Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի (ՀԾԿՀ) անդամ, կապի եւ հեռահաղորդակցության ոլորտի համակարգող Սամվել Արաբաջյանը
04:41 | 07.11.12 | Նորություններ | exclusive 6746
Օրերս Օրանժ Արմենիայի գլխավոր տնօրեն Ֆրանսիս Ժելիբտերն ասաց, որ 2013-ի կեսերին Հայաստանում կձեւավորվի բջջայի հեռախոսահամարների փոխանցման (Mobile Number Portability-MNP) ծառայության նորմատիվային դաշտը եւ կստեղծվեն ծառայության գործարկման համար անհրաժեշտ պայմանները: Քանի որ կարգավորող մարմինն այդ մասին որեւէ հայտարարություն չէր արել, Մեդիամաքս-ի թղթակիցը փորձեց Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովից պարզել` ի՞նչ քայլեր են արվում Հայաստանում MNP-ի ներդրման համար:
«6 ամիս առաջ սկսել ենք բջջային հեռախոսահամարների փոխանցման համակարգին անցնելու նպատակաուղղված աշխատանքները: Կատարում ենք ուսումնասիրություններ` հաշվի առնելով միջազգային փորձը, մասնավորապես` Վրաստանի, Իսպանիայի, Բելառուսի, որտեղ արդեն ներդրված է համարների տեղափոխության համակարգը: Այս պահին վերլուծական փուլում ենք, շատ լավ պատկերացնում ենք 3 մոդելների դրական եւ բացասական կողմերը, մոտ ժամանակներում հանձնաժողովը որոշում կկայացնի, թե ո՞ր մոդելն է ընդունելի եւ կիրառելի հայաստանյան շուկայի համար»,- Մեդիամաքս-ի հետ զրույցում ասել է Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի (ՀԾԿՀ) անդամ, կապի եւ հեռահաղորդակցության ոլորտի համակարգող Սամվել Արաբաջյանը:
Նրա փոխանցմամբ, մոդելի ընտրությունից հետո պարզ կլինեն տվյալների բազայի ստեղծման, համարահավաքման կարգի, գործընթացը վերահսկող մարմնին վերաբերող տեղեկությունները: MNP համակարգին անցնելու համար ՀԾԿՀ-ն, Եվրոպական բանկի աջակցությամբ, աշխատանքներում ներգրավել է միջազգային խորհրդատուների:
ՀԾԿՀ-ը ծրագրում է մինչ տարեվերջ հայտարարել համակարգին անցնելու հիմնական ուղղություններն ու սկզբունքները, հնարավոր է խոսվի նաեւ ժամկետների մասին:
Հայաստանում MNP համակարգի ներդրման համար ֆինանսավորում կապահովեն բջջային երեք օպերատորները: Համարների տեղափոխության համակարգը, ըստ Սամվել Արաբաջյանի, շահագործվելու է անկախ կառույցի կամ բջջային օպերատորների կողմից: «Միջազգային շուկայում սա դիտարկվում է որպես լրացուցիչ գործիք` ընկերությունների միջեւ մրցակցության խթանման համար», - նկատել է նա:
Բջջային հեռախոսահամարների փոխանցման ծառայությունը, ըստ ՀԾԿՀ անդամի, ամենայն հավանականությամբ, անվճար կլինի, կամ էլ վճարը զուտ խորհրդանշական կլինի:
«Շատ երկրներում կան սահմանափակումներ, որոնք վերաբերում են օպերատորի փոփոխման հաճախականությանն ու պայմաններին. սրանք նրբություններ են, որոնք պետք է ուսումնասիրվեն ու տեղ գտնեն իրավական դաշտում», - նշել է Սամվել Արաբաջյանը:
Անդրադառնալով ոլորտի օրենսդրական կարգավորմանը, նա ասել է, որ արդեն պատրաստվել է էլեկտրոնային հաղորդակցության մասին օրենքում փոփոխություններ կատարելու նախագիծը: Դրա ընդունումից հետո կարգավորող մարմինը կընդունի մի շարք իրավական ակտեր, որոնք կկարգավորեն ողջ գործընթացը:
ՀԾԿՀ-ի կատարած ուսումնասիրությունների համաձայն, Վրաստանում, Մոլդովայում ու Բելառուսում տեղափոխված համարների ընդհանուր շրջանառությունը մեծ չէ: Սամվել Արաբաջյանի կարծիքով, Հայաստանում այս ծառայությունը այնքան էլ մեծ ազդեցություն չի ունենա, քանի որ շուկայում արդեն առկա է բավական լուրջ մրցակցություն:
Ի դեպ, MNP ծառայության ներդրմանը պատրաստվում են նաեւ Ադրբեջանում: Նոյեմբերի 6-ին Ադրբեջանի կապի եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների փոխնախարար Իլտիմաս Մամեդովն ասել էր, որ MNP ծառայությունը թեստավորման փուլում է գտնվում: Ինչպես հաղորդում է Տրենդը, նա նշել էր, որ արդեն ընդունվել են ծառայության մատուցման կանոնները, երեք օպերատորներն ավարտել են անհրաժեշտ սարքավորումների ներդնումը, ստեղծվել է կենտրոն, որը կհամակարգի այդ գործընթացը:
