10:12 | 30.01.12 | Նորություններ | 12067
Երեւան/Մեդիամաքս/. Նախորդ շաբաթ Հայաստանում կրկին քննարկումներ սկսվեցին բջջային համարի շարժականության համակարգի (Mobile Number Portability, MNP) ներդրման խնդրի շուրջ: ՀՀ կապի եւ տրանսպորտի նախարարի հետ հանդիպմանն այս հարցը բարձրացրեց Ֆրանս Տելեկոմ-Orange խմբի փոխնախագահ Բենուա Շինը: «Դելովոյ Էքսպրես» թերթի հետ հարցազրույցում նա նշել է, որ MNP-ի ներդրումը գուցե միակ բանն է, ինչը Orange-ին չի հաջողվել անել Հայաստանում:
«MNP-ի առկայությունն ոչ միայն փոխում է բաժանորդ-օպերատոր հարաբերությունները, այլեւ սկզբունքորեն փոխում շուկայի հասկացողությունը` դինամիկան», - ասել է Բենուա Շինը:
«Հայաստանում, կարծես թե, խոսում են MNP-ի ներդրման մասին մինչեւ 2013-ի վերջ, ինչը նշանակում է եւս 2 տարի շարունակել աշխատել առանց այդ դինամիկայի: Կարծում եմ, վերոնշյալ ժամկետը չափազանց ուշ է, եւ ափսոսում եմ, որ մարդիկ ստիպված կլինեն սպասել եւս 2 տարի, մինչեւ կարողանան օգտվել այդ ծառայությունից»,- ասել է Orange-ի փոխնախագահը:
Կարգավորող
Երեք տարի առաջ` 2009-ի հունվարին Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի /ՀԾԿՀ/ հեռահաղորդակցության վարչության պետ Գեւորգ Գեւորգյանը Մեդիամաքսի հետ հարցազրույցում ասել էր, որ ՀԾԿՀ-ն քննարկում է MNP-ի ներդրման հնարավորությունը: Նա նշել էր, որ MNP-ն բջջային շուկայում մրցունակության ապահովման տարրերից է, սակայն ավելի կիրառելի է այն երկրներում, որտեղ կա բջջային կապի 100% ներթափանցում: Գեորգ Գեւորգյանը նշել էր, որ այդ պահին Հայաստանում շուկայի հագեցվածությունը դեռ չի հասել նման ծավալների:
ՀԾԿՀ-ի ներկայացուցիչն ասել էր, որ MNP-ի ներդրումը կպահանջի օրենսդրական փոփոխություններ, քանի որ Հայաստանում «Էլեկտրոնային հաղորդակցության» մասին օրենքի ընդունման ժամանակ գործում էր միակ բջջային օպերատորը` «ԱրմենՏել»-ը, եւ MNP-ի նախատեսումը բացարձակ մենաշնորհի պայմաններում անտեղի կլիներ:
2009-ի ապրիլին ՀԾԿՀ անդամ Սամվել Արաբաջյանը ձեռնպահ էր մնացել MNP-ի ներդրման ժամկետները նշելուց, քանի որ դա ժամանակատար եւ բարդ խնդիր է:
«Շատ երկրներում MNP ծառայություններին անցնելու գործընթացը տեւում է 5-10 տարի: Կան նաեւ երկրներ, որոնք այդպես էլ չեն անցնել այս համակարգին: Մեզ իսկապես անհրաժեշտ է շուկաների եւ ենթակառուցվածքների ձեւափոխում, որոնց առկայությունն ապագայում հնարավորություն կտա կիրառել MNP ծառայությունը: Միաժամանակ, դա չի նշանակում, որ մենք չենք աշխատելու այս ուղղությամբ եւ չենք փորձելու հնարավորինս շուտ ներդնել MNP: Մեզ հարկավոր է խորհրդակցական աջակցություն, որի համար մենք դիմել ենք դոնոր-կազմակերպություններին: Վերջնական որոշում կայացնելու համար, իմ կարծիքով, կպահանջվի առնվազն 1-2 տարի»,- նշել էր ՀԾԿՀ անդամը Մեդիամաքսի հետ հարցազրույցում:
2010թ. ամռանը Սամվել Արաբաջյանը Մեդիամաքսին ասել էր, որ «եթե անկեղծ լինենք, մեր վերջին հարցազրույցին հետո մեզ չի հաջողվել շատ առաջ գնալ այս խնդրի շուրջ»:
«Իմ անձնական կարծիքն այն է, որ վաղաժամ է խոսել Հայաստանում MNP-ի ներդրման մասին: Մեր շուկան դեռ զարգացման փուլում է, եւ մենք պետք է հասկանանք, թե հնարավոր սխեմաներից որ մեկը կարող ենք ներդնել Հայաստանում, քանի որ արմատական փոփոխություններ կատարելուց հետո շատ դժվար կլինի փոխել ստեղծված իրավիճակը: Մեզ հարկավոր է հստակ տնտեսական հիմնավորումներ ունեցող հավասարակշռված լուծում: Կարծում եմ, մեզ հարկավոր է առնվազն եւս 1-2 տարի շուկայի վիճակը գնահատելու համար»,- ասել էր Արաբաջյանը:
2011թ. հոկտեմբերին Սամվել Արաբաջյանն ասել էր, որ MNP-ի ներդրման աշխատանքները սկսվել են: Նա կրկին չէր հստակեցրել Հայաստանում MNP-ի ներդրման ժամկետները` նշելով, որ դա կախված է բջջային օպերատորների կողմից անհրաժեշտ ներդրումներ կատարելու պատրաստակամությունից, ինչպես նաեւ մի շարք իրավական հարցերից: Սամվել Արաբաջյանը հայտնել էր, որ ՀԾԿՀ-ն մտադիր է մինչեւ 2012-ը Հայաստանում ներդնել «ազգային ռոումինգի» ծառայություն, որը «MNP-ի հնարավորությունների գրեթե կեսն է»:
Օպերատորներ
«ՖՏԱ-Տելեկոմ» (Orange ապրանքանիշ) ընկերության գլխավոր տնօրեն Քրիստիան Բուենոն 2009-ի սկզբին ասել էր, որ MNP-ի ներդրումը «բջջային կապի բաժանորդներին իրական ընտրության հնարավորություն կտա»:
ԱրմենՏել-ի մամուլի քարտուղար Անուշ Բեղլոյանն այն ժամանակ Մեդիամաքսի հետ հարցազրույցում նշել էր.
«MNP-ի ներդրումը պետք է կարգավորվի օրենքով եւ ունի ինչպես դրական, այնպես էլ խնդրահարույց կողմեր: Նախ, յուրաքանչյուր բջջային օպերատորի համար տագնապալից խնդիր է հանդիսանում այն, թե ու՞մ կողմից եւ ինչպե՞ս է իրականացվելու համարների գրանցման հարցը: Հետո, MNP-ի ներդրումը կապված է զգալի ծախսերի հետ, եւ չնայած կհանգեցնի ոչ գնային մրցակցության ուժեղացմանը, սակայն կարող է ազդել ընկերության ծախսերի վրա եւ նպաստել կոռուպցիոն ռիսկերի բարձրացմանը»:
«MNP-ի իրականացման ընթացքում պետք է իրականացվի կապիտալ եւ գործառնական ծախսերի, ինչպես նաեւ մրցակցության նորմերի համարժեք վերահսկողություն: Հետեւաբար, ցանկալի է, որ նախքան ծառայության ներդրումն աշխատեն կարգավորող մարմինները եւ ներդնեն հստակ օրենսդրություն»,- Մեդիամաքսի հետ հարցազրույցում ասել էր ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի մամուլի քարտուղար Վահե Իսահակյանը:
Մեդիամաքսի խնդրանքով մեկնաբանելով MNP-ի ներդրման հեռանկարները` ԱրմենՏել-ի գլխավոր տնօրեն Նեյչո Վելիչկովը 2009-ի մարտին ավելի բացահայտ կարծիք հայտնեց, որ այս քայլը խաղացողներից մեկի կողմից կարող է դիտարկվել որպես «կանաչ լույս»:
2010-ի սկզբին Orange Armenia-ի գլխավոր տնօրեն Բրունո Դյութուան Մեդիամաքսին ասել էր, որ «մենք MNP-ի կարիք ունենք, եւ տվյալ ծառայության ներդրման համար անհրաժեշտ ներդրումները կարող են կիսվել բոլոր օպերատորների միջեւ»:
Մեկնաբանելով Ֆրանս Տելեկոմի փոխնախագահի վերջին հանդիպումը ՀՀ կապի եւ տրանսպորտի նախարարի հետ` ԱրմենՏել-ը եւ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը չեն արել միանշանակ հայտարարություններ: Նրանց մեկնաբանություններից կարելի է ենթադրել, որ ընկերությունները պատրաստ են այս հարցի քննարկմանը:
Եզրակացություն
Ակնհայտ է, որ Orange Armenia-ն շուկայում իր գործունեությունը սկսելուց ի վեր չափազանց շահագրգռված է Հայաստանում MNP-ի ներդրմամբ: Դա նոր խաղացողին հնարավորություն կտար բաժանորդների սակավության հաշվին թեթեւացնել բաժանորդային բազայի համալրման գործընթացը, քանի որ հեռախոսահամարի պահպանումը մեծ նշանակություն ունի բաժանորդների համար: Եթե, օրինակ, Հայաստանում MNP-ն ներդրվի այս տարի, դա արդեն զգալի արդյունք չի բերի Orange-ին, ինչպես ի սկզբանե հույս ուներ ընկերությունը, քանի որ իր բաժանորդների «միջուկը» արդեն ձեւավորվել է, եւ մյուս օպերատորներից «հեռացողների» թիվը դժվար թե նշանակություն ունենա: Բացի այդ, պետք է չմոռանալ նաեւ այն հանգամանքը, որ որոշակի տոկոս կկազմի նաեւ բաժանորդների արտահոսքը:
MNP-ի ներդրումը, անկասկած, առաջընթաց քայլ է, որից կօգտվեն բաժանորդները: Սակայն, դրա ներդրումը պահանջում է ծավալուն ֆինանսական հոսքեր օպերատորներից, մինչդեռ նրանց եկամուտը խիստ մրցակցության պայմաններում կրճատվել է: Այսպիսով` կարելի է եզրակացնել, որ տվյալ հարցի լուծումը մնում է զուտ շուկայական տրամաբանության շրջանակներում:

10:12 | 30.01.12 | News | 12413
Yerevan/Mediamax./ Last week, the issue of introduction of MNP (Mobile Number Portability) was again widely discussed. It was raised by Executive Vice President of France Telecom Europe Benoit Scheen at the meeting with Armenian Minster of Transport and Communications. In the interview to “Delovoy Express” [Business Express] Benoit Scheen noted that the introduction of MNP is probably the only thing Orange failed to achieve in Armenia.
“MNP not only changes the subscriber-operator relations but also principally alters the market concept - the dynamics of the market,” said Benoit Scheen.
“They say MNP will be introduced in Armenia by the end of 2013. This means that we have to live two more years without this dynamics. I think this timeframe is somewhat remote and it’s a pity that people will have to wait too more years to use this service,” Orange Vice President said.
The regulator
Three years ago, in January 2009, the head of the Telecommunications Department of Public Services Regulatory Commission (PSRC), Gevorg Gevorgyan, said in the interview to Mediamax that the PSRC considers the possibility of introducing MNP. He noted then that MNP is one of the elements ensuring competition on the mobile market, but it is more applied in countries with a 100 percent penetration of mobile communication. Gevorg Gevorgyan also said that the saturation of the Armenian market has not yet reached such a scale.
