17:44 | 21.04.20 | Նորություններ | 7313
«Ամերիկացիները կարող են ստեղծել մանրէաբանական զենք», «Վրաստանը դիտավորյալ վարակում է մոծակներին ու վերջիններիս ուղարկում Ռուսաստան», «Հրապարակվել են վրացական լաբորատորիաներում զանգվածային մահացությունների մասին տվյալներ»:
Ո՛չ, սրանք ապոկալիպսիսի մասին հոլիվուդյան թրիլերից քաղված արտահայտություններ չեն, ինչպես կարող էիք կարծել: Սրանք հատվածներ են Թբիլիսիի արվարձաններում գտնվող Ռիչարդ Լուգարի անվան Հանրային առողջապահության հետազոտական կենտրոնի մասին ռուսաստանյան ԶԼՄ-ների հաղորդագրություններից: Այս լաբորատորիան աշխատում է Վրաստանի եւ ԱՄՆ-ի գործընկերությամբ: Բայց կենտրոնի գործունեությունը, չգիտես ինչու, առավելապես մտահոգում է Ռուսաստանին, որն ապատեղեկատվության ու քարոզչության միջոցով պարզապես «ռմբակոծում է» լաբորատորիան:
«2018թ.-ի սեպտեմբերին ամբողջ աշխարհը խոսում էր Ռուսաստանի կողմից Մեծ Բրիտանիայի տարածքում «Նովիչոկ» նյարդա-կաթվածային նյութի օգտագործման մասին: Միեւնույն ժամանակ, Ռուսաստանը խոսում էր Լուգարի լաբորատորիայի մասին՝ որպես մի վայրի, որտեղ ԱՄՆ-ն, իբրեւ թե, Ռուսաստանի Դաշնության դեմ կենսաբանական զենք էր պատրաստում», - պատմում է ԶԼՄ-ների զարգացման վրացական հիմնադրամի գիտաշխատող Սոպո Գելավան:
Եթե Google-ի կամ YouTube-ի որոնման վանդակում մուտքագրեք «Լուգարի լաբորատորիա» արտահայտությունը, ապա կտեսնեք, որ դրա վերաբերյալ ահաբեկող նորությունների մեծ մասը պատրաստվել են հենց ռուսաստանյան լրատվամիջոցների կողմից: Այդ առասպելները հաղթահարելու համար Լուգարի լաբորատորիան բացեց իր դռները եւ ցույց տվեց, թե ինչ է կատարվում ներսում:
«Լաբորատորիան ավելի շատ ռուս լրագրողների է ընդունել, քան՝ վրացի: Եվ նրանց թույլ տվեցին մուտք գործել բոլոր սենյակներ ու շենքեր», - ասում է Վրաստանի հիվանդությունների վերահսկման ազգային կենտրոնի փոխտնօրեն Պատա Իմնաձեն:
Բայց նույնիսկ լաբորատորիայի տարածքում անընդհատ կազմակերպվող բաց շրջագայությունները չօգնեցին, որպեսզի ռուսաստանյան քարոզչամիջոցները փոխեն իրենց տեղեկատվական օրակարգը: Օրինակ՝ ռուսական «Sputnik» լրատվական գործակալությունը արհամարհանքով եւ անվստահությամբ նկարագրեց լաբորատորիայի կազմակերպած «բաց դռների օրը»:
Իհարկե, Լուգարի լաբորատորիայի մասին ռուսաստանյան ԶԼՄ-ների «ճչացող» հայտարարություններից եւ ոչ մեկը ճշմարիտ չէր, եւ դրանք բոլորը հերքվեցին առողջապահության ոլորտի մասնագետների կողմից: Բայց նրանք հասան ցանկալի արդյունքի. վրացիների 20%-ը վստահ է, որ լաբորատորիան նպաստում է համաճարակների տարածմանը: Ահա այսպես է աշխատում ապատեղեկատվությունը՝ հետճշմարտության դարաշրջանում:
Ապատեղեկատվություն = անվստահություն, քաոս, խուճապ
2017թ.-ին Եվրոպական միությունը գործարկեց euvsdisinfo.eu ռեսուրսը՝ Ռուսաստանի կողմից տարածվող ապատեղեկատվության դեմ պայքարի համար: Այն վարվում է երեք լեզվով` անգլերեն, ռուսերեն եւ գերմաներեն: Կայքն ունի ապատեղեկատվության տվյալների շտեմարան, որում հավաքվել է մոտ 8 հազար օրինակ (2015թ.-ից ի վեր):
Ապատեղեկատվական հաղորդագրությունների կեսի թիրախում Խորհրդային Միությանը նախկինում մաս կազմած վեց երկրներ են. Ադրբեջան (31), Հայաստան (80), Մոլդովա (132), Բելառուս (252), Վրաստան (345), Ուկրաինա (3193): Հենց նրանց է Ռուսաստանն արդեն երկար ժամանակ ցանկանում պահել իր ազդեցության ուղեծրում:
Այս երկրների դեմ կիրառված ապատեղեկատվության օրինակներից շատերն ուղղված են խուճապի սրմանը, ներքաղաքական իրավիճակի խաթարմանը, ահաբեկմանը կամ ռազմական լարվածության թեժացմանը (Ուկրաինայի դեպքում): Ուղերձները հաճախ պարզապես անհեթեթ են թվում, հաճախ էլ ունեն բացահայտ ստի կամ շրջադարձված տեղեկատվության տեսք: Բայց դրանից դրանց արդյունավետությունը չի նվազում:
«Ապատեղեկատվության ամենաբարձր մակարդակի հետ Ուկրաինան առնչվել է Ռուսաստանի կողմից Ղրիմի բռնակցման եւ Դոնբաս ներխուժման ժամանակ: Դրանք լրատվամիջոցներում եւ սոցիալական ցանցերում հիբրիդային քարոզչական գործիքներ էին», - ասում է ուկրաինական «Сегодня» առցանց լրատվամիջոցի քաղաքական մեկնաբան Կրիստինա Զելենյուկը:
Հայաստանցի մեդիափորձագետ Սամվել Մարտիրրոսյանի խոսքով, ապատեղեկատվության շուկան չափազանց մեծ է, եւ այնտեղ աշխատում են լավ մասնագետներ, ովքեր անընդհատ մարդկանց մանիպուլացման նոր գործիքներ ու մեթոդներ են փնտրում:
«Այսօր հնարավոր է ժամերի ընթացքում խուճապ տարածել՝ օգտագործելով սոցիալական ցանցերը: Տեղեկատվությունն այնքան արագ է տարածվում, որ մարդկանց համար գրեթե անհնար է նույնականացնել ապատեղեկատվությունը»,- ասում է Սամվելը:
2020թ.-ի մարտին Եվրոպական արտաքին գործողությունների ծառայությունը հրապարակեց հատուկ զեկույց՝ «Ապատեղեկատվություն կորինավիրուսի վերաբերյալ» վերտառությամբ, որում առանձին բաժնով ներկայացված է «կրեմլամետ ապատեղեկատվությունը»:
Միայն փետրվար-մարտ ամիսներին EUvsDisinfo ռեսուրսի տվյալների շտեմարանում գրանցվել է ռուսամետ լրատվամիջոցների կողմից տարածված կորոնավիրուսային ապատեղեկատվության ավելի քան 110 օրինակ: Այս օրինակները համապատասխանում են Կրեմլի ավանդական ռազմավարությանը, այն է՝ սերմանել անվստահություն եւ քաոս, խորացնել հասարակության շրջանում մտահոգություն առաջացնող ճգնաժամային իրավիճակներն ու հիմնախնդիրները:
Ընդ որում, ռուսաստանյան լսարանի համար նախատեսված ապատեղեկատվությամբ վիրուսը որակվում էր որպես արտաքին ագրեսիայի ձեւ՝ պնդելով, որ կորոնավիրուսը սկիզբ է առել գաղտնի ամերիկյան կամ արեւմտյան լաբորատորիաներից: Միջազգային լսարանի համար նախատեսված ապատեղեկատվությունը կենտրոնացած էր «համաշխարհային էլիտաների» վերաբերյալ դավադրության տեսությունների վրա, որոնք նպատակաուղղված կերպով վիրուսն օգտագործում են որպես զենք՝ իրենց նպատակներին հասնելու ճանապարհին:
Շոկ հարուցող կամ դավադրության տեսությունների միջոցով հաղորդվող կեղծ եւ մանիպուլյատիվ լուրերի մեծ քանակությունն աստիճանաբար փոխում է տեղեկատվության ընկալումը: Սկզբում մարդիկ պարզապես չեն ընկալում ապատեղեկատվությունը, հետո նրանք ուղղակի չեն հավատում դրան, բայց հետո՝ նմանատիպ նյութերի հաճախակի սփրդման պատճառով, մարդիկ արդեն սկսում են կասկածել: Հենց այս նպատակին են ձգտում հասնել տեղեկատվությունը շահարկող կազմակերպություններն ու երկրները:
«Ապատեղեկատվությունը սարսափելի սպառնալիք է եւ այն վերաբերում է ոչ միայն թերի կրթություն ունեցողներին կամ քաղաքականությանից չհասկացողներին: Ըստ էության, բոլորն էլ գտնվում են հարվածի տակ»,- ամփոփում է բելառուսական «Солидарность» առցանց լրատվամիջոցի գլխավոր խմբագիր Ալեքսանդր Ստարիկեւիչը:
