16:07 | 06.05.21 | Հարցազրույցներ | exclusive 45154
Nile AI ընկերության գործադիր տնօրեն Լեո Պետրոսյանը վերջերս այցելել էր Հայաստան: ԱՄՆ-ում հիմնադրված առողջապահական ստարտափի ղեկավարը ցանկանում է ընդլայնել Nile AI-ի գործունեությունն ու թիմ հավաքել Հայաստանում:
Itel.am-ը զրուցել է Լեո Պետրոսյանի հետ՝ ընկերության նպատակների եւ Հայաստանի առողջապահական էկոհամակարգի շուրջ:
- Nile.ai-ն ստեղծվել է էպիլեպսիա ունեցով մարդկանց եւ նրանց մասին հոգ տանող հարազատներին ու բժիշկներին օգնելու համար: Պատմե՛ք մի փոքր Ձեր ընկերության մասին: Ինչպիսի՞ տեխնոլոգիաներ եք օգտագործում, ո՞րն է Ձեր նպատակը եւ առաքելությունը: Ձեր կարծիքով՝ առողջապահական տեխնոլոգիաներն ի՞նչ դեր են խաղալու Հայաստանի տեխնոլոգիական ոլորտի զարգացման գործում:
- Nile-ը հիմնադրվել է 2020թ. Բելգիայում գտնվող գլոբալ դեղագործական ընկերության՝ UCB-ի հետ համագործակցության արդյունքում:
UCB-ն մասնագիտացած է էպիլեպսիայի բուժման տարբերակների ստեղծման եւ շուկայավարման գործում: Ոլորտում հարուստ փորձ ունեն եւ պարզել են, որ առաջին նոպայից հետո պացիենտին պահանջվում է 5-8 տարի՝ բուժման ամենահարմար տարբերակը գտնելու համար: UCB-ն մեզ վստահել է օգնել պացիենտներին՝ նոպաների կանխատեսման ու բուժման տարբերակի հարցում կողմնորոշման ընթացքում: Արհեստական բանականության միջոցով մեր ստարտափը գտնում է տվյալ հիվանդի համար ամենալավ բուժման տարբերակ:
Ստարտափ ընկերությունների մեծ մասը սկսում է հիմնադիրների գաղափարից, եւ նրանք տարիներ շարունակ գումարներ են հավաքում: Nile-ը հիմնադրվեց UCB-ի կողմից, այսինքն մենք առաջին օրից ստեղծեցինք ընկերություն՝ համաշխարհային մակարդակի թիմով, որտեղ ընկերության առաջին ներդրումները կազմեցին շուրջ 25 միլիոն եվրո: Ես առաջին աշխատակիցն էի եւ պաշտոնապես աշխատող չէի՝ մինչեւ ֆինանսավորման հաստատումը: Մենք այլ սկզբունքով գործող ստարտափ դարձանք, ի տարբերություն այն ստարտափների, որոնց դեպքում մարդիկ սկսում են գաղափարով ու որոշ ժամանակ թեստավորում այն ՝ հույս ունենալով շուկա գտնել:
Մենք ունեինք շուկա, ներդրող, հաճախորդների բազա՝ լուրջ խնդրով եւ հնարավորությամբ, եւ UCB-ն մեզ հանձնարարեց կառուցել ընկերություն՝ այդ հարցը լուծելու համար:
- Ե՞րբ եւ ինչպե՞ս եք ծանոթացել Հայաստանի տեխնոլոգիական էկոհամակարգի հետ:
- Իմ առաջին այցը Հայաստան կայացել է մոտ հինգ տարի առաջ: Ես նախկինում էլ էի փորձել Հայաստանում ընկերություն ստեղծել, բայց այս անգամ փորձում ենք այլ կերպ վարվել, քան նախկինում:
Այդ այցից ի վեր ես բազմիցս եմ այցելել եւ հետեւել, թե ինչպես են ԱՄՆ-ում հիմնադրված  Disqo-ի եւ ServiceTitan-ի պես ընկերությունները մուտք գործում հայաստանյան տեխնոլոգիական էկոհամակարգ եւ հաջողության հասնում: Նրանք երկուսն էլ սկսել են որոշակի ներդրումներից եւ հաջողությամբ կառուցել կազմակերպություններ, որոնք գործում են երկու տարբեր տարածքներում:
