16:37 | 13.02.12 | Նորություններ | 5072
Երեւան/Մեդիամաքս/. ՀՀ պետեկամուտների կոմիտեի Արաբկիրի տարածքային մասնաճյուղում ս.թ. հունվարի 14-ին կայացած վիճակահանության արդյունքներով հաղթող ճանաչված 315 ՀԴՄ կտրոնները ներկայացրած 80 անձանցից 40-ը ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ից ստացան «MTS Touch 551» բջջային հեռախոս:
Մնացած 40-ը ստացան «ՄՏՍ կոնեկտ Դայմոնդ» 3G մոդեմ (ներառյալ «ՄՏՍ կոնեկտ անսահմանափակ» հետվճարային սակագնային պլան` ամսական 0 դրամ ամսավճարով` 6 ամիս  ինտերնետից օգտվելու հնարավորությամբ:
Խրախուսական նվերները հանձնեց ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը: Հաշվի առնելով վերջին օրերի անբարենպաստ եղանակային պայմանները, միջոցառման էին հրավիրվել բացառապես Երեւանի եւ հարակից մարզերի բնակիչները: Խաղարկությամբ շահած մնացյալ 220 անձինք, նվերները կստանան ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի տարածքային սպասարկման կենտրոններից` ս.թ. փետրվարի 15-ից սկսած:
2011թ.-ին Պետական եկամուտների կոմիտեի կողմից քաղաքացիներին որպես շահում տրամադրվել է 180 ավտոմեքենա: Բացի ամսական խաղարկվող 15 ավտոմեքենաներից, քաղաքացիները որպես պարգեւավճար կստանան նաեւ բջջային հեռախոսներ, մոդեմներ ու «ՄՏՍ Կոնեկտ անսահմանափակ» հետվճարային սակագնային պլան` ամսական 0 դրամ ամսավճարով` շուրջ 6 ամիս ինտերնետից օգտվելու հնարավորությամբ:

16:37 | 13.02.12 | News | 5061
Yerevan/Mediamax/. Today the Arabkir branch of the State Revenues Committee hosted 80 out of the 315 winners of the drawing organized on January 14, 2012, on 1700 cash register receipts issued in December 2011.
This first group of winners who came from Yerevan and neighboring regions received 40 “MTS Connect Diamond” 3G modems with “MTS Connect Unlimited” postpaid internet tariff plan with AMD 0 monthly fee for a period of 6 months, as well as 100 MTS Touch 551 mobile phones. The gifts to the winners were provided by VivaCell-MTS.
The other 220 winners of the drawing will receive their prizes from VivaCell-MTS service centers in their respective regions starting February 15.
Based on the results of the draw held on January 14, 2012 with around 1700 cash register receipts issued in December 2011 participating in the event, the owners of 315 tickets with the maximum number of coinciding digits and maximum cost of deals have won 15 cars, 100 MTS Touch 551 mobile phones, and 200 “MTS Connect Diamond” 3G modems with “MTS Connect Unlimited” internet postpaid tariff plan with AMD 0 monthly fee during 6 months.
Citizens have been already provided with 180 cars in 2011. To further promote the public control over the use of cash registers the citizens will receive also mobile phones, modems and access to broadband internet through MTS Connect Unlimited postpaid tariff plan with AMD 0 monthly fee during 6 months, provided by VivaCell-MTS, as a reward.