Քննադատական մտքի դեսպաններն ընդդեմ ֆեյքերի
Թվային աշխարհում նորությունների օրակարգի փոփոխման հաճախականությունն այնքան արագ է, որ մարդիկ պարզապես ժամանակ չեն ունենում իրադարձությունները խորապես վերլուծելու համար: Դրա պատճառով ֆեյքերն ու մանիպուլյացիաներն ընկալվում են որպես իրական լուրեր: Ապատեղեկատվության գաղտնազերծման աշխատանքը հանձն են առնում լրատվամիջոցները, ֆեյքերի բացահայտմամբ զբաղվող կազմակերպությունները, տեղեկատվական կամավորները:
«Բայց այս աշխատանքը չպետք է սահմանափակվի մարդկանց փոքր շրջանակով: Դրա արդյունքը պետք է տարածվի ողջ հասարակության մեջ: Մենք պետք է կրթենք հասարակությանը»,- կարծում է Սամվել Մարտիրոսյանը:
Ապատեղեկատվության դեմ պայքարում որպես արդյունավետ օգնականներ կարող են հանդես գալ երիտասարդները: Այս կարծիքին է վրացական On.ge առցանց մեդիա հարթակի տնօրեն Անինա Թեփնաձեն:
Նրա կարծիքով երիտասարդներն ավելի շատ են տեղեկացված ապատեղեկատվության մասին ու ավելի թերահավատ են: Հետեւաբար, նրանք կարող են իրենց ծնողներին եւ հարեւաններին ծանոթացնել տեղեկատվության ճիշտ սպառման սկզբունքներին:
«Բայց երիտասարդներին ներգրավելու համար նրանց պետք է հստակ ուղերձ տրվի, որ սա իսկապես կարեւոր է, եւ որ սա ոչ թե «իրենց խնդիրը չէ», այլ՝ բոլորի խնդիրն է: Եվ երիտասարդներն իսկապես կարող են ճշմարտության լավ դեսպաններ լինել»,- հստակեցնում է Թեփնաձեն:
Բայց մարդկանց կողմից ապատեղեկատվության նույնիսկ ընկալումը դադարեցնելու համար հարկավոր է դեռեւս մանկապարտեզից քննադատական մտածողություն սերմանել: Այս կարծիքին է Ալեքսանդր Ստարիկեւիչը:
Նաեւ, նրա կարծիքով, դժվար է աշխատել այն մարդկանց հետ, ովքեր արդեն իսկ ձեւավորել են աշխարհի մասին իրենց պատկերացումները: «Բազմաթիվ մարդիկ կարձագանքեն, թե «ինչ եք գլխիս դասեր կարդում. ես ինքս ամեն ինչ հասկանում եմ»: Բայց միշտ կգտնվի լսարանի մի հատված, որը կընկալի բացատրությունները: Վերջիններիս հետ պետք է աշխատանք տանել»,- հստակեցնում է Ստարիկեւիչը:
Բայց կան ապատեղեկատվության դեմ պայքարի ավելի արմատական մեթոդներ, իմա՝ օրենսդրական մակարդակում: Ադրբեջանական CBC հեռուստաալիքի լրատվական բաժնի ղեկավար Սաադաթ Մամեդովան կարծում է, որ անհրաժեշտ է ընդունել միջազգային օրենսդրություն, փաստաթղթեր կամ կանոնադրություն՝ կեղծ նորությունների խնդիրը լուծելու համար:
«Fake News-ն այսօր վեր է ածվել ազգային անվտանգության խնդրի: Այն մի գործիք է, որը կարող է ապակայունացնել աշխարհը, եւ ժամանակն է այն դիտարկել անվտանգային համատեքստում»,- պնդում է Մամեդովան:
Բլոգերներն ընդդեմ ապատեղեկատվության
Սոցիալական ցանցերի ժողովրդականության աճը հանգեցրեց լրատվամիջոցների համար մրցակիցների՝ բլոգերների ի հայտ գալուն, որոնք նույն կերպ մեծ լսարան են հավաքում: Իսկ ապատեղեկատվության դեմ պայքարում վերջիններս կարող են լավագույնս օգտակար գտնվել:
«Հաճախ մարդիկ ավելի շատ վստահում են բլոգերներին, քան տեղեկատվության ավանդական աղբյուրներին: Հաշվի առնելով վստահության այդ աստիճանը՝ կարծիքի առաջատարներն ունակ են համատեղ կանգնեցնել ապատեղեկատվության եւ շշուկների ալիքները»,- կարծում է Սամվել Մարտիրոսյանը:
Մոլդովացի հայտնի բլոգեր Դորին Գալբենը կարծում է, որ սոցիալական ցանցերը վերածվել են կեղծ լուրերի «որջի», եւ այն անհրաժեշտ է ապագաղտնիացնել:
«Մեր (բլոգերների, խմբ.) դերը կայանում է նրանում, որպեսզի հասանելի դառնանք հնարավորինս մեծ թվով մարդկանց համար եւ նրանց պատմենք կեղծ նորությունների երեւույթի ու այն ազդեցության մասին, որ դրանք կարող են ունենալ երկրի եւ քաղաքացիների ապագայի վրա»,- ավելացնում է նա:
Ադրբեջանցի բլոգեր Սեյմուր Կազիմովը եւս խոսում է կարծիքների առաջատարների պատասխանատվության մասին: Նա կարծում է, որ բլոգերները պետք է վերլուծեն ֆեյքերն ու ապատեղեկատվությունը եւ հերքումներ հրապարակեն:
«Բլոգերները պետք է հրապարակայնորեն ի ցույց դնեն ընկերների/ծանոթների եւ հենց այդ նույն կարծիքի առաջատարի կողմից կարդացվող աղբյուրների կեղծ հրապարակումների օրինակներ: Հստակ օրինակները միշտ ավելի լավ են աշխատում, քան տեսականները»,- կարծում է բելառուսցի բլոգեր եւ քաղաքացիական ակտիվիստ Անտոն Մոտոլկոն՝ միանգամից պարզաբանելով. «Առաջինը եւ ամենակարեւորը այն է, որ դու ինքդ չդառնաս կեղծ տեղեկատվության տարածման աղբյուր: Կա ոսկե կանոն. եթե քեզ թվում է, որ դա ֆեյք է, ապա մի հրապարակիր այն»:
Վրացի հեռուստահաղորդավար եւ բլոգեր Զուրա Բալանչիվաձեն խորհուրդ է տալիս ուշադիր նայել նորությունների գլխագրերը. դա կօգնի դրանց կեղծ լինելու մասին կարծիք կազմել:
«Կեղծ լուրերը հաճախ ունենում են «դեղին» գլխագրեր կամ էլ դրանցում առկա է սաստիկ չափազանցություն: Վերլուծեք նաեւ այն կայքը, որտեղ դուք տեսնում եք կասկածելի տեղեկատվություն, եւ թե ինչպիսի բովանդակություն է այդ ռեսուրսը հիմնականում հրապարակում»,- ավելացնում է բլոգերը:
«Բացահայտ սուտը հեշտ է նկատել, բայց թեթեւ ստերը կամ փաստերի մանիպուլյացիան՝ ավելի դժվար է: Խորհրդակցեք մասնագետների հետ` տարբեր թեմաներով: Սովորեք տարբերել փաստերը սուբյեկտիվ կարծիքներից: Մի հավատացեք ամեն ինչի: Միշտ կասկածեք, մտածեք եւ հարցեր ուղղեք»,- եզրափակում է ուկրաինացի հեռուստահաղորդավար եւ բլոգեր Ռոման Վինտոնիվը:
Մենք Հայաստանը, Ադրբեջանը, Վրաստանը, Բելառուսը, Մոլդովան եւ Ուկրաինան ներկայացնող լրագրողներին ու բլոգերներին խնդրեցինք մարդկանց խորհուրդներ տալ, թե ինչպես չդառնալ ապատեղեկատվության զոհ: Բոլոր պատասխանների համադրման արդյունքում մեզ հաջողվեց կազմել կանոնների ցանկ, որոնք կօգնեն կուլ չտալ մանիպուլյատիվ տեղեկատվության խայծը:
Միշտ փնտրեք տեղեկատվության մի քանի աղբյուրներ: Դրանք կարող են լինել լրատվամիջոցներ, սոցիալական ցանցերում գործող լրագրողներ եւ փորձագետներ: Բայց աղբյուրները պարտադիր պետք է լինեն մի քանիսը:
Մի ապավինեք քիչ հայտնի կայքերից ստացված տեղեկություններին: Փնտրեք այդ նույն տեղեկատվությունը վստահելի, լուրջ եւ արհեստավարժ տեղեկատվականկայքերում:
Սոցիալական ցանցերում առավել հավանական է հանդիպել ֆեյքերի: Հոսքերը հաճախ կազմակերպվում են կամ սոցիալական ցանցերում նորաստեղծ օգտահաշիվներից, կամ էլ նրանցից, որոնք ընդօրինակում են հայտնի լրատվամիջոցներին, բայց համարվում են կեղծ:

17:44 | 21.04.20 | News | 7331
“Americans can create biological weapons”, “Georgia deliberately infects mosquitoes and sends them to Russia”, “Data on mass deaths in Georgian laboratory published”.
These are not lines from an apocalyptic Hollywood thriller, but examples of Russian media reports about the Richard Lugar Center for Public Health Research, located on the outskirts of Tbilisi. The laboratory is a partnership project between Georgia and the United States. But the centre’s activities for some reason worry Russia, which is spreading disinformation and propaganda about the laboratory.
“In September 2018, the whole world was talking about Russia’s use of the Novichok nerve agent in the UK. At the same time, Russia began to talk about the Lugar laboratory as a place where the United States allegedly produced biological weapons for use against the Russian Federation,” says Sopo Gelava, a researcher at the Georgian Media Development Fund.
If you type “Lugar Lab” into Google or YouTube search engines, you will see that most of the frightening news about it is produced by Russian media. To counter these myths, the Lugar laboratory opened its doors and showed what was going on inside.
“More Russian journalists visited the laboratory than Georgian ones,” says Paata Imnadze, Scientific Director at the National Centre for Disease Control and Public Health of Georgia.
But even regular tours of the laboratory did little to change the Russian media narrative. For example, the Russian news agency Sputnik described the “open day” at the laboratory in a dismissive and suspicious way.
Of course, not a single one of the “sensational” statements by Russian media about the Lugar laboratory was true. All of them were disproved by health experts. But these statements achieved the desired effect – 20% of Georgians believe that the laboratory contributes to the spread of epidemics. This is how disinformation works in the post-truth era.
Disinformation = mistrust, chaos, panic
In 2017, the European Union launched the EUvsDisinfo.eu online portal to counter disinformation from Russia. It is published in three languages - English, Russian and German. The site has a disinformation database, which so far contains nearly 8,000 examples of disinformation starting from 2015.
Half of the disinformation messages were directed against six countries – all former Soviet republics – Azerbaijan (31), Armenia (80), Moldova (132), Belarus (252), Georgia (345), and Ukraine (3,193), which Russia wanted to keep in its sphere of influence.
Many of the examples of disinformation used against these countries are aimed at causing panic, undermining the domestic political situation, intimidating, or increasing military tension (in the case of Ukraine). Often the messages look simply absurd, often they are naked lies or they twist information. But their poor quality doesn’t make them less effective.
“Ukraine faced the highest level of disinformation during the annexation of Crimea by Russia and the invasion of Donbass. These were hybrid propaganda tools in the media and social networks,” says Kristina Zelenyuk, political commentator for the Ukrainian portal Segodnya.
According to the Armenian media expert Samvel Martirosyan, the disinformation market is vast. It employs professionals who are constantly looking for new tools and methods of manipulating people.
“Now you can sow panic in a few hours using social media. Information spreads so fast that it’s almost impossible for people to identify disinformation,” says Samvel.
In March 2020, the European External Action Service published a special report, “COVID-19 Disinformation” with a special chapter dedicated to “pro-Kremlin disinformation”.
In February-March 2020 alone, the EUvsDisinfo database registered over 110 examples of coronavirus disinformation distributed by pro-Russian media. These examples were in line with the Kremlin’s traditional strategy of sowing mistrust and chaos, aggravating crisis situations and public concern. Moreover, misinformation directed at the Russian audience described the virus as a form of foreign aggression. It claimed that coronavirus originated from secret American or Western laboratories. Disinformation for domestic audiences focused on conspiracy theories about “global elites” which deliberately use the virus as a tool to achieve their goals.
Many fake and manipulative news based on shocking conspiracy theories gradually change the perception of information. At first, people simply don’t react to disinformation, then they react to it but don’t believe it, and then, due to the frequency and volume of such materials, they start to believe fake or misleading narratives. This is the goal that organisations and countries that manipulate information are trying to achieve.
“Disinformation is a terrible threat. It concerns not only those who are poorly educated or not well versed in politics. In fact, everybody is under attack,” says Alexander Starikevich, editor-in-chief of the Belarusian ‘Solidarity’ internet portal.
Critical thought ambassadors against fake news
The news agenda in our digital world changes so fast that people simply do not have time for deep analysis of events. That’s why fakes and manipulation are often perceived as real news. Different media, organisations dedicated to exposing fakes, as well as volunteers, are all working on deconstructing fake narratives.
“But this work should not be limited to a small group of people. The whole of society should benefit from it. We must educate it,” says Samvel Martirosyan.
Young people are effective helpers in the fight against disinformation. This is the opinion of Anina Tepnadze, director of the Georgian online media platform On.ge.
In her view, young people know more about disinformation and they are more sceptical. Therefore, they can teach their parents and neighbours how to consume information properly.
“But to engage young people, they should receive a clear message that it is really important, that this is not only ‘their problem’, but an issue for everyone. Then young people can be good ambassadors of truth,” says Tepnadze.
In the view of Alexander Starikevich, to prevent people from believing disinformation, we need to start teaching critical thinking from nursery-school age.
He points out that it is difficult to work with people who have already formed their worldview. “Their reaction is frequently ‘Why are you lecturing me? I understand everything myself.’ But there will always be a part of the audience that is open to explaining, and you need to work with them,” says Starikevich.
There are, however, more radical methods of fighting disinformation – for example, using legislation. Saadat Mammadova, head of the news department of the Azerbaijani CBC television channel, believes that it is necessary to adopt international legislation or a charter to solve the problem of fake news.
“Fake News is turning into a national security issue, a tool that can destabilise the world, and it's time to consider it in the security context,” stresses Mammadova.
Bloggers against disinformation
The growing popularity of social networks has led to the emergence of bloggers as competitors to the traditional media. These bloggers gather large audiences. Bloggers can be good helpers in countering disinformation.
Samvel Martirosyan believes that “people often trust bloggers more than traditional sources of information. Given this degree of trust, opinion leaders can jointly stop waves of disinformation and rumours.”
The popular vlogger from Moldova, Dorin Galben, believes that social networks have become a “nest” of fake news that needs to be unmasked. “Our role [as bloggers] is to reach out to as many people as possible, inform them about the phenomenon of fake news and the impact that ‘fake news’ can have on the future of the country and its citizens,” he adds.
Azerbaijani blogger Seymur Kazimov also speaks about the responsibility of opinion leaders. He believes bloggers should deconstruct fakes and disinformation, and counter them publicly.
“Bloggers need to publicly highlight examples of fake publications of friends or acquaintances, or people they follow. Specific examples always work better than theory,” says Anton Motolko, who is a blogger and civic activist from Belarus. “The first and most important thing is not to become a source of fake distribution ourselves. There is a golden rule here: if you suspect it is a fake, don’t publish it,” he adds.
Georgian TV presenter and blogger Zura Balanchivadze advises to look carefully at the headlines. This frequently helps determine if a particular piece is a lie. “Fake news often has sensationalist headlines or features strong exaggeration. Also, analyse those sites where you see dubious information – ask what type of content these resources usually publish,” adds the blogger.
“Blatant lies are easy to spot. But half-truths or manipulation of facts are harder to discern. Consult with experts in different fields. Learn to distinguish facts from subjective opinions. Do not take everything at face value. Always doubt, think and ask questions,” advises Roman Vintoniv, TV presenter and vlogger from Ukraine.
How to spot fake news
We asked journalists and bloggers from Armenia, Azerbaijan, Georgia, Belarus, Moldova, and Ukraine to share advice on how not to become a victim of disinformation. From their answers we have compiled a list of rules that will help us not to fall victim to manipulation.
- Always check several sources of information. These can be the media, social networks, or experts. But several sources are a must.
- You should not rely on information from little-known websites. Look for the same information on trusted, serious and professional news websites.
- Fake news often comes either from newly-created social media accounts which are thin on content, or from accounts that are imitating well-known news media but on closer inspection are fake.
- If you are unsure of the information, do not spread it. This will help you avoid becoming a polluter of information flow.