Մենք չենք գալիս Հայաստան որպես ուղղակի ՏՏ ընկերություն, այլ որպես առողջապահական ընկերություն, որը փորձում է այստեղ առողջապահական ընկերություն ստեղծել:
- Ինչու՞ որոշեցիք կապեր հաստատել հենց Հայաստանում:
- Ազգությամբ հայ եմ, ինչը, իհարկե, իր դերն ունեցավ: Արցախյան պատերազմը եւս փոխեց մոտեցումս. շատերն ասում էին, որ ներդրումների համար անհաջող պահ է, բայց ես համոզված եմ, որ հիմա ամենաճիշտ ժամանակն է Հայաստանում ներդրում կատարելու համար: Հիմա մենք կարող ենք ավելիին հասնել, բազմաթիվ մարդկանց միավորել ճիշտ նպատակի շուրջ: COVID-ը բոլորին ցույց տվեց առողջապահության կարեւորությունը: Այս ոլորտը ոչ ոքի չէր հետաքրքրում 2019թ., իսկ այսօր այն ամբողջ աշխարհում ուշադրության կենտրոնում է՝ համավարակի պատճառով:
Պատրաստ եմ սա կրկնել առաջիկա 10 տարվա ընթացքում. համոզված եմ, որ Հայաստանի առողջապահական ոլորտը զարգացման հիանալի հեռանկար ունի: Եթե ես ձեզ ասեի, որ ինչ-որ ձեռներեց ցանկանում է iPhone արտադրել Հայաստանում, կհարցնեիք, թե ինչպե՞ս է նա պատրաստվում հեռախոսի մասերը գտնել եւ  Հայաստան հասցնել, որտեղի՞ց է արտադրամասի 100 հազ. աշխատող գտնելու: Այս հարցերը կծագեն, քանի որ Հայաստանում հեռանկարային չէ մեծ ծավալով արտադրություն հիմնելը. երկիրը չունի համապատասխան ենթակառուցվածք, մատակարարման շղթա, աշխատուժ, բեռնափոխադրման կարողություն:
Փոխարենը, առողջապահությունը մի ոլորտ է, որտեղ կարող ես ունենալ խելացի մարդկանց փոքր խումբ, որոնք բիզնես են կառուցում եւ մրցակցում են աշխարհում:  Հայաստանում հնարավոր է ունենալ 15 հոգանոց թիմ, որը բիզնես է վարում Չինաստանում, Եվրոպայում, Հյուսիսային Ամերիկայում, եւ մենք մի քանի պատճառներով կարող ենք գերազանցել այդ երկրների մատակարարներին:
Առողջապահությունը շատ շահութաբեր է եւ ենթադրում է ցածր ծավալի արտադրություն: Այս ոլորտը նման չէ ավտոմատացված արտադրությանը: Առողջապահական ընկերություն հիմնելու բազմաթիվ հնարավորություններ կան:
Մեկ շաբաթ Հայաստանում էի եւ հանդիպեցինք տարբեր մասնագետների ու կազմակերպությունների, եւ այստեղ միայն մեկ բան է պակասում՝ պատրաստի արտադրանքը շուկա հանելու ճանապարհը: Մենք ունենք մարդիկ, ովքեր գիտեն դա անել եւ այդ գիտելիքները կբերեն Հայաստան:
- Ի՞նչ ծրագրեր եք ցանկանում իրականացնել Հայաստանում:
