11:46 | 22.02.17 | Հոդվածներ | exclusive 193487
Հոլանդական Crosspring ինկուբատորը ներդրում է կատարել Հայաստանում գործող՝ լրացված իրականության լուծումներ մշակող Triple-E ստարտափում:
Triple-E-ն հարթակ է, որը թույլ է տալիս ստեղծել եւ տարածել լրացված իրականության սեփական մշակումները՝ տեսանյութեր, լուսանկարներ, 3D մոդելներ:
Itel.am-ի հետ զրույցում Triple-E-ի համահիմնադիր եւ գործադիր տնօրեն Արյան Բեհզադին եւ հոլանդացի ձեռներեց, ներդրող, Crosspring սաղմնային (seed) աքսելերատորի եւ ինկուբատորի հիմնադիր Մորիս Բեքենդ Վերվին նշել են, որ ներդրման չափը չեն կարող բացահայտել:
Արյան Բեհզադին պատմել է, որ Crosspring-ից ստացած ներդրումն առաջինն է իրենց պրակտիկայում:
«Շուրջ 1 ու կես տարի առաջ ես եւ իմ մենթոր Մոհամմադ Մահդի Կերմանին սկսեցինք աշխատել լրացված եւ վիրտուալ իրականության լուծումների վրա: 2016թ. մարտին Երեւանում IBM ISTC-ի ուսանողներից կազմված թիմ հավաքեցի, եւ միասին նախագիծը վերածեցինք ստարտափի: Մինչ օրս մեր թիմը հաղթել է մի շարք նախագծերում՝ այդ թվում՝ IBM ISTC Startup Challenge-ում, Smarter Armenia Hackathon-ում: Դեկտեմբերին ստացանք Գիտության, տեխնոլոգիաների եւ ձեռներեցության ծրագրի (STEP) դրամաշնորհը»,- նշել է նա:
Հարթակը, Triple-E-ի համահիմնադրի խոսքով, մարդկանց հնարավորություն է տալիս իրենց պատկերացումները կյանքի կոչել՝ առանց կոդ գրելու գիտելիքների անհրաժեշտության:
Triple-E-ում, համահիմնադիրներից բացի, աշխատում է 4 մասնագետ, սակայն Արյան Բեհզադիի խոսքով, մոտ ապագայում նախատեսում են ընդլայնվել: Նա նաեւ տեղեկացրել է, որ պրոդուկտը հայկական շուկայում տարածելուց հետո կթիրախավորեն եվրոպական շուկան:
Մորիս Բեքենդ Վերվին իր հերթին նշել է, որ ներդրում կատարելիս իրենք ուշադրություն են դարձնում թիմին, մասշտաբայնությանը, շուկայում հայտնվելու պահին եւ միջազգային ներուժին:
«Թվարկածս որակներին Triple-E-ն համապատասխանում էր: Ի դեպ, Crosspring-ն իր պորտֆոլիոյի ընկերություններին աջակցում է ոչ միայն ֆինանսավորմամբ, այլեւ ռազմավարական հարցերում: Ընկերությունները կարողանում են օգտվել մեր մյուս պորտֆոլիո ընկերությունների եւ շրջանավարտների ցանցի, ինչպես նաեւ ամբողջ Եվրոպայում գործող տեխնոլոգիական կենտրոնների ընձեռած հնարավորություններից»,- ասել է ներդրողը:
Անդրադառնալով հարցին, թե լինելու են արդյոք ներդրման հետագա ռաունդներ, Մորիս Բեքենդ Վերվին ասել է, որ դա կախված է Triple-E-ի զարգացման հեռանկարներից.
«Առաջին հերթին պետք է կենտրոնանալ պրոդուկտն արտերկիր դուրս բերելու ուղղությամբ: Սա կնպաստի ընկերության արժեքի ավելացմանը, եւ եթե հարկավոր լինի հավելյալ ներդրում, այն ավելի հեշտ կլինի գտնել»:
Crosspring-ի հիմնադիրը նաեւ ընդգծել է, որ այս ներդրումը Հայաստանում իրենց գործունեության սկիզբն է միայն:
«Հետաքրքրված ենք ավելին անել հայկական ՏՏ ոլորտում: Ի դեպ, Crosspring-ը սկսել է համագործակցություն Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամի հետ՝ փետրվարից մայիս ամիսներին ընթացող նոր աքսելերացիոն ծրագրի շրջանակում: Սա մեզ թույլ կտա ավելի համապարփակ պատկերացում կազմել հայաստանյան ՏՏ ներկա զարգացումների մասին»,- ասել է Մորիս Բեքենդ Վերվին:

11:46 | 22.02.17 | Articles | exclusive 197447
Dutch Crosspring incubator made an investment in Triple-E, an Armenia-based startup that develops Augmented Reality solutions.
Triple-E is a platform that allows creating and spreading user’s own Augmented Reality solutions: videos, photos, 3D models.
Itel.am talked to Triple-E co-founder and CEO Aryan Behzadi and Dutch entrepreneur, Crosspring seed accelerator and incubator founder Maurice Beckand Verwee, who noted they cannot disclose the amount of the investment.
Aryan Behzadi told us that Crosspring’s investment was their first.
“About 1 year and half ago me and my mentor Mohammad Mahdi Kermani started working on Augmented and Virtual reality. On March of 2016 I’ve gathered a team from IBM ISTC students and finally started working on the project as a startup.Till now we have won several prizes such as IBM ISTC Startup Challenge, Smarter Armenia Hackathon. In December we were awarded the STEP prize from EIF,” he said.
According to Triple-E founder, the platform allows users to realize their ideas without the requirement of coding skills.
Apart from the co-founders, Triple-E team includes four staff members, but Aryan Behzadi states they are going to expand the team. He also informed that the first step for them is to expand their business into Armenia, so probably the next target would be Europe.
Maurice Beckand Verwee noted in his turn that they picked their companies of choice for investment based on criteria of Team, Scalability, Time to market and International potential.
“So on these elements Triple-e scored well. By the way, Crosspring supports the portfolio companies not only with cash. We always help them with strategic manners and open up our network. Next to that they can benefit from our network of portfolio companies, alumni and tech hubs across Europe,” the investor said.
Touching on possible future investment rounds, Maurice Beckand Verwee stated it would depend on what Triple-E needs for further growth.
“First focus is on getting the product out and generate turnover. This will generate a value increase in the company and if extra investment is needed it will be easier to raise it.”
Crosspring founder also stressed that the investment in Triple-E is only the beginning for the company’s activity in Armenia.
“We are interested in investing more into the Armenian market of tech startups. Crosspring has started collaboration with the EIF for their new acceleration program from February till May. This we give us the opportunity to get more insights in the current market of tech startups in Armenia,” Maurice Beckand Verwee said.