10:25 | 03.12.10 | Նորություններ | 5283
Երեւան/Մեդիամաքս/. 5 հայկական գիտական նախագծեր շահել են դրամաշնորհներ մշակումների առեւտրականացման համար Գիտատեխնիկական ձեռներեցության զարգացման վենչուրային համաժողովի (STEP) արդյունքներով, որը տեղի է ունեցել դեկտեմբերի 2-ին Երեւանում:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, $15 հազար ստացել է գիտական թիմերից յուրաքանչյուրը` Հայաստանի Գիտությունների ազգային ակադեմիայի /ԳԱԱ/ Բիոքիմիայի ինստիտուտի, Ֆիզիկական հետազոտությունների ինստիտուտի, «Ինդաստրիալ Թեքնոլոջիս» ՍՊԸ եւ ՀՀ ԳԱԱ Ֆիզիոլոգիայի ինստիտուտի թիմը:
Դրամաշնորհ ստացողները ներկայացրել են նանոտեխնոլոգիաների, էներգետիկայի, գյուղատնտեսության եւ բժշկության ասպարեզում գիտական մշակումների իրականացման եւ առեւտրականացման ծրագրեր:
Հայաստանում գիտական մշակումների առեւտրականացման խրախուսման ծրագիրը իրականացվում է «Քաղաքացիական հետազոտությունների եւ զարգացման հիմնադրամ» (CRDF) ամերիկյան ոչ կառավարական կազմակերպության եւ «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամի կողմից` ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության հետ համագործակցությամբ:
STEP համաժողովը Երեւանում անցկացվում է չորրորդ անգամ: Երեկվա համաժողովում ներկայացվել է նախընտրական փուլը հաղթահարած 13 նորարարական նախագիծ:

10:25 | 03.12.10 | News | 5308
Yerevan/Mediamax/. 5 Armenian scientific projects won grants for commercialization of products following the results of the venture conference on Scientific-Technical Entrepreneurship Program (STEP), which took place on December 2 in Yerevan.
Mediamax informs that grants of USD 15 each were received by teams of scientists from the Institute of Biochemistry of the National Academy of Sciences (NAS) of Armenia, Institute of Physics Research, “Industrial Technologies” LLC and Institute of Physiology of Armenian NAS.
The grant holders presented programs on realizing and commercializing scientific developments in the sphere of nanotechnologies, energy, agriculture and medicine.
The program on stimulating commercialization of scientific products in Armenia is realized by American non-governemtnal organization “Civilian Research and Development Foundation” (CRDF) in cooperation with the Ministry of Economy of Armenia.
STEP Conference is held in Yerevan for the fourth time. At yesterday’s conference, 13 innovative projects were presented, which had passed the pre-selection stage. The number of projects, participating in the latter, made 25.