- Ներկայում մենք Հայաստանում թիմ ենք ստեղծում: Շատ ընկերություններ այստեղ ստեղծում են տեխնոլոգիական թիմ, բայց Nile-ի դեպքում ամեն ինչ այլ է. այստեղ մենք ստեղծում ենք մեր ընկերության մյուս կեսը: Nile-ը կհավաքագրի տեխնոլոգիական ոլորտի մասնագետների, բայց մենք նաեւ ցանկանում ենք թիմում ունենալ բժիշկներ, գրողներ, դիզայներներ եւ հետազոտողներ, քանի որ հաջողակ լինելու համար ընկերություններին պետք է ավելին, քան պարզապես ինժեներները: Այնպես որ, մենք այստեղ կենտրոնացած չենք միայն ինժեներների հետ աշխատելու ուղղությամբ:
Հայաստանում տեսել ենք փայլուն մարդկանց, որոնք ծրագրավորող չեն, եւ եթե նայեք շուկային, կտեսնեք, որ նրանց պահանջարկը շատ մեծ է, իսկ աշխատավարձը ՝ շատ բարձր: Գուցե ծրագրավորողների համար արված ներդրումները լավ ներդրում են թվում, բայց գրողները, հետազոտողները, բժիշկները, դիզայներները, հնարավոր է, ներդրումներ անելու բացառիկ հնարավորություն են:
Nile-ը Հայաստանում ներկայություն եւ գրասենյակ է ստեղծում. մենք պաշտոնապես հիմնել ենք ընկերություն եւ տարվա մնացած մասն անցկացնելու ենք թիմ հավաքագրելով:
Մեզ համար ամենակարեւորն է՝ թիմում ներգրավել մարդկանց, որոնք ցանկանում են աշխատել առողջապահության ոլորտում եւ հաջողության հասնել կանոնակարգված բնագավառում, քանի որ առողջապահությունը որպես ոլորտ խիստ կանոնակարգված է: Այն համբերություն է պահանջում, ինչպես նաեւ փաստաթղթեր լրացնելու եւ ամեն ինչ թեստավորելու պատրաստակամություն. այս ոլորտում ամենակարեւորն անվտանգությունն է:
Մարդիկ սովոր են լինել տեխնոլոգիական ոլորտում, որտեղ ամեն օր նոր բան է գործարկվում: Դժվար է փոփոխություն կատարել, բայց մենք հավատում ենք, որ կան բավական շատ մարդիկ, ովքեր կանեն այդ փոփոխությունը եւ կտեսնեն այն, ինչ մենք տեսնում ենք, քանի որ տեխնոլոգիաները առողջապահության ապագան են:
- Ի՞նչպիսի մարտահրավերների են բախվում օտարերկրյա ընկերությունները հայկական շուկայում: Ի՞նչ բարեփոխումներ կցանկանայիք տեսնել:
- ԱՄՆ-ում, Եվրոպայում կյանքն ավելի հեշտ է. ցանկացած խնդրի լուծման հազարավոր ուղիներ կան: Հայաստանում հաճախ ստիպված ես ինքդ լուծում գտնել: Օրինակ, մենք ցանկանում էինք համակարգիչները, սերվերները եւ այլ սարքավորումները գնել ԱՄՆ-ում եւ այնտեղից բերել Հայաստան, տեղադրել մեր հայկական գրասենյակում: Մաքսային ծառայությանը մանրամասն տեղեկացրել էինք բեռի պարունակության մասին, որպեսզի ամեն ինչ հարկվի ըստ օրենքի: Մեծ գումար էինք վճարել: Բեռը 2 օրում Լոս Անջելեսից հասել էր Երեւան, բայց մեզ 4 շաբաթ է պահանջվել՝ այն մաքսային ընթացակարգով անցկացնելու համար: Բյուրոկրատիան իր դերը խաղաց, նաեւ բեռի մեջ մեծ քանակով սարքավորումներ կային, արդյունքում փոխադրումը շատ երկար տեւեց:
Իսկ ԱՄՆ-ում ես փոխադրում եմ կատարում Նյու Յորքից Լոս Անջելես ու զայրանում, եթե այն հաջորդ օրը չեմ ստանում: Այստեղ՝ Հայաստանում, պիտի պատրաստ լինես գործի դանդաղ ընթացքին:
Եվս մեկ խնդիր կա. աշխատավարձի առումով Հայաստանում բնակվող ծրագրավորողներն ունեն նույն ակնկալիքները, ինչ Արեւմտյան Եվրոպայի մասնագետները: Միացյալ Նահանգներում ընտանիքի միջին տարեկան եկամուտը կազմում է $40 հազ., իսկ ծրագրավորողը միջինում ստանում է դրա կրկնապատիկը: Տեխաս նահանգի որոշ շրջաններում ընտանիքների եկամուտը հայաստանցի ծրագրավորողի աշխատավարձից երկու անգամ ցածր է: Ինձ համար ավելի հարմար է Տեխասից ծրագրավորող գտնել եւ այլեւս չանհանգստանալ ժամային գոտիների տարբերության մասին:
Իմ կարծիքով, տեխնոլոգիականն այն ոլորտը չէ, որտեղ ամենաշատ ավելացված արժեք կարելի է գեներացնել: Իհարկե, ծրագրավորողները հիանալի մարդիկ են, բայց իրական արժեքն ուրիշ ոլորտներում է: Օրինակ, եթե համեմատենք հայաստանցի եւ ամերիկացի բժիշկների եկամուտը, գիտե՞ք, ինչ կտեսնենք: Հայաստանցի բժիշկն իր ամերիկացի գործընկերոջ աշխատավարձի 1/20-րդն է ստանում: Եթե ինձ անհրաժեշտ լինի երեք բժիշկ՝ իրականացնելու հետազոտություն, մասնագիտանալու այս կամ այն հիվանդության մեջ եւ ինժեներներին կրթելու այդ հիվանդության մասին, ես բժիշկների թիմ կփնտրեմ Հայաստանում:
- Ի՞նչպիսի ծրագրերի իրականացմանն եք նախատեսում հասնել 1 տարի անց։
- Մեր ընկերության ծրագրերը շատ պարզ են։ Սա երիտասարդ ընկերություն է, բացման մասին պաշտոնապես հայտարարվել է ընդամենը 3 ամիս առաջ։ Առաջիկա 12 ամիսներին եւ հաջորդող 10 տարվա ընթացքում մենք նախատեսում ենք հասնել նրան, որ մեր հարթակն ավելի շատ հիվանդանոցներում տեղադրվի, ավելի շատ պացիենտների կողմից օգտագործվի եւ ժամանակի ընթացքում ավելի մեծ արժեք ձեռք բերի։ Մեր առաքելությունը երկու հիմնարար տարր է պարունակում․ էպիլեպսիայի կանխատեսում ու վերահսկողություն։ Մեզ հարկավոր են տվյալներ՝ կառուցելու կանխատեսող մոդելներ, ինչպես նաեւ համապատասխան բուժում՝ վերահսկելու հիվանդության ընթացքը։ Եթե դիտարկենք ընկերության նպատակն առաջիկա 3-5 տարվա կտրվածքով, ճիշտ կլինի հարցնել, թե քանի՞ հիվանդանոց ու քանի՞ պացիենտի ենք մենք ցանկանում հասցնել մեր հարթակը։ Մեր առաքելությունն իսկապես շատ պարզ է, մենք արարում ենք՝ հանուն հատուկ նպատակի։
Ընկերության նպատակները եւ իմ անձնական ծրագրերը բավական տարբեր են։ Ընկերությունը ցանկանում է հաստատվել Հայաստանում, այստեղ թիմ ունենալ, դառնալ միջազգային կառույց։ Ես չեմ ցանկանում, որ Լոս Անջելեսի եւ Երեւանի մեր մասնաճյուղերը երկու տարբեր կազմակերպություն լինեն։ Երկուսն էլ պիտի ունենան նույն տեսքն ու կրեն նույն բովանդակությունը։ Եթե, օրինակ, Zoom-ով զրույց եք վարում, պիտի տարբերություն չզգաք երկու մասնաճյուղերի միջեւ, որովհետեւ նույն տեսքի պիտի լինեն եւ մարդկանց հանդեպ ցուցաբերվի նույն վերաբերմունքը։
