16:44 | 02.06.11 | Նորություններ | 5968
Երեւան/Մեդիամաքս/. Մոտ 500 ՏՏ մասնագետներ, ճարտարագետներ, ծրագրավորողներ, բլոգերներ, օն-լայն լրագրողներ եւ սոցիալական ցանցերի ակտիվիստներ հունիսի 4-5-ը կհավաքվեն Երեւանում մասնակցելու «ԲարՔեմփ Երեւան 2011» ոչ պաշտոնական կոնֆերանսին:
«ԲարՔեմփ Երեւան 2011»-ի հովանավորներն ու աջակիցներ են Բիլայնը, Ինտերնյուսը՝ Լրատվության այլընտրանքային ռեսուրսներ ծրագրի շրջանակներում, Օպերա Սոֆթվերը, Դիմ Քոմունիքեյշնսը եւ ՊանԱրմենիան․նեթը:
«BarCamp շարժումը շատ արագ ճանաչվածություն է ձեռք բերում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների եւ նոր մեդիաների մասնագետների շրջանում: Դա զարմանալի չէ, քանի որ “չկոնֆերանսի” ձեւաչափը հավասարեցնում է կորպորացիաների ղեկավարներին եւ շարքային օգտագործողներին, սկսնակ եւ հազարավոր ընթերցող ունեցող բլոգերներին: Մենք արժեւորում ենք BarCamp-ի ազատ ստեղծագործ ոգին` այստեղ ողջունելի են օրիգինալ գաղափարներ եւ չկա կեղծ հեղինակությունների հանդեպ արձանագրային պաշտում: Լինելով Հայաստանում ինտերնետի զարգազման առաջատար, մեր ընկերությունը գիտակցում է BarCamp-ի կարեւորությունը որպես նորարարական սոցիալական երեւույթ», - ասել է «ԱրմենՏել» ՓԲԸ հասարակայնության հետ կապերի ծառայության ղեկավար Անուշ Բեղլոյանը:
«ԲարՔեմփ Երեւան 2011»-ին հատուկ հյուրի կարգավիճակում զեկուցումներ կկարդան  Վիմպելկոմից ԱՊՀ երկրներում հասարակության հետ կապերի դեպարտամենտի ղեկավար Արտյոմ Մինաեւը եւ հաղորդակցության մենեջեր Եկատերինա Տուրցեւան, ռուսաստանցի հայտնի բլոգեր Դմիտրի Չերնիշեւը (mi3ch), Օպերա Սոֆթվերը ներկայացնող Չարլզ ՄքՔեթիՆեւիլը:
ԲարՔեմփը միջոցառումներ կազմակերպելու ձեւաչափ է, որն առաջին անգամ կիրառվել է 2005թ-ին ԱՄՆ-ում՝ Սիլիքոն Վելլեյում, եւ հետո ստացել է լայն տարածում ամբողջ աշխարհում։ Այն նաեւ անվանում են (չ)կոնֆերանս, քանի որ միջոցառումն անցնում է ոչ ֆորմալ մթնոլորտում, ինչը ապահովում է բաց քննարկումներ եւ մտքերի ազատ փոխանակում։

16:44 | 02.06.11 | Новости | 5972
Ереван/Медиамакс/. Около 500 ИТ-специалистов, инженеров, программистов, блогеров, он-лайн журналистов и активистов социальных сетей соберутся 4-5 июня в Ереване для участия в неофициальной конференции “БарКэмп Ереван 2011”.
Спонсорами и партнерами “БарКэмп Ереван 2011” выступают Beeline, организация Интерньюз (в рамках Программы по альтернативным информационным ресурсам), Opera Software, Deem Communications и PanArmenian.net.
“Движение Barcamp приобретает все большую популярность в области специалистов информационных технологий и новых медиа. Это неудивительно, формат “неконференции” уравнивает глав корпораций и рядовых пользователей, начинающих и опытных блогеров. Мы высоко ценим свободный творческий дух BarCamp-а, где приветствуются оригинальные идеи и нет “протокольного обожания” лжеавторитетов. Будучи лидером в развитии интернета в Армении, наша компания осознает важность BarCamp-а в качестве инновационного социального явления”, - сказала руководитель службы по связям с общественностью АрменТел Ануш Беглоян.
В качестве специальных гостей с докладами на “БарКэмп Ереван 2011” выступят руководитель департамента по связям с общественностью Вымпелком в странах СНГ Артем Минаев и менеджер по коммуникациям Екатерина Турцева, известный российский блогер Дмитрий Чернышев (mi3ch) и директор по стандартам Opera Software Чарльз МакКети Невил (Charles McCathieNevile).