15:08 | 07.04.10 | Նորություններ | 3900
Երեւան/Մեդիամաքս/. ՀՀ տրանսպորտի եւ կապի նախարար Մանուկ Վարդանյանն այսօր Երեւանում հայտարարել է, որ երկրի հեռահաղորդակցային շուկայի ազատականացումից հետո կտրուկ աճել է բջջային կապի բաժանորդների թիվը:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ը, Մանուկ Վարդանյանն այդ մասին ասել է ՀՀ կապի եւ հեռահաղորդակցության հարցերին նվիրված կլոր սեղանի ընթացքում, որին մասնակցել է Հեռահաղորդակցության միջազգային միության (ITU) գլխավոր քարտուղար Համադուն Տուրեն:
Նախարարի խոսքերով, ներկայումս ՀՀ բջջային կապի ակտիվ բաժանորդների թիվը կազմում է 3 մլն: Մանուկ Վարդանյանը նշել է նաեւ, որ բջջային կապին զուգահեռ` ակտիվ զարգանում է նաեւ ֆիքսված կապը, շարունակվում է անալոգային հեռախոսակայանների թվայնացման գործընթացը:
Հեռահաղորդակցային գերատեսչության ղեկավարը հայտնել է, որ 2008թ. համեմատ ինտերնետ-կապից օգտվողների թիվն ավելացել է 6 անգամ եւ կազմում է 1,2 մլն: «Չնայած կտրուկ ցատկին, հասարակությունը դժգոհ է ինտերնետի սակագներից ու արագությունից, սակայն երկրի ղեկավարությունն աշխատանքներ է տանում ոլորտի կատարելագործման ուղղությամբ»,- ասել է նախարարը:
ITU գլխավոր քարտուղար Համադուն Տուրեն ասել է, որ բջջային կապի թափանցելիության մակարդակով Հայաստանը ԱՊՀ երկրների շարքում զբաղեցնում է երրորդ տեղը: Նրա խոսքերով, երկրում ապահովված է բջջային կապի ծածկույթի հարյուր տոկոսանոց խտություն: «Այս փուլում առկա է լայնաշերտ ինտերնետի եւ կիբերանվտանգության ապահովման խնդիրը»,- նշել է Համադուն Տուրեն:
Նրա խոսքերով, ներկայումս հեռահաղորդակցային հանրության հիմնական խնդիրը մինչեւ 2015 թվականը թվային հեռարձակման անցնելն է, եւ ITU-ն կգործադրի բոլոր ջանքերը, որպեսզի Հայաստանը ետ չմնա միության անդամ-երկրներից:
«Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամի նախագահ Բագրատ Ենգիբարյանը ներկայացրել է ՀՀ հեռահաղորդակցային ոլորտի զարգացման դինամիկան: Նրա խոսքերով, ներկայումս երկրի ղեկավարությունն աշխատում է հարյուր տոկոսանոց ինտերնետ-ծածկույթի ապահովման, քաղաքացիների էլեկտրոնային գրագիտության բարձրացման եւ այլ ուղղություններով:

15:08 | 07.04.10 | Новости | 5568
Ереван/Медиамакс/. Министр транспорта и связи Армении Манук Варданян заявил сегодня в Ереване, что после либерализации телекоммуникационного рынка в стране резко увеличилось число абонентов мобильной связи.
Как сообщает Медиамакс, Манук Варданян заявил об этом, выступая на круглом столе по вопросам связи и телекоммуникаций Армении при участии генерального секретаря Международного телекоммуникационного союза (ITU) Хамадуна Туре.
По словам министра, на сегодняшний день число активных абонентов мобильной связи в Армении составляет 3 млн. Манук Варданян отметил также, что наряду с сотовой связью активно развивается также фиксированная, продолжается процесс цифровизации аналоговых телефонных станций.
Глава коммуникационного ведомства сообщил, что по сравнению с 2008 годом число пользователей интернет-связи в Армении увеличилось в 6 раз и составляет 1.2 млн. человек. «Несмотря на резкий скачок, общество остается недовольным тарифами и скоростью доступа в интернет, однако руководство страны ведет работы для усовершенствования сферы», - сказал министр.
Генеральный секретарь ITU Хамадун Туре сказал, что Армения занимает третье место среди стран СНГ по уровню проникновения мобильной связи. По его словам, в стране обеспечена стопроцентная плотность покрытия мобильной связи. «На данном этапе стоит вопрос обеспечения широкополосного интернета и кибербезопасности», - отметил Хамадун Туре.
По его словам, главной задачей мирового телекоммуникационного сообщества на данный момент является переход до 2015 года на цифровое вещание, и ITU проложит все усилия, чтоб Армения не отстала от стран-участниц союза.
Председатель фонда «Инкубатор предприятий» Баграт Енгибарян представил динамику развития телекоммуникационной сферы Армении. По его словам, в настоящее время руководство страны ведет работы по обеспечению стопроцентного интернет-покрытия, повышению электронной грамотности граждан и т.д.