Ընդհանուր առմամբ, ինձ շատ է քաջալերում այն փաստը, որ Հայաստանում բազմաթիվ հնարավորություններ կան առողջապահական ընկերություն ստեղծելու եւ եվրոպական ու ամերիկյան շուկա դուրս գալու համար։ Կարծում եմ, շատ ժամանակ եմ հատկացնելու արտահանման հնարավորությունների ուսումնասիրությանը։ Օրինակ, եթե դիտարկենք տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտը, բնակչության քանի՞ տոկոսն է ծրագրավորմամբ զբաղվում։ Հայաստանում այդ թիվը կազմում է առավելագույնը 5%։ Ստացվում է, որ հայկական շուկայում հաստատվելիս ու հայ մասնագետ վարձելիս, տեխնոլոգիական ընկերությունները փոխում են բնակչության ընդամենը 5 տոկոսի կյանքը։ Իսկ ի՞նչ կասենք մնացած 95%-ի մասին։ Այդ մարդկանց շրջանում ավելի շատ հնարավորություններ կան։
Իմ կարծիքով, եթե որեւե բիզնես կարող է հիմնել արտադրություն Շվեյցարիայում եւ շահույթ ունենալ, ապա մենք կարող ենք նույն արտադրանքը մշակել շատ ավելի քիչ գումարով եւ այնպիսի որակ ապահովել, որ կարողանանք մրցել Եվրոպայում եւ ԱՄՆ-ում։ Պատճառը տաղանդի արժեքն է, հատկապես՝ ՏՏ ոլորտից դուրս։ $100 հազ. բյուջեով ես կարող եմ Հայաստանում 5-հոգանոց թիմ հավաքել եւ մեկ տարվա ընթացքում ֆինանսավորել արտադրությունը։
Խնդիրն այն է, որ պետք է հասկանալ ոչ միայն արտադրության եղանակը, այլ նաեւ արտադրանքի՝ եվրոպական նորմերին համապատասխանեցումը։ Սա արդեն դժվար գործ է։ Ինչպիսի՞ փաստաթղթեր են պետք արտադրանքը Գերմանիայում կամ Ֆրանսիայում վաճառելու համար։ Ամերիկյան շուկա շատ ավելի դժվար է մուտք գործել, քան ռուսական։ Ես այստեղ մեծ հնարավորություններ եմ տեսնում, մենք կարող ենք բժշկական սարքավորումներ արտահանել Հայաստանից Եվրոպա, ԱՄՆ, Չինաստան։ Կարգավորումները գրեթե նույն մակարդակի դժվարություն են ներկայացնում բոլոր երկրներում, այնպես որ, ավելի ձեռնտու է մեծ շուկայում գործել։ Երեք ամենամեծ շուկաներն են ԱՄՆ-ը, Եվրոպան ու Չինաստանը։ ԱՄՆ-ում կա 7,000 հիվանդանոց, որոնցից յուրաքանչյուրն ամեն սարքավորման համար կարող է վճարել $250 հազ.-$300 հազ.։ Եվրոպայում կա 17,000 հիվանդանոց, իսկ կարգավորման համակարգը միասնական է, այսինքն, մեկ վկայագիրը ճանապարհ է բացում դեպի բոլոր ԵՄ երկրներ։ ԱՄՆ-ի դեպքում հեշտ է՝ մեկ վկայագիր, մեկ լեզու, Եվրոպայում՝ մեկ վկայագիր, մի քանի լեզու, Չինաստանում՝ մեկ վկայագիր, մեկ լեզու։ Իսկ ահա «10 վկայագիր, 10 լեզու» տարբերակն արդեն անցանկալի է։

16:07 | 06.05.21 | Interviews | exclusive 40448
Leo Petrossian, Chief Executive Officer of Nile AI has recently visited Armenia. The CEO of the US-based health-tech company is planning to expand the company’s activities in Armenia and is currently building a team here.
Itel.am has talked to Leo Petrossian about the company goals and healthcare ecosystem in Armenia.
