, բայց կորոնավիրուսի համաճարակի պատճառով այն չեղարկվեց։ Սակայն մենք չենք հանձնվել։ Եվ դեռ աշխատում ենք այս ծրագիր վրա ու եթե հաջողակ լինենք այնքան, որ այն կյանքի կոչենք այնպես, ինչպես պատկերացնում ենք, ապա դա կպահանջի ավելի քան 1 միլիարդ դոլարի չափով ներդրում եւ այլ ֆինանսավորումներ։
Այսպիսով, այս նախաձեռնությունն իրականացնելու համար մեզ անհրաժեշտ են մի շարք բարձրաստիճան գործընկերներ։ Ի դեպ, նախագահ Արմեն Սարգսյանի AToM ծրագիրը բնույթով նման է։ Սա էլ խթան հանդիսացավ, որ նախագահի հետ քննարկումներ սկսենք մեր ջանքերը միավորելու մասին, որպեսզի ավելի լավ եւ ուժեղ հաջողության հասնենք Հայաստանի համար։
Մենք մի քանի անգամ հանդիպել էինք պատերազմից առաջ եւ այժմ որոշել ենք վերսկսել մեր միասնական ջանքերը: Մենք լիովին գիտակցում ենք այս ամենը խթանելու մարտահրավերները, երբ աշխարհը դեռեւս պայքարում է համաճարակի դեմ, ինչպես եւ մենք Հայաստանում։ Նաեւ այս չափի ներդրումների հոսքի համար նախապայման է ամուր քաղաքական եւ տնտեսական կայունությունը: Մյուս կողմից, աշխարհի տարբեր տեղերում բարենպաստ տրամադրվածություն է նկատվում դեպի հետպատերազմյան Հայաստան։
-    2017-ի հոկտեմբերին ասել էիք, որ «FAST-ը ցավազրկող չէ, այն հակաբիոտիկ է»: Եվ շարունակել էիք. «Հետաքրքրված չեմ արագ արդյունք ստանալ։ Ես փնտրում եմ հակաբիոտիկի տեսակի լուծում։ Մենք գուցե այնքան տեսանելի չենք, ինչպես ուրիշները, բայց ես իսկապես չեմ մտածում տեսանելիության մասին։ Մենք հոլիվուդյան բլոքբաստեր չենք։ Նախընտրում եմ անտեսանելի մնալ այնքան ժամանակ, քանի դեռ հաջողության չենք հասել՝ ճիշտ այնպես, ինչպես հակաբիոտիկը»։ 2021-ին դարձյալ նախընտրո՞ւմ եք հանդես գալ հակաբիոտիկի դերում:
-    Այո, FAST-ը շարունակում է մնալ եւ գործել որպես հակաբիոտիկ։ Կարծում ենք, որ հակառակ դեպքում անհնար է հասնել կայուն արդյունքների։
Դժվարություններից հնարավոր չէ խուսափել. նույնիսկ մեր կյանքի հիմնական աղբյուրը՝ սրտի բաբախը, զիգզագաձեւ է՝ վերեւ-ներքեւ։ Սա է կյանքի ռիթմը։ Մենք ամեն անգամ սրտի կանգ չենք ունենում, երբ սրտի զարկը գտնվում է այդ զիգզագի ստորին կետում։ Նմանապես, երբ մենք կոտրված ենք, դա վերջը չէ, այլ մի նոր սկզբնակետ՝ ճշմարտության կետ, որը կօգնի մեզ պատրաստվել ապագային:
Հակաբիոտիկն ամենակարեւոր բանն է, որ կարող ես տալ համակարգին, եւ Հայաստանը պետք է դիտարկել որպես ամբողջական համակարգ: Եվ ի՞նչը կուժեղացնի այս համակարգը՝ կրթությունը։ Ուստի կրթությունը վերափոխելը շատ կարեւոր է․ սա գերխնդիր է։ Եթե կրթված չես, չես կարող հասկանալ կամ պահել ստեղծված գիտությունը, ուր մնաց թե այն առաջխաղացնես կամ փորձես վաճառել։ Մարդկությունը զարգանում է գիտության հիման վրա, եւ պետք է հասկանալ, որ կրթությունն է հիմքը․ այն ուժ է, որի հետ պետք է հաշվի նստել։