«Ներկայումս համակարգի թեստավորման աշխատանքներն են տարվում: Եթե գործարկումը չկայանա մինչեւ այս տարվա վերջը, ապա այն հաստատ կներդրվի 2013 թվականի հունվար-փետրվարին», - ասել է Մամեդովը:

04:41 | 07.11.12 | Новости | exclusive 6767
На днях гендиректор Оранж Армения Франсис Желибтер заявил, что в середине 2013 года в Армении будет сформирована нормативная база для услуги переносимости мобильных телефонных номеров (Mobile Number Portability, MNP) и созданы необходимые условия для ее внедрения. Поскольку сам регулятор не делал заявлений на этот счет, корреспондент Медиамакс попытался выяснить в Комиссии по регулированию общественных услуг - какие шаги предпринимаются для внедрения MNP в Армении.
«6 месяцев назад мы начали работы по переходу на систему MNP. Проводим исследования, изучаем международный опыт, в частности, опыт Грузии, Испании и Белоруссии, где уже система переносимости номеров уже задействована. На данный момент мы находимся на аналитической стадии, очень хорошо представляем позитивные и негативные стороны трех моделей. В ближайшее время комиссия примет решение, какая модель наиболее приемлема и применима для армянского рынка», - заявил в беседе с Медиамакс член Комиссии по регулированию общественных услуг Армении (КРОУ), координатор телекоммуникационной сферы Самвел Арабаджян.
По его словам, после выбора модели прояснятся вопросы, касающиеся создания базы данных, порядка набора номеров, контролирующем органе. При содействии Европейского банка КРОУ привекла к работе международных консультантов.
КРОУ планирует до конца года объявить основные направления и принципы внедрения MNP, возможно, будут объявлены и сроки.
Необходимые инвестиции для внедрения системы MNP обеспечат три оператора мобильной связи. По словам Самвела Арабаджяна, система переносимости номеров будет эксплуатироваться независимым органом либо мобильными операторами. «На международном рынке эта система рассматривается в качестве дополнительного инструмента для стимулирования конкуренции между компаниями», - отметил он.
По мнению члена КРОУ, услуга переносимости мобильных номеров, по всей вероятности, будет бесплатной, либо плата будет символической.
«Во многих странах есть ограничения, которые касаются частоты смены операторов и условий: это нюансы, которые должны быть рассмотрены и найти свое место в правовом поле», - отметил Самвел Арабаджян.
Он сказал, что уже готов проект поправок в законе «Об электронной коммуникации». После их принятия регулятор примет ряд правовых актов.
Согласно исследованиям КРОУ, общий оборот перенесенных номеров в Грузии, Молдове и Белоруссии не является большим. По мнению Самвела Арабаджяна, в Армении также данная услуга не будет иметь большого влияния, так как на рынке уже существует довольно серьезная конкуренция.
Интересно, что к внедрению MNP готовятся и в Азербайджане. 6 ноября замминистра связи и информационных технологий Азербайджана Ильтимас Мамедов сказал, что услуга MNP находится на стадии тестирования. Как сообщает Тренд, он сказал, что уже приняты правила по оказанию услуги, три оператора завершили инсталляцию необходимого оборудования, создан центр, который будет координировать этот процесс.
«В настоящее время ведутся тестовые работы системы. Если запуск не состоится до конца этого года, то она так станет доступна в январе-феврале 2013 года», - сказал Мамедов.