17:15 | 09.10.14 | Նորություններ | 4549
Տեսողության համաշխարհային օրվա առթիվ Orange Հիմնադրամը եւ Հայկական ակնաբուժության նախագիծն (ՀԱՆ) այսօր ներկայացրել են Հայաստանի ակնաբուժության ոլորտում իրենց կողմից իրականացվող ծրագրերը:
Orange Հիմնադրամի եւ ՀԱՆ-ի համագործակցությունը մեկնարկել է 2011թ-ին «Լույս հայի աչքերին» ծրագրի շրջանակներում, որի նպատակն է որակյալ ակնաբուժական ծառայությունները հասանելի դարձնել Հայաստանի մարզերի բնակիչներին՝ Աչքի շարժական հիվանդանոցի միջոցով:
2011թ.-ից ի վեր նշված ծրագրի շրջանակներում ավելի քան 66 հազ. մարդ (54 հազ. մեծահասակ եւ 12 հազ. երեխա) անցել է աչքի հետազոտություններ, իրականացվել է 5044 վիրահատություն ու լազերային բուժում, տրամադրվել՝ 23 631 ակնոց:
Orange Հիմնադրամն այսօր իրականացնում է նաեւ երեխաների կուրության դեմ պայքարին ուղղված ծրագրեր: Այդպիսի նախագծերից էր «Ֆրանսիայի հայկական բժշկական միություն - Փարիզ» ՀԿ-ի համատեղ իրականացված «Ակնոցներ Հայաստանի համար» ծրագիրը, որի շրջանակներում Գեղարքունիքի 6200 երեխաներ անցել են աչքի զննում, որից 240-ը՝ ստացել անհատականացված ակնոցներ:
«Ուղարկիր սելֆի եւ օգնիր մեկ երեխայի պայքարել կուրության դեմ» առցանց արշավի մեկնարկից ի վեր՝ արդեն 667 մարդ մասնակցել է այս նախաձեռնությանը՝ ուղարկելով իրենց ինքնանկարը: Արշավի շրջանակում Արմավիրի մարզից նույնքան երեխա կստանա ակնոց:
«Այս ոլորտում ավելի քան 3 տարվա ընթացքում կատարված աշխատանքը համալրել ենք այս նոր առցանց արշավի միջոցով, որը մեր բաժանորդներին հնարավորություն է ընձեռում համախմբվել եւ իրենց ներդրումն ունենալ կուրության կանխարգելման այս շատ կարեւոր գործում», - նշել է Orange Հիմնադրամի խորհրդի նախագահ Ֆրանսիս Ժելիբտերը:
«Մենք շատ գոհ ենք «Մեկ selfie = մեկ ակնոց» ծրագրի արդյունքներից եւ կարծում ենք, որ ոչ միայն Արմավիրի, այլեւ մյուս մարզերի երեխաները նույնպես կշահեն նախաձեռնությունից», - ասել է Հայկական Ակնաբուժության Նախագծի Հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Նունե Եղիազարյանը։
Նշենք, որ ակնաբուժության ոլորտում Orange Հիմնադրամի իրականացրած ծրագրերից է նաեւ տեսողական խնդիրներ ունեցող երեխաների՝ թիվ 14 հատուկ դպրոցում բրայլյան տպիչներով հագեցած սրահի ստեղծումը:

17:15 | 09.10.14 | Новости | 3082
По случаю Всемирного дня зрения Фонд Orange и Армянский офтальмологический проект (АОП) представили сегодня свои программы в сфере офтальмологии в Армении.
Сотрудничество Фонда Orange и АОП стартовало в 2011 году. Цель программы - обеспечить доступность офтальмологических услуг для жителей регионов Аармении с помощью мобильного госпиталя.
С 2011 года в рамках программы более 66 000 человек (около 54 000 взрослых и 12 000 детей) прошли офтальмологический осмотр, было проведено 5 044 операций и лазерных лечений, выписано 23 631 очков.
В настоящее время Фонд Orange осуществляет также программы по борьбе со слепотой среди детей. Одной из них является программа «Очки для Армении», в рамках которой около 6200 детей в Гегаркуникском марзе прошли офтальмологический осмотр, 240 из них получили очки.
В инициативе «Отправь селфи и получи очки» приняли участие 667 человек, в результате кампании столько же детей в Амавирском марзе получат очки.
«К более 3-летней работе в этой сфере мы добавили эту новую онлайн-кампанию, которая позволяет нашим абонентам объединиться и внести свой вклад в это очень важное дело по профилактике слепоты», - отметил председатель совета Фонда Оранж Армения Франсис Желибтер.
«Мы довольны результатами программы «1 selfie = 1 очки» и считаем, что в результате инициативы выиграют дети не только Армавира, но и других марзов»,- сказала руководитель офиса АОП Нуне Егиазарян.
Отметим, что Фонд Orange осуществляет также программу для детей с нарушениями зрения, создав в специальной школе N14 центр с Брайлевскими принтерами.