11:06 | 08.11.21 | Նորություններ | 13931
«cognaize»-ը 2 միլիոն դոլարի վենչուրային ներդրում է ստացել՝ միջազգային գրավչություն ձեռք բերելու իր ճանապարհին
Հայկական «cognaize» ընկերությունը «Seed» ռաունդում 2 միլիոն դոլարի ներդրումներ է ներգրավել աշխարհի ազդեցիկ վենչուրային ընկերություններից և հրեշտակ-ներդրողներից։ Կապիտալի այս ներարկումը կուղղվի ընկերության՝ «Computer Vision» և «Natural Language Processing» կարողությունների հետագա ուժեղացմանն ու նոր շուկաներ մտնելուն: «cognaize»-ը արհեստական բանականության վրա հիմնված ֆինթեք ընկերություն է, հիմնադրվել է 2018 թվականին: Այն բանկերին և ապահովագրական ընկերություններին օգնում է հիմնական տեղեկատվությունը մշակել աննախադեպ տեմպերով և որակով:
Ներդրումային «Seed» ռաունդում «cognaize»-ում առաջատար ներդրողներն են ամերկյան «BAJ Accelerator» և «Argonautic Ventures» ընկերությունները, մյուս ներդրողներն են  «Metaplanet Holdings»-ը («Skype»-ի համահիմնադիր և «Google DeepMind»-ի վաղ ներդրող Յան Տալինի աջակցությամբ) և միացել է հայաստանյան «Granatus Ventures» վենչուրային ընկերությունը՝ փակելով ռաունդը։
Հրեշտակ-ներդրողների շարքում նշանակալի են Նյու Յորքի Դաշնային պահուստային բանկի նախկին առաջին փոխնախագահ Ջեֆ Ինգբերը և ՆԱՍԱ-ի կողմից հովանավորվող «TRISH» ծրագրի գիտական խորհրդի անդամ դոկտոր Արմեն Խերլոփյանը:
Ֆինթեք ընկերությունը ներկայում կենտրոնացած է ամերիկյան և գերմանական շուկաների վրա: Այլոց շարքում, «cognaize»-ի հաճախորդներից են «Moody’s» վերլուծականը, Գերմանիայի երկրորդ ամենամեծ ապահովագրական «R+V» ընկերությունները:
Ընկերության հիմնական՝ 240 հոգանոց թիմն աշխատում է Հայաստանից, որի կազմում են տվյալների վերլուծության մասնագետներ, տվյալագետներ և այլն: Անձնակազմի թիվն աճել է՝ վերջերս կապիտալի ներգրավման և շուկայում ակտիվ առաջխաղացման շնորհիվ:
«Հիմա մեր ընկերությունն արագ զարգացման փուլ է մտել և ավելի շատ հաճախորդների աջակցելու ու մեր պրոդուկտների հետագա զարգացման նպատակով «cognaize»-ը հայտարարում է ևս 50 աշխատատեղերի ստեղծման մասին՝ գրավիչ պայմաններով, ներառյալ աշխատակիցների բաժնետոմսերի օպցիոն ծրագիրը», - նշել է «cognaize»-ի հիմնադիր տնօրեն Վահե Անտոնյանը:
«Cognaize»-ի մասին
«cognaize»-ն արհեստական բանականությամբ զբաղվող ընկերություն է, որը մասնագիտացված է չկառուցված փաստաթղթերից այնպիսի տեղեկատվության ստեղծման մեջ, որով հնարավոր է գործողություններ իրականացնել (actionable intelligence)՝ օգտվելով մեքենայական ուսուցման ենթաբազմությունից (Deep Learning):
Innolytiq հարթակով «cognaize»-ը ստեղծել է արհեստական բանականության՝ հավասարը չունեցող հարթակ, որը հաճախորդներին օգնում է անզուգական արագությամբ ունենալ իրական ավտոմատացում: Բացի դրանից՝ «cognaize»-ն իր հաճախորդներին առաջարկում է օգնել մշակելու հատուկ հաճախորդի համար տրվող մեքենայական ուսուցման ենթաբազմության լուծումներ, որոնցով կարելի է կատարելապես անդրադառնալ հաճախորդների կարիքներին: Վերջապես, «cognaize»-ը տվյալներն առաջարկում է որպես ծառայություն, այսինքն՝ կառավարում է տվյալների արդյունահանման հետ կապված բոլոր կարիքները՝ օգտվելով սեփական հարթակից և մոդելի մշակման կարողություններից:
«cognaize»-ում մենք ցանկացած բիզնես հարաբերության մոտենում ենք մեր հաճախորդների վստահությունը վաստակելու և պահպանելու ամուր հանձնառությամբ: Դա կարևոր է մեր կողմից մատուցվող յուրաքանչյուր ծառայության համար: Մեզ համար հաջողության իրական չափանիշն է լինել այնտեղ, որտեղ հաճախորդները մեր կարիքն ամենաշատն ունեն և մատուցել ծառայություններ այն ժամանակ, երբ մարտահրավերներն ամենամեծն են: Հենց այդպես է կառուցվում մնայուն վստահությունը:

11:06 | 08.11.21 | News | 13661
Armenian financial technology startup cognaize has attracted $2 million in investment for its seed round from top-flight venture firms and world-class angel investors.
The recent capital infusion will be deployed to further advance the company’s industry leading Computer Vision and Natural Language Processing capabilities as well as to launch into new markets. Founded in 2018, cognaize is an AI FinTech that helps banks and insurance companies process key information at an unprecedented pace and level of quality.
The lead investors in the series seed are the US-based BAJ Accelerator and Argonautic Ventures, with Metaplanet Holdings (backed by Skype co-founder Jaan Tallinn and early investor in Google DeepMind) and one of the leading VC’s in Armenia Granatus Ventures joining to close out the round. Notable angels in the round also include Jeff Ingber, former SVP of the U.S. Federal Reserve Bank of New York, and Dr. Armen Kherlopian who serves on the Scientific Advisory Board of NASA-backed TRISH.
cognaize has been experiencing rapid growth in the U.S. and German markets, with current customers including, among others, Moody’s Analytics and Germany’s second largest insurance company R+V.
cognaize has a large office in Armenia consisting of 240 people which includes Data Analytics professionals, Data Scientists, and Data Architects with increased hiring being made possible by the recent capital infusion and strong traction in the market.
“Our company has now entered the phase of early rapid growth. In order to support more customers and further advance our products, cognaize announces the creation of 50 jobs at attractive conditions, including an employee stock option program” said Vahe Andonians, Founder and CEO of cognaize.
About cognaize
cognaize is an AI company specialized in creating actionable intelligence from unstructured documents using Deep Learning. With innolytiq, cognaize has created an unmatched AI platform supporting clients to achieve true automation at unparalleled speed. Additionally, cognaize is offering its clients support to develop bespoke Deep Learning solutions addressing their needs perfectly. Finally, cognaize is offering data as a service, taking over all data extraction needs through using its own platform and model development capabilities.
At cognaize, we approach every business relationship with a firm commitment to earning and retaining the trust of our clients. It is critical to every service we provide. For us, the true benchmarks of success are being there when clients need us most and delivering when challenges are greatest. That is how lasting trust is built.