17:48 | 08.10.14 | Նորություններ | 3370
Տեսողության համաշխարհային օրվա նախօրեին Orange Հիմնադրամի, Ֆրանս-հայկական զարգացման հիմնադրամի եւ Հայ օգնության ֆոնդի համատեղ ջանքերով Երևանում բացվել է նոր Բրայլյան տպիչներով հագեցած ռեսուրս կենտրոն՝ տեսողության խնդիրներ ունեցող երեխաների համար:
Orange Հիմնադրամի հատկացրած 4.5 մլն դրամով ձեռք բերված Բրայլյան նոր տպիչները դպրոցի սաներին թույլ կտան ուսումնական գործընթացում օգտվել ուսումնակրթական ժամանակակից նյութերից, որոնք նախկինում հասանելի չէին՝ պայմանավորված անհրաժեշտ սարքավորումների եւ ռեսուրսների բացակայությամբ:
Կենտրոնը տեղակայված է թիվ 14 հատուկ դպրոցում, ուր հաճախում են տեսողության տարբեր աստիճանի խնդիրներ ունեցող 89 երեխաներ: Այն հանրապետության միակ դպրոցն է, որտեղ ուսուցումն իրականացվում է Բրայլյան գրի կիրառմամբ:
«Այս նախաձեռնությամբ մենք ուրախ ենք լրացնել Տեսողության համաշխարհային օրվան ընդառաջ Հայկական ակնաբուժության նախագծի հետ համատեղ իրականացվող մեր «1 selfie = 1 ակնոց» նախագծի առաքելությունը, որը դեռ շարունակվելու է մինչև վաղը և հնարավորություն է տալիս բոլոր ցանկացողներին պարզապես ուղարկել իրենց ինքնանկարը եւ այդպիսով օգնել մեկ երեխայի ստանալ ակնոց», - իր խոսքում նշել է Orange Հիմնադրամի գլխավոր քարտուղար Լիլիթ Մարտիրոսյանը:
«Այս կենտրոնի հիմնադրմամբ մեր համեստ ներդրումն ենք ունենում տեսողության խնդիրներ ունեցող մարդկանց՝ հասարակությունից մեկուսացվածության մակարդակի նվազեցման գործում և ապահովում ենք վերջիններիս հասանելիությունը տեղեկատվությանը, քանի որ բոլոր մարդիկ հավասար են իրենց արժանապատվությամբ եւ իրավունքներով», - ասել է Ֆրանս-հայկական զարգացման հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Ալեն Թուհադյանը:
Նորաբաց կենտրոնը կծառայի նաեւ տեսողության խնդիրներ ունեցող երեխաների հետ աշխատող մասնագետներին, Մանկավարժական համալսարանում տիֆլոմանկավարժություն ուսումնասիրող ուսանողներին եւ Հայաստանի կույրերի միավորման անդամներին:
Հիշեցնենք, որ Orange Հիմնադրամի եւ Հայկական ակնաբուժության նախագծի համագործակցության շնորհիվ 2011 թ-ից ի վեր Հայաստանի մարզերում բնակվող ավելի քան 66 հազ. մարդ ստացել է անվճար ակնաբուժական ծառայություններ, որոնցից ավելի քան 5 հազ.-ը՝ անվճար վիրահատություն կամ լազերային բուժում:

On the eve of the World Sight Day a new Resource center, equipped with a brand-new Braille printers is launched in Yerevan, for the benefit of children with visual impairments, thanks to the joint efforts of the Orange Foundation, the French Armenian Development Foundation, and the Fund for Armenian Relief.
The brand-new Braille printers, acquired with the 4.5 MAMD donated by the Orange Foundation, will now enable the children to pursue their education with up to date training and educational materials, previously not accessible due to the lack of necessary equipment and resources.
The resource center is installed in the special school N14, hosting 89 children with different degrees of visual impairment, which is the only school in Armenia where education is organized with Braille writing.
“With this initiative we are glad to complement the “1 selfie = 1pair of glasses” project we are implementing together with Armenian Eye Care Project, on the eve of the World Sight Day, which will continue till tomorrow, and gives opportunity to everyone to help a child get glasses for free by just taking a selfie and sending it to Orange”,- said Lilit Martirosyan, General Secretary of the Orange Foundation.
“The creation of this center is our modest contribution to reduce the social exclusion of persons with visual impairments and ensuring access to information because all human beings are equal in Dignity and Rights”,- said Mr. Alain Touhadian, President of the Board of Trustees of French Armenian Development Foundation.
The newly opened center will serve as well for the specialists working with children having visual problems, Students of the Pedagogical University studying tiflo-pedagogy and the members of the Armenian Union of the Blind.
To be reminded that due to the cooperation of Orange Foundation and Armenian Eye Care Project launched in 2011, more than 66000 inhabitants of rural areas have benefitted from free of charge eye care services including more than 5000 surgeries and laser treatments.