Nile ai is designed to improve the care for people living with epilepsy, their caregivers, and healthcare providers. Tell us more about your company, including the technology behind it, your mission and goals. What is the role of health technology in the future development of the tech sector in Armenia?
Nile was founded in 2020 through a partnership with UCB, a Belgium-based global pharmaceutical company. UCB has a specialization in the development and marketing of anti-epileptic therapies in particular. Through their extensive work in epilepsy, they discovered a massive problem: from the moment someone has their first seizure, the journey to them finding their ideal therapy takes on average between 5 to 8 years. UCB has given us a mission to help predict outcomes for epilepsy patients and identify which treatments will be the best for each person. Nile uses AI to match patients suffering from epilepsy with the ideal therapeutic regimen.
Most startup companies begin with founders having an idea, and they raise money over the years. Nile began with UCB, so we started a company on day one with about € 25 million investment by them and a world class team. I was the first employee, and I wasn't an employee officially until after the financing was completed. It's a different kind of startup, unlike those where people begin with an idea and test it for a while, hoping to find a market. We had a market, an investor, a customer base with a serious problem, and an opportunity, and UCB charged us with the mission to build a company to solve this issue.
When and how did you first become acquainted with the tech ecosystem in Armenia?
My first visit to Armenia was about five years ago. I had tried to build a company here before, but this time around we are trying differently than we did in the past.
I have visited the country many times since then and we have observed the US-based teams from Disqo and Service Titan coming into the Armenian tech ecosystem and succeeding. They have both started with some investment and successfully built organizations that operate in both territories.
We are not strictly coming in as another IT company but as a healthcare company that is trying to build a healthcare enterprise here.
What factors influenced your decision to establish connections in Armenia?
The fact that I am Armenian is definitely a contributing factor. I can say that the conflict (the 44-day war in Artsakh - Itel.am) has had an opposite effect on my attitude. As COVID-19 struck and the conflict ensued, many people said it was not the right time to invest. My perspective is the opposite: this is the best time to invest here. This is when you can accomplish more, you can get a lot of people to work toward a correct goal. Because of COVID-19, everybody understands the importance of healthcare. Two years ago, in 2019, when everything was booming along with the IT sector, nobody was interested in healthcare as much. Today, healthcare is more interesting everywhere in the world because of the pandemic.
I will reiterate this for the next ten years: I believe that healthcare is an industry that is very well-suited for development in Armenia. If I told you we would start making iPhones in Armenia, you would ask where we would get the parts or how we would ship them, and how we would find 100,000 employees to work in the factory. It's because our country is not suited for high-volume manufacturing of consumer products. It does not have the infrastructure, the supply chain, the workforce, and the ability to ship and receive.
Healthcare, instead, is a field where you can have a small, intelligent group of people build a business and compete globally. It is possible to have a 15-person team here in Armenia, which is doing business in China, Europe, North America, and we can outcompete those countries' providers for a few reasons. Healthcare is very high-margined; healthcare is very low-volume. Healthcare is not automated manufacturing, and there are a lot of opportunities to build healthcare companies.
We spent one week traveling and meeting different kinds of engineers and organizations, and only one piece is missing - the understanding of how to bring ready-made products to the market. And we have people who know how to do that and will be bringing that knowledge to Armenia.
What are your plans in Armenia?
Currently, we are establishing a team in Armenia. Many companies establish a technology team here but that is not what Nile is doing. It’s a piece of the puzzle but more importantly, we are creating another half of our company. Nile will recruit technologists but we also want to have doctors, writers, designers and researchers too, because most companies require more than just engineers to be successful. We aren’t just focusing on hiring engineers here.
In the time that we have been here, we have seen so many brilliant people who are not engineers, and if you look at the market, you will see that the demand for engineers is very high and the compensation is very high. Engineers may appear to be a good investment, but the writers, the researchers, the doctors, the designers - these people are potentially an exceptional investments.