Եթե մենք ամբողջ ուշադրությունը չկենտրոնացնենք կրթության վրա, եթե չմիավորենք մեր ուժերը մրցունակ կրթություն ապահովելու համար, ապա հաջողության հասնելու շանսեր գրեթե չկան։ Եթե որեւէ մեկը մտածում է, որ կարող է շրջանցել այս գործընթացը ու միանգամից առաջ անցնել, ուրեմն մարդու կենսաբանությունից լավ չի հասկանում։
-    Ինչպե՞ս եք գնահատում «1991 ստորաբաժանման» նախապատրաստական դասընթացները եւ արդյո՞ք դրանք ավարտածների մեջ կան երիտասարդներ, որոնք արդեն ծառայում են Զինված ուժերի համապատասխան ստորաբաժանումներում:
-    Մենք ունեցել ենք երկու զինակոչ․ առաջին 6 զորակոչիկներն ընդգրկվել են «1991 ստորաբաժանման» կազմում 2020 թ․-ի երկրորդ զորակոչի ժամանակ՝ պատերազմից մի քանի շաբաթ առաջ։ 2021 թ․-ի սկզբին եւս 5-ը միացան՝ դարձնելով այն 11 հոգանոց թիմ։ Նրանք շատ յուրահատուկ եւ ընդունակ երիտասարդ տղաներ են, ովքեր դեռ դասընթացների եւ նախապատրաստությունների փուլում են գտնվում։
Այս դեպքն էլ է հակաբիոտիկների թեմային վերաբերում․ թվում է՝ մարդիկ միշտ շտապում են։ Մենք աշխատում ենք 18 տարեկան երիտասարդ տղաների հետ, որոնց ժամանակ է հարկավոր ամեն ինչ մարսելու, սովորելու, պատշաճ կերպով մարզվելու եւ միայն այդ ժամանակ կարող ենք սպասել, որ նրանք որեւէ նոր եւ հզոր բան կստեղծեն։ Օգտագործենք ֆուտբոլային փոխաբերություն`Լեո Մեսին 13 տարեկանում միացավ La Masia-ին («Բարսելոնա» ֆուտբոլային ակումբի ակադեմիա-խմբ.), այլ ոչ թե «Բարսելոնա»-ի հիմնական կազմին: Սա արված էր նրան աճելու հնարավորություն ընձեռելու համար: Եվ տեսեք, թե ինչ ունեք հիմա:
Մեր երիտասարդների հետ էլ պետք է այդպես վարվել՝ չենք կարող նրանց ավելորդ ճնշել։ «1991 ստորաբաժանումը»-ը կոչված է ստեղծել մի համակարգ, որը չափելի կդառնա ու կսկսի տալ իր նախատեսված արժեքը։
-    Ի՞նչ ասոցիացիաներ պետք է առաջանան մարդու մոտ, երբ նա լսում է FAST անունը:
-    Մեր համար առաջնային է, որ FAST-ն օգնի Հայաստանում զարգացնել գիտությունն այն աստիճանի, որ այն համաշխարհային մակարդակով դառնա մրցունակ։ Եթե մենք FAST անվանումը ասոցացնենք տեղեկատվական տեխնոլոգիաների հետ, ապա կսխալվենք։ FAST-ի անունը պետք է ասոցացվի առաջխաղացող գիտության եւ գիտահեն տեխնոլոգիաների հետ․ սա էր մեր հիմնադիրների՝ Ռուբեն Վարդանյանի, Նուբար Աֆեյանի, Արթուր Ալավերդյանի եւ բոլոր մնացած հիմնադիրների, աջակիցների եւ դոնորների մտադրությունը։ Եվ այսօր առավել մեծ ուշադրություն է դարձվում արհեստական բանականությանը:
-    2017-ի հոկտեմբերին ասել էիք. «Մենք ձգտում ենք, որ Հայաստանը դառնա մեծ գաղափարների երկիր, իսկ հայերը՝ գլոբալ ազդեցության ազգ»: Ինչո՞ւ չենք դառնում, որո՞նք են հիմնական խոչընդոտները:
-    Կարծում եմ՝ մենք ապրում ենք վեհության պատրանքներով: Երբ դրանցից ազատվենք, իսկապես լավ հնարավորություն կունենանք դառնալ այդ ազգը։ Պետք է ճիշտ գնահատենք մեզ եւ մեր կարողությունները: Եթե մենք չգիտենք՝ ինչ խնդիրներ ունենք կամ պարզապես խուսափում ենք դրանցից, ապա չենք աշխատի պատշաճ լուծումների վրա։
