15:08 | 07.04.10 | Նորություններ | 3900
Երեւան/Մեդիամաքս/. ՀՀ տրանսպորտի եւ կապի նախարար Մանուկ Վարդանյանն այսօր Երեւանում հայտարարել է, որ երկրի հեռահաղորդակցային շուկայի ազատականացումից հետո կտրուկ աճել է բջջային կապի բաժանորդների թիվը:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ը, Մանուկ Վարդանյանն այդ մասին ասել է ՀՀ կապի եւ հեռահաղորդակցության հարցերին նվիրված կլոր սեղանի ընթացքում, որին մասնակցել է Հեռահաղորդակցության միջազգային միության (ITU) գլխավոր քարտուղար Համադուն Տուրեն:
Նախարարի խոսքերով, ներկայումս ՀՀ բջջային կապի ակտիվ բաժանորդների թիվը կազմում է 3 մլն: Մանուկ Վարդանյանը նշել է նաեւ, որ բջջային կապին զուգահեռ` ակտիվ զարգանում է նաեւ ֆիքսված կապը, շարունակվում է անալոգային հեռախոսակայանների թվայնացման գործընթացը:
Հեռահաղորդակցային գերատեսչության ղեկավարը հայտնել է, որ 2008թ. համեմատ ինտերնետ-կապից օգտվողների թիվն ավելացել է 6 անգամ եւ կազմում է 1,2 մլն: «Չնայած կտրուկ ցատկին, հասարակությունը դժգոհ է ինտերնետի սակագներից ու արագությունից, սակայն երկրի ղեկավարությունն աշխատանքներ է տանում ոլորտի կատարելագործման ուղղությամբ»,- ասել է նախարարը:
ITU գլխավոր քարտուղար Համադուն Տուրեն ասել է, որ բջջային կապի թափանցելիության մակարդակով Հայաստանը ԱՊՀ երկրների շարքում զբաղեցնում է երրորդ տեղը: Նրա խոսքերով, երկրում ապահովված է բջջային կապի ծածկույթի հարյուր տոկոսանոց խտություն: «Այս փուլում առկա է լայնաշերտ ինտերնետի եւ կիբերանվտանգության ապահովման խնդիրը»,- նշել է Համադուն Տուրեն:
Նրա խոսքերով, ներկայումս հեռահաղորդակցային հանրության հիմնական խնդիրը մինչեւ 2015 թվականը թվային հեռարձակման անցնելն է, եւ ITU-ն կգործադրի բոլոր ջանքերը, որպեսզի Հայաստանը ետ չմնա միության անդամ-երկրներից:
«Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամի նախագահ Բագրատ Ենգիբարյանը ներկայացրել է ՀՀ հեռահաղորդակցային ոլորտի զարգացման դինամիկան: Նրա խոսքերով, ներկայումս երկրի ղեկավարությունն աշխատում է հարյուր տոկոսանոց ինտերնետ-ծածկույթի ապահովման, քաղաքացիների էլեկտրոնային գրագիտության բարձրացման եւ այլ ուղղություններով:

15:08 | 07.04.10 | News | 5573
Yerevan/Mediamax/. Armenian Minister of Transport and Communication Manuk Vardanyan stated in Yerevan today that after liberalization of the telecommunication market, the number of mobile connection subscribers in the country increased sharply.
Mediamax reports that Manuk Vardanyan said this, speaking at the roundtable on issues of connection and telecommunications in Armenia, attended by the Secretary-General of the International Telecommunication Union Hamadoun Touré.
According to the Minister, as of today, the number of active mobile connection subscribers in Armenia makes 3mln. Manuk Vardanyan also noted that along with mobile connection, landline connection also actively develops, the process of digitalization of analogue telephone stations continues as well.
The Head of Communication Ministry informed that as compared to the year of 2008, the number of internet connection users in Armenia increased 6 times and makes 1.2mln people. “Despite the sharp increase, the society is still discontent by tariffs and the speed of internet access, however the leadership of the country carries out works on improving the sphere”, the Minister stated.
Secretary-General of ITU Hamadoun Touré stated that Armenia occupies the third place among CIS countries as to the level of mobile connection penetration. According to him, there is 100% density of mobile connection coverage secured in the country. “At the given stage, the issue of providing broadband internet and cyber security is urgent”, Hamadoun Touré noted.
According to him, the main task of global telecommunication society at the moment is the transition to digital broadcasting by 2015, and ITU will take all efforts for Armenia not to fall behind the Union participant countries.
Chairman of “Enterprise Incubator” Foundation Bagrat Yengibaryan presented the dynamics of the telecommunication sphere development in Armenia. According to him, at present the country’s leadership is carrying out works on securing 100% internet coverage, on increasing internet literacy of citizens, etc.