12:03 | 18.09.13 | Նորություններ | 4927
Մեկնարկել է Հայկական ակնաբուժության նախագծի (ՀԱՆ) եւ Orange Հիմնադրամի կողմից Շիրակի մարզում իրականացվող անվճար ակնային զննումների եւ բուժումների ծրագիրը:
Աշխատանքները կազմված են երկու փուլից՝ ակնային զննումներ եւ բուժում: Առաջին փուլում ՀԱՆ-ի բժիշկ մասնագետները կզննեն բոլոր ցանկացողներին իրենց բնակավայրում: Երկրորդ փուլն անց է կացվում տվյալ բնակավայրի մարզկենտրոնում կայանած Աչքի շարժական հիվանդանոցում, որտեղ կրկնակի խորացված ակնային հետազոտություն եւ լազերային միջամտություն կարող են անցնել նախօրոք ստուգում անցած եւ ուղեգրված մարդիկ: Սոցիալապես անապահով բնակիչները, անհրաժեշտության դեպքում, կստանան անվճար վիրահատություն: Վերջիններիս համար դուրս կգրվեն նաեւ անվճար ակնոցներ:
Սեպտեմբեր-հոկտեմբեր ամիսներին ՀԱՆ-ի բժշկական խմբերը կայցելեն Անիի, Արթիկի, Ախուրյանի, Ամասիայի եւ Աշոցքի տարածաշրջանները: Աչքի շարժական հիվանդանոցը կկայանի Մարալիկում, Արթիկում եւ Ախուրյանում:
Մեծահասակների հետ միասին ակնային զննումներ կանցնեն նաեւ մարզի 9 դպրոցների երեխաներ, ովքեր կմասնակցեն ակնային խնամքի վերաբերյալ հանրակրթական դասընթացների:
Այսօր Շիրակի մարզի Իսահակյան գյուղում Օրանժ Հիմնադրամի եւ Հայկական ակնաբուժության նախագծի ներկայացուցիչները ներկա են եղել իրականացվող ակնային ստուգումներին:
«Հայկական ակնաբուժության նախագծի հետ միասին արդեն սկսում ենք 10-րդ մարզի այցը, մինչ այդ՝ հուլիս եւ օգոստոս ամիսներին ՀԱՆ-ի բժշկական խմբերը աշխատանքներ էին կատարում Լոռու մարզում, որտեղ շուրջ 4000 մարդ օգտվել է անվճար ակնաբուժական ծառայություններից: Հայկական ակնաբուժության նախագծի հետ միասին իրականացրած մեր աշխատանքի շնորհիվ տասնյակ հազարավոր մարդկանց ենք կարողացել օգնել: Տեսողության խնդիրներ ունեցող մարդիկ ունեն հաղորդակցության դժվարություններ, իսկ մեր ընկերության` որպես հեռահաղորդակցության օպերատորի կոչումն է հեշտացնել հաղորդակցումը մարդկանց միջեւ: Ուրախ ենք, որ «Լույս հայի աչքերին» ակնաբուժական ծրագիրի շնորհիվ մենք կարող ենք իրական փոփոխություն բերել շատ մարդկանց ու ընտանիքների կյանքում»,- ասել է Orange Հիմնադրամի գլխավոր քարտուղար Նազարեթ Սեֆերյանը:
«Շիրակի մարզում նախատեսում ենք հետազոտել շուրջ 3,000 մեծահասակների եւ 1,200 երեխաների: Կանխատեսում ենք իրականացնել շուրջ 300 վիրահատություն եւ տրամադրել 1,200 ակնոց», - տեղեկացրել է ՀԱՆ-ի հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Նունե Եղիազարյանը:
Հիշեցնենք, որ մանրամասների համար Շիրակի բնակիչները պետք է դիմեն իրենց բնակավայրի առողջության կենտրոն եւ հետեւեն այնտեղ փակցված հայտարարություններին: Տեղեկություններ կարելի է ստանալ նաեւ ՀԱՆ-ի գրասենյակից՝ զանգահարելով 010 55 90 68: Շիրակի մարզ այցելության ժամանակացույցը կարելի է ներբեռնել այստեղից՝ http://goo.gl/ekkIvA:

12:03 | 18.09.13 | News | 4936
Around 4,200 people to benefit from free eye care program of the Armenian Eyecare Project and Orange Foundation in Shirak region
Free eye screening and treatment program of the Armenian Eyecare Project (AECP) and Orange Foundation has launched.
The program will be implemented in 2 stages – eye screening and treatment. In the first stage the AECP medical staff will examine all those who want to be examined just on the spot. The works of the second stage will be carried out on the Mobile Eye Hospital, parked in the center of the given region, where all preliminarily examined patients will pass double screening and laser interference will be performed. All socially disadvantaged residents of the region will undergo free eye surgery, if necessary. Such people will be also provided with glasses for free.
In the period of September-October the AECP medical staff will visit Ani, Artik, Akhuryan, Amasia and Ashotsk districts. The Mobile Eye Hospital will stop in Maralik, Artik and Akhuryan.
The children from 9 schools of the region will be screened together with adults. They will also participate in comprehensive courses on eye care.
Today the representatives of the Orange Foundation and Armenian Eyecare Project were present in eye screening processes in Isahakyan village.
“This is already the 10th region visited together with the Armenian Eyecare Project. Before that the AECP medical staff has been to Lori region, where around 4,000 people have benefited from free eye care services. Thanks to the works carried out jointly with the Armenian Eyecare Project, we were able to help tens of thousands of people. People with visual impairments have communication difficulties, our vocation, as a telecommunication company, is to facilitate communication between people. We are happy to bring real changes into the life of many people and families thanks to this program,” said Nazareth Seferian, the General Secretary of the Orange Foundation.
“We are planning to examine around 3,000 adults and 1,200 children in Shirak region. We anticipate performing around 300 surgeries and providing 1,200 glasses,” said AECP Country Director Nune Yeghiazaryan.
As a reminder, for more details the residents of Shirak region should apply to their local health center and follow the announcements posted there. For more information they may also call the AECP office (010 55 90 68). The schedule of visit to Shirak region can be downloaded from ՝ http://goo.gl/ekkIvA.