Ես շատ երկրներում եմ աշխատել ու ռեսուրսներ ծախսել ձեռնարկատիրական մշակույթների եւ նորարարական էկոհամակարգերի հաստատմանն օգնելու համար։
Հայաստանում, բարեբախտաբար, բավական քանակով նորարար մարդիկ կան եւ բազում գործունեություններ ստարտափային ոլորտում։ Մի մարտահրավեր եմ նկատել, որը վերաբերում է հիմնականում գաղափարի փուլում գտնվող ջանքերի գնահատմանը։ Գործարարները ներկայացնում են իրենց գաղափարներն ու ակնկալում միլիոն դոլար արժողությամբ գնահատում։ Շուտափույթ հաջողությունը ոչ թե արժեքի, այլ ձեր ստեղծարար մտքի մեջ է, ձեր հնարագիտության եւ այն մտավոր սեփականության, որը հուսով եք, որ կստեղծեք։ Այս հիմնադիրները իրենք իրենց են վնասում, քանի որ դժվարացնում են մարդկանց համար այդպիսի ստարտափներում ներդրումներ կատարելը կամ նրանց ուղղորդելը, որը կնպաստեր ստարտափների աճին։
Մատների վրա կարող ենք հաշվել՝ քանի բարգավաճող ստարտափ է դուրս եկել Հայաստանից։ Շնորհավորանքներս այդ ստարտափ թիմերին, որոնք կարողացել են ստեղծել նման արժեք ու հաղթահարել դժվարությունները։ Իսկ մյուսներին, որոնք հաջողության ճանապարհին են, կասեմ՝ գաղտնիքը իրազեկ լինելու մեջ է։ Գիտակցեք, որ ձեր առջեւ դրված մարտահրավերներն այդքան էլ կապված չեն ձեր այսօրվա գնահատման հետ, այլ այն արժեքի հետ, որը դուք եւ ձեր թիմը միասին ստեղծում եք եւ, որ կարեւոր է, կարող եք պաշտպանել։
Ընդհանրապես պետք է դադարել մեծ-մեծ խոսելը, փոխարենը մենք պետք է շատ լսենք եւ մրցակցային կրթություն ստանանք։ Ընկղմվենք ավելի գիտական հայտնագործությունների մեջ եւ մտահոգ լինենք ինքներս մեզ եւ մեր երեխաներին զարգացնելու հարցում։ Այն, ինչ տեղի ունեցավ մի քանի ամիս առաջ, բացառապես անցած երեք եւ նույնիսկ երեսուն տարիների գործունեության արդյունքը չէ, այլ անցած դարի մեր աշխարհայացքի եւ գործողությունների արդյունքը։ Ժամանակ առ ժամանակ մտածում եմ ՝ ի՞նչ էինք անում 1915 թ․-ի Ցեղասպանությունից անմիջապես հետո։ Արդյո՞ք մենք նստել ու սկսել ենք նոր ծրագիր գծել ու մշակել, որ հարյուր տարի հետո հանկարծ այսօրվա ճակատագրին չարժանանաք։ Ես հավատում եմ մեր ժողովրդին, եւ եթե այդպես անեինք, ապա 100 տարին բավարար ժամանակ էր, որպեսզի դառնայինք աշխարհի առաջատար ազգերից մեկը։ Վախենամ, որ այդ մոտեցումը չենք ցուցաբերել։
Այսօր ես հրավիրում եմ բոլորին կենտրոնացնել մեր ուշադրությունը, ժամանակը, ռեսուրսները, զգացմունքներն ու էներգիան մեր պետության եւ ժողովրդի բարգավաճման համար՝ անկախ այն փաստից, թե որտեղ են նրանք բնակվում, ինչ լեզվով են խոսում եւ ինչ հավատք ունեն։ Մեր բարեկեցիկ պատմությունը դեռ պետք է կերտվի։

00:01 | 12.05.21 | Interviews | exclusive 54511
Mediamax spoke to Armen Orujyan, Founding CEO of the Foundation for Armenian Science and Technology (FAST).