Nile is building a presence and an office; we have officially established our legal entity and will spend the remainder of the year hiring. The most important thing for us is hiring people that want to work in healthcare and be successful working in a regulated industry, because globally, healthcare is highly regulated. Many people are not suited to do healthcare development. It requires patience, and you have to document a lot and test a lot, because everything is about safety. People are used to being in tech development, where there is a new release every day. It is difficult to make the change, but we believe there are enough who will make that change and see what we see. Because tech is the future of healthcare.
What are the challenges that foreign companies face when it comes to working in Armenia? What would you like to see improved?
There are things that we take for granted in the United States and in Europe, because there are a thousand ways to solve a specific problem. Here, sometimes you have to find the solution. For example, we wanted to prepare computers, servers, and network equipment in the U.S., document it and ship it all here, pay the customs, and then install it in our office. We disclosed everything of value so that we could be properly taxed. We paid a lot of money, and it came from Los Angeles to Yerevan in two days. It took us 4 weeks to get it to come out of the customs. Because of bureaucracy, and because we shipped a lot of business equipment, it just took a very long time.
If I am in the U.S. and I ship something from New York to LA and I don't receive it the next morning, I'm angry that it is late. Here, you have to plan for it to be slow.
The other problem is that if you look at the engineering salaries here, the expectations are on par with Western Europe. For an average American, the salary is about $ 40,000 per year, per a household, and the average compensation for a software developer here can be up to two-times that. Families in some parts of Texas live off half as much income as a software developer here, so I can just go find a software developer in Texas and not worry about the time difference. In my opinion, the engineers are not where the most value is. They are wonderful, they are good people, but the real value is in the others. For instance, how much does a doctor earn in Armenia compared to a doctor anywhere in America? 1/20 of the U.S. doctor's income, so if I want to hire three doctors to do research, become experts in this specific disease and teach engineers about it, I can hire them here.
Let’s talk about the upcoming 1-year goals you envision for cooperation in Armenia.
The company has very simple plans. We are a very young company. It was only legally announced in January - three months ago. Our goal for the next year and the next 10 years is to get our platform into more hospitals, get it to be used by more patients, and increase its value over time. We focus on two things as our mission: prediction and control of epilepsy. We need data to build predictive models and then we need appropriate treatments to be available to control and manage the disease. If we are talking 3-5 years into the future, you should ask me how many hospitals and how many patients we want to have reached, because our mission is very straightforward. We are creating with one specific goal in mind.
There are the company goals and there are my goals, and those are a little different. The company goals are to establish a presence, a team, and build one global company. I do not want our LA company and our Yerevan office to be two separate organizations. I want them to be one company, to look and be the same. If you are on a Zoom call, I want no one to know which office you are in, because they look the same and you treat your people the same.
Beyond that, I am very encouraged that there are many opportunities to build healthcare companies here and do business outside of Armenia, in Europe and in the U.S.. What I think I am going to spend a lot of time learning about is the ability to export products. If you think about the IT sector, what percentage of the population are software developers? 5% maximum in Armenia. Tech companies come here and hire people, but they impact just 5%. What about the other 95%? There are more opportunities in the other 95%.
I say if a business can manufacture in Switzerland and be profitable, we should be able to make the same product at a much lower cost, and make that product superior enough to compete in Europe and the U.S. - because of the cost of talent here, especially non-IT talent. With $100,000, I can hire a team of 5 people for a year and resource them to build a product.
The problem is that to do that, you need to understand not just how to make the product but how to make it regulation-ready to be marketed in Europe, and that is the hard part. How do I document the product to sell it in Germany or France, for example? Unlocking the U.S. market is a lot harder than selling products in Russia. In my opinion, this is where there is a lot of opportunity - exporting medical devices from Armenia to European, U.S., and Chinese markets. The way that markets work with regulation, every country has almost the same difficulty of regulation, so you better pick a big market. The three biggest are the U.S., Europe, and China. In the U.S. there are 7,000 hospitals, and they will give you $ 250,000-300,000 per device. Europe has 17,000 hospitals and one regulation system, pass it and you are in the market. In the U.S. it is easy: one clearance, one language; Europe means one clearance, many languages; China is one clearance, one language. What you want is not ten clearances, ten languages.