Sylex SARL-ի զարգացման գծով տնօրեն Կարեն Բադալյանը HIMSS19-ում
Փետրվարի 11-15-ը Հայաստանի «Էլեկտրոնային առողջապահության ազգային օպերատոր» ՓԲ ընկերության հիմնադիրներից Sylex SARL ընկերությունը ԱՄՆ-ում մասնակցել է HIMSS19 Health IT Conference (առողջապահության ոլորտի տեղեկատվական տեխնոլոգիաներ) միջազգային համաժողովին:
Արդյունքների մասին Itel.am-ը զրուցել է ընկերության տնօրեն Ավետ Մանուկյանի հետ:
- Համաժողովի ցուցահանդեսային հարթակում ներկայացաք առանձին տաղավարով: Ի՞նչ լուծումներ էիք ներկայացնում:
- Ներկայացնում էինք արհեստական բանականության կիրառմամբ ախտորոշիչ որոշումներին աջակցող մեր համակարգը։
Մեր ընկերության ծրագրավորողների մշակած ռոբոտ-համակարգը կարող է կատարել թերապեւտ-բժշկի օգնականի դեր եւ օգնել մասնագետ բժշկին առավելագույնս ճիշտ ախտորոշում կատարելու հարցում։ Էությունն այն է, որ որպես բժշկի օգնական հանդես եկող արհեստական բանականության համակարգը, պացիենտի ախտանշանների, լաբորատոր հետազոտությունների վերաբերյալ տեղեկատվության հիման վրա կանխատեսում է հնարավոր հիվանդությունը, առաջարկում կասկածվող հիվանդությունը հաստատող կամ բացառող հետազոտություններ։ Այսինքն, համակարգն օգնում է բժշկին արագ եւ առավելագույնս ճշգրիտ ախտորոշում կատարել, խուսափել սխալ ախտորոշումների հավանականությունից։
- Որքանո՞վ էր համաժողովին մասնակցությունն արդյունավետ Ձեր ընկերության համար եւ ի՞նչ արդյունքներ գրանցեցիք:
- HIMSS Health IT Conference-ին, որպես առողջապահության ոլորտում գործող ՏՏ ընկերություն, մենք միշտ ներկա ենք եղել որպես այցելու՝ ոլորտում կատարվող նորարարություններին ծանոթանալու նպատակով։
Այս տարի մենք առաջին անգամ ներկայացանք տաղավարով միջազգային այնպիսի հսկաների կողքին, ինչպիսիք են IBM-ը, Oracle Corporation-ը, եւ այլն։ Առաջին անգամ էին հայ ծրագրավորողները նման ձեւաչափով մասնակցություն ունենում այս խոշորագույն ֆորումին։ Դա ոչ միայն հետաքրքիր էր, այլեւ ինչ-որ առումով՝ պատասխանատու։
Մասնակցությունը մեզ համար կարեւոր էր՝ հասկանալու համար, թե մենք՝ որպես առողջապահության ոլորտում մասնագիտացած ՏՏ ընկերություն, որտեղ ենք գտնվում աշխարհում կատարվող զարգացումների համատեքստում, ընդհանուր «կոորդինատային համակարգում»։ Այսինքն՝ հասկանալ ոլորտի զարգացման միտումները, առաջ գնալ դրանց համահունչ, բայց հանդես գալ մեր առանձնահատուկ պրոդուկտով։
Ի դեպ, մեր տաղավարն ամենամարդաշատերից էր։ «Դոկտոր Լեքս» կոչվող համակարգն իսկապես մեծ հետաքրքրություն առաջացրեց ցուցահանդեսի այցելուների շրջանում։ Բժիշկ-այցելուներին հիմնականում հետաքրքրում էին նրա կարողությունները։ Սկզբում, որպես կանոն, թերահավատորեն էին մոտենում, սկսում փորձարկել, վերջում՝ ոգեւորությամբ հեռանում։ Դա մեզ համար ամենակարեւորն էր։ Գլխավոր եզրահանգումն այն էր, որ համակարգը միանշանակ պահանջարկ ունի, օգտակար է բժշկական հանրության համար, քանի որ հանգեցնելու է թե՛ գումարի, թե՛ ժամանակի խնայողության:
Ամենակարեւոր արդյունքն այն էր, որ մեծ թվով պայմանավորվածություններ ձեռք բերեցինք արտերկրի, հատկապես՝ ամերիկյան բժշկական հաստատությունների հետ, մեր կողմից առաջարկվող համակարգն իրենց մոտ պիլոտային ռեժիմով փորձարկելու համար։ Դա իրականում այն էր, ինչ մենք ակնկալում էինք ֆորումին մեր մասնակցությունից։
- Որո՞նք են Ձեր ընկերության առաջիկա մեկ տարվա ծրագրերը:
- Արհեստական բանականության մեր պրոդուկտի մասով պետք է նշեմ, որ դրա մշակումն ավարտված է եւ հիմա այն փորձնական գործարկման փուլ է մտնում։ Քանի որ սա առողջապահական ոլորտի պրոդուկտ է, շատ ավելի հանգամանորեն փորձարկում պիտի անցնի, որպեսզի վստահ լինենք, որ միանշանակ ծառայելու է իր նպատակին։
Փորձարկումն անցկացվելու է տարբեր երկրներում՝ բժիշկների կողմից՝ հատուկ դրա համար ստեղծված տեխնիկական պլատֆորմի միջոցով։ Մեր ակնկալած արդյունքներն ունենալուն պես փորձարկման ռեժիմից արդեն կանցնենք իրական գործարկման փուլին։ Առաջիկա մեր հիմնական ծրագիրը սա է լինելու։
Ասեմ նաեւ, որ նախատեսում ենք ընդլայնել համակարգի, այսպես ասած, «գործունեության շրջանակը», որպեսզի այն օգնի ոչ միայն պացիենտի ախտորոշման, այլեւ հետագա բուժումը նշանակելու հարցում։

10:21 | 21.02.19 | Interviews | exclusive 53725
A co-founding company of the National Health Operator of Armenia, Sylex SARL participated in HIMSS19 Health IT Conference in the U.S. on February 11-15.
Itel.am has talked with Sylex SARL CEO Avet Manukyan about the conference and their presentation.
This was the first booth for Sylex at the conference expo. What solutions did you present?
We presented our diagnosis assistant that operates on artificial intelligence.
The solution created by our programmers can serve as assistant to physicians and help them give more accurate diagnosis. As an AI-system designed to assist doctors, our solution uses the information about the patient’s symptoms and lab tests to suggest a disease possibly causing the symptoms and tests that can reveal it. As you can see, the assistant helps doctors give the most accurate diagnosis quickly and prevent erroneous diagnosis.
Sylex SARL Director of Business Development Garren Badalyan at HIMSS19 Sylex SARL Director of Business Development Garren Badalyan at HIMSS19
photo © Sylex SARL
How productive was participation in the conference for Sylex and what did you achieve there?
As an IT company operating in the healthcare sector, we always attended HIMSS Health IT Conference as guests to learn about the news and innovations in the field.
This year we attended as participants for the first time and presented next to giants such as IBM and Oracle Corporation. It was also the first time Armenian programmers took part in this forum, largest of its kind, as participants. That was equal parts an interesting event and a responsibility.
It was important for us to present at the conference in order to understand our place in the context of global innovations and the “coordinate system” generally as an IT company specializing in healthcare sector. So to say, we wanted to see the tendencies and move along with the times but also show our unique product.
By the way, attendance at our booth was one of the highest. The guests showed genuine interest in our “Doctor Lex”. The doctors mostly wanted to learn about the solution’s capacities, and usually, they would be skeptical first. Then they would test it and walk away really enthusiastic about the solution. It was the most important thing to us. Our main conclusion is that “Doctor Lex” is definitely in demand and useful for the doctors, because it saves both time and money.
The most important result, I would say, is that we reached plenty of agreements with foreign medical institutions (especially in the U.S.) on pilot test of our solution. It was what we expected to achieve at the conference.
What are the company’s plans for 2019?
The AI part is ready, and now we are entering into the testing stage. It is a product for the healthcare sector, so we need to have a more comprehensive testing to make sure the solution serves its purpose.
We will test “Doctor Lex” in different countries on technical platforms designed specifically for this solution. When we have the expected results, we will get to the launch stage. That is the main plan for now.
Additionally, we want to expand the capacity of the solution, so it can help both with diagnosis and treatment assigning.