The decision made by Ruben Vardanyan and his partners to set up the FAST Foundation was mainly conditioned by the April 2016 war. A war that was both unexpected and shocking. One could argue that the 2020 war was neither unexpected nor was it shocking. Do you think FAST could have done more since its inception?
Two weeks after the war, I left for the United States and met with 40 of our compatriots in Los Angeles. One of the questions asked at the discussion was what we were going to change in our post-war plans. We naturally have some things to adjust yet from the inception, our mission was to help build an ecosystem that could assure competitive education, scientific advancement, and technological innovation in Armenia.
But the threat of the war preceded the establishment of the Foundation. The threat was quite obvious for a number of years, if not for the 2016 conflict or the other side’s hostile global positioning and rhetoric for over a decade. The war presented few new revelations.
Instead, if there were any reservations, it solidified how things really are in the world and in international politics. In some circles, there were expectations that the West would get involved and respond with determination, but things don’t necessarily work that way.
In realpolitik, problems are not solved through expectations. Everyone is concerned with their own existence and self-interest. And there remained no questions after the war on the nature of ‘alliances’.
FAST has been operating for 3.5 years, which has allowed us to establish a strong foundation based on which we can further provide long-term and global solutions. Yet, that is not enough to achieve systemic and sustainable changes in any nation, including in Armenia. When we speak of 3.5 years, it is a decent amount of time in comparison to human life span, but in the context of nation building and long-term history, 3.5 years is not even a rounding error to put it in a mathematical context. Consequently, to say that we could have changed the realities in science and technology in that period of time in such ways that it would have changed the outcome of the war would be deceiving. Long-term efforts and arduous work with many iterations are required to achieve a systemwide change.
What was FAST’s biggest achievement and biggest failure during these 3+ years?
Almost from the inception we began working on a concept of an Innovation District with an Adaptive Innovation Campus at the heart of the project. Think of it as a microcosm of a fully functioning science, technology, and innovation ecosystem with immense educational, research, and commercialization dividends. We were close a few times of getting it off ground, but it still hasn’t come to fruition.
Armen Orujyan Armen Orujyan
The closest we got to possible funding of this initiative was last April. We had worked closely with the government and laid the foundation to present the initiative on the sidelines of the United Nations annual Investment Fair at their headquarters in New York. The presentation was set for April 23, 2020, but Covid-19 forced a cancelation of the fair. We haven’t given up though. We are still working on this and , if we are fortunate to bring it to life in the ways that we imagine and hope for, it will require upwards of 1 billion dollars in investments and other funding.
In this regard, we need a number of high-stake partners to materialize the initiative. Incidentally, President Armen Sarkissian’s, AToM program is similar in nature, and under the President’s patronage further along. It was an impetus of sorts to begin discussions with the President in unifying our efforts to achieve a better and stronger success for Armenia.
We met a few times before the war and now have decided to restart our collective efforts. We fully realize the challenges in pushing this efforts when the world is still dealing with the pandemic, as we are in Armenia, as well the robust political and economic stability that is a prerequisite for this size of investments to flow, but on the other hand, there appears to be a favorable sentiment in some areas of the globe towards post-war Armenia.
In our conversation in October 2017, you said that “FAST is not a painkiller, it is more of an antibiotic.” Then you went on adding: “I’m not interested in quick impact. I’m looking for an antibiotic type of solution. We may not be as visible as others in that space and I really don’t care to be visible. We’re not a Hollywood blockbuster. I’d rather that no one notices that we exist as long as we’re successful, as long as we are that antibiotic.” Do you still prefer to play the role of an antibiotic in 2021?
Yes, FAST remains and acts as an antibiotic. We feel it is otherwise improbable to achieve lasting results. You can’t avoid difficulties. Even the main source of our lives, the heartbeat zigzags up and down. It is life’s rhythm. We don’t go into cardiac arrest every time the heartbeat is in the lower curve. Similarly, when we are down, it is not the end, but rather the moment of truth, a new starting point to help us prepare for what is the next.
