17:01 | 22.08.16 | Նորություններ | 44251
Օգոստոսի 21-ին Sevan Startup Summit յոթօրյա տեխնոլոգիական ճամբարի շրջանակում կայացավ Sevan Startup Battle-ը, որի շրջանակում նախնական փուլում (early stage) գտնվող 10 ստարտափ ներկայացավ ժյուրիին:
Հաղթող ճանաչվեց Skycryptor թիմը՝ արժանանալով $5000 մրցանակի:
«Skycryptor-ը պաշտպանում է օգտագործողի ֆայլերը Dropbox-ում եւ Google Drive-ում՝ գաղտնագրման միջոցով: Ստարտափի թիրախում արտասահմանյան, մասնավորապես ամերիկյան շուկան է: Ստացված մրցանակային գումարը ծախսվելու է նպատակային՝ ինտելեկտուալ սեփականության հարցերը կարգավորելու համար: Մրցույթը հերթական անգամ լավ առիթ էր փիչինգի մասնակցելու եւ այդ ասպարեզում հմտությունները զարգացնելու համար»,- նշել է ստարտափի հիմնադիր Արամ Ջիվանյանը:
Ժյուրիի անդամ, gg-ի համահիմնադիր Խաչատուր Գրիգորյանն՝ անդրադառնալով Skycryptor-ի հաղթանակին, նշել է, որ, ըստ ժյուրիի, տվյալ նախագիծը համաշխարհային մասշտաբով հայտնի դառնալու ամենամեծ շանսերն ունի:
«Այս համաժողովն իր տեսակի մեջ առանձնահատուկ է Հայաստանում, եւ մենք ցանկանում ենք այն ամենամյա դարձնել: Եթե այս տարի թիմերի մեծամասնությունն ուներ հայկական ծագում, ապա մոտակա տարիներին աշխարհագրությունը կընդլայնվի: Մեր նպատակն է «Սեւան + տեխնոլոգիա» բրենդը հայտնի դարձնել համաշխարհային ասպարեզում: Այսօր դա ռեալ իրագործելի առաջադրանք է»,- նշել է Խաչատուր Գրիգորյանը:
Ժյուրիի անդամ, Գրանատուս Վենչուրս ընկերության ներկայացուցիչ Աշոտ Արզումանյանն իր հերթին տեղեկացրել է, որ օգոստոսի 23-ին սաղմնային փուլում (seed stage) գտնվող ստարտափները եւս հնարավորություն կունենան պայքարել $2500 մրցանակի համար:
«Այս ոլորտում արդյունքները երեւում են երկարաժամետ կտրվածքում: Տեսնելով, թե ուր կհասնեն այս տարվա համաժողովի մասնակից թիմերը, մյուս տարի կդիտարկենք արդյունքները եւ կսպասենք արդեն նոր թիմերի»,- նշել է Աշոտ Արզումանյանը:
Օգոստոսի 18-24-ը Սեւանում անցկացվող Sevan Startup Summit տեխնոլոգիական ճամբարը կազմակերպել է «Ստարտափ Արմենիա» հիմնադրամը:

Sevan Startup Battle took place on August 21, within Sevan Startup Summit seven-day tech camp. 10 early stage startups pitched in front of the jury.
Skycryptor team won USD 5000 cash prize.
“Skycryptor protects files in Dropbox and Google Drive through encryption. Startup targets overseas, especially American market. The prize money will be spent on settling intellectual property issues. The contest was once again a good opportunity to develop the skills in pitching”, said startup founder Aram Jivanyan.
Talking about Skycryptor, jury member, gg Co-Founder Khachatur Grigoryan stated that according to the jury the project has the biggest potential to become famous internationally.
“This summit is unique in Armenia and we want to make it annual. This year, most of the teams have Armenian origin: the geography will be widened in upcoming years. We aim to make “Sevan+ technology” brand famous in the world. Today, it is a feasible target”, said Khachatur Grigoryan.
Jury member, Grantus Ventures Company Representative Ashot Arzumanyan said that startups from seed stage will also have opportunity to compete for USD 2500 cash prize on August 23.
“The results are shown in longtime spectrum in this field. We will monitor this year’s contestants’ result and anticipate new teams next year”, said Ashot Arzumanyan.