15:38 | 02.09.15 | Նորություններ | 8698
Այսօր՝ Լեռնային Ղարաբաղի անկախության օրը, Ստեփանակերտում կայացել է «Թումո» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնի բացումը:
Ինչպես հաղորդում են ՀՀ նախագահի մամուլի ծառայությունից, կենտրոնի բացմանը մասնակցել են ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը եւ ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանը:
Կենտրոնը բացվել է Սիմոնյան կրթական հիմնադրամի եւ Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության (ՀԲԸՄ) համագործակցությամբ: Այստեղ սովորելու է շուրջ 500 պատանի:
ՀԲԸՄ-ն ֆինանսավորելու է կենտրոնի բոլոր գործառնական ծախսերը, ինչպես նաեւ կենտրոնի մեկնարկային ծախսերը՝ «Թումո»-ի հետ համագործակցության շրջանակում: ԼՂՀ կառավարությունը տրամադրել է տարածք Ստեփանակերտի կենտրոնական հատվածում գտնվող պատմական շենքում:
Շինության վերանորոգումն իրականացրել է «Ղարաբաղ Տելեկոմ» ընկերությունը:
Հիշեցնենք, որ առաջին «Թումո»-ն («Թումո Երեւանը») ստեղծվել է Սեմ եւ Սիլվա
Սիմոնյանների  նախաձեռնությամբ՝ Սիմոնյան կրթական հիմնադրամի կողմից եւ իր դռներն է բացել 2011թ. օգոստոսի 14-ին:
Կենտրոնական բանկի «Գիտելիք հանուն զարգացման» ծրագրի շնորհիվ 2013թ. փետրվարից «Թումոն» գործում է նաեւ Դիլիջանում (հաճախում է շուրջ 300 պատանի):

15:38 | 02.09.15 | Новости | 8696
Сегодня, в День независимости Нагорного Карабаха, в Степанакерте состоялось открытие центра креативных технологий «Тумо».
Как сообщает пресс-служба президента Армении, в открытии центра приняли участие президент Армении Серж Саргсян и президент НКР Бако Саакян.
Центр открылся при содействии образовательного Фонда Симонян и Всеобщего армянского благотворительного союза (AGBU) и рассчитан на обучение порядка 500 человек.
AGBU обеспечит финансированием все операционные, а также начальные расходы центра. Правительство НКР выделило под здание «Тумо» площадку в историческом здании в центре Степанакерта.
Реконструкция здания была осуществлена при поддержке компании «Карабах Телеком».
Напомним, что первый «Тумо» был открыт в Ереване по инициативе Сема и Сильвы Симонян. Ереванский «Тумо» действует с 14 августа 2011 года.
Благодаря программе Центрального банка Армении «Знание во имя развития» с февраля 2013 года центр «Тумо», который посещают порядка 300 подростков, действует также в Дилижане.