Antibiotics are the most important thing you can give to the system, and Armenia must be viewed as a holistic system. What powers this system is education. Transforming education is critical therefore. Iit is a top priority. If you are not educated, you won’t be able to understand or preserve the existing science, let alone advance it or attempt to commercialize it. Humanity advances on the foundation of science and we should understand that education is not just an act, education is the core, it is a force to be reckoned with.
If we don’t focus fully on education, if we don’t center our efforts on providing competitive education, we have little to no chance to succeed. If anyone thinks that you can circumvent this process and jump forward, then you understand little about human biology.
How do you assess the “Unit 1991” training course and are there any young people among those who have already completed the program that serve in relevant units of the Armed Forces?
We had two drafts. The first 6 conscripts joined the unit from the 2nd draft of 2020 several weeks before the war. In early 2021, 5 more conscripts joined them, to make a team of 11.
These are very unique and highly capable young men who are still in the process of training and preparations.
Their case also refers to the topic of antibiotics: people are always in a rush it seems We are working with 18-year-old young people, who need time to digest everything, learn, train properly and only then to be expected to create something new and powerful. To use a soccer metaphor and if you are a football fan, Leo Messir at the age of 13 joined La Masia (the Academy of Barcelona football club- ed.) not Barcelona FC. This was deliberate to give him an opportunity to grow. And look what you have got now!
Our youth should be treated the same way, we can’t put unnecessary pressure on them. The “Unit 1991” is intended to develop into a system, starting from being a seedling, building knowledge block upon block, until it matures and begins producing its intended value.
In your opinion, what associations should a person make when hearing the name FAST?
Our priority is that FAST helps develop science in Armenia to the extent that it becomes globally competitive. If we associate the name FAST with information technologies, we will make a mistake. FAST’s name should be associated with the advancing science and science-based technology - this was the intention of our Founders Ruben Vardanyan, Noubar Afeyan and Arthur Alaverdyan, alongside our other co-founders, supporters and donors. And today, with heightened focus on Artificial Intelligence.
In October 2017, you said: “We aspire for Armenia to be a country of big ideas, a nation of global impact”. Why is this not happening? What are the main obstacles?
I think we live in illusions of grandeur. Once we get rid of those illusions, we have a really good chance of becoming that nation. We ought to properly assess who we are and our capacities. If we don’t know what problems we have or if we simply avoid them, then we won’t be working on solutions or at least the proper ones.
I have worked and spent resources in many countries in order to help establish entrepreneurial cultures and innovation ecosystems. In Armenia, fortunately we have quite innovative people and plenty of activities on the startups front. One challenge that I have seen though is the valuation of these mostly idea stage efforts. Entrepreneurs introduce their ideas and expect million dollar valuations. Early success is not in value, but in your creative mind, your ingenuity, and the intellectual property that you would hope to generate. These founders do themselves a disservice because it makes it difficult for people to invest in them or mentor them, to help them grow․
We can count on our fingers how many thriving startups have originated in Armenia. Congratulations to those startup teams who were able to create such a value and overcome the hurdles. And to those who are on a path to success - awareness is the key. Realize that the challenge ahead of you is less about your today’s valuation and more about the value that you and your team collectively create and importantly, can protect.
And in general, we need to stop talking big, we need to listen more and get competitively educated instead. Immerse ourselves in more scientific discoveries, and worry about enriching ourselves and our children. What happened several months ago is not exclusively an outcome of activities of the past 3 years, not even from 30 years ago, but more likely about our worldview and actions in the past century. I wonder at times what exactly were we doing immediately after the genocide in 1915? Did we, as people, sit down and start drawing up and developing a new plan so that 100 years later we wouldn’t face today’s fate? I have trust in our people and as such, if we had done that, I believe 100 years was enough time for us to have risen into one of the top nations on this planet. I’m afraid that we haven’t had that deliberate approach..
Today, I invite all of us to focus and center our time, resources, feelings, and energy on the prosperity of our state and all of our people, regardless where they reside, what language they speak, and what faith they belong. Our prosperous history is yet to be written.