17:15 | 09.10.14 | Նորություններ | 4549
Տեսողության համաշխարհային օրվա առթիվ Orange Հիմնադրամը եւ Հայկական ակնաբուժության նախագիծն (ՀԱՆ) այսօր ներկայացրել են Հայաստանի ակնաբուժության ոլորտում իրենց կողմից իրականացվող ծրագրերը:
Orange Հիմնադրամի եւ ՀԱՆ-ի համագործակցությունը մեկնարկել է 2011թ-ին «Լույս հայի աչքերին» ծրագրի շրջանակներում, որի նպատակն է որակյալ ակնաբուժական ծառայությունները հասանելի դարձնել Հայաստանի մարզերի բնակիչներին՝ Աչքի շարժական հիվանդանոցի միջոցով:
2011թ.-ից ի վեր նշված ծրագրի շրջանակներում ավելի քան 66 հազ. մարդ (54 հազ. մեծահասակ եւ 12 հազ. երեխա) անցել է աչքի հետազոտություններ, իրականացվել է 5044 վիրահատություն ու լազերային բուժում, տրամադրվել՝ 23 631 ակնոց:
Orange Հիմնադրամն այսօր իրականացնում է նաեւ երեխաների կուրության դեմ պայքարին ուղղված ծրագրեր: Այդպիսի նախագծերից էր «Ֆրանսիայի հայկական բժշկական միություն - Փարիզ» ՀԿ-ի համատեղ իրականացված «Ակնոցներ Հայաստանի համար» ծրագիրը, որի շրջանակներում Գեղարքունիքի 6200 երեխաներ անցել են աչքի զննում, որից 240-ը՝ ստացել անհատականացված ակնոցներ:
«Ուղարկիր սելֆի եւ օգնիր մեկ երեխայի պայքարել կուրության դեմ» առցանց արշավի մեկնարկից ի վեր՝ արդեն 667 մարդ մասնակցել է այս նախաձեռնությանը՝ ուղարկելով իրենց ինքնանկարը: Արշավի շրջանակում Արմավիրի մարզից նույնքան երեխա կստանա ակնոց:
«Այս ոլորտում ավելի քան 3 տարվա ընթացքում կատարված աշխատանքը համալրել ենք այս նոր առցանց արշավի միջոցով, որը մեր բաժանորդներին հնարավորություն է ընձեռում համախմբվել եւ իրենց ներդրումն ունենալ կուրության կանխարգելման այս շատ կարեւոր գործում», - նշել է Orange Հիմնադրամի խորհրդի նախագահ Ֆրանսիս Ժելիբտերը:
«Մենք շատ գոհ ենք «Մեկ selfie = մեկ ակնոց» ծրագրի արդյունքներից եւ կարծում ենք, որ ոչ միայն Արմավիրի, այլեւ մյուս մարզերի երեխաները նույնպես կշահեն նախաձեռնությունից», - ասել է Հայկական Ակնաբուժության Նախագծի Հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Նունե Եղիազարյանը։
Նշենք, որ ակնաբուժության ոլորտում Orange Հիմնադրամի իրականացրած ծրագրերից է նաեւ տեսողական խնդիրներ ունեցող երեխաների՝ թիվ 14 հատուկ դպրոցում բրայլյան տպիչներով հագեցած սրահի ստեղծումը:

17:15 | 09.10.14 | News | 4510
On the occasion of the World Sight Day Orange Foundation and the Armenian Eye Care Project (AECP) today have presented the scope of projects implemented in the eye care domain.
The cooperation between Orange Foundation and Armenian Eye Care Project started in 2011, in the frame of “Bringing Sight to Armenian Eyes” project, aimed at provision of quality eye care services to the inhabitants of rural areas with the help of a mobile hospital.
Since then in the scope of the project more than 66000 people (54000 adults and 12000 children) in regions have received free eye screenings, 5044 operations and laser treatments have been performed and 23631 eye glasses distributed.
This year Orange Foundation has implemented “Lunette pur l’Armenie” project in partnership with UMAF, in the frame of which 6200 eye screenings were performed and 240 personalized eye glasses distributed to the children of Gegharkunik region.
Since the launch of the “Take a Selfie and help a child to fight blindness” campaign already 667 people have contributed, therefore more than 610 eye glasses will be distributed to the children of Armavir region.
“With our new online campaign initiative, we want to complement the work conducted for more than 3 years and provide our customers with the opportunity to show solidarity by contributing to the very important goal of prevention of blindness”,- said Francis Gelibter, the Chairman of Board of the Orange Foundation.
“We are pleased with the results of the “One Selfie = one pair of eyeglasses” and think that not only the children of Armavir but also of other regions will benefit from that” said Nune Yeghiazaryan, Country Director of the Armenian Eye Care Project.
Amongst the other projects implemented by Orange Foundation in the domain of eye care is the creation of a Resource center equipped with Braille printers in N14 Special School for children with sight problems.