Business Soft Alliance (BSA) կազմակերպության եւ Microsoft ընկերության շահերի ներկայացուցիչ Նարինե Մկրտչյան
14:02 | 29.04.10 | Նորություններ | 4735
Երեւան/Մեդիամաքս/. Հայաստանյան խոշոր ընկերություններում ստուգայցեր կանցկացվեն չարտոնագրված ծրագրային ապահովում (ԾԱ) հայտնաբերելու նպատակով:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, այս մասին այսօր Երեւանում հայտնել է Business Soft Alliance (BSA) կազմակերպության եւ Microsoft ընկերության շահերի ներկայացուցիչ Նարինե Մկրտչյանը:
Նա չի նշել ստուգայցերի կոնկրետ ժամկետները, ասելով, որ ՀՀ Ոստիկանությունը եւ ԾԱ փորձագետները համատեղ այցելելու են այն ընկերություններ, որոնք ստացել են BSA նախազգուշացումը` արտոնագրված ԾԱ-ի անցնելու վերաբերյալ:
Նարինե Մկրտչյանի գնահատմամբ, հայկաստանյան ընկերությունների կողմից չարտոնագրված ծրագրային ապահովման օգտագործման մակարդակը կազմում է շուրջ 90%: “Microsoft-ը չի պահանջելու արտոնագրված ԾԱ-ի անցնել տնային օգտագործողներին, սակայն շարունակելու է պայքարը պիրատական օպերացիոն համակարգեր եւ ծրագրեր օգտագործող այն սուբյեկտների դեմ, որոնք դրանից շահույթ են ստանում”,- նշել է նա:
Նարինե Մկրտչյանը հայտնել է, որ այս տարվա փետրվարին BSA-ն եւ ՀՀ Ոստիկանությունը ստուգումներ են անցկացրել Երեւանի կենտրոնում գտնվող համակարգչային տեխնիկայի 4 խանութներում, որի արդյունքում բացահայտվել է, որ այդ խանութները վաճառել են չարտոնագրված օպերացիոն համակարգերով համակարգիչներ:
Ինչպես ավելի վաղ Մեդիամաքս-ին հայտնել են Microsoft-ի հայաստանյան ներկայացուցչությունում, Microsoft-ի ԾԱ վաճառելու արտոնագիր ունի համակարգչային տեխնիկայի վաճառքով զբաղվող երեւանյան խանութների մեծամասնությունը, սակայն դրանցից շատերը շարունակում են չարտոնագրված ԾԱ տարածել:

Представитель организации Business Soft Alliance (BSA), а также интересов Microsoft в Армении Нарине Мкртчян
14:02 | 29.04.10 | Новости | 4711
Ереван/Медиамакс/. В крупных армянских компаниях будут проводиться проверки на наличие пиратского программного обеспечения (ПО).
Как сообщает Медиамакс, об этом сегодня в Ереване сообщила представитель организации Business Soft Alliance (BSA), а также интересов Microsoft в Армении Нарине Мкртчян.
Она не назвала конкретных сроков проверок, отметив, что Полиция Армении и эксперты по ПО будут посещать те компании, которые получали призывы и предупреждения BSA перейти на лицензионное ПО.
По оценкам Нарине Мкртчян, уровень использования пиратского программного обеспечения среди армянских компаний составляет около 90%. «Microfost не будет настаивать на переходе к лицензионному ПО домашних пользователей, однако продолжит борьбу против использования пиратских операционных систем и программ субъектами, извлекающими из этого прибыль», - отметила она.
Нарине Мкртчян сообщила, что в феврале BSA и Полиция Армении организовали проверки в 4-х магазинах компьютерной техники в центре Еревана, в результате чего было обнаружено, что магазины продавали компьютеры с нелицензионными операционными системами.
Как раннее сообщали Медиамакс в армянском представительстве Microsoft, лицензиями на продажу ПО Microsoft обладает большинство ереванских магазинов компьютерной техники, однако при этом многие из них продолжают распространять нелицензионное ПО.