11:47 | 13.09.19 | Նորություններ | exclusive 30491
Ֆինանսների, առողջապահության, տուրիզմի, մեդիայի եւ ինտերնետ իրերի (IoT) ոլորտում ՏՏ լուծումներ առաջարկող DataArt ընկերությունը՝ Հայաստանում մի քանի ամիս գործելուց եւ 20-ից ավելի աշխատակից հավաքագրելուց հետո, սեպտեմբերի 12-ին Երեւանում պաշտոնապես բացել է իր գրասենյակը։
Բացման արարողությանը DataArt-ի ավագ փոխտնօրեն Յուրի Կաբրիցն ասել է, որ ընկերության կարգախոսը՝ «մարդիկ՝ առաջին տեղում» գործում է նաեւ նոր համագործակցություն սկսելիս, եւ որեւէ երկրում մասնաճյուղ բացելու համար իրենք նախ փնտրում եւ գտնում են վստահելի գործընկեր։
«Մեր բախտը բերեց, մոտ երկու տարի առաջ ծանոթացանք Արսեն Բաղդասարյանի հետ եւ սկսեցինք մտածել Հայաստանի ծրագրավորողների հետ համագործակցություն սկսելու մասին։ Բացահայտեցինք, որ Երեւանը բացառիկ վայր է, որտեղ կան հրաշալի ծրագրավորողներ, որոնց հետ կարող ենք համագործակցություն սկսել եւ զարգացնել բիզնեսը։ Մենք միավորում ենք հաճախորդներին եւ ծրագրավորողներին ամբողջ աշխարհով մեկ։ Մեզ համար շատ կարեւոր է, որ ծրագրավորողները կարողանան հաջողությամբ զբաղվել իրենց սիրելի աշխատանքով՝ չհեռանալով սեփական երկրից»,- ասել է նա։
DataArt Armenia-ի տնօրեն Արսեն Բաղդասարյանն ասել է, որ գրասենյակի բացումը մեծ գաղափարի իրագործման ընդամենը սկիզբն է։
«Մեծ նպատակներ ունենք։ Կարող է մի փոքր ամբիցիոզ թվալ, բայց մի քանի հարցազրույցներում ասել եմ, որ պետք է ձգտենք լինել Հայաստանի ՏՏ ոլորտի ընկերությունների լավագույն 5-յակում եւ այդ շարքում չլինել 5-րդը»,- ասել է Արսեն Բաղդասարյանը։
«Շատ հաճելի է լսել նման կազմակերպության՝ Հայաստանում գործունեություն սկսելու մասին։ Համոզված եմ՝ այս կազմակերպությունն իր հետ կբերի մարդակենտրոն աշխատանքային մշակույթ, ինչպես նաեւ գիտելիքներ, փորձառություն։ Վստահ եմ, որ իրենք էլ իրենց հերթին Հայաստանը դեռ կբացահայտեն որպես պարարտ վայր՝ իրենց գործունեությունը ծավալելու համար»,- ասել է Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի տեղակալ Արմեն Աբրոյանը։
DataArt-ը մասնաճյուղեր ունի ավելի քան 20 երկրում՝ այդ թվում՝ ԱՄՆ-ում, Մեծ Բրիտանիայում, Ռուսաստանում, Ուկրաինայում, Արգենտինայում եւ այլն։:

11:47 | 13.09.19 | Новости | exclusive 30455
Компания DataArt, предлагающая IT решения в сферах финансов, здравоохранения, туризма, медиа и интернета вещей (IoT), после нескольких месяцев работы в Армении и регистрации более 20 сотрудников 12 сентября официально открыла свой офис.
На церемонии открытия старший вице-президент DataArt Юрий Кабриц отметил, что девиз компании «На первом месте – люди» действует и при старте нового сотрудничества. По его словам, чтобы открыть филиал в какой-либо стране, они сначала ищут и находят надежного партнера.
«Нам повезло, что около двух лет назад мы познакомились с Арсеном Багдасаряном и начали думать о старте сотрудничества с программистами из Армении. Мы узнали, что Ереван является уникальным местом, где есть замечательные программисты, с которыми мы можем начать сотрудничество и развивать бизнес. Мы объединяем клиентов и программистов по всему миру. Для нас очень важно, чтобы программисты могли успешно заниматься своим любимым делом, не покидая собственную страну»,- сказал он.
Директор DataArt Armenia Арсен Багдасарян подчеркнул, что открытие офиса – всего лишь первый шаг на пути к реализации большой идеи.
«Мы преследуем большие цели. Это может показаться несколько амбициозным, но в нескольких интервью я говорил, что мы должны стремиться попасть в лучшую пятерку IT компаний Армении и быть в этом списке отнюдь не 5-ми»,- добавил Арсен Багдасарян.
«Очень приятно слышать о том, что такая компания начинает деятельность в Армении. Убежден, что эта организация принесет с собой человекоцентристскую рабочую культуру, а также знания и опыт. Уверен, что они, в свою очередь, еще откроют для себя Армению как эффективное место для ведения своей деятельности»,- отметил замминистра индустрии высоких технологий Армен Аброян.
DataArt насчитывает филиалы более чем в 20 странах – в том числе в США, Великобритании, России, Украине, Аргентине.