17:05 | 03.09.19 | Նորություններ | 11686
Սահմանամերձ Ներքին Կարմիրաղբյուր գյուղը հայտնվել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի եւ Վայրի բնության ու մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի ուշադրության կենտրոնում: Գյուղի «ինքնաշեն» լուսավորությունը շուտով կփոխարինվի LED համակարգով:
«Երբ ծրագիրն իրականացվի եւ գյուղը լուսավորվի մինչեւ գիշերվա 3-ը՝ հակառակորդը չի համարձակվի մտածել հետախուզության մասին: Մենք փորձել ենք խնդիրը լուծել, սակայն դա արել ենք մեր հնարավորության սահմաններում: Նման աջակցությունը շատ կարեւոր է մեզ համար: Գյուղացուն պետք են խաղաղություն, աշխատանք եւ ուշադրություն՝ անտեսված չզգալու համար»,- ասել է գյուղի վարչական ղեկավար Լեւոն Առաքելյանը:
Ընթացիկ տարում, Ներքին Կարմիրաղբյուրի արտաքին լուսավորության խնդիրը կլուծվի: 900 բնակիչ ունեցող գյուղն ունի ժողովրդագրական հուսադրող ցուցանիշ: Տեղի դպրոց է հաճախում 76 աշակերտ, իսկ մանկապարտեզ՝ 42 սան:

17:05 | 03.09.19 | Новости | 11745
Приграничное село Неркин Кармирахпюр оказалось в центре внимания ВиваСелл-МТС и Фонда защиты дикой природы и культурных ценностей. «Самодельная» система освещения села вскоре будет заменена системой LED.
«Когда программа будет осуществлена, и село будет освещено до 3 часов ночи, противник больше не осмелится думать о разведке. Мы пытались решить проблему, однако делали это в рамках наших возможностей. Подобная поддержка очень важна для нас. Сельскому жителю необходим мир, работа и внимание, чтобы не чувствовать себя отстраненными»,- отметил административный руководитель села Левон Аракелян.
В текущем году проблема внешнего освещения села Неркин Кармирахпюр будет решена.
У села с населением 900 жителей хорошие демографические показатели. Местную школу посещают 76 учеников, а детский сад – 42 воспитанника.