17:22 | 14.07.21 | Հոդվածներ | 27790
«Դիջիթեյն» ընկերության մեկնարկած M1TQ ստարտափ ինկուբատորը Դեմո օրով ամփոփել է գործարկման վաղ փուլում գտնվող ստարտափերի համար 12-շաբաթյա ձեռնարկատիրական ծրագիրը եւ դրամաշնորհներ տրամադրել մասնակից թիմերից երեքին:
Ծրագիրն իրականացվում է «DigiTown» նախագծի շրջանակներում՝ Հայաստանի Գիտության եւ Տեխնոլոգիաների հիմնադրամի (FAST) հետ համատեղ:
M1TQ ինկուբացիոն ծրագրի պատասխանատու Մարիամ Փաշինյանն Itel.am-ի հետ զրույցում նշել է, որ այս շաբաթների ընթացքում հագեցած ինտենսիվ գործնական դասընթացներ են կազմակերպվել ստարտափերի համար՝ շուկայում նրանց աճն ու զարգացումն ապահովելու նպատակով:
«Ծրագրի ընթացքում մասնակից ստարտափերը ստացել են աշխատանքային տարածք, անհրաժեշտ սարքավորումներ՝ «Դիջիթեյն»-ի գրասենյակում 24-ժամյա աշխատանքի համար: Նրանք սովորել են իրենց նախատիպը ճիշտ ձեւավորել, բիզնես մոդելն ամրապնդել, վաճառքի, ներդրողների հետ հարաբերությունների դասընթացներ են անցել»,- նշել է նա:
Մարիամ Փաշինյանը Մարիամ Փաշինյանը
M1TQ ինկուբացիոն ծրագրին մասնակցած 8 ստարտափ թիմերը՝ AR trails, Gabby, Axona, Armbionics, Rooshe, Payman, Medea, Prekog.ai, Դեմո օրվա ընթացքում հնարավորություն են ունեցել իրենց գաղափարները ներկայացնել վենչուրային կապիտալիստներին, ներդրողներին եւ ոլորտի առաջատարներին:
«Դեմո օրվա միջոցով կփորձենք ստարտափերի տեսանելիությունը շուկայում բարձրացնել, իսկ հետագայում՝ կապել ներդրողների հետ եւ արդյունավետ համագործակցություն ստեղծել նրանց համար», - ասել է Մարիամ Փաշինյանը:
Ծրագրի ամփոփման օրը ժյուրիի անցկացրած քվեարկության արդյունքում առավելագույն միավորներ հավաքած ստարտափերից երկուսը՝ Medea-ն եւ Prekog.ai-ն արժանացել են 2000-ական դոլար դրամաշնորհի, իսկ Armbionics-ը գլխավոր մրցանակին՝ 10 000 դոլարի:
Արմեն Օրուջյանը Արմեն Օրուջյանը
Ժյուրիի կազմում էին Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի խորհրդական Վահան Հովսեփյանը, «Դիջիթեյն» ընկերության ղեկավար Վարդգես Վարդանյանը, SmartClick-ի հիմնադիր Ռեմ Դարբինյանը եւ FAST հիմնադրամի հիմնադիր տնօրեն Արմեն Օրուջյանը:
Վերին վերջույթների պրոթեզավորման տեխնոլոգիաների զարգացմամբ զբաղվող Armbionics-ը արդեն մի քանի պրոդուկտների հեղինակ է. միոէլեկտրիկ պրոթեզ, որը կառավարվում է մկաններից ստացված էլեկտրական ազդակների միջոցով, մեխանիկական պրոթեզ՝ հոդերի շարժման միջոցով կառավարվող եւ մասնակի ձեռքի պրոթեզ՝ նախատեսված ամպուտացված մատների համար:
Մարինա Դավթյանը Մարինա Դավթյանը
«M1TQ -ն իր խորությամբ բավականին տարբերվում էր մնացած ինկուբացիոն ծրագրերից: 12 շաբաթը մեզ ժամանակ տվեց հագեցած դասախոսություններ լսելու, ինչպես նաեւ առանձին սեսիաներ ունենալ դասախոսների հետ, որոնք օգնեցին մեզ զարգացնել ինչպես բիզնես կողմը, այնպես էլ տեխնոլոգիական մասը»,- ասել է Armbionics-ի համահիմնադիր Մարինա Դավթյանը՝ նշելով, որ դրամաշնորհային գումարը կօգտագործեն իրենց նախագծերի տեխնոլոգիական զարգացման համար:
Մրցանակակիր մյուս երկու ստարտափերից Medea-ն առողջապահության ոլորտում տեխնոլոգիական լուծումներ առաջարկող նախագծերի մշակմամբ, իսկ Prekog.ai-ը՝ զբաղվում է արհեստական բանականության վրա հիմնված կրիպտոարժույթի ավտոմատացված համակարգով:
Ինչ վերաբերում է տեխնոլոգիական ոլորտում «Դիջիթեյն»-ի կողմից իրականացվող նախագծերին՝ ընկերության մարկետինգային նախագծերի ղեկավար Մանանա Հովակիմյանը նշել է. «Դիջիթեյն ընկերությունն իր պարտքն է համարում զարգացնելու տեխնոլոգիական ոլորտը, էկոհամակարգը, որի շրջանակում էլ նախագծվեց «DigiTown» նախագիծը: Դրա առաջին բաղադրիչը «M1TQ» ինկուբացիոն ծրագիրն էր։ Երկրորդ բաղադրիչը DownTown ակադեմիան է, որը հնարավորություն է ընձեռում անվճար ստանալու տեխնոլոգիական կրթություն, իսկ լավագույնները հնարավորություն են ունենալու աշխատանքի ընդունվելու «Դիջիթեյն» ընկերությունում»:
Մանանա Հովակիմյանը Մանանա Հովակիմյանը
Մանանա Հովակիմյանը հայտնել է, որ առաջիկայում կկառուցվի  «DigiTown» նախագծի երրորդ մասնաշենքը։ 50 հազար քմ. տարածք զբաղեցնող տեխնոհամալիրը նախատեսված է լինելու 5000 հոգու համար, որտեղ կտեղակայվի ներդրումային ֆոնդ, կգործեն աքսելերացիոն եւ ինկուբացիոն ծրագրերը, կտրամադրվեն տարածքներ միջազգային ընկերություններին, ստարտափներին եւ այլն։

17:22 | 14.07.21 | Articles | 27560
Digitain’s first Incubation program “M1TQ” was concluded in the frameworks of the Demo Day and the three early-stage startups were announced as winners in three categories.
The program was launched within the “DigiTown” project and implemented in a close partnership with the Foundation for Armenian Science & Technology (FAST).
In an interview with Itel.am, Mariam Pashinyan, project coordinator of the M1TQ incubation program, said that during these weeks, intensive practical training was organized for startups to ensure their growth and successful launch to the market.
During the project, the participating startups received work-space, necessary equipment for 24-hour access to Digitain’s office. "Startups learned to design their prototype efficiently, improve their business model, and also enhance their pitching skills and create business relationships with potential investors." - said Mariam.
Mariam Pashinyan Mariam Pashinyan
The program incorporated 8 startups: AR trails, Gabby, Axona, Armbionics, Rooshe, Payman, Medea, Prekog.ai, who had the opportunity to present their ideas to venture capitalists, investors and industry leaders during the Demo Day.
"We will try to boost the visibility of startups, and connect with investors and create effective cooperation for them in the future." - said Mariam Pashinyan.
The M1TQ incubation program concluded with the Demo Day, during which the contestants introduced their innovative solutions to an independent jury and demonstrated the huge development they have had over the 12-week program.
The independent jury consisted of Vahan Hovsepyan, the Minister of High-Tech Industry, Vardges Vardanyan, CEO of Digitain, Rem Darbinyan - Founder of SmartClick, and Armen Orujyan, Founding CEO of the FAST Foundation.
Armen Orujyan Armen Orujyan
From the participating startups - Armbionics received a $10.000 dollar grant while Medea and Prekog.ai $2000 respectively. Moreover, Step Consulting, Orion Worldwide Innovations Armenia and BAJ Accelerator joined to support with an award!
ArmBionics - aims to transcend disabilities and create rehabilitation systems using cutting-edge research and technology. ArmBionics has successfully designed and tested 4 prototypes: Myoelectric hand, Mechanical hand, Part-hand, controlled with sensor glove Hand, and hopeful the investment will help them start production within the next 3-6 months.
Marina Davtyan Marina Davtyan
“M1TQ incubation program was quite distinct from other incubation programs with its program and networking opportunities. The 12 weeks were rich in lectures, as well as separate sessions with coaches, financial and legal representatives, which helped us develop both the business side and the technology side of our product.” said Marina Davtyan, the co-founder of Armbionics.
Medea, one of the other two special award winners, is developing healthcare technology solutions, whilst Prekog.ai is developing an automated cryptocurrency system based on artificial intelligence.
The head of the company's marketing projects Manana Hovakimyan noted. "Digitain considers it its duty to develop the Armenian tech ecosystem, to which the "DigiTown" project is designed and implemented. The first component was the "M1TQ" incubation program. The second that was newly launched - was the DownTown Academy, which provides ToT certified tutors and opportunity to learn sought after IT specialties free of charge. Moreover, after graduation the program offers an internship or job opportunity for the best students at Digitain.
Manana Hovakimyan Manana Hovakimyan
The third building of the "DigiTown" project will be built in the near future, which will incorporate 50.000 sq. meters, designed to host 5,000 people. The third building will be home for investment funds, acceleration and incubation programs and working space will be provided to international companies, startups, etc.