11:06 | 14.02.19 | Նորություններ | 19729
Հայ ծրագրավորողները մասնակցում են ԱՄՆ Ֆլորիդա նահանգում փետրվարի 11-15-ն անցկացվող HIMSS19 Health IT Conference (առողջապահության ոլորտի տեղեկատվական տեխնոլոգիաներ) միջազգային համաժողովին:
Դրա շրջանակում համաշխարհային առաջատար ընկերությունները ներկայացնում են առողջապահության ոլորտին վերաբերող տեխնոլոգիական նորությունները։
Համաժողովին մասնակցում են նորարարական մոտեցումներ եւ նոր տեխնոլոգիական լուծումներ առաջարկող ընկերություններ, առողջապահության, դեղագործության ոլորտների, աշխարհի հայտնի բժշկական համալսարանների ներկայացուցիչներ։
Հայաստանի «Էլեկտրոնային առողջապահության ազգային օպերատոր» ՓԲ ընկերության հիմնադիրներից Sylex SARL ընկերությունը համաժողովի ցուցահանդեսային հարթակում հանդես է գալիս առանձին տաղավարով՝ ներկայացնելով էլեկտրոնային առողջապահության ոլորտի իր նոր լուծումները, այդ թվում՝ արհեստական բանականության (ԱԲ) կիրառմամբ ախտորոշիչ որոշումներին աջակցող համակարգը։
Ընկերության հայ մասնագետների մշակած ռոբոտ-համակարգը կարող է կատարել թերապեւտ-բժշկի օգնականի դեր եւ օգնել մասնագետ բժշկին առավելագույնս ճիշտ ախտորոշում կատարելու հարցում։
«HIMSS-ին մասնակցելը երկու նպատակ ունի՝ ներկայացնել քեզ եւ ծանոթանալ աշխարհում ոլորտում կատարվող նորարարություններին։ Որպես առողջապահության ոլորտում գործող ՏՏ ընկերություն, մենք հետեւում ենք ոլորտի ընդհանուր զարգացումներին։ Մեր ինժեներները նույնպես ձգտում են նորին, ավելի բարձրին։ Մենք ամեն տարի HIMSS-ում եղել ենք որպես այցելու՝ նորարարություններին ծանոթանալու համար։ Հպարտ ենք, որ այս տարի միջազգային այնպիսի հսկաների հետ, ինչպիսիք ենք, օրինակ, IBM-ը, Oracle Corporation-ը եւ այլն, ունենք մեր տաղավարը»,- նշել է Sylex SARL ընկերության տնօրեն Ավետ Մանուկյանը։
Նրա խոսքով, ոլորտում այսօր մեծ հետաքրքրություն եւ պահանջարկ կա ԱԲ համակարգերի նկատմամբ։ Ներկայացված համակարգը՝ թերապեւտ բժշկի ռոբոտ-օգնականը, կարող է բժշկին օգնել արագ եւ ավելի ճշգրիտ ախտորոշում իրականացնել, խուսափել ավելորդ չափումներից ու հետազոտություններից, ինչպես նաեւ խնայել բժշկի ժամանակը, որը նա կարող է օգտագործել ուրիշ հիվանդների ընդունելու համար։
«Համակարգը բժշկական հանրության համար է ստեղծված՝ որպես բժիշկների գործիք։ Երբ որ թեստավորման ընթացքում համոզվենք նրա բացարձակ արդյունավետության մեջ, արդեն կարող ենք վստահ առաջարկել օգտվել մեր «դոկտոր Լեքսի» ծառայություններից։ Իսկ առայժմ նախատեսում ենք այն փորձարկել համալսարանական շրջանակում. հնարավորություն ստեղծել բժշկական համալսարանների ավարտական կուրսերի ուսանողների համար մրցել արհեստական բանականության պրոդուկտի հետ»,- ընդգծել է Sylex SARL-ի զարգացման գծով տնօրեն Կարեն Բադալյանը։
Ընկերության ծրագրավորողների կողմից ռոբոտ-համակարգի մշակման աշխատանքներում ներգրավվել են նաեւ բժիշկներ, օգտագործվել են հայտնի Merck կազմակերպության բժշկական հանրագիտարանները, PubMed-ի տեղեկատվական բազաները։

11:06 | 14.02.19 | News | 19036
Armenia web developers are attending the international HIMSS19 Health IT Conference in Florida, USA. The event kicked off on February 11 and is due to close on February 15.
The conference gathers leading global companies that present tech innovations for the healthcare sector. The participants are healthcare, pharmaceutical enterprises and representatives of renowned medical universities, who offer innovative approaches and new technologies for healthcare.
A co-founder of National Health Operator of Armenia CJSC, Sylex SARL will have a separate booth at the conference to display its new e-health solutions including a diagnosis assistant based on artificial intelligence (AI).
The robot system developed by the Armenian experts can operate as an assistant to physician and help with precise diagnosing.
“Participation in HIMSS pursues two goals: present yourself and learn about innovations happening elsewhere in the world. As an IT company working in the healthcare sector, we follow general developments in the field. Our engineers also strive for new, bigger achievements. We attended HIMSS as guests every year, just to see the innovations. We are proud to participate this time, to have a booth next to the giants of the sector such as IBM and Oracle Corporation,” said Sylex SARL CEO Avet Manukyan.
According to him, healthcare sector has both huge interest and demand for AI-based solutions. Sylex SARL’s assistant can help physicians give more accurate diagnosis, avoid excessive tests and save the doctor’s time which can be spent on other patients.
“This solution is designed to serve as a tool for doctors. As soon as we prove its absolute efficiency through testing, we’ll be able to use our “doctor Lex” confidently. For now, we plan to test it in the universities. Senior students will try to compete with the AI-based solution,” said Sylex SARL Director of Business Development Garren Badalyan.
The company’s programmers worked on the robot assistance in cooperation with doctors and used The Merck Index and PubMed.