10:25 | 03.12.10 | Նորություններ | 5283
Երեւան/Մեդիամաքս/. 5 հայկական գիտական նախագծեր շահել են դրամաշնորհներ մշակումների առեւտրականացման համար Գիտատեխնիկական ձեռներեցության զարգացման վենչուրային համաժողովի (STEP) արդյունքներով, որը տեղի է ունեցել դեկտեմբերի 2-ին Երեւանում:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, $15 հազար ստացել է գիտական թիմերից յուրաքանչյուրը` Հայաստանի Գիտությունների ազգային ակադեմիայի /ԳԱԱ/ Բիոքիմիայի ինստիտուտի, Ֆիզիկական հետազոտությունների ինստիտուտի, «Ինդաստրիալ Թեքնոլոջիս» ՍՊԸ եւ ՀՀ ԳԱԱ Ֆիզիոլոգիայի ինստիտուտի թիմը:
Դրամաշնորհ ստացողները ներկայացրել են նանոտեխնոլոգիաների, էներգետիկայի, գյուղատնտեսության եւ բժշկության ասպարեզում գիտական մշակումների իրականացման եւ առեւտրականացման ծրագրեր:
Հայաստանում գիտական մշակումների առեւտրականացման խրախուսման ծրագիրը իրականացվում է «Քաղաքացիական հետազոտությունների եւ զարգացման հիմնադրամ» (CRDF) ամերիկյան ոչ կառավարական կազմակերպության եւ «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամի կողմից` ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության հետ համագործակցությամբ:
STEP համաժողովը Երեւանում անցկացվում է չորրորդ անգամ: Երեկվա համաժողովում ներկայացվել է նախընտրական փուլը հաղթահարած 13 նորարարական նախագիծ:

10:25 | 03.12.10 | Новости | 5280
Ереван/Медиамакс/. 5 армянских научных проектов выиграли гранты на коммерциализацию разработок по итогам венчурной конференции по развитию научно-технического предпринимательства (STEP), прошедшей в Ереване 2-го декабря.
Как сообщает Медиамакс, гранты по $15 тыс получили команды ученых из Института биохимии Национальной академии наук (НАН) Армении, Института физических исследований, ООО «Индастриал Текнолоджис» и Института физиологии НАН Армении.
Получатели грантов представили программы по реализации и коммерциализации научных разработок в области нанотехнологий, энергетики, сельского хозяйства и медицины.
Программа по поощрению коммерциализации научных разработок в Армении реализуется американской неправительственной организацией «Фонд гражданских исследований и развития»(CRDF) и фондом «Инкубатор предприятий» в сотрудничестве с министерством экономики Армении.
Конференция STEP проводится в Ереване в четвертый раз. На вчерашней конференции было представлено 13 инновационных проектов, прошедших первый отборочный тур, в котором принимало участие 25 проектов.