11:42 | 09.11.18 | Նորություններ | exclusive 227299
noomee մոբայլ հավելվածը, որն օգնում է աուտիզմ ունեցող երեխաներին զարգացնել առօրյա հմտությունները եւ դառնալ ինքնուրույն, արդեն հասանելի է վերականգնողական եւ ցերեկային կենտրոնների համար:
Վերջիններս հավելվածի միջոցով կարող են 24/7 աջակցություն տրամադրել երեխաներին:
Itel.am-ի հետ զրույցում ստարտափի համահիմնադիր Գայանե Հովհաննիսյանը նշել է, որ արդեն համագործակցում են նմանատիպ երեք կենտրոնների հետ:
noomee-ի թիմը noomee-ի թիմը
«Արդեն 12 տարի է, ինչ աշխատում եմ հատուկ կարիքներով երեխաների հետ՝ որպես էրգոթերապիստ։ Նման հավելված ստեղծելու միտքն առաջացել է գործնական պրոցեսում։ Կարիք կար ոչ միայն թերապիստների աշխատանքն ավելի արդյունավետ եւ հեշտացված դարձնելու, այլեւ ծնողների համար օգնական գործիք առաջարկելու։ Այսպես ծնվեց noomee-ի գաղափարն ու ստեղծվեց մոբայլ հավելվածը, որն արդեն թեստավորման փուլում է եւ պատրաստ կլինի մինչեւ տարեվերջին»,- տեղեկացրել է Գայանե Հովհաննիսյանը:
Նա պատմել է, որ հավելվածը բաղկացած է 4 բաժնից, որոնք լուծում են աուտիզմով երեխաների հաղորդակցման եւ վարքային, ինչպես նաեւ առօրյան կազմակերպելու ու ուշադրությունը կենտրոնացնելու պակասը լրացնելու խնդիրները։ Դրանք նախատեսված են թե՛ երեխաների, թե՛ ծնողների եւ թե՛ թերապիստների համար։
noomee հավելվածը noomee հավելվածը
Առաջին բաժինն օգնում է երեխաներին կազմակերպել առօրյան՝ նկարների, տեքստերի եւ ձայնային հրահանգների օգնությամբ: Երկրորդ բաժինը՝ սոցիալական պատմությունների (հեքիաթների) միջոցով, զարգացնում է շփման եւ դրական վարք դրսեւորելու հմտությունները։ Երրորդը ծնողներին տալիս է հնարավորություն GPS համակարգի միջոցով հետեւելու երեխայի գտնվելու վայրին, քանի որ ուշադրության պակասի պատճառով նրանք հաճախ կորում են։ Եվ չորրորդ բաժինը, որը ծնողների ու թերապիստների համար է, վերլուծության եւ հավաքագրված բազայի հիման վրա ներկայացնում է երեխայի առաջընթացը կամ բացթողումները։
«Հավելվածն օգնում է ավելի շատ երեխաների հետ աշխատել՝ մի շարք նյութերի ավտոմատացման եւ մատուցվող ծառայություններն ընդլայնելու հնարավորության շնորհիվ։ Մենք պատրաստ ենք աջակցել վերականգնողական կենտրոններին այս հարցում՝ նոր համագործակցությունների միջոցով»,- եզրափակել է Գայանե Հովհաննիսյանը:

11:42 | 09.11.18 | Новости | exclusive 226207
Мобильное приложение noomee, помогающее детям с аутизмом развивать бытовые навыки и самостоятельность, уже доступно в реабилитационных и вечерних центрах. Последние при помощи приложения смогут предоставлять детям услуги 24/7.
В беседе с Itel.am соучредитель стартапа Гаяне Ованнисян отметила, что уже ведется сотрудничество с тремя подобными центрами.
«Уже 12 лет я работаю с детьми с особыми потребностями в качестве эрготерапевта. Идея создания такого приложения появилась в процессе работы. Необходимость была не только в облегчении и повышении эффективности работы терапевтов, но и в предложении дополнительного инструмента в помощь родителям. Так родилась идея noomee и мобильного приложения, которое уже находится на этапе тестирования и к концу года будет готово к использованию», - сообщила Гаяне Ованнисян.
Она рассказала, что приложение состоит из 4 разделов, которые помогают детям с аутизмом в решении коммуникативных и поведенческих проблем, а также в организации повседневной жизни и в фокусировании внимания. Они предназначены как для детей, так и для родителей и терапевтов.
Первый раздел помогает детям в организации повседневной жизни с помощью работы с изображениями, текстами и голосовыми командами. Во втором разделе развиваются навыки общения и позитивного поведения через социальные истории (сказки). Третий раздел дает возможность родителям отслеживать местоположение ребенка посредством системы GPS, так как из-за дефицита внимания они часто теряются. И четвертый раздел, который предназначен для родителей и терапевтов, содержит информацию о прогрессе или недочетах ребенка на основе анализа и собранной базы данных.
«Приложение помогает работать с большим числом детей, благодаря автоматизации ряда материалов и возможности расширения предоставляемых услуг. В этом вопросе мы готовы поддержать реабилитационные центры, достигнув новых партнерских отношений», - добавила Гаяне Оганнисян.