PSRC representative also said then that the introduction of MNP will require legislative changes, because there was only one operator in Armenia - “ArmenTel” - during the adoption of the law “On electronic communication” and it was inappropriate to have MNP in conditions of actual monopoly.
In April 2009, PSRC member Samvel Arabajyan abstained from specifying the timeframes for the introduction of MNP as it was a very intensive and hard process.
“In many countries the transition to MNP service lasted 5-10 years. There are also countries which did not make a transition to this system. We really need formation of markets and infrastructures, the presence of which will allow implementing MNP service in future. At the same time, this does not mean that we will not work in this direction and will not try to introduce MNP quickly. We need consultation help, for which we have turned to donor organizations. To my mind, it will take no less than 1-2 years to make the final decision,” PSRC member said in the interview to Mediamax then.
In summer 2010, Samvel Arabajyan told Mediamax: “To be honest, we haven’t advanced much in this issue since our last interview”.
“My personal opinion is that it’s too early to speak about the introduction of MNP in Armenia. Our market is on the stage of development and we have to understand which of the possible schemes we may introduce in Armenia, because it will be extremely difficult to change the situation after making radical changes. We need a balanced decision with a clear economic justification. I think we need at least 1-2 years to assess the state of the market,” Arabajyan used to say.
In October 2011, Samvel Arabajyan said that the works for the introduction of MNP have already begun. He again abstained from specifying the deadlines, noting that it depends on the readiness of mobile operators to make necessary investments as well as on the solution of some legal issues. Samvel Arabajyan also said that the Public Services Regulatory Commission was going to introduce a “national roaming” service in Armenia in 2012, which “provides almost half of possibilities of MNP”.
The operators
Director General of “FTA-Telecom” (Orange trademark) Christian Boinot said in early 2009 that the introduction of MNP will “give a real choice for mobile subscribers”.
Spokeswoman for ArmenTel Anush Begloyan said in the interview to Mediamax then: “MNP implementation should be regulated by the law and it possesses both positive and problematic aspects. First of all, the issue of how and by whom the number registration will be realized is crucial for any mobile operator. Besides, MNP implementation is associated with significant expenses and, although it will lead to the intensification of non-price competition, it can influence the company’s expenses and intensify corruption risks.”
“Proper monitoring and control over capital and operational expenses and competition norms should be ensured during the implementation of MNP. Therefore, clear legislation must be developed and put in place by the regulating authority for the regulation of MNP prior to the full introduction of the service”, VivaCell-MTS spokesman Vahe Isahakyan stated in an interview to Mediamax.
In March 2009, commenting by Mediamax’s request on the prospect of introduction of MNP, ArmenTel CEO Neicho Velichkov was more honest saying that “this step might be considered a “green light” for one of the players.”
In early 2010, Orange Armenia CEO Bruno Duthoit told Mediamax that “we need MNP, and necessary investments for the introduction of the given service should be divided between all the operators.”
Commenting on the latest meeting of France Telecom Vice President with Armenian Minister of Transport and Communications, ArmenTel and VivaCell-MTS did not make any definite statements. They only hinted that the companies are ready to discuss the issue.
Conclusion
Orange Armenia was obviously greatly interested in the introduction of MNP in Armenia by the time of entrance to the Armenian market or at least immediately after it. It would allow the new player to simplify the process of gathering a subscriber base at the expense of subscribers who are interested in keeping their old numbers. If MNP is introduced in Armenia for example in 2012, it won’t be as effective for Orange as it would have been before, as the new “kernel” of its subscribers has already been formed  and the number of “turncoats” from other operators would hardly be critical. Besides, we must not forget either that there will be also a definite outflow of subscribers.
The introduction of MNP is certainly a progressive step which will be for the benefit of subscribers. However, the introduction requires serious financial investments on the part of operators whose earnings keep reducing in conditions of tough competition. Thus, the solution of the issue apparently remains within